پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۲۴

آشنایی با انواع مشاغل کاذب و راهکارهای مقابله با آن

مشاغل کاذب,مشاغل کاذب چیست,شغل کاذبمشاغل کاذب به نوعی روی دیگری از بیکاری برای جامعه، شناخته می‌شود
بیکاری در جامعه بگونه ایست که افراد، ناچارا به مشاغلی برای فرار از بیکاری روی می آورند که کاذب و بدون مالیات است اما درامد دارند. مزیت این مشاغل عجیب برای صاحبانش فرار از بی پولی ناشی از بیکاری و درآمد می باشد. در این مطلب از سرپوش تعدادی از مشاغل کاذب و همچنین راههای مقابله با افزایش مشاغل کاذب ذکر شده است.

مشاغل کاذب

شغل کاذب به نوعی بیکاری گفته میشود؛ به این دلیل که افراد در موقعیت های شغلی که متناسب با مهارت و یا تحصیلات دانشگاهی آنها نیست؛ قرار می گیرند و ناچارا آن شغل را انجام می دهند. شغل های کاذب اینگونه است که به جامعه هیچ خدمتی ارائه نمی دهد و یا محصولی در بازارعرضه نمی کند. شغل های کاذب، اسیب هایی به سلامت یک جامعه وارد می کند و در اثر آن مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه افزایش می یابد. میزان علاقه مندی به ادامه تحصیلات و کسب مهارت های دانشی و فنی، درصورت افزایش کشش افراد به سمت شغل های کاذب کاهش می یابد و در بین مردم، باور غلطی مرسوم میشود که می توان بدون داشتن دانش و مهارت به شغل و درآمد رسید و نظام اموزشی را با اسیب های جدی مواجه میکند.

علل ایجاد شغل کاذب

از دلایل ایجاد مشاغل کاذب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> عدم تناسب بین شغل های مورد نیاز در جامعه و تعداد پذیرفته شدگان رشته های مختلف در دانشگاه ها

> کمبود سرمایه برای ایجاد شغل های متناسب با مدرک تحصیلی کسب شده از دانشگاه

> مشکلات مالی

> اعتیاد

> طلاق

> ضعف تربیتی

انواع مشاغل کاذب

>> شغل کاذب پخش تراکت:

یکی از مشاغل کاذب، پخش تراکت های تبلیغاتی در فضاهای عمومی می باشد. این افراد، هیچ مکانی ندارند که بتوانند در آن بنشینند یا گلویی تازه کنند و به سرویس بهداشتی بروند. آنها چنین مسئولیتی را در ازای مبلغ کمی بر عهده می گیرند که در بین مردم، تعداد مشخصی تراکت را پخش کنند و پولی را در ازایش دریافت کنند.

>> جای پارک بگیر:

یکی از دغدغه های افراد در این روزها در کلان شهرهایی مانند تهران، محل پارک ماشین می باشد. افرادی که این نیاز مردم را تبدیل به یک فرصت شغلی می کنند در فروشگاه ها و رستوران ها حضور دارند؛ به این معنی که آن ها جای پارک را برای ماشین ها نگه می دارند و دستمزدی را دربرابر آن دریافت می کنند.  به اینصورت که اماکن شلوغ و مهم را از قبل شناسایی می کنند و با حضورشان مانع پارک کردن ماشین در جای پارک، میشوند و صرفا این مانع با پول از بین میرود و یا این که شما از قبل هماهنگ می کنید و فرد در جای خالی پارک بمدت چندین ساعت می ایستد تا شما برسید و ماشین خود را در آن جا پارک کنید.

انواع مشاغل کاذب,لیست مشاغل کاذب,شغل کاذبمشاغل کاذب یکی از مشکلات اجتماعی-اقتصادی برای سلامت جامعه محسوب می‌شوند

>> شرخر:

از دیگر مشاغل کاذب با قدمت زیاد می توان به شرخری اشاره کرد که افراد از این آدم ها برای پول کردن چک های بی محل خود استفاده می کنند. افرادی که بدهکاران بخت برگشته را به زور کتک و تهدید، به پرداخت بدهی وادار می کنند.

>> پلاک محوکن:

کسی که شغلش پلاک محوکن است؛ وظیفه ی ایستادن در محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد و کمک به راننده ها برای عبور بدون دردسر از دوربین راهنمایی رانندگی را بر عهده دارد. پلاک محوکن ها موظفند که پشت پلاک خودروها بدوند و در مقابل از سرنشینان درآمدی دریافت کنند که کم تر از جریمه ی محدوده طرح ترافیک است!

>> نوبت فروشی:

شغل کاذبی به اسم نوبت فروشی وجود دارد که از زمان راه اندازی سیستم نوبت دهی خودکار رواج پیدا کرده است. افرادی هستند که در برخی از شعب به خاطر صف طولانی برای نوبت، برگه های نوبت را پشت سر هم از دستگاه نوبت دهی دریافت می کنند و سپس به کسانی می فروشند که با عجله وارد بانک می شوند.

>> گریه کن مراسم ترحیم :

حتماً با شنیدن عبارت گریه کن مراسم ترحیم ، فیلم« چند می گیری گریه کنی؟» برایتان تداعی میشود و شاید تصورتان اینست که این قضیه صرفا متعلق به فیلم هاست ولی جالب اینست که برخی از افراد درازای گریه و شیون و زاری کردن پول میگیرند.

>> دست فروشی :

در سال های اخیر، شغل دست فروشي در بین مردم، محبوبیت پیدا کرده است؛ به این دلیل که بهترین گزینه ایست که می توانند از بیکاری فرار کنند. درصورت رفت و آمد در مسیر مترو، دستفروشان زیادی را در مسیرهای مختلف قطار می بینید، گویی که برای خود یک صنف هستند.

>> ساقدوش کرایه ای:

وجود ساقدوش در جشن عروسی های ایرانی تا چندین سال پیش رایج نبود ولی امروزه در کشور ما تمایل برای پیروی از این رسم، افزایش یافته است که برگرفته از کشورهای غربی می باشد. ساقدوش ها در تمام مدت جشن، شادی می کنند و بر شور و هیجان جشن عروس و داماد می افزایند.

>> شاهد دادگاه:

شرط حکم صادر کردن در بسیاری از پرونده ها بنابر قانون قضایی کشور، داشتن دو شاهد بالغ میباشد و درصورت عدم دسترسی به این شاهدها احتمال دارد که حکم دادگاه به نفعتان نباشد؛ به همین خاطر، برخی از افراد، شاهدی را برای زودتر راه افتادن کارشان کرایه می کنند.

>> همراه بیمار:

همراه بیمار، از دیگر مشاغل کاذب به شمار می رود. پرستار خصوصی، همان همراه بیمار است. افرادی در بیمارستان ها هستند که در صورت تمایل بعنوان همراه مریض در بیمارستان، او را همراهی میکنند. هزینه افراد همراه در بیمارستان های دولتی نسبت به بیمارستان های خصوصی کمتر است اما بیمارانی که همراه ندارند میتوانند با پرداخت مبلغ بیشتری همراه بگیرند.

>> رنگ کار مرکبات:

وظیفه ی رنگ کار مرکبات، اینست که میوه هایی را سرخاب سفیداب کنند که رنگ و روی آن چنانی ندارند! درواقع رنگ کار مرکبات به محصولات نارس چیده شده با استفاده از مواد شیمیایی مانند گاز اتیلن و بخارآب کافی، رنگ و ظاهری طبیعی می بخشد و باعث میشود که این میوه ها کاملاً رسیده بنظر برسند و مشتریان، آن ها را بخرند.

مشاغل کاذب چیست,انواع مشاغل کاذب,علل ایجاد شغل کاذبمشاغل کاذب معمولاً بعلت درآمدهای حداقلی که در کوتاه مدت دارند،انتخاب میشوند

>> خط نگهدار تاکسی:

وظیفه ی خط نگهدار تاکسی اینست که در یک مکان، از سر صبح تا سر شب بایستد تا برای سوار شدن مسافران در تاکسی، آن ها را هدایت کند. خط نگهدار تاکسی، علاوه بر دریافت پول از راننده  های خطی و مسافربرها، پولی را از تاکسی های غیر خطی می گیرند تا آن ها هم در بازار مسافرکشی، سهیم باشند.

>> مسافرکشی: 

مسافرکشی، نخستین شغلیست که در همان ساعت های اولیه بیکاری به آن روی می آورید. درآمد این شغل، بسته به زمانی که به آن اختصاص می دهید؛ تعيين میشود. برخی از افراد، اقدام به مسافرکشی در مسیر رفت و آمد به محل کارشان می نمایند درحالیکه برخی دیگر، پس از بیکار شدن به این شغل روی می آورند.

راهکارهای مقابله با مشاغل کاذب

متخصصین حوزه ی اقتصاد به منظور کاهش اشتغال افراد، در پی راهکارهایی برای مشاغل کاذب بوده اند که پیشنهادهایشان عبارتست از:

* یکی از راهکارهای مقابله با مشاغل کاذب اینست که در جهت اشتغال زایی همسو با نیاز، برنامه ریزی کنید. بنابراین با انجام نیاز سنجی هایی در جامعه و تحلیل آن ها در چنین شرایطی باید برای مراکز اموزشی، آموزش های مناسب انجام شود.

* از دیگر اقدامات مؤثر برای مقابله مشاغل کاذب می توان به تأسیس دانشگاه های کارآفرینی و اضافه کردن رشته های تحصیلی جدید در دانشگاه اشاره کرد ولی اگر برای آموزش افرادی که به تخصصشان در جامعه نیازی نیست، هزینه بپردازید؛ منابع مالی شما هدر می رود و علاوه‌براین افراد در مشاغل غیر تخصصی فعالیت میکنند.

* پارامترهای موثر برای جلوگیری از اشتغال اشخاص به مشاغل کاذب جهت رفع نیازهای معیشتی آنها شامل کنترل تورم و فقر و جلوگیری از مهاجرت افراد از روستا به شهر و یا از شهر های کوچکتر به کلان شهر ها میباشد ، به امید این که امکانات رفاهی در شهر های کوچکتر، فراهم شود.

* یکی از مسائلی که باعث به هم زدن تعادل در جوامع مختلف میشود؛ مهاجرت می باشد. خللی که در این تعادل ایجاد می شود ، از عواقب وسیعی برخوردارست. از اثرات مهاجرت می توان به کاهش نیروی جوان در مبدأ، کاهش فرصت های شغلی در مقصد و افزایش و کاهش بی رویه جمعیت و … اشاره کرد. منظور از مهاجرت، صرفا مهاجرت بین کشوری نیست؛ بلکه مهاجرت شامل مهاجرت از روستا به شهر و یا از شهرهای کوچک بسوی کلان شهرها و یا شهرهای صنعتی است. تلاش برای افزایش رفاه و درآمد در شهرهای کوچک و روستاها از راه‌های مؤثر در کنترل نرخ مهاجرت به شمار می رود.

شغل کاذب,لیست مشاغل کاذب,راهکارهای مقابله با مشاغل کاذبمشکلات مالی از علل گرایش به مشاغل کاذب محسوب می‌شود

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش