یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
۲۰:۲۰ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۳۷۸
بازنشستگان و مستمری بگیران

همسان سازی یا همسان بازی؟!/ تامین اجتماعی و اجحاف در حق اصحاب مشاغل سخت و زیان آور

همسان سازی حقوق بازنشستگان,اخبار کار,اشتغال و تعاون,بازنشستگان و مستمری بگیران
غلامرضا بنی اسدی اظهار‌کرد: حق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور به هیچ گرفته شده است! قانون، هیچ، آن درصد های اضافیی که تا نگرفته اند احدی را بازنشست نکرده اند هم هیچ!

کار در مشاغل سخت و زیان آور ، مشقت های خاص خود را دارد که تا گرفتار آن نشویم، درکش نخواهیم کرد. بی درد، فریاد نمی زنند اینان. سنگی به پایشان خورده، سوهانی، آج های بلندش را در اعصابشان تراشیده، هراسی همنفس شان شده، استرسی مو های نریخته شان را سفید کرده. شمار نفس هاشان از استاندار پائین تر شده، و... هزار درد و بلا کشیده و چشیده اند این جماعت شاغل در "مشاغلِ سخت و زیان آور ". سخت جانانی می شمارند آنان را که در این حرفه ها به بازنشستگی رسیده اند. قانون گذارِ محترم، با خواندن سیاهه مصائب، این گروه را مستحق بازنشستگی زودهنگام دانسته است و به ازای هر سال، یک سال و نیم محاسبه کرده است تا این افراد بتوانند با ۲۰ سال خدمت، بازنشست شوند. البته حق تامین اجتماعی با بیمه پردازی ۴ درصد حق بیمه مضاعف و ۴ درصد حق مستمری مضاعف، تمام و کمال پرداخت شده است.

یعنی اینان سر سفره ای نمی نشینند که نانش را کس دیگری فراهم کرده باشد بلکه لقمه از نانی برمی دارند که خود، پیشتر، فرستاده اند. قوانین این موضوع و مواد متعدد ناظر به این بازنشستگی و بازنشستگان را میتوان با یک جستجوی کوتاه در صفحات اینترنتی دید و خواند و من قصد بازگویی ندارم. حرف این قلم این است که در فرایند همسان سازی یا رندانه گویی حضرت تامین اجتماعی؛ متناسب سازی؟!

حق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور به هیچ گرفته شده است! قانون، هیچ، آن درصد های اضافیی که تا نگرفته اند احدی را بازنشست نکرده اند هم هیچ! فقط همان سال های بیمه پردازی به حساب آمده است تا آنچه گمان می کردیم، تکریم زحمت کشان است و قانون گذار به درستی و درک شرایط سخت برایشان امتیاز در نظر گرفته است به ضد خود تبدیل شود! حالا که به فیش مرحمتی سازمان تامین اجتماعی مراجعه می کنند می بینند که دست شان چقدر خالی مانده است از همسان سازی. دست که خالی باشد، جیب و سفره هم خالی می شود.

فقط یکجا هست که در این شرایط "پُر" می شود و آن هم "دِل" است. دلِ پُر هم دستِ خالی را برای دعا- نمی گویم نفرین- به آسمان می فرستد. خداوند هم شنوای دانا و عالم به همه چیز است و بر خلقِ خویش، به خصوص آنان که مظلوترند، غیرتی خاص می ورزد و در کار می کند.

همسان سازی حقوق بازنشستگان,اخبار کار,اشتغال و تعاون,بازنشستگان و مستمری بگیران

من نگران تصمیم گیران و برنامه ریزانِ این طرح ام که از این دعا به کجا خواهند رسید والا آنان که در این ماجرا به غبن آشکار گرفتار آمدند، راه دادگاه و دیوان عدالت اداری را خوب بلدند چنان که قبل از این هم با رأی دیوان، در دادنامه های شماره ۲۰۲، ۲۰۳ و ۲۰۴ مورخ ۱۰/۴/۸۶، نسبت به ابطال بند ۳ بخشنامه شماره ۴۰ مستمری ها، بند ۲ بخشنامه شماره ۲۷ مستمری ها، بند ۳ بخشنامه شماره ۲۸ مستمری ها، بند ب. بخشنامه شماره ۳۰ مستمری ها، بند ۴- ۱ بخشنامه شماره ۴۲ مستمری ها، بندد.

بخشنامه شماره ۴ کار های سخت و زیان آور سازمان تامین اجتماعی در خصوص نفی قابلیت احتساب سنوات ارفاقی در احتساب مزایا و فوق العاده ها، اقدام کرده اند؛ و براساس همین رأی که برای تمام کشور و سازمان ها و بیمه شده ها لازم الاجراست سنوات ارفاقی در محاسبه مزایا و فوق العاده ها مؤثر واقع شده است و پس از این هم با پیگیری های مجدد کارگران بازنشسته و نهاد های صنفی، این حق، احقاق خواهد شد.

ولی این تصمیم متولیان در این شرایط سخت در یاد ها ماندگار می شود و از سفره دعای دست های پینه بسته، بهره خود را برمی دارند همگان به نسبت گری که می گشایند یا گرهی که می افزایند. این روز ها، تلخ یا شیرین، می گذرد. به روزی فکر کنیم که نمی گذرد تا حقی که بر ذمه داریم، زمین نگذاریم.

entekhab.ir
  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
چرا دروغ می گویید؟ در حقوق مرداد من که بازنشسته تامین اجتماعی هستم فقط۱۱۰هزار تومن اضافه شده معنی همسان سازی این است؟ مگر می خواهید صدقه بدهید؟ بابا حق خودمون را بدهید پول مفت که نمی دهید. ۳۵سال هرماه از حقوق من برداشتید که این روزها در رفاه باشم.توصیه می کنم به جوانها که به هیچ وجه بیمه تامین اجتماعی نشوید که هر ماه پولتان را دور می ریزید خودتان هرماه همین مبلغی که می گیرند را در بانک پس انداز کنید بخدا به نفع شماست
کاش فقط یک ماه در مشاغل سخت و زیان آوری که خودشان تایید کرده اند کار میکردن و سپس تصمیم میگرفتن که آنها را ازحق خودشان محروم کنند
از آه مظلوم بترسید که خدا دودمانتان را به باد خواهد داد چنین ظلمی بر زمین نخواهد ماند پولش را بگیری ولی وقت حساب انکار کنی آیا این است عدالت ادعایی
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
میلتون فریدمن,تصاویر میلتون فریدمن,کتابهای میلتون فریدمن زندگینامه میلتون فریدمن، اقتصاددان و آماردان آمریکایی (+ تصاویر)

متولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۱۲

زادگاه: بروکلین، نیویورک

مرگ: ۱۶ نوامبر ۲۰۰۶

ملیت: آمریکایی

رشته فعالیت: اقتصاد

ادامه
شهاب حسینی,زندگی نامه شهاب حسینی,عکس هایی از شهاب حسینی زندگینامه شهاب حسینی و تصاویری از او و خانواده اش

نام خانوادگی: حسینی تنکابنی

تاریخ تولد: ۱۳۵۲/۱۱/۱۴

محل تولد: تهران

تاهل: متاهل

ملیت: ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر، مجری، صداپیشه، کارگردان

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
ویژه سرپوش