دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۵۰ - ۰۷ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۰۴۵۷
اجتماعات کارگری

ماجرای تجمع کارمند و بازنشسته شهرداری تهران چه بود؟/ چندین نفر بازداشت شدند

تجمع کارمند و بازنشسته شهرداری تهران,تجمع کارگران شهرداری
«ترمیم حقوق» کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران اعمال نشده و برخی از کارمندان و بازنشستگان شهرداری پایتخت برای احقاق حقوق خود روز سه شنبه دست به تجمع زدند. سازمان‌ها و شرکت‌ها، معاونت‌ها و مناطق اجازه خروج کارکنان خود را صادر نکردند و مرخصی‌ها (احقاقی و استعلاجی و حتی ساعتی) لغو شدند تا مبادا پرسنل خود را به این تجمع برسانند.

به گزارش  دیده بان ایران، «ترمیم حقوق» کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران اعمال نشده و برخی از کارمندان و بازنشستگان شهرداری پایتخت برای احقاق حقوق خود روز سه شنبه دست به تجمع زدند. این تجمع در سکوت، مقابل شهرداری انجام شد اما مهم‎ آن که سازمان‌ها و شرکت‌ها، معاونت‌ها و مناطق اجازه خروج کارکنان خود را صادر نکردند و مرخصی‌ها (احقاقی و استعلاجی و حتی ساعتی) لغو شدند تا مبادا پرسنل خود را به این تجمع برسانند. در حقیقت از صبح تقریبا ساعت ۹ به بعد اجازه خروج به کارکنان شهرداری را ندادند. یکی از تجمع‌کنندگان به دیدبان ایران گفت: «کسانی که اینجا هستند ایثارگر، کارمندان و بازنشستگان شهرداری تهران هستند. افزایش حقوقی که مجلس اعلام کرده از اول مهر تاکنون انجام نشده است. اکثر شهرداری‌های ایران ترمیم حقوق را انجام داده‌اند. اما آقای زاکانی حقوق‌ها را افزایش نداده است.»

او تاکید داشت: «ما سیاسی نیستیم و فقط دنبال احقاق حقوق خود هستیم. دیوان عدالت اداری هم در این زمینه حکم داده است. دیوان حقوقی و پارلمانی مجلس نیز آن را تایید و برای شهرداری تهران ارسال کرده است.»

پس از مدتی چند تن از تجمع‌کنندگان دستگیر شدند. برخی اعلام کردند که این افراد از کارکنان شهرداری بودند و در مقابل برخی معتقد بودند آنها خارج از شهرداری و برای به تنش کشیدن این تجمع، در مقابل شهرداری حاضر شدند. سه تن از اعضای شورای شهر تهران به خبرنگار دیدبان اعلام کردند که خواسته تجمع‌کنندگان و موضوع دستگیر شدگان در آن را پیگیری می‌کنند.

مجید باقری، معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران در گفت‌وگو درباره تجمع کارکنان شهرداری و درخواست ترمیم حقوق‌ آنها گفت: «شهرداری بر حسب تدبیر شهردار تهران جلسات مفصلی با سازمان اداری – استخدامی کشور دارد و در مدار قانون موضوع را پیگیری می‌کنیم تا معیشت کارکنان‌ شهرداری بهبود پیدا کند.»

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی این پیگیری‌ها به ثمر می‌نشیند؟ تاکید کرد: «جلسه خیلی خوبی انجام شده است. در حال پیگیری مطالبات حقوق و مزایا کارکنان هستیم.»

یک موضوع و دو جواب از سوی مجلس

ناصر امانی، رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران نیز به موضوع ترمیم حقوق کارکنان شهرداری پرداخته و تاکید کرد: «استعلامی از مجلس گرفته شد که کار دولت را تایید کرد. یک «بند» در آن استعلام وجود داشت که فکر کردیم با وجود آن می‌توانیم حقوق‌های کارکنان و بازنشستگان شهرداری را ترمیم کنیم. اما با استعلام دومی که شهرداری گرفت پاسخ مجلس منفی بود.»

او افزود: «هر دو استعلام را معاونت قوانین مجلس داده و در حال پیگیری هستیم که چرا دو نوع پاسخ را داده‌اند. البته شاید به دلیل نوع استعلام، مجلس دو نوع پاسخ داده است. ما با دید مثبت و اجرا شدن ترمیم حقوق‌ها استعلام گرفتیم و مجلس هم تقریبا با همین دید به ما پاسخ داده است. نامه‌ای که شهردار تهران به مجلس زده طبیعتا مانند دولت بوده است. برداشت ما این است که دولت با این موضوع مخالف است چرا که بار مالی سنگینی تحمیل می‌کند. ضمن آن که اعلام کردند چون این مصوبه صحن مجلس است اگر قرار است تفسیری درباره آن صورت بگیرد، باید صحن مجلس آن را تفسیر کند. در لایحه ۱۴۰۳ نیز دوباره این موضوع تکرار شده است. یعنی اضافه شدن مبلغ یک میلیون تومان ثابت.»

او افزود: «این موضوعات باعث شده که بحث اختلافی شود. به همین دلیل نمی‌توانیم روی این موضوع پافشاری کنیم. اما از راه‌های دیگری برای افزایش حقوق کارکنان شهرداری تلاش می‌کنیم. شهرداری – با توجه به جلسه‌ای با سازمان امور اداری استخدامی کشور داشتند – نیز قول داده که این عقب‌ماندگی شهرداری، به ویژه کارکنان رسمی و بازنشستگان را جبران کنند.»

شهرداری طی یکسال اخیر ادعا کرده که یک ۲۰هزار میلیارد و یک ۴۰هزار میلیارد تومان را به شهرداری برگردانده است. آیا سهمی از این پول‌ها به ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان شهرداری تعلق نمی‌گیرد؟ ناصر امانی در پاسخ به این سوال به دیده بان ایران گفت: «در بودجه برای هر درآمدی که شهرداری کسب کرده، ردیف هزینه‌ای پیش‌بینی شده که عمده آن حقوق و مزایای پرسنل است. به همین دلیل در نامه آقای چمران به شهردار تهران اعلام شد که ما اعتبار آن را تامین می‌کنیم و پذیرفتیم که از محل بودجه (که خوشبختانه وصول آن خوب رخ داده است) شهرداری مسئله‌ای برای پرداخت نداشته باشد. اما مشکل برداشت شهرداری تهران از قانون است. البته کلانشهرهای دیگر این برداشت را نداشتند و از شهریور ماه ترمیم حقوق را انجام داده‌اند.»

رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران تاکید کرد: «نظر ما این بود که شهرداری تهران نیز این ترمیم حقوق را انجام دهد و هر برخوردی که با بقیه شهرداری‌ها شد با شهرداری تهران هم بشود. اگر این ترمیم حقوق اشتباه بوده، پول‌ها را برگردانند. اگر این برداشت اشتباه نبود، چرا پرسنل شهرداری باید از این حق محروم شوند؟ این اختلاف نظری است که هنوز ادامه دارد.»

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش