یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
۱۲:۴۰ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۶۳۷۵
فیلم و سینمای ایران

سینا کیان‌پور

مستند «اینستاگرامر» تصویری واقعی از زیر پوست صفحات مجازی را نشان می دهد

مستند اینستاگرامر,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

«اینستاگرامر» به کسی گفته می‌شود که شهرتش را تنها از اینستاگرام دارد و خارج از این شبکه اجتماعی فرد شناخته شده‌ای نیست. اینستاگرامرها اما به‌دلیل دنبال‌کنندگان زیادی که دارند در قامت سلبریتی‌ها ظاهر می‌شوند، میان کاربران خود بشدت محبوب می‌شوند و روی آنها تأثیرگذار هستند به طوری که مخاطب در زندگی حقیقی خود نیز پیرو و دنباله رو سلبریتی مجازی خود خواهد بود. حال آنکه ممکن است این افراد هیچ وجهه شناخته‌ شده‌ و قابل اعتنایی در دنیای واقعی نداشته باشند. داستان اینستاگرامرها موضوعی است که سینا کیان‌پور در اولین تجربه بلند کارگردانی‌اش به آن پرداخته است. این مستند با همین عنوان یعنی «اینستاگرامر» این روزها در گروه هنر و تجربه در حال اکران است. به همین بهانه با او گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

ذهنیتی که پیش از تماشای فیلم وجود دارد این است که قرار است در «اینستاگرامر» با افرادی آشنا شویم که بدون داشتن امتیازات مثبت تنها به واسطه حواشی ایجاد شده در فضای اینستاگرام مطرح شده‌اند اما نه تنها از این افراد بلکه از سلبریتی‌ها و چهره‌های سرشناس هنر و ورزش هم فاصله گرفته‌اید. دلیلش چیست؟

آنچه امروز در اینستاگرام تجربه می‌کنیم نوعی شهرت جدید و بی‌سابقه است؛ شهرت در فضای مجازی در دیگر کشورها سابقه دارد اما ما ایرانی‌ها این اتفاق را با اینستاگرام و تا حدودی با توییتر تجربه کردیم. از ابتدا تصمیم داشتم سراغ افرادی بروم که به واسطه این رسانه جدید مشهور شده‌اند.

سلبریتی‌های فعال در فضای مجازی شهرتشان را از رسانه‌های سنتی کسب کرده‌اند و به واسطه همین شهرت تعداد دنبال‌کنندگان آنها زیاد است بخصوص اینکه در این رسانه فارغ از محدودیت‌های رسانه‌های رسمی فضای آزادانه‌تری دارند. گروه مدنظر من اما افرادی بودند که تنها به خاطر فعالیت در اینستاگرام به شهرت رسیده‌اند.

 

سوژه‌های این فیلم جزو چهره‌های موجه این فضا هستند. چرا سراغ آدم‌هایی نرفتید که اتفاقاً به خاطر حاشیه‌های شان جذابیت بیشتری دارند.

قصد من پرداختن به افرادی بود که دلیل منطقی برای شهرت‌شان پیدا نمی‌کنم. شهرت برای آدم‌هایی که در اینستاگرام شاخ و شانه می‌کشند یا ویدئوهای سخیف می‌سازند تا حدودی قابل درک است چون موضوعات سخیف همیشه در کشور ما طرفدار دارد اما برای من علت مشهور شدن افراد به خاطر انتشار تعدادی عکس خیلی عادی روزمره در اینستاگرام، سؤال بود.

 

به پاسخ سؤال تان رسیدید؟

نه واقعاً، حتی خود شخصیت‌ها هم علت آن را نمی‌دانستند و دلیل واضحی نداشتند که چرا یکسری آدم آنها را فالو می‌کند. در گفت‌وگوهای شخصی‌تری که داشتیم برخی اشاره می‌کردند که با ۴ تا عکس از سفرها و کافه‌گردی‌ها آنقدر شناخته شده‌اند که آدم‌ها در مواجهه با آنها اعلام می‌کنند که جزو طرفدارانشان هستند و... برای خودشان هم عجیب و دلایل آن نامشخص بود. اگرچه به پاسخی روشن نرسیدم اما اگر موفق شده باشیم که طرح سؤال هم کنم، خوشحال‌کننده است.

 

چطور آنها را پیدا کردید و اعتمادشان را جلب کردید تا رو به دوربین حتی درباره بخش‌های پنهان زندگیشان که برای دنبال کنندگان و طرفدارانشان سؤال بی‌جواب بوده، صحبت کنند؟

خودم در اینستاگرام فعال هستم و می‎دیدم که این آدم‌ها و صفحاتشان چطور به واسطه فالو یا لایک دیگران دائم تکرار می‌شود. در دوره تحقیق فیلم یکی یکی آنها را پیدا کردم و در نهایت به آدم‌های جدید رسیدم. یکی از کارهایی که مستندساز می‌کند همین جلب اعتماد و رفتار صادقانه با سوژه است؛ اینکه طرف مقابل اطمینان کند که هدف شما تخریب او نیست. شاید بهترین راهکار این است که در جریان باشند که قرار است چه اتفاقی در فیلم بیفتد.

 

اینستاگرامرهای دیگری هم بودند که به خاطر ممیزی سراغ‌شان نرفته باشید یا مجبور به حذف‌شان شده باشید.

فیلم روی پرده حدود ۲۰ دقیقه از نسخه به نمایش درآمده در سینما حقیقت کوتاه‌تر شده است یک شخصیت دیگر هم بود که به دلیل طولانی شدن فیلم و تکراری شدن بحث‌ها در تدوین نهایی قیچی خورد. از چند نفر هم فیلمبرداری کردیم که چون قصه‌هایشان به دیگر کاراکترها نمی‌چسبید کنار گذاشتیم‌شان.

 

به نظر می‌رسد رویکرد شما به شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام در این مستند بیشتر فرصت‌سازی و وجه تجاری‌سازی آن است تا آسیب‌شناسی، موافقید؟

چیزی که برای خود من سؤال شده بود شهرت جدید بی‌دلیل یا با دلایل خیلی سست بود. دوست داشتم به دل ماجرا بروم و ببینم زیر پوست این صفحات مجازی چه اتفاقی می‌افتد که حتی دنبال کننده‌ها از آن بی‌خبرند. دوست داشتم آن جهان را نشان بدهم و خیلی به این فکر نکردم که در جایگاه یک کارشناس آسیب‌هایش را بررسی کنم یا فرصت‌های آن را. فارغ از آسیب‌شناسانه یا فرصت‌شناسانه بودن این رویکرد، سؤالم این بود که چطور یک اپلیکیشن روابط و حتی سرنوشت آدم‌ها را تغییر می‌دهد. آسیب‌شناسی یا فرصت شناسی جایش در دانشگاه است.

 

حتی از صحبت های آذر مبنی بر اینکه فعالیت در اینستاگرام او را از فضای قبلی‌اش (که به تعبیر خود، خواندن چندین سوره قرآن قبل از خواب بود) دور کرده و تصمیم دارد صفحه‌اش را ببندد یا صحبت‌های آرش که با وجود فالوورهای زیاد از سال ۹۳ تصمیم گرفته صفحه‌اش را به روزرسانی نکند، گذرا رد شده‌اید.

 

درباره آرش نکته دراماتیکی که برای من داشت این بود که پسری که یک روز اینقدر فعال بوده و اولین اینستامیت را در ایران برگزار کرده الآن زاویه دید مخالف دارد. احساس می‌کردم سراغ این آدم باید رفت یا سراغ مادری که با وجود داشتن سه نوه این همه درگیر این فضاست. اگر خانم ماهی صفت نمی‌گفت که از این فضا دلزده است باز هم برای من شخصیت جالبی بود چون از نسل دیگری می‌آید و با چیزی درگیر است که در نسل امروز رایج است.

 

چرا در دوره پژوهش سراغ استادان علوم ارتباطات و جامعه‌شناسی نرفتید؟ شاید برای رسیدن به سؤالی که در ذهن‌تان بود جواب روشن‌تری پیدا می‌کردید.

زاویه دید علمی و آسیب‌شناسانه‌ای به این ماجرا نداشتم. دوست داشتم مستند جذابیت‌های خودش را داشته باشد و به لحاظ جذابیت به فیلم داستانی تنه بزند، دلم نمی‌خواست دید پژوهشی و آسیب‌شناسانه وارد فیلم شود.

ممکن است شما بگویید برای تحقیق‌های خودم به کار می‌آمد اما حقیقتش این است که آن موقع به این ماجرا فکر نکردم البته از مشورت های یکی از اساتید روانشناسی استفاده کردم تا از انگیزه‌های شخصی این افراد برای دیده شدن در فضای مجازی شناخت پیدا کنم.

 

با وجود این برخی معتقدند که «اینستاگرامر» بیش از اینکه وامدار سینمای مستند باشد پژوهش اجتماعی تصویری است، دیدگاه شما در این باره چیست؟

اگر افرادی برای پژوهش شان به این فیلم مراجعه کنند باعث خوشحالی است چون احتمالاً حرفی برای گفتن دارد که پیش از این کسی درباره آن صحبت نکرده اما خودم همیشه دوست داشتم جذابیت‌های سینمایی فیلم بیشتر باشد. دغدغه‌ام این بود که مخاطب تا آخر پای فیلم بنشیند.

 

به نظر خودتان این مستند تاریخ مصرف دارد یا  با وجود به روز شدن فناوری‌ها هم می‌توان در آینده به آن رجوع کرد؟

شاید برای ۱۵ سال بعد کاربردی نداشته باشد اما یک دوره از روابط ما را ثبت کرده و احتمالاً اگر چند سال بعد به آن نگاه کنیم برای عده‌ای نوع روابط ما در شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اولیه ورود آن به کشور جالب به نظر برسد یا اینکه چطور یک اپلیکیشن تمام زندگی یک آدم را درگیر خود کرده است.

 

پیش از مصاحبه درباره ضعف اطلاع‌رسانی در خصوص اکران این مستند صحبت کردیم چرا از فرصت شناخت این افراد و معرفی مستند در فضای اینستاگرامشان استفاده نکردید؟

یکی دو نفرشان به صورت محدود کمک کردند ولی خودم خیلی علاقه ندارم که از آدم‌های فیلم برای تبلیغات استفاده کنم شاید به این خاطر که معتقدم فیلم براساس استعدادهای قائم به ذات باید جای خود را بین مخاطب پیدا کند. شاید به نوعی لجبازی به نظر برسد.

 

از اکران فیلم راضی هستید؟ تصور می‌کردید اولین تجربه کاریتان اگرچه به صورت محدود در گروه هنر و تجربه اکران شود؟

زمان ساخت فیلم به هیچ جا امید نداشتم ، می‌دانستم فرصت‌هایی مثل جشنواره سینما حقیقت یا هنر و تجربه وجود دارد اما هیچ امیدی به آنها نداشتم. بر این اساس امروز راضی‌ام چون نهایت یک اتفاق خوب برای آثار مستند اکران در گروه هنر و تجربه است که «اینستاگرامر» به آن رسیده است.

فروش اتفاق خوشحال‌کننده‌ای است اما مستندساز از همان شروع کار می‌داند که ساخت مستند منفعت مالی ندارد. دوست دارم اگر فیلم حرفی برای گفتن دارد براساس قابلیت‌هایش دیده شود و بتواند مسیر را برای ساخت فیلم‌های بعدی‌ام هموار کند این اتفاق مهم‌تر از عدد و رقم فروش است.

 

برای کار بعدی‌تان هم اقدام کرده‌اید؟

کار بعدی! (با خنده) داغ دل من را نسبت به مبحث تهیه کننده در سینمای مستند تازه کردید. ایده‌هایی برای فیلم بعدی دارم اما همچنان درگیر تهیه‌کننده هستم اما به هر جا که مراجعه کردم به در بسته خوردم. دیگر توان مالی اینکه خودم تهیه‌کننده کار باشم را هم ندارم.

 

با این شرایط این لجبازی شما برای معرفی و تبلیغ نشدن فیلم‌تان توسط اینستاگرامرها عجیب است، بخصوص اینکه فیلم نگاه همدلانه‌ای با این افراد دارد.

دلم نمی‌خواهد این حجم تبلیغات بیرون بزند و احیاناً اگر ذره‌ای نگاه منتقدانه‌ به این افراد در «اینستاگرامر» وجود دارد زیر سؤال برود. فیدبکی که از افراد می‌گیرم خیلی متفاوت است برخی می‌گویند دمت گرم حال این آدم‌ها را گرفتی و خرابشان کردی در حالی که به واقع قصد چنین کاری را نداشتم و از آن پرهیز کردم. عده‌ای هم بر این باورند که فیلم همدلانه‌ای بود و برای افراد حاضر در مستند تبلیغ شد که من این نگاه را هم قبول ندارم اتفاقاً تمام تلاش من این بود که به این ماجرا جهت ندهم.

 

برداشت شخصی تان از گفت‌وگو با این آدم‌ها چه بود؟

پیش از شروع ساخت کمی نگاه از بالا به پایین داشتم و ارزش و احترامی چندانی برای کار آنها قائل نبودم اما حُسنی که تحقیق و گفت‌وگو با این افراد داشت این بود که توانستم خودم را جای آنها قرار بدهم و درکشان کنم.

فارغ از اطلاعاتی که به دست آوردم «من» بعد از تحقیق با «من» قبل از تحقیق تفاوت داشت. توانستم تا حدودی خودم را در جهان این آدمها قرار بدهم و از این زاویه دید، فیلم را ادامه بدهم. امروز با این آدم‌ها همدل‌تر هستم و بدون قضاوت و زاویه دید مشخصی فقط مشاهده‌شان می‌کنم؛ یعنی آن نگاه بی‌رحمانه ابتدایی کمی تعدیل شده است.

 

نرگس عاشوری

 

 

iran-newspaper.com
  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش