۲۱:۰۶ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۶۰۷۱
اشتغال و تعاون

نوبخت: برای ایجاد شغل منتظر ترامپ نیستیم

محمدباقر نوبخت,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
سازمان‌های برنامه و بودجه، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صندوق توسعه ملی، برای ایجاد ۱۹۰ هزار شغل در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سهمی از یک میلیون شغل مورد تعهد دولت در قانون بودجه سال ۹۷ است، تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش ایسنا، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه درباره جزئیات این تفاهمنامه، گفت: این طرح اشتغال در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ اجرا می‌شود که دولت بر این اساس برای ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی برنامه‌ریزی کرده است. اولین تفاهمنامه به صورت نمادین با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا می‌شود.

 

به گفته سیدحمید پورمحمدی، در طرح اشتغال مربوط به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هشت هزار پروژه تعریف شده که در فاز نخست ۱۵۶ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که در فاز دوم باید به بیش از ۱۹۰ هزار فرصت شغلی برسد. این پروژه‌ها در دو بخش شهری و روستایی تعریف شده‌اند که سهم هر استان مشخص است که اگر هر یک به جذب اعتبار تعیین شده موفق نشوند این منابع مالی به دستگاه دیگری در همان استان داده می‌شود.

 

وی افزود: اعتبار و تسهیلات این هشت هزار پروژه و ایجاد ۱۹۰ هزار شغل با حمایت سازمان برنامه و بودجه در قالب منابع عمومی و بانکی و صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

 

پول‌پاشی برای ایجاد شغل نمی‌شود

محمدباقر نوبخت ـ رییس سازمان برنامه و بودجه ـ درباره طرح ایجاد یک میلیون شغل در کشور، توضیح داد: اقتصاد مقاومتی سیسات ما است که گسترش اشتغال مولد، آنچنان که مقام معظم رهبری تاکید کردند، در چارچوب آن تعریف و ابلاغ شده است، بر همین اساس نیز باید یک میلیون فرصت شغلی به طور متوسط در سال ایجاد کنیم. سازمان برنامه و بودجه موظف بود برنامه خود را در بودجه سال ۹۷ تعیین کند، برای همین تبصره ۱۸ را در قانون بودجه امسال لحاظ کرد که برای منابع سرمایه‌گذاری آن قرار شد مقداری از دولت، بخشی را از نظام بانکی و مقدار دیگری را از صندوق توسعه ملی تامین شود.

 

وی افزود: قرار شد در این تبصره سه هزار میلیارد تومان ردیف ویژه بودجه اختصاص یابد. همچنین مقرر شد ۲۰ درصد در حد ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی به اشتغال اختصاص یابد که مجموعا ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

 

به گفته او، قرار شد از تبصره ۱۴ نیز پنج هزار میلیارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به اشتغال اختصاص یابد. درخواست کردیم به این رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به اشتغال کمک شود و نظام بانکی نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان اختصاص دهد.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: انتقادی که درباره پول‌پاشی به منظور ایجاد شغل مطرح می‌شود درست نیست، ما به جای توزیع پول در بین بیکارها، این اعتبارها را در قواره سرمایه‌گذاری در طرح‌های تملک مرتبط با سرمایه‌گذاری کشور ثبت کردیم. برای همین با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک بخش که از این یک میلیون فرصت شغلی در حدود ۱۵۶ هزار شغل (در فاز نخست) سهم دارد، تفاهم‌نامه امضا شد. بنابراین اکنون می‌دانید که این پول قرار است همینطوری در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گیرد.

 

به گفته نوبخت، پروژه‌های مشابهی در بافت‌های فرسوده و ایجاد مسکن روستایی و شهری، نوسازی ناوگان شهری درون شهری و برون شهری، صنایع کشاورزی و واحدهای تولیدی اجرا می‌شود که ۱۲ برنامه برای ایجاد یک میلیون شغل تهیه شده است که منابع و اعتبارات آن برای هر یک نیز مشخص است.

 

این عضو هیات دولت سپس با اشاره به هجوم ناعادلانه کشورهای غربی برای از بین بردن امید در جوانان، بیان کرد: از رسانه‌ها انتظار داریم فعالیت‌هایی که برای ایجاد اشتغال انجام می‌شود را به درستی نشان دهند. ما نیاز نداریم ترامپ دلش به حالش جوانان بسوزد و فرصت شغلی ایجاد کند. مقام معظم رهبری همواره تاکید می‌کنند که باید به ظرفیت‌های داخلی توجه کنیم. ما برای ایجاد ۱۵۶ هزار فرصت شغلی منتظر «ترامپ» نیستیم، اصلا نیازی به آنها نداریم. کدام یک از این شغل‌ها منتظر دراز شدن دست غربی‌ها است، البته که خواهان بهبود روابط با جهان هستیم، این به جای خود، ولی ما ملت بزرگی هستیم. ترکیه را ببینید چه بلایی بر سرش آورده‌اند.

 

نوبخت با اشاره به گزارش صندوق بین‌المللی پول نیز گفت: وضعیت اقتصاد کشور ما کاملا مشخص است، حتی گزارش این صندوق نیز که حیثیت کارشناسان خود را برای آن گذاشته نشان می‌دهد؛ ایران به عنوان هجدهمین اقتصاد دنیا در حال تبدیل شدن به پانزدهمین اقتصاد جهان است.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه در عین حال گفت: البته بیکار در کشور ما زیاد است. در حال حاضر تعداد بیکاران به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده که اگر این یک میلیون شغل ایجاد شود و هر سال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل دیگر اضافه شود، بیکاری در کشور کاهش خواهد یافت.

 

وعده ۱۵۶ هزار شغل تا آخر سال

در ادامه این نشست که با حضور تمام معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران ۱۰ استان و برخی مدیران سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به اثرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گردشگری، اشاره کرد و افزود: این تفاهمنامه که در حوزه اشتغال نخستین است، ماموریت سختی را به این سازمان محول کرده است. هرچند ما پیشتر نیز با ایجاد بوم‌گردی این مسیر را آغاز کرده‌ایم و موفق شده‌ایم جلوی مهاجرت را بگیریم و حتی سبب مهاجرت معکوس شویم.

 

وی اضافه کرد: توزیع عادلانه ثروت یکی دیگر از اثرات مثبت گردشگری است. همه شما حتما داستان «عباس بزرگر» آن مرد روستایی که از راه بومگردی میلیادر شد را شنیده‌اید. علاوه‌بر اشتغال گردشگری برای کشور ارزآوری مستقیم دارد، بنابراین هر چه به سازمان آن کمک شود ماموریت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتری را می‌تواند انجام دهد.

 

معاون رییس‌جمهور سپس گفت: اگرچه پنج ماه از سال ۹۷ گذشته و مهلت کمی برای ایجاد ۱۵۶ هزار شغل تا پایان سال باقی مانده، اما تلاش خود را می‌کنیم تا در مرحله نخست به این تعداد شغل دست یابیم و سپس برای ۱۹۰ هزار شغل در فاز بعدی اقدام کنیم.

 

مرتضی شهیدزاده ـ رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی ـ نیز در سخنانی، گفت: موظفیم ظرفیت اعلام شده را پشتیبانی مالی کنیم چنانچه این ظرفیت توسعه یابد با اجازه سازمان برنامه و بودجه منابع بیشتری را برای آن اختصاص می‌دهیم.

 

وی اضافه کرد: بوم‌گردی تنها بخش در گردشگری نیست که از طریق این صندوق تامین مالی می‌شود. خرید هواپیما، ریل‌سازی، توسعه هتل و نوسازی ناوگان شهری و بین شهری از جمله پروژه‌هایی بوده که تا کنون تامین اعتبار شده است. بر همین اساس با وجود تحریم‌های آمریکا در خودروسازی موفق شدیم برای خرید ۲۲ هزار کامیون و اتوبوس تامین اعتبار کنیم.

 

تفاهم‌نامه ایجاد ۱۵۶ هزار شغل در فاز نخست و ۱۹۰ هزار فرصت شغلی در فاز دوم بعدازظهر امروز شنبه ۲۰ مردادماه در محل سازمان برنامه و بودجه با حضور محمدباقر نوبخت، رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا شد که هدف آن توسعه متوازن و کمک به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد کسب و کار و اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد، تعریف شده است.

 

 

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 19 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید