چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۰۸:۳۸ - ۲۰ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۱۵۸۵
اشتغال و تعاون

با ادامه فیلترینگ اینستاگرام؛ ۱۰ میلیون نفر بی‌کار می‌شوند

افزایش بیکاری با فیلترینگ اینستاگرام,محدودیتهای اینستاگرام
سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران هم در یک نظرسنجی که چند روز پیش منتشر کرد، این سؤال را پرسیده بود که هر روز تداوم محدودیت‌های فعلی، چه میزان خسارت به کسب‌وکارها وارد می‌کند؟ ۵۳ درصد مشاغل اعلام کردند روزانه ۵۰ میلیون تومان ضرر خواهند کرد. از آن مهم‌تر دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی نیز در آماری اعلام کرده است: «معیشت ۱۰ میلیون نفر اکنون وابسته به فضای مجازی است».

به گزارش شرق، این روزها بحث محدودیت‌های اعمال‌شده در فضای مجازی و همچنین ادامه فیلترینگ اینستاگرام و کاهش درآمد کسب‌وکارهای اینترنتی نگرانی‌های بسیاری را به وجود آورده است. هرچند رسانه‌ها از قول مسئولان پیشنهاد داده‌اند تا افراد و دست‌اندرکاران کسب‌و‌کارهای مجازی به‌جای اینستاگرام به سراغ روبیکا بروند؛ اما تجربه همه این سال‌ها نشان داده است که کاربران ایرانی به‌سختی حاضر به تغییر پلتفرم خواهند بود با‌این‌حال اصرار مسئولان ادامه دارد .

به گزارش سیتنا، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، دو روز پیش اعلام کرده بود: «پلتفرمی که قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسد، بستر مناسبی برای کسب‌وکارها نیست. اینستاگرام اگر به قواعد ما و خودش درباره تجارت اسلحه و دعوت به خشونت پایبند باشد، مشکلی برای فعالیت ندارد. پلتفرمی که نقش محوری هرازگاهی در آشوب‌ها بر‌عهده دارد و باعث ناامنی در کشور می‌شود، طبیعتا بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در کشور نیست و به‌هر‌حال ممکن است تصمیمات دیگری هم درموردش گرفته شود» و به گزارش خبرگزاری موج وقتی از او درباره وعده ابراهیم رئیسی در زمان تبلیغات انتخاباتی پرسیده شد که در آن زمان تأکید کرده بود «اینستاگرام» فیلتر نخواهد شد، پاسخ داد: «وقتی پلتفرم قواعد را رعایت نمی‌کند، در سیاست‌ها تجدیدنظر می‌کنیم». 

صیانت و هشدار درباره بی‌کاری 

پیش‌از‌این زمانی که بحث صیانت پررنگ بود، برخی از نمایندگان درباره فیلترشدن اینستاگرام نکته‌هایی را گفته بودند. از‌جمله به گزارش ایرنا جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد، نیز در واکنش به طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در همان جلسه گفته بود: «در شرایطی که مردم با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستند، چه ضرورتی دارد که طرحی برای محدودسازی فضای مجازی تعبیه شود.

طبق مواد این طرح شبکه‌های خارجی باید ظرف چهار ماه در ایران دفتر ایجاد کنند و اگر این اقدام انجام نشود، پیام‌رسان‌های خارجی مسدود خواهند شد. به خاطر تحریم‌ها و عدم مراودات اقتصادی ایران با سایر کشورها، پیام‌رسان‌های خارجی نمی‌توانند در عرض چهار ماه دفتر مستقل در ایران ایجاد کنند. در نتیجه این شبکه‌ها مسدود خواهند شد و کسب‌وکار و مشاغل مردم تعطیل می‌شود.

در شرایطی که به دلیل کرونا اشتغال کشور به‌شدت کاهش یافته است و کسب‌وکارها در فضای مجازی گسترش یافته، مردم دچار ضرر اقتصادی خواهند شد. طرح صیانت از فضای مجازی لطمه جبران‌ناپذیری به مشاغل و کسب‌وکار خانگی مردم وارد خواهد کرد»؛ اما حالا محدودیت و مسدودشدن آغاز شده و شرایط برای کسب‌وکارهای اینترنتی سخت شده است؛ طبق گزارش رکنا، فرشاد وکیل‌زاده رئیس اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با اشاره به کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تراکنش‌های مالی، خاطرنشان کرده بود: «کاهش بیشتر فروش فعالان اینستاگرامی هم مربوط به آنهایی بوده که وب‌سایت یا اپلیکیشنی در کنار پیج خود نداشته‌اند و در زمان قطعی شبکه‌های اجتماعی و و‌ی‌پی‌ان‌ها فروش آنها نزدیک به صفر شده است». این شرایط کنونی برای کسب‌وکارهایی که در روستاها فعالیت خود را می‌خواهند دنبال کنند، روزبه‌روز سخت‌تر شده است.

بی‌کاری ۱۰ میلیونی 

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران هم در یک نظرسنجی که چند روز پیش منتشر کرد، این سؤال را پرسیده بود که هر روز تداوم محدودیت‌های فعلی، چه میزان خسارت به کسب‌وکارها وارد می‌کند؟ ۵۳ درصد مشاغل اعلام کردند روزانه ۵۰ میلیون تومان ضرر خواهند کرد.  از آن مهم‌تر دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی نیز در آماری اعلام کرده است: «معیشت ۱۰ میلیون نفر اکنون وابسته به فضای مجازی است».

طبق گزارش سازمان ملی اقتصاد دیجیتال که روزنامه اصولگرای خراسان به آن استناد کرده است: «حجم این اقتصاد از نظر بزرگی به بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر رسیده است. اما این گزارش نکات ظریف بسیاری داشت که یکی از آنها وابستگی زیاد این آمار به شبکه‌های اجتماعی بود. شبکه‌های اجتماعی و در رأس آنها اینستاگرام تا ۸۰ درصد در این بازار نفوذ داشتند. پس از آن نیز اعلام شد ۳.۵ میلیون اشتغال مرتبط با اینستاگرام در فیلترینگ‌های اخیر با چالش روبه‌رو شده است. بازاری که بر زندگی تا ۱۰ میلیون نفر اثرگذار بوده است».

افزایش بیکاری با فیلترینگ اینستاگرام,محدودیتهای اینستاگرام

هزینه ۵۰۰۰ میلیاردی برای جایگزینی

در نهایت متأسفانه قرار است اتفاقات تلخی برای دست‌اندرکاران حوزه کسب‌‌وکارهای کوچک اینترنتی بیفتد و یکی از آنها همین تغییر پلتفرم است و سؤال اینجاست این میزان حمایتی که از این پلتفرم‌ها می‌شود، آیا نمی‌شد به شکل دیگری اتفاق بیفتد.

نمونه‌اش حمایت از روبیکا‌ست. در نشست بررسی اثرات محدودیت اینترنت که در اتاق بازرگانی برگزار شد، «نیما قاضی» رئیس انجمن تجارت الکترونیک با اشاره به هزینه دوهزارو ۵۰۰ میلیارد تومانی برای روبیکا گفته است: «با وجود این هزینه‌ها، روبیکا دستاورد‌ صفر دارد. ما شنیده‌ایم قرار است همین رقم دوباره برایش خرج شود؛ رقمی که از کل سرمایه‌گذاری استارتاپی ایران بیشتر است». قاضی باور دارد این رقم‌ها در جای اشتباهی سرمایه‌گذاری می‌شود: «نکته این است که شبکه اجتماعی فقط از جنس سرور و پلتفرم و نرم‌افزار نیست، از جنس اعتماد هم هست؛ یعنی سوخت اصلی آن اعتماد است‌. تصمیمات الان از جنس امنیتی است نه اقتصادی».

این فعال کسب‌وکار هرچند تأکید دارد: «‌این تصمیمات حتی به امنیت هم در دراز مدت آسیب خواهد زد». یا به گزارش خبرآنلاین دیگر پلتفرمی که این روزها از آن سخن گفته می‌شود «ایتا» است. پلتفرمی که پنج روحانی آن را راه‌اندازی کرده‌اند‌ اما جالب اینجاست که «غفاری» مدیرعامل ایتا می‌گوید: «دو سالی است که مصاحبه نمی‌کنم. وزارت ارتباطات در جریان ریز کارهای ماست و شما می‌توانید درباره همه پرسش‌هایتان از ما از آنها کسب اطلاع کنید».

همین چند روز قبل مرتضی آقا‌تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و مدافع و طراح اصلی طرح صیانت در لابه‌لای انتقاداتش از شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارجی لب به ستایش از پیام‌رسان ایتا گشوده بود. پیام‌رسانی که البته با شروع موج فیلترینگ‌های جدید اجازه عضوگیری جدید نداد و با بستن امکان دانلود و ارسال پیامک عضویت به شبکه‌اش سعی کرد کیفیت شبکه ارتباطی خود را بر اساس ظرفیت سرورها حفظ کند و البته احتمال حملات خرابکارانه را هم به صفر برساند. اما همین دیروز عکسی از نحوه صیانت مطالب در این پلتفرم منتشر شد.

ایتا شباهت‌های زیادی به تلگرام دارد و انگار به شیوه مهندسی معکوس از تلگرام نوشته شده است. هرچند سؤالاتی زیادی در زمینه ظرفیت‌های این پلتفرم برای جایگزینی با رقبای خارجی از نظر فنی و قابلیت‌ها اعتمادسازی و میزان بودجه‌های که صرف شده و بعدا صرف خواهد شد وجود دارد که بی‌پاسخ ماندند.

مریم حسینی

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش