شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۶:۲۱ - ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۳۷۱۰
فیلم و سینمای ایران

توضیحات مدیر اجرایی آکادمی «سینماسینما»/ ۹۰ فیلم از رقابت بازماندند

علی علایی,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران
علی علایی، مدیر اجرایی «آکادمی سینماسینما» درباره‌ شیوه ارزیابی و انتخاب فیلم‌ها و برندگان در این آکادمی که امسال نخستین دوره‌ آن برگزار می‌شود، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرآنلاین، علی علایی مدیر اجرایی آکادمی سینماسینما درباره شیوه ارزیابی فیلم‌ها گفت: اعضای این آکادمی فیلم‌های اکران شده در سال ۱۳۹۶ را که شامل ۱۱۶ عنوان فیلم‌سینمایی به نمایش درآمده در سینماهای کشور اعم از اکران‌ عمومی، فیلم‌های هنر و تجربه، فیلم‌های کوتاه و مستند که در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، سینما حقیقت، جشن‌های خانه سینما، جشنواره فیلم فجر و گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده‌اند را در هشت رشته داوری کرده‌اند. 

 

او با اشاره به این‌که در نخستین دوره ۶۰ نفر از هنرمندان سینما در رشته‌های مختلف، برخی منتقدان و صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه در رشته‌های مرتبط و فعالان عرصه فیلم کوتاه و مستند را دعوت به همکاری کرده‌اند درباره شیوه همکاری‌شان توضیح داد: اما همکاری آن‌ها با آکادمی با رعایت معیارهایی بود. به عبارتی در این آکادمی هر عضو می‌تواند در رشته‌های اعلام‌شده سه انتخاب با رعایت اولویت داشته باشد و نیز به رأی هر هنرمندی در رشته تخصصی خودش ضریبی تعلق می‌گیرد و در دیگر رشته‌ها آراء‌شان بدون ضریب محاسبه می‌شود. هیچ‌کدام از هنرمندان نمی‌توانند به خود یا عوامل فیلمی که به نحوی در آن‌ها شرکت داشته‌اند رأی دهند.

 

مدیر اجرایی«آکادمی سینماسینما» تأکید کرد: این نکات از تأکیداتی بود که در آئین‌نامه مراسم و آکادمی روی آن‌ها حساسیت ویژه‌ای نشان داده‌شده بود و آراء را به سمت تخصصی‌تر شدن پیش ‌برد. ضمن اینکه به شفافیت و به‌دوراز هر‌گونه شائبه بودن آراء کمک می‌کرد. خوشبختانه با دقت اعمال‌شده و همکاری هنرمندان، این هدف کاملاً محقق شد.

 

علایی در پاسخ به این سوال که چند فیلم مورد قضاوت قرار گرفتند، بیان کرد: تعداد ۱۱۶ فیلم‌سینمایی بر اساس تعاریف و معیارهای آکادمی در طول سال ۹۶ اکران شدند و فهرست فیلم‌ها و عوامل آن‌ها در اختیار اعضای آکادمی قرار گرفت. در این میان اگر عضوی فیلم‌هایی را ندیده بود و یا قصد دیدن مجدد فیلمی را داشت که به‌زعم خودش احتمال داشت در انتخاب‌هایش تأثیر بگذارد و نیز فیلم‌های مهم و مطرحی که فرصت دیدن آن‌ها را در زمان اکران و یا رویدادهای دیگر از دست داده بود، به ما اعلام می‌کرد و ما نیز فیلم‌ها را برایشان تهیه و یا شرایط دیدن آن‌ها را با هماهنگی با دست‌اندرکاران فیلم برایشان فراهم می‌کردیم.

 

او درباره فیلم‌های کوتاه و مستند توضیح داد: دو گروه هفت‌نفره فعال در این دو عرصه به شکل تخصصی و بر اساس معیارهای اکران ذکرشده، هرکدام پنج فیلم را به‌عنوان فیلم‌های برتر و البته با رعایت اولویت جهت امتیازبندی، به آکادمی معرفی کردند که خوشبختانه دو فیلم برگزیده در این دو زمینه با اختلاف آرای مناسبی برگزیده شدند.

 

علایی افزود: ما کاملاً به روش ریاضی و پرهیز از جلسات اقناعی و رودررویی اعضای آکادمی عمل کردیم. از یک نرم‌افزار قوی و پرکاربرد معروف استفاده و اطلاعات واصله از فرم هر عضو را در آن وارد کردیم. نرم‌افزار توسط فرمول‌ها و توابعی که داشت ضرایب را اعمال، شمارش‌ها را انجام و اطلاعات را دسته‌بندی می‌کرد و خروجی‌های موردنیاز را در اختیارمان قرار می‌داد و جمع امتیازات و حتی تعداد افرادی که به فیلم یا هنرمند خاصی رأی داده بودند را مشخص می‌کرد. ازاین‌رو هیچ سلیقه و نظر شخصی و دخل و تصرفی نمی‌توانست در این فرآیند دخالت کند.

 

او با اشاره به متنوع، غافلگیرکننده بودن نتایج به دست‌ آمده گفت: مثلاً در برخی رشته‌های فیلم‌های سینمایی با آراء خیلی نزدیکی مواجه شدیم که برای‌مان از بابت شکل‌گیری رقابتی جدی، و درعین‌حال نزدیکی و تمرکز آراء این تعداد عضو، عجیب، جذاب و خرسندکننده بود. به آمارها اشاره کردید، خوب است مواردی را مطرح کنم. همان‌گونه که گفتم ۱۱۶ فیلم سینمایی در طول سال اکران شدند ولی ۲۶ فیلم مورد انتخاب اعضاء قرار گرفتند که برای مثال ۱۰ فیلم آخر تنها توسط یک عضو انتخاب شده بودند و این نشان می‌دهد که چه رقابت فشرده و سختی برای انتخاب اصلح‌ترین فیلم‌ها از سوی اعضاء در جریان بوده است.

 

مدیر اجرایی«آکادمی سینماسینما» افزود: این هنگامی جذاب‌تر می‌شود که امتیازات بالای فیلم‌ها یا هنرمندان برگزیده و نامزدها را بدانیم. همین‌طور در ادامه می‌توانم به ۲۶ کارگردان، ۳۲ فیلم‌نامه‌نویس، ۳۴ بازیگر زن، ۳۹ بازیگر مرد و ۱۸ فیلم‌ساز اول اشاره‌کنم که آثارشان حداقل برای یک‌بار هم که شده انتخاب‌شده‌اند و این اطلاعات استخراج‌شده از میان تعداد فیلم‌های مورد قضاوت قرارگرفته به تحلیل‌های جالبی در مورد وضعیت و کیفیت سینمای ایران منتج می‌شود.

 

اینکه ۹۰ فیلم سینمای ایران در رقابت بهترین فیلم و یا بهترین کارگردان حتی یک امتیاز هم نیاورده‌اند، با در نظر گرفتن این آکادمی به‌عنوان یک جامعه آماری متخصص، نتیجه‌ای قابل‌تحلیل و جالب است. به‌علاوه نتایج جالب دیگری که می‌توان از این آمارها گرفت. درهرحال هم پروسه و فرآیند اجرا و هم نتایج حاصله پیچیده ولی جذاب بود. درنهایت نامزدها و نیز برگزیدگان با امتیازهای مناسب و معقولی انتخاب شدند. دریکی از رشته‌ها نیز امتیازات خیلی به هم نزدیک بود و این خود بر جذابیت رقابت می‌افزود که قطعاً نتیجه روش اتخاذشده توسط آکادمی در این رشته را در روز مراسم خواهید دید.

 

علایی همچنین درباره بخش دیگری به‌عنوان «چهره مؤثر سینمایی سال» توضیح داد: این بخش برای اولین‌بار انجام‌شده و اتفاق خیلی خوبی است. چون در آن ۱۷۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در حوزه سینما و از هر طیف، چهره مؤثر سینمایی سال ۱۳۹۶ را با معیارهای خود و با ذکر دلیل یا دلایل انتخاب کردند و این در حالی اتفاق افتاده است که اساساً آکادمی هیچ نامزد،گزینه و یا فهرستی را در اختیارشان قرار نداده بود تا از میان آن‌ها سه چهره موردنظر خود را با رعایت اولویت انتخاب کنند.

 

او ادامه داد: به‌جز چند نفر معدود، همه همکارانی که برای این بخش دعوت شدند پاسخ دادند و ۴۳۶ گزینه درمجموع برای ما ارسال شد که با در نظر گرفتن اسامی مشترک ۱۰۶ چهره موردتوجه و انتخاب دوستان قرار گرفت. این بخش هم علاوه بر رقابت و ذکر دلایل و معیارهای متنوع و جدی، نتایج و تحلیل‌های خوبی را نیز به همراه دارد. در مراسم آکادمی تصمیم داریم ۱۰ نفر اول این بخش را معرفی کنیم. ده رأی بالا، هم خیلی منسجم بوده و هم نشان از یک همسویی فراگیر و گسترده و قابل‌تقدیر در میان روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای دارد و درنهایت نیز با معرفی این عزیزان در مراسم «آکادمی سینماسینما»، تندیس این بخش به نفر اول اهداء خواهد شد.

 

نخستین دوره جایزه آکادمی سینماسینما ۱۸ شهریور ۹۷ به دبیری کیوان کثیریان و ریاست کیانوش عیاری در هتل انقلاب تهران برگزار می‌شود.

 

 

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بنجامین فرانکلین بنجامین فرانکلین سیاستمدار تاثیرگذار آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶

محل تولد: بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد

حزب سیاسی: مستقل

درگذشت: ۱۷ آوریل ۱۷۹۰

ادامه
هانتر لابرادا هانتر لابرادا، بدنساز حرفه ای آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ مه ۱۹۹۲

محل تولد: تگزاس

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: ورزشکار بدنساز

قد: ۱۷۵

وزن: ۱۱۱ کیلوگرم

ادامه
باریش کیلیچ بیوگرافی باریش کیلیچ بازیگر جذاب ترکی (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ فوریه ۱۹۷۸

محل تولد: آرگووان مالاتیای ترکیه

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۲۲۰۴ میلادی

تحصیلات: لیسانس رشته اقتصاد از دانشگاه استانبول و مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان از دانشگاه یدی تپه

ادامه
ابوسعید سجزی ابوسعید سجزی دانشمند و ستاره شناس اصیل ایرانی

تاریخ تولد: ۳۴۰ هجری قمری

محل تولد: سیستان

محل زندگی: شیراز 

زمینه فعالیت: دانشمند در زمینه ستاره شناسی و ریاضی

دین: اسلام

آثار: حدود ۳۸ کتاب و رساله که حدود ۲۰ کتاب آن در مساهل ریاضی و بقیه درباره احکام نجوم

ادامه
محمدامین حزباوی بیوگرافی محمدامین حزباوی ستاره نوظهور فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۲

محل تولد: اهواز

حرفه: فوتبالیست

پست: دفاع وسط

باشگاه کنونی: السد قطر

قد: ۱ متر ۸۴ سانتی متر

ادامه
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
غلامرضا نیکخواه غلامرضا نیکخواه بازیگر پیشکسوت ایرانی

تاریخ تولد: ۱ فروردین ۱۳۲۷

محل تولد: بوشهر، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵، تئاتر مدرسه

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی و لیسانس رشته کارگردانی 

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش