سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۲۱ - ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۳۷۱۰
فیلم و سینمای ایران

توضیحات مدیر اجرایی آکادمی «سینماسینما»/ ۹۰ فیلم از رقابت بازماندند

علی علایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران
علی علایی، مدیر اجرایی «آکادمی سینماسینما» درباره‌ شیوه ارزیابی و انتخاب فیلم‌ها و برندگان در این آکادمی که امسال نخستین دوره‌ آن برگزار می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرآنلاین، علی علایی مدیر اجرایی آکادمی سینماسینما درباره شیوه ارزیابی فیلم‌ها گفت: اعضای این آکادمی فیلم‌های اکران شده در سال ۱۳۹۶ را که شامل ۱۱۶ عنوان فیلم‌سینمایی به نمایش درآمده در سینماهای کشور اعم از اکران‌ عمومی، فیلم‌های هنر و تجربه، فیلم‌های کوتاه و مستند که در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، سینما حقیقت، جشن‌های خانه سینما، جشنواره فیلم فجر و گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده‌اند را در هشت رشته داوری کرده‌اند. 

 

او با اشاره به این‌که در نخستین دوره ۶۰ نفر از هنرمندان سینما در رشته‌های مختلف، برخی منتقدان و صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه در رشته‌های مرتبط و فعالان عرصه فیلم کوتاه و مستند را دعوت به همکاری کرده‌اند درباره شیوه همکاری‌شان توضیح داد: اما همکاری آن‌ها با آکادمی با رعایت معیارهایی بود. به عبارتی در این آکادمی هر عضو می‌تواند در رشته‌های اعلام‌شده سه انتخاب با رعایت اولویت داشته باشد و نیز به رأی هر هنرمندی در رشته تخصصی خودش ضریبی تعلق می‌گیرد و در دیگر رشته‌ها آراء‌شان بدون ضریب محاسبه می‌شود. هیچ‌کدام از هنرمندان نمی‌توانند به خود یا عوامل فیلمی که به نحوی در آن‌ها شرکت داشته‌اند رأی دهند.

 

مدیر اجرایی«آکادمی سینماسینما» تأکید کرد: این نکات از تأکیداتی بود که در آئین‌نامه مراسم و آکادمی روی آن‌ها حساسیت ویژه‌ای نشان داده‌شده بود و آراء را به سمت تخصصی‌تر شدن پیش ‌برد. ضمن اینکه به شفافیت و به‌دوراز هر‌گونه شائبه بودن آراء کمک می‌کرد. خوشبختانه با دقت اعمال‌شده و همکاری هنرمندان، این هدف کاملاً محقق شد.

 

علایی در پاسخ به این سوال که چند فیلم مورد قضاوت قرار گرفتند، بیان کرد: تعداد ۱۱۶ فیلم‌سینمایی بر اساس تعاریف و معیارهای آکادمی در طول سال ۹۶ اکران شدند و فهرست فیلم‌ها و عوامل آن‌ها در اختیار اعضای آکادمی قرار گرفت. در این میان اگر عضوی فیلم‌هایی را ندیده بود و یا قصد دیدن مجدد فیلمی را داشت که به‌زعم خودش احتمال داشت در انتخاب‌هایش تأثیر بگذارد و نیز فیلم‌های مهم و مطرحی که فرصت دیدن آن‌ها را در زمان اکران و یا رویدادهای دیگر از دست داده بود، به ما اعلام می‌کرد و ما نیز فیلم‌ها را برایشان تهیه و یا شرایط دیدن آن‌ها را با هماهنگی با دست‌اندرکاران فیلم برایشان فراهم می‌کردیم.

 

او درباره فیلم‌های کوتاه و مستند توضیح داد: دو گروه هفت‌نفره فعال در این دو عرصه به شکل تخصصی و بر اساس معیارهای اکران ذکرشده، هرکدام پنج فیلم را به‌عنوان فیلم‌های برتر و البته با رعایت اولویت جهت امتیازبندی، به آکادمی معرفی کردند که خوشبختانه دو فیلم برگزیده در این دو زمینه با اختلاف آرای مناسبی برگزیده شدند.

 

علایی افزود: ما کاملاً به روش ریاضی و پرهیز از جلسات اقناعی و رودررویی اعضای آکادمی عمل کردیم. از یک نرم‌افزار قوی و پرکاربرد معروف استفاده و اطلاعات واصله از فرم هر عضو را در آن وارد کردیم. نرم‌افزار توسط فرمول‌ها و توابعی که داشت ضرایب را اعمال، شمارش‌ها را انجام و اطلاعات را دسته‌بندی می‌کرد و خروجی‌های موردنیاز را در اختیارمان قرار می‌داد و جمع امتیازات و حتی تعداد افرادی که به فیلم یا هنرمند خاصی رأی داده بودند را مشخص می‌کرد. ازاین‌رو هیچ سلیقه و نظر شخصی و دخل و تصرفی نمی‌توانست در این فرآیند دخالت کند.

 

او با اشاره به متنوع، غافلگیرکننده بودن نتایج به دست‌ آمده گفت: مثلاً در برخی رشته‌های فیلم‌های سینمایی با آراء خیلی نزدیکی مواجه شدیم که برای‌مان از بابت شکل‌گیری رقابتی جدی، و درعین‌حال نزدیکی و تمرکز آراء این تعداد عضو، عجیب، جذاب و خرسندکننده بود. به آمارها اشاره کردید، خوب است مواردی را مطرح کنم. همان‌گونه که گفتم ۱۱۶ فیلم سینمایی در طول سال اکران شدند ولی ۲۶ فیلم مورد انتخاب اعضاء قرار گرفتند که برای مثال ۱۰ فیلم آخر تنها توسط یک عضو انتخاب شده بودند و این نشان می‌دهد که چه رقابت فشرده و سختی برای انتخاب اصلح‌ترین فیلم‌ها از سوی اعضاء در جریان بوده است.

 

مدیر اجرایی«آکادمی سینماسینما» افزود: این هنگامی جذاب‌تر می‌شود که امتیازات بالای فیلم‌ها یا هنرمندان برگزیده و نامزدها را بدانیم. همین‌طور در ادامه می‌توانم به ۲۶ کارگردان، ۳۲ فیلم‌نامه‌نویس، ۳۴ بازیگر زن، ۳۹ بازیگر مرد و ۱۸ فیلم‌ساز اول اشاره‌کنم که آثارشان حداقل برای یک‌بار هم که شده انتخاب‌شده‌اند و این اطلاعات استخراج‌شده از میان تعداد فیلم‌های مورد قضاوت قرارگرفته به تحلیل‌های جالبی در مورد وضعیت و کیفیت سینمای ایران منتج می‌شود.

 

اینکه ۹۰ فیلم سینمای ایران در رقابت بهترین فیلم و یا بهترین کارگردان حتی یک امتیاز هم نیاورده‌اند، با در نظر گرفتن این آکادمی به‌عنوان یک جامعه آماری متخصص، نتیجه‌ای قابل‌تحلیل و جالب است. به‌علاوه نتایج جالب دیگری که می‌توان از این آمارها گرفت. درهرحال هم پروسه و فرآیند اجرا و هم نتایج حاصله پیچیده ولی جذاب بود. درنهایت نامزدها و نیز برگزیدگان با امتیازهای مناسب و معقولی انتخاب شدند. دریکی از رشته‌ها نیز امتیازات خیلی به هم نزدیک بود و این خود بر جذابیت رقابت می‌افزود که قطعاً نتیجه روش اتخاذشده توسط آکادمی در این رشته را در روز مراسم خواهید دید.

 

علایی همچنین درباره بخش دیگری به‌عنوان «چهره مؤثر سینمایی سال» توضیح داد: این بخش برای اولین‌بار انجام‌شده و اتفاق خیلی خوبی است. چون در آن ۱۷۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در حوزه سینما و از هر طیف، چهره مؤثر سینمایی سال ۱۳۹۶ را با معیارهای خود و با ذکر دلیل یا دلایل انتخاب کردند و این در حالی اتفاق افتاده است که اساساً آکادمی هیچ نامزد،گزینه و یا فهرستی را در اختیارشان قرار نداده بود تا از میان آن‌ها سه چهره موردنظر خود را با رعایت اولویت انتخاب کنند.

 

او ادامه داد: به‌جز چند نفر معدود، همه همکارانی که برای این بخش دعوت شدند پاسخ دادند و ۴۳۶ گزینه درمجموع برای ما ارسال شد که با در نظر گرفتن اسامی مشترک ۱۰۶ چهره موردتوجه و انتخاب دوستان قرار گرفت. این بخش هم علاوه بر رقابت و ذکر دلایل و معیارهای متنوع و جدی، نتایج و تحلیل‌های خوبی را نیز به همراه دارد. در مراسم آکادمی تصمیم داریم ۱۰ نفر اول این بخش را معرفی کنیم. ده رأی بالا، هم خیلی منسجم بوده و هم نشان از یک همسویی فراگیر و گسترده و قابل‌تقدیر در میان روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای دارد و درنهایت نیز با معرفی این عزیزان در مراسم «آکادمی سینماسینما»، تندیس این بخش به نفر اول اهداء خواهد شد.

 

نخستین دوره جایزه آکادمی سینماسینما ۱۸ شهریور ۹۷ به دبیری کیوان کثیریان و ریاست کیانوش عیاری در هتل انقلاب تهران برگزار می‌شود.

 

 

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش