شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۵۶ - ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۱۲۳
حقوق و دستمزد

تعیین مزد به روز جمعه موکول شد

اختلاف ۵ میلیون تومانی سبد معیشت پیشنهادی کارگران با کارفرمایان | افزایش حداکثر ۳۰درصدی مزد

نشست دستمزد شورای عالی,حقوق 1402
حیدری نماینده جامعه کارگری: تورم حاصل از افزایش هزینه‌ها، ناشی از سیاست‌های دولت است. براساس گزارش‌ها در انتهای دی ماه، قیمت خوراکی‌ها ۷۰ درصد افزایش یافته است و این امواج تورمی، قدرت خرید کارگران را کاهش داده است

نشست دستمزد شورای عالی کار شامگاه روز دوشنبه در حالی به کار خود پایان داد که اختلاف نظر گروه کارگری و کارفرمایی درباره هزینه معیشت کارگران بالا بود.

به گزارش «توسعه ایرانی»، در این نشست، نمایندگان دولت گزارش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را ارائه و رقم آن را ۱۲میلیون و ۴۷۹هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کردند که مورد تایید نمایندگان کارفرمایی بود اما نمایندگان گروه کارگری آن را نپذیرفتند و از رقم پیشنهادی خود یعنی ۱۷میلیون و ۴۴۷هزار و ۱۶۰ تومان رونمایی کردند که حاصل محاسبات کارشناسی و جمع‌بندی گزارش‌های نهایی بود. وجود اختلاف‌نظر دو طرف و فاصله بسیار میان اعداد رد و بدل شده درباره هزینه سبد معیشت باعث شد که این نشست هم بدون نتیجه پایان یابد.

به گفته نمایندگان کارگری، آخرین جلسه شورای عالی کار امیدوارکننده نبود و باید روز جمعه تلاش بیشتری برای نزدیک شدن دیدگاه‌ها صورت گیرد تا نقطه‌نظرات مشترک و منطبق با واقعیات روز جامعه به وجود آید. به نظر می‌رسد چالش میان نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر رقم سبد معیشت به قوت خود باقی‌ست و گفت‌وگوهای سه‌جانبه در روزهای آتی با جدیت بیشتری ادامه خواهد داشت. نشست بعدی شورای عالی کار در خصوص تعیین دستمزد ۱۴۰۲ جمعه ۲۶ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

تعیین مزد بدون محاسبه سبد معیشت، مقدور نیست

در همین زمینه، عضو کارگری شورای عالی کار گفت: در جلسه شورای عالی کار برای تعیین رقم سبد معیشت به توافق نرسیدیم.

علی خدایی در یک گفت‌وگوی اظهار داشت: سبد معیشت، حداقل‌های زندگی برای خانوارهاست که روی آن بحث می‌شود.

این نماینده کارگری تاکید کرد: تا زمانی که سبد معیشت تعیین نشود، نمی‌توانیم درصد حقوق کارگران برای سال آینده را بیان و روی آن بحث کنیم.

وی با اشاره به موضوع مزد منطقه‌ای نیز گفت: برای سال آینده یک مزد خواهیم داشت و تحقیقات برای مزد منطقه‌ای در سال‌های آینده پیگیری خواهد شد.

آمارهای دولتی برای تعیین سبد معیشت در حال بررسی است

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار نیز اظهار داشت: بحث‌های خوبی در خصوص سبد معیشت صورت گرفت که امیدواریم نتیجه مثبتی داشته باشد.

علی‌اصغر آهنی‌ها تاکید کرد: هر ساله بحث‌ها و دیدگاه‌های مختلفی ارائه می‌شود و امسال هم مجموعه از آمارها از وزارتخانه‌های مختلف ازجمله اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز آمار ایران در حال بررسی است.

وی بیان داشت: در صورتی که به نتیجه نرسیم، اگر نیاز باشد ساعت‌ها و جلسه‌های بسیاری را برای تعیین دستمزد کارگران برگزار خواهیم کرد.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با بیان اینکه دو مدل تورم داریم، گفت: یک تورم براساس نقدینگی و تورم دیگر براساس هزینه است. سال گذشته افزایش دستمزد ۵۷درصدی منجر به افزایش هزینه‌ها و نقدینگی در جامعه شد.

آهنی‌ها خاطر نشان کرد: ۹۰درصد کارگاه‌ها در کشور زیر ۱۰ نفر کارگر دارند که به طور طبیعی افزایش دستمزد به صورت مستقیم روی افزایش هزینه تولید آنها تاثیر می‌گذارد.

وی ابراز کرد: این القای غلطی است که افزایش دستمزد روی هزینه تولید و تورم تاثیری ندارد. باید کاری کنیم که در کشور تورم کاهش پیدا کند. افزایش مثبت و منطقی در تعیین دستمزد کارگران تاثیر مستقیمی روی قدرت خرید و زندگی آنها خواهد داشت.

پیش‌بینی یک مقام کارفرمایی  از افزایش حداکثر ۳۰درصدی مزد

در ادامه این برنامه، «حمیدرضا سیفی» از نمایندگان کارفرمایان نیز اظهار داشت: پیش‌بینی برای تعیین دستمزد کارگران، در این شرایط اقتصادی افزایش بین ۲۵ تا ۳۰درصد است.

وی افزود: سبد معیشت از سوی اطلاعات مرکز آمار و وزارت اقتصاد و نهادهای مربوطه تعیین می‌شود و با مقیاس و میزانی که تورم وجود دارد نسبت به شرایط جامعه حقوق کارگران برای سال آینده تعیین می‌شود.

نماینده کارفرمایان با بیان اینکه چانه‌زنی بین جامعه کارگران و کارفرمایان وجود دارد، گفت: جلسه‌های شورای عالی کار به صورت تعاملی و سه‌جانبه‌گری بین کارگران، کارفرمایان و نماینده دولت پیش می‌رود که باید شرایط اقتصادی کشور را در نظر گرفت.

آهنی‌ها: این القای غلطی است که افزایش دستمزد روی هزینه تولید و تورم تاثیری ندارد. افزایش مثبت و منطقی دستمزد کارگران تاثیر مستقیمی روی قدرت خرید و زندگی آنها خواهد داشت

وی افزود: دولت یکی از بزرگترین کارفرماهاست. تعامل این سه گروه به طور قطع منجر به رسیدن به یک نقطه معقول می‌شود. دستمزد به طور طبیعی نسبت به شرایط محیطی و اقتصادی کشور تعیین می‌شود.

سیفی با بیان اینکه طی چندین سال قانون کار اجرا شده، گفت: براساس صدر ماده ۴۱ قانون کار باید مزد براساس صنایع و مناطق مختلف تعیین شود در حالی‌که مزد به صورت واحد تعیین می‌شود.

وی اضافه کرد: هزینه‌های زندگی و وضعیت کارگاه‌ها در استان‌های مختلف متفاوت است. اکنون ۹۰درصد بنگاه‌ها زیر ۱۰ نفر کارگر دارند که باید سطح اشتغال آنها دیده شود.

نماینده کارفرمایان تاکید کرد: دستمزد منطقه‌ای در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجراست و سبدهای مختلفی از دستمزد وجود دارد که انتخاب با کارگر و کارفرما است.

وی با بیان اینکه افزایش دستمزد باید به گونه‌ای تعیین شود که بنگاه‌های کوچک آسیب نبینند، گفت: حوزه کارفرمایی و کارگری باید به نقطه‌ای برند که بنگاه‌ها بتوانند به تولید ادامه دهند.

نماینده کارفرمایان افزود: برای اینکه رشد اقتصادی داشته باشیم دولت باید تورم را کنترل کرده و شرایط اشتغال و اقتصاد را حفظ کند.

وی با بیان اینکه کارفرما و رشد تولید بدون کارگر معنا ندارد، گفت: واقعیت این است اگر کارگر رضایت و انگیزه نداشته باشد بنگاه اقتصادی نمی‌تواند بهره‌وری داشته باشد، از این رو باید با درک متقابل در شرایط اقتصادی به توافق رسید.

سیفی خاطر نشان کرد: در این شرایط اقتصادی، بنگاه‌های اقتصادی هم وجود دارند که برای تامین حقوق کارگران حاضر هستند دستگاه‌های خود را بفروشند تا سطح اشتغال را حفظ کنند. دولت نیز باید حمایت‌های لازم را انجام دهد.

سایه دولت بر تعیین دستمزد سنگینی می‌کند

دیگر نماینده جامعه کارگری نیز در ادامه این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه سیاست‌های کلان در حوزه دستمزد تاثیرگذار هستند، گفت: این سیاست‌ها به طور آشکار، در مذاکرات تعیین دستمزد کارگران نقش دارند.

علیرضا حیدری افزود: دولت به عنوان نقش حاکمیتی در تعیین دستمزد وارد می‌شود و نقش‌آفرین است و سایه خود را روی مصوبات می‌گذارد. اکنون مذاکره‌های دستمزد کارگران برای سال آینده جدی شده است و هر کدام از نمایندگان کارگری و کارفرمایی به نفع جامعه خود تلاش می‌کنند.

نماینده جامعه کارگری با اشاره به اینکه تورم در ایران ناشی از افزایش هزینه‌هاست نه افزایش دستمزد، گفت: افزایش هزینه‌ها ناشی از سیاست‌های دولت است. براساس گزارش‌ها در انتهای دی ماه، قیمت خوراکی‌ها ۷۰درصد افزایش یافته است و این امواج تورمی، قدرت خرید کارگران را کاهش داده است.

وی تاکید کرد: در خصوص تعیین دستمزد کارگران باید تصمیمی منطبق با واقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی بگیریم لذا گمانه‌زنی برای پیش‌بینی دستمزد کارگران در حال حاضر کار سختی است.

حیدری خاطر نشان کرد: باید بهترین تصمیم برای کارگران گرفته شود زیرا هر مزدی که برای آنها گرفته می‌شود، یک سال از تورم عقب است.

  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
دستمزد منطقه‌ای در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجراست!!!! مرد نا حسابی اونها با دلار دستمزد میدهند شما هم با دلار بدین و افزایش هم ندهید
تنها چیزی که برای دولتمردان اهمیت نداره همینه فعلا موی سر مهمه اما نمی دونند که مسیر خلاف جهت اتوبان خطرداره
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش