دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۳۰

جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران در کردان (+ تصاویر)

کردان,کردان کرج,روستای کردانمحبوب ترین منطقه های توریستی کردان
کردان، یکی از برترین مناطق نزدیک به تهران است که هم برای کرجی ها و هم برای تهرانی ها بسیار زیبا و دیدنی است. کردان در زمان جنگ، بعنوان یک منطقه امن در حاشیه تهران، برای زندگی انتخاب شد. به مرور زمان منطقه کردان تبدیل به محلی دائمی برای اقامت، تفریح و فعالیت اقتصادی تبدیل شد.

کردان کجاست؟

کردان، روستایی ییلاقی در نزدیکی کرج و از توابع شهر کوهسار است که بخاطر رودی به همین اسم، به کردان معروف شده است. روستای کردان از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز و در فاصله ی ۲۵ کیلومتری کرج و ۶۵ کیلومتری شمال غرب تهران قرار گرفته است و به اصلی ترین مقاصد تفریح تهرانی ها تبدیل شده است. منطقه مسکونی کردان برابر با ۱۰۴ هکتار مساحت دارد، کردان با هشتگرد ۱۵ کیلومتر، با کوهسار ۵ کیلومتر و با شهر کرج ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. موقعیت جغرافیایی مناسب، جاذبه های طبیعی و گردشگری و نزدیکی به آزادراه تهران_ قزوین ازجمله عواملی است که کردان را به یکی از محبوب ترین منطقه های توریستی تبدیل کرده است. نبود دود، آلودگی و صداهای گوش خراش من جمله برتری های این منطقه خوش آب و هوا است. ارتفاع این آبادی از سطح دریا حدود ١٣٥٠ متر می باشد. روستای کردان از شمال به جاده کوهسار و برغان، از غرب به روستای سیف آباد و بانو صحرا، از جنوب به اتوبان کرج- قزوین و از شرق به شهرستان کرج منتهی می شود.

موقعیت مکانی روستای کردان

یکی از علل سر‌سبزی منطقه ی کردان، رودخانه ی کردان است که از ارتفاعات قله کهار در رشته کوه البرز سرچشمه می‎گیرد و زمین های این منطقه را سیراب می‎کند. رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و نظر آباد عبور کرده و در نزدیکی روستای نجم آباد، به رودخانه شور می‎ریزد. در فاصله ی ۲ کیلومتری از روستای کردان، پلی قدیمی با نام بانو صحرا کردان وجود دارد که قدمت آن به عصر صفوی باز می گردد، و اسم این روستا هم از همین پل گرفته شده است. امروزه از این پل تاریخی تنها ۲ پایه باقی مانده است.

کردان کرج کجاست,کردان,دهکده ورزشی کردانرودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ عبور کرده و به رودخانه شور میریزد

جاهای تفریحی کردان کرج

۱. برج مقبره، جواهر دیدنی کردان: از جاذبه های تاریخی روستای کردان برج آرامگاهی امامزاده حسین کردان است. برج مقبره با حدود ۸۰۰ متر فاصله در نزدیکی شهر کردان قرار گرفته است. این برج در قرن هفتم هجری ساخته شده است و عده‌ای عقیده دارند که آرامگاه شاهزاده حسین در آن قرار دارد. این بنا، پیکر امامزاده حسین، از نوادگان امام سجاد (ع) را در خود جای داده است. وجود درختان توت و چنار کهنسال در محوطه این جاذبه تاریخی و جوی آب کوچکی که از حیاط آن می‎گذرد، روح معنوی خاصی به آن بخشیده است. این برج از بناهای آجری و گنبدی است که ساختمانی دایره‌ای با ۳۴ کنگره دارد و روی یک سکو ساخته شده است. برج مقبره کردان در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

برج مقبره متعلق به دوران سلجوقیان است، دایره ای به قطر ٨ متر، سکویی است که برج بر روی آن ساخته شده است. سقف مقبره به شکل یک کلاه‌خود است و روی دیوار آن سوراخ‌هایی وجود دارد که احتمالا برای چرخش هوا و دفع رطوبت بوده است. سلجوقیان پس از حکومت امیرمسعود غزنوی حاکم بخش‌های بسیاری از ایران زمین شدند. آن‌ها توانستند با شکست امیرمسعود غزنوی، غزنویان را به گوشه‌ای از ایران محدود کنند و خود بر بخش اعظم کشور غالب و حاکم شوند. از روستای کردان تا این مقبره حدود ۱ کیلومتر پیاده‌روی است و در نزدیکی ساوجبلاغ قرار دارد.

معرفی کردان کرج,آب و هوای کردان,کردانبرج مقبره، زیباترین برج روستای کردان

۲. رود کردان: دریاچه کردان یا همان رودخانه کردان از شمال شرق کردان به سمت جنوب غربی سرازیر می‌شود، این رودخانه از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه ی شور می‌‌شود. رودخانه این روستا از ارتفاعات کهار بزرگ در استان البرز سرچشمه می گیرد. این رود منبع آبیاری باغ های گیلاس، گردو و توت است، و به خاطر همیشه جوشان بودن این رودخانه، زمین‌های اطراف این رود همیشه حاصل‌خیز هستند، و به خاطر این رودخانه، وضعیت جوی منطقه بسیار خوش‌آب و هواست

مسیر کردان کرج,کردان,کردان کرج در چه کیلومتری از اتوبان تهران قزوین واقع شدهدریاچه کردان، از ارتفاعات کهار بزرگ در استان البرز سرچشمه می گیرد

۳. طبیعت و کوچه باغ های قدیمی و زیبا: یکی از زیبایی های همیشه جذاب کردان طبیعت و کوچه ها باغ های آن است. این طبیعت در تمامی فصل های سال زیبایی به خصوص خود را داشته و افراد زیادی را به خود جذب کرده است.

روستای کردان کرج,تصاویر کردان کرج,کردانیکی از جاذبه های گردشگری کردان، طبیعت و کوچه ها باغ های آن است

۴. پل بانو صحرا: از دیگر جاهای دیدنی کردان، پل بانو صحرا کردان است که در دوره صفویه ساخته شده و در دوران قاجاریه مورد مرمت قرار گرفته است. این پل در مسیر رودخانه کردان و در روستایی با همین نام قرار دارد. این پل تاریخی از جنس سنگ و آجر، متعلق به عصر صفویه است. قسمت‌های زیادی از این پل تخریب شده و فقط بخشی از ستون آن از جمله دو پایه و یک طاق باقی مانده است.

کردان,دهکده ورزشی کردان,مسیر تهران به کردانپل بانو صحرا، از دیدنی های کردان کرج

۵. ورزش کوهنوردی در منطقه کردان کرج:یکی از زیبایی های منطقه کردان کرج وجود کوه های فراوان برای انجام ورزش کوهنوردی است. کردان کرج کوه هایی دارد که از شرق به طالقان و از غرب به کرج محدود هستند، این کوه ها برای کوه نوردان اهمیت زیادی دارند. یکی از مزیت های کوه های کردان برای انجام ورزش کوه نوردی، مسیری زیبا و ارتفاع کم آن ها است. کوه نوردان برای گذر از این کوه ها باید در مسیر رودخانه حرکت نموده و این مسیر را به مدت پنج یا شش ساعت ادامه دهند.

روستای کردان کرج,کردان,کردان کرج کجاستوجود کوه های فراوان در کردان برای انجام ورزش کوهنوردی

دهکده های تفریحی کردان

مجتمع ورزشی ایثار ظرفیت اسکان افراد زیادی را دارد. مجتمع ورزشی ایثار فضای مناسبی برای گذران یک آخر هفته عالی می سازد. این مجتمع استخر، زمین فوتبال و سالن ورزشی هم برای ورزش های جمعی ایجاد کرده. همینطور دهکده های تفریحی مشابه دیگری هم در کردان کرج پیدا می شود. همچنین دهکده ها، ویلاهای زیادی هم برای اجازه اینترنتی و حضوری وجود دارد.

کردان تهران,آب و هوای کردان,کردانمجتمع ورزشی ایثار در کردان

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش