سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۰۷

وضعیت کاریابی همدان و آشنایی با مشاغل پردرآمد در این استان

وضعیت کاریابی همدان,مشاغل پردرآمد در همدان,آشنایی با مشاغل پردرآمد در همدانوضعیت کاریابی همدان

استان همدان یکی از استان‌های غربی کشور است که بر اساس آخرین سرشماری، در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۱ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۲۶۸ نفر بوده است. این استان از نظر جمعیت رتبه ۱۴ را در بین سایر استان‌های کشور دارد. استان‌های همسایه همدان شامل زنجان، قزوین، لرستان، مرکزی، کردستان و کرمانشاه هستند. این استان دارای آب و هوایی متغیر است؛ به‌طوری‌که زمستان‌های آن سرد و برفی و تابستان گرم و معتدل است.

استان همدان از شهرها و شهرستان‌های همدان، ملایر، نهاوند، تویسرکان، کبودرآهنگ، اسدآباد، بهار، رزن، فامنین و درگزین تشکیل شده است. گفتنی است که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش موقعیت‌های شغلی در مناطق شهری این استان، بسیاری از روستانشینان به مناطق شهری کوچ کرده‌اند و جمعیت روستاهای همدان کاهش یافته است.

در این مقاله قصد داریم با مشاغل پردرآمد در همدان آشنا شویم و از صنایع و کارخانه‌های مهم این استان بگوییم. ابتدا بهتر است کمی با نرخ اشتغال‌زایی بخش‌های اقتصادی و نرخ بیکاری استان همدان آشنا شویم.

نرخ اشتغال زایی و بیکاری استان همدان چقدر است؟

در بهار سال ۱۳۹۹ نرخ اشتغال استان همدان ۴/۴۰ درصد بوده است و این نرخ در بهار سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد رسیده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۴/۴۲ و ۶/۵ درصد است. این در حالی است که در سال ۱۳۹۹ نرخ بیکاری استان همدان ۸/۷ درصد بوده است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید نرخ بیکاری استان همدان در طی یک سال کاهش یافته است؛ اما بسیاری از افراد معتقدند که کاهش این نرخ به دلیل افزایش اشتغال فصلی در بخش کشاورزی این استان است.

در سال ۱۴۰۰ سهم اشتغال بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی استان همدان به ترتیب ۴۱ درصد، ۳۰ درصد و ۲۹ درصد است. در ادامه هرکدام از این بخش‌های اقتصادی استان همدان را بررسی خواهیم کرد.

کشاورزی

همان‌طور که گفتیم در سال ۱۴۰۰ سهم اشتغال بخش کشاورزی استان همدان ۲۹ درصد و کمتر از دو بخش دیگر بوده است. استان همدان از نظر تولید انگور آبی، سیب، کشمش و گردو از استان‌های پیشرو است؛ به‌طوری‌که در تولید گردو رتبه اول، تولید کشمش رتبه دوم و تولید انگور رتبه سوم را در کشور دارد. همچنین تولید یونجه و نباتات علوفه‌ای، پرورش مرغ، پرورش زنبورعسل، دامداری و دامپروری و تولید گیاهان دارویی در استان همدان بسیار پررونق است. 

در استان همدان سالیانه ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌شود. همچنین این استان ۶۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این نظر دارای رتبه ۸ام در کشور است.  

صنعت و معدن

استان همدان معادن بسیار غنی و زیادی دارد؛ به‌طوری‌که ۲۸۳ معدن با ۸/۱ میلیارد تن ماده معدنی در این استان قرار گرفته است. با‌این‌حال، بیش از نیمی از معادن این استان تعطیل هستند. 

بخش صنعت استان همدان از لحاظ تولید ناخالص ملی در رتبه ۱۹ کشور قرار دارد. تعداد واحد تولیدی این استان هزار و ۱۱۷ واحد است و شهرهای همدان، ملایر و بهار بیشترین واحد صنعتی این استان را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین اغلب کارخانه‌های این استان را کارخانه سیمان، صنایع غذایی و فولاد تشکیل داده‌اند. همچنین صنایع مبلمان، صنایع غذایی و ساخت و تولید مواد شیمیایی رتبه اول تا سوم را در اشتغال‌زایی استان همدان دارند.

خدمات

بخش خدمات هر استان شامل بخش گردشگری، حمل‌ونقل، اصناف، بازرگانی و کسب‌وکارهای کوچک مانند خرده‌فروشی‌ها می‌شود. استان همدان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، ۷۰ درصد ترافیک حمل‌ونقل غرب کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین در شهرهای ملایر، همدان و فیروزان ایستگاه‌های راه‌آهن قرار دارد. استان همدان بیش از ۵ هزار کیلومتر راه و بزرگراه دارد و یکی از قطب‌های مهم حمل‌ونقل در کشور محسوب می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی استان همدان نیز بسیار زیاد و دیدنی است و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به غار علیصدر، آرامگاه ابوعلی سینا، شهر باستانی هگمتانه، گنبد علویان، مجسمه شیرسنگی، مسجد جامع ملایر و... اشاره کرد. البته با سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه می‌توان صنعت گردشگری را نیز در همدان رونق بخشید.

پردرآمدترین مشاغل در همدان

در استان همدان شرکت‌ها و کارخانه‌های زیادی وجود دارند که کارجویان همدانی می‌توانند در آن‌ها استخدام شده و یک شغل پردرآمد داشته باشند. در ادامه به برخی مشاغل تمام وقت یا پاره وقت که در استان همدان درآمد خوبی دارند و می‌توان بدون سرمایه و محدودیت سنی در آن‌ها مشغول به کار شد، اشاره خواهیم کرد.

کارشناس فروش و بازاریابی

یکی از مشاغلی که مخصوصاً در سال‌های اخیر بازار کار بسیار خوبی پیدا کرده است، مشاغل حوزه فروش و بازاریابی است. کسانی که می‌خواهند در این حوزه شغلی فعالیت کنند، بدون نیاز به مدرک تحصیلی و دانشگاهی و با گذراندن دوره های آموزشی مختلف می‌توانند وارد مسیر شغلی فروش و بازاریابی شوند. بسیاری از سازمان‌ها به کارشناسان و مدیران فروش خود علاوه بر حقوق ثابت، پورسانت نیز پرداخت می‌کنند که همین امر این شغل را بین سایر مشاغل پردرآمد کرده است.

دیجیتال مارکتینگ

یکی دیگر از مشاغلی که در ایران بازار کار خوبی دارد و به دلیل آنلاین شدن کسب‌وکارها اهمیت بیشتری پیدا کرده است، حوزه دیجیتال مارکتینگ است. اگر به آگهی‌های استخدام همدان نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که اغلب موقعیت‌های شغلی مربوط به این حوزه است. برای مشاهده فرصت‌های شغلی همدان مراجعه به این صفحه: https://jobvision.ir/jobs/category/in-all-cities-of-hamedan پیشنهاد می‌شود.

ادمین صفحه های مجازی

یکی دیگر از مشاغل پردرآمدی که مرتبط با حوزه‌های قبلی است، ادمین صفحه‌های مجازی است. در حقیقت این شغل بعد از شیوع کرونا رونق زیادی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها، برای ارائه خدمات خود به‌صورت آنلاین و در فضای مجازی نیاز به ادمین تلگرام، اینستاگرام و ... پیدا کردند. مزیت این شغل امکان کار غیر حضوری و کار در منزل است. همچنین می‌توان به شغل کار با گوشی (ادمین) به عنوان شغل دوم نیز فکر کرد.

علوم داده

از مشاغل مربوط به علوم داده می توان به کارشناس پایگاه داده، تحلیلگر داده، دانشمند داده یا data scientist و مهندس داده یا data engineering اشاره کرد. حقوق این شغل در ایران حتی برای سطح کارشناس بسیار خوب است.

برنامه نویسی و فناوری اطلاعات

می‌توان گفت که مشاغل حوزه برنامه‌نویسی از جمله توسعه نرم افزار و IT از مشاغل پردرآمد در ایران و خارج از کشور محسوب می‌شود. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های همدان برای توسعه زیرساخت‌های شبکه‌ای و راه‌اندازی سایت خود نیاز به استخدام برنامه‌نویس دارند.

صنایع دستی

مشاغل حوزه صنایع دستی استان همدان بسیار محبوب بوده و درآمد خوبی نیز دارد. گفتنی است که در سال ۱۳۹۹ این حوزه برای بیش از ۲۷۰۰ نفر در همدان اشتغال‌زایی کرده است. از صنایع دستی استان همدان می‌توان به قالی‌بافی، معرق‌کاری، حصیربافی، قلم‌زنی، سنگ‌تراشی، نقره‌کوبی و... اشاره کرد. 

تولید چرم

اگر علاقه‌مند به مشاغل مرتبط با صنعت باشید، می‌توانید در کارخانه‌های تولید چرم استان همدان که بسیار معروف هستند، مشغول به کار شوید. در حقیقت استان همدان از دیرباز تاکنون به تولید چرم معروف بوده است. در گذشته فرایند تولید چرم به‌صورت دستی انجام می‌شد؛ اما امروزه با گسترش کارخانه‌های تولیدی در این حوزه، اشتغال‌زایی صنعت تولید چرم نیز افزایش یافته و مشاغل پردرآمد خوبی از دل آن بیرون آمده است. 

صنایع و کارخانه‌های معروف استان همدان

حال که تا اینجا مشاغل محبوب و پردرآمد استان همدان را معرفی کردیم، بهتر است با شرکت‌ها و کارخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی معروف این استان که در نرخ اشتغال‌زایی همدان تأثیر داشته‌اند نیز آشنا شویم.

صنایع غذایی کیوان

صنایع غذایی کیوان که در سال ۱۳۴۴ تأسیس شده است زیرمجموعه گروه داروگر است. این شرکت در زمینه تولید انواع بیسکویت، پودر ژله، پودر کیک، شیرینی و شکلات، تافی، نان سوخاری و... فعالیت می‌کند. این کارخانه که در استان و شهر همدان واقع شده است، در اشتغال‌زایی برای کارجویان همدانی مخصوصاً فارغ‌التحصیلان رشته صنایع غذایی نقش پررنگی داشته است.

آروین پلاست هگمتانه

شرکت آروین پلاست هگمتانه یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سپهر پلاستیک پدیده بوده و در سال ۱۳۹۲ تأسیس شده است. حوزه فعالیت این شرکت تولید محصولات پلیمری خانگی مانند سفره یک‌بار‌مصرف، کیسه فریزر، کیسه‌زباله و... است. کارخانه این شرکت با مساحت ۴۰۰۰ مترمربع در شهرستان کبودرآهنگ استان همدان واقع شده است.

رزن صاف آلومینیوم

شرکت رزن صاف در سال ۱۳۸۶ در شهرستان رزن استان همدان افتتاح شده است و تولیدکننده فویل‌های آلومینیومی از ۷ میکرون تا ۱۰ میلیمتر است. محصولات این شرکت به کشورهای خارجی مانند گرجستان، ارمنستان، عراق، کویت، قطر، امارات متحده، آلمان، فرانسه، بلژیک و سوئد صادر می‌شود.

برخی دیگر از شرکت‌ها و کارخانه‌های معروف واقع در استان همدان عبارت‌اند از:

•    کارخانه شیشه همدان

•    کارخانه آرد همدان

•    قطعه‌سازان سینا

•    آبگین صنعت هگمتانه

•    آهن و سلیس آذرخش

•    آبنوس الوند

•    آذرپودر ملایر

جمع بندی

استان همدان که یکی از استان‌های غربی کشور است، قدمتی هزارساله دارد و در زمان‌های قدیم به «هگمتانه» معروف بوده است. این استان دارای ۱۰ شهر و شهرستان بوده و در سال‌های اخیر مهاجرت مردم روستایی به مناطق شهری آن افزایش یافته است؛ علت این مسئله هم وجود فرصت‌های شغلی بیشتر در شهرهای این استان است.

در سال ۱۴۰۰ نرخ اشتغال‌زایی این استان ۴۰ درصد و نرخ بیکاری آن ۶/۵ درصد بوده است. همچنین بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی به ترتیب بالاترین سهم اشتغال را در این استان به خود اختصاص داده‌اند. در سال‌های اخیر مشاغل مربوط به حوزه کسب‌وکارهای آنلاین مانند فروش و بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و... رونق بسیاری در این استان یافته‌اند و از مشاغل پردرآمد در همدان محسوب می‌شوند.

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش