جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۹
۱۵:۲۷ - ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۷۷۰
فیلم و سینمای جهان

بهترین فیلم‌های فرار از زندان در تاریخ سینمای جهان/ تصاویر

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان
در این مقاله ۱۰ فیلم برتر از میان بهترین فیلم‌های فرار از زندان را معرفی می‌کنیم که در تمام طول تاریخ سینما ساخته شده‌اند.

فیلم‌های فرار از زندان طرفداران پروپاقرصی دارند. علاقه به این دست از آثار آنقدر زیاد است که گاهی اوقات حتی با وجود بعضی ضعف‌های فنی صرفا به دلیل مضمون، آن‌ها را تماشا می‌کنیم.

عموما در فیلم‌های فرار از زندان با شخصیت‌ یا شخصیت‌هایی طرفیم که براساس یک نقشه قصد فرار دارند اما در برابرشان دیوارهایی نفوذناپذیر یا زندان‌بان‌هایی بی‌رحم قرار گرفته‌اند.

این دست آثار مخاطبان خود را بسیار هیجان‌زده می‌کنند؛ هیجان اینکه زندانی یا زندانی‌ها کی و با چه نقشه‌ای می‌گریزند؛ چطور نقشه را مخفی نگه می‌دارند و دست آخر با چه شیوه‌ای زندان‌بان‌های خشن را پشت سر می‌گذارند. اما گاهی اوقات فیلم‌ها درونی‌تر می‌شوند و بر ذهنیات زندانی و درک و دریافت او از موقعیت تمرکز می‌کنند.

فیلم‌های فرار از زندان طی دهه‌های گذشته محبوبیت‌شان را حفظ کرده‌اند؛ فهرست بهترین فیلم‌های فرار از زندان گستره‌ وسیعی را در برمی‌گیرد؛ از فیلمی مانند «توهم بزرگ» (The Grande Illusion) ساخته ژان رنوار استاد فرانسوی تاریخ سینما که در اواخر دهه ۱۹۳۰ ساخته شده تا فیلم بسیار محبوب فرانک دارابونت یعنی «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption) که محصول اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی است.

در ادامه با معرفی ۱۰ فیلم برتر فرار از زندان در تاریخ سینما همراه ما باشید.

۱- فرار از آلکاتراز (Escape from Alcatraz)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: دان سیگل

بازیگران: کلینت ایستوود، پاتریم مک‌گوهان، فرد وارد

سال ساخت: ۱۹۷۹

در یکی از شب‌های ماه ژوئن سال ۱۹۶۲ سه زندانی در زندان فدرال جزیره آلکاتراز از سلول‌هایشان فرارکرده و احتمالا به سوی خلیج سان فرانسیسکو فرار می‌کنند؛ بعد از این ماجرا هیچکس هرگز از آن‌ها خبر دیگری نمی‌شنود.

فیلم «فرار از آلکاتراز» پنجمین و آخرین همکاری دان سیگل و کلینت ایستوود بود؛ ایستوود در این فیلم نقش فرانک موریس یکی از سه زندانی اصلی ماجرا را ایفا می‌کند. موریس شخصیتی طغیان‌گر و در عین حال تنها است؛ از آن دست شخصیت‌هایی که سیگل به استفاده از آن‌ها در فیلم‌هایش علاقه‌مند است و ایستوود هم به آسانی می‌تواند نقش‌شان را ایفا کند.

فرار از آلکاتراز به شکل جالبی از عموم کلیشه‌های فیلم‌های فرار از زندان اجتناب می‌کند و بیشتر بر شخصیت اصلی و تلاش او برای شکستن مرزهایی که بر او تحمیل شده متمرکز می‌شود.

وقایع فیلم را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول غوطه‌ورشدن درون زندگی بیرحمانه زندان و بخش دوم سازماندهی یک برنامه فرار.

هر دو این بخش‌ها به شکل مساوی مهم و ضروری‌اند و یکی بدون دیگری باعث می‌شد فیلم کیفیت فعلی را نداشته باشد هرچند که ممکن است هر بخش احساسات متفاوتی را هم در بیننده به وجود بیاورد.

فرار از آلکاتراز فیلمی ظریف و بسیار مهیج است. اگر در میان عاشقان فیلم‌های فرار از زندان قرار دارید (یا علاقه‌مندان به کلینت ایستوود) پس فیلم باید برایتان در فهرست آثاری که دیدنشان ضروری است قرار بگیرد.

البته به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم لزوما از نظر تاریخی همه وقایع را با دقت توصیف نکرده. اگر به جنبه تاریخی ماجرا علاقه دارید خواندن کتاب یا شاید دیدن یک مستند گزینه مناسب‌تری باشد اما این اثر سینمایی با وجود نداشتن دقت تاریخی (که لزومی هم ندارد) آنقدر فیلم‌نامه مستحکمی دارد که نگران هیچ مشکلی در آن نباشید.

۲- توهم بزرگ (The Grand Illusion)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: ژان رنوآر

بازیگران: ژان گابن، دیتا پارلو، پیر فرسنی

سال ساخت: ۱۹۳۷

توهم بزرگ از جمله آثار پیشگام فرار از زندان است اما سوای موضوعش توسط بسیاری از متخصصان حوزه سینما به عنوان یکی از شاهکارهای تاریخ سینمای فرانسه و یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی همه دوران در نظر گرفته می‌شود.

فیلم درباره زندانیان جنگی فرانسه در آلمان زمان جنگ جهانی اول است؛ اثر بر همکاری این زندانیان و فرار آن‌ها از یک زندان خاص که بی‌شباهت به کاخ نیست متمرکز می‌شود.

توهم بزرگ که فیلم محبوب سینماگران شاخصی چون اورسن ولز و وودی آلن است بابت ماهیت ضد جنگش در کنار باقی قابلیت‌هایی که دارد همواره مورد تحسین قرار گرفته.

زمانی که فیلم در سال ۱۹۳۷ اکران شد جنگ دیگری در انتظار اروپا بود و نازی‌ها به همین دلیل به سرعت فیلم را بخاطر مضامین صلح‌دوستانه‌اش ممنوع کردند. جوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان نازی اثر ژان رنوآر را «دشمن سینمایی شماره یک» نامید و دستور داد هر نسخه‌ای از آن موجود است نابود شود؛ البته که تلاش گوبلز به جایی نرسید و فیلم به نیکی و بزرگی در تاریخ ماندگار شد.

جالب است که فیلم رنوار هنگام اکران در ایتالیا و بلژیک هم با محدودیت‌هایی مواجه شد. به هر حال زمانی گفته بودند که هر انسان دموکرات‌منشی باید این فیلم را ببیند؛ ما هم می‌گوییم هر انسان عاشق سینمایی باید آن را ببیند.

۳- لوک خوش دست (Cool Hand Luke)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: استوارت روزنبرگ

بازیگران: پل نیومن، جرج کندی ، جی دی کانن

سال ساخت: ۱۹۶۷

پل نیومن افسانه‌ای در «لوک خوش دست» یک بازی ماندگار ارایه کرده؛ بازی در نقش مردی که از پذیرش سلسله‌مراتب قدرت سر بازمی‎زند.

اگر هنوز فیلم را ندیده‌اید تا همین جا هم فهمیده‌اید که با اثری صرفا متمرکز بر نقشه فرار و اتفاقات پیرامونش مواجه نخواهید شد. فیلم همانقدر که درباره فرار از زندان است درباره روح و منش یک زندانی است.

از جمله نقاط قوت فیلم رابطه پل نیومن و جرج کندی است که پرداخت قدرتمند و باکیفیتی دارد؛ آنقدر باکیفیت که کندی برای این نقش جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را گرفت.

لوک شخصیت اصلی فیلم واقعا انسان جذابی است؛ او ضرورتا به فرار از زندان علاقه ندارد چرا که گمان می‌کند حتی اگر جسمش را کنترل کنند نمی‌توانند روحش را تسخیر کنند؛ همین مفهوم فیلم را تماشایی و متفاوت کرده.

فیلم سینمایی لوک خوش دست هنوز هم مثل گذشته اثر محبوبی است و در طی دهه‌ها نفوذی فراگیر داشته؛ در سال ۲۰۰۳ انجمن فیلم آمریکا با انتخاب لوک و قراردادن او در رتبه سی‌ام فهرست ۱۰۰ قهرمان و شرور برتر تاریخ که بر فرهنگ عامه اثرگذار بوده‌اند مهر تاییدی بر این ادعا زد.

همچنین آثار بسیاری از لوک خوش دست الهام گرفته‌اند برای مثال می‌توان به «سرزمین ببر» (Tigerland) جوئل شوماخر اشاره کرد؛ در این اثر سینمایی کالین فارل نقش مشابهی با نقش پل نیومن در لوک خوش دست دارد.

۴- حفره (The Hole)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: ژاک بکر

بازیگران: میشل کنستانتن، ژان کرودی، فیلیپ لروآ

سال ساخت: ۱۹۶۰

بالاخره رسیدیم به بهترین فیلم فرار از زندان در تمام دوران. یک فیلم سیاه و سفید که گرچه رنگ و لعاب فیلم‌های مد روز را ندارد اما چنان هیجان و کیفیتی در سلول سلول آن جاری است که می‌شود کل آثار این فهرست را در یک طرف ترازو قرار داد و «حفره» بهترین اثر ژاک بکر را هم در یک سوی دیگر آن.

فیلم‌نامه این درام جنایی کلاسیک سینمای فرانسه براساس کتابی از ژوزه جووانی نوشته شد؛ ماجرا از یک اتفاق واقعی الهام گرفته شده و داستان تلاش برای فرار ۵ زندانی در زندان سانته را روایت می‌کند؛ زندانی در پاریس که یکی از معروف‌ترین و امنیتی‌ترین زندان‌های کشور فرانسه است.

بکر که از دست روزگار حدودا چند هفته پس از پایان فیلم‌برداری اثر از دنیا رفت برای ساخت حفره عموما از نابازیگران استفاده کرد؛ از جمله آن‌ها ژان کرودی بود که در ماجرای واقعی فرار حضور داشت و بکر برای ایفای نقش یکی از ۵ زندانی از او بهره برد؛ کرودی درخواست بکر را پذیرفت به این شرط که با نام مستعار در اثر حضور پیدا کند.

نکته جالب دیگر فیلم همکاری بکر و ژوزه جووانی در نوشتن فیلم‌نامه اثر است؛ جووانی کتاب خود تحت نام The Break را از تجربیات واقعی زندان نوشته بود. او نیز روزگاری زندگی خلافکارانه داشت و هنگامی که در زندان منتظر حکم اعدام بود با ژان کرودی مواجه شد. کرودی به سلطان فرار مشهور بود و همه می‌دانستند که بارها با نقشه‌های فرار موفق از زندان گریخته است.

جووانی همین قصه را به فیلم‌نامه تبدیل کرد؛ داستان چهار زندانی (از جمله خود جووانی و کرودی) که با احکام سنگین اعدام یا حبس‌های بسیار طولانی زندانی‌اند و قصد فرار دارند اما پیش از آنکه نقشه‌شان را عملی کنند یک زندانی دیگر به سلول‌شان اضافه می‌شود. این زندانی جدید که خود بابت قتل زندانی شده موافقت می‌کند که با زندانیان در برنامه فرار همراهی کند.

ژاک بکر این داستان جذاب را با مهارت، واقع‌گرایی کم‌نظیر و کیفیت خیره‌کننده جلوی دوربین برده تا ماندگارترین فیلم فرار از زندان تاریخ را چند هفته مانده به مرگش بسازد.

۵- پاپیون (Papillon)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: فرانکلین جی. شافنر

بازیگران: استیو مک‌کوئین، داستین هافمن، ان برن

سال ساخت: ۱۹۷۳

استیو مک‌کوئین فقط یکی از خوش‌تیپ‌ترین و موردپسندترین بازیگران دوران خود نبود بلکه به نوعی پادشاه فیلم‌های فرار از زندان هم محسوب می‌شد؛ دست کم بابت دو فیلم «پاپیون» و «فرار بزرگ» که هر دو هم در این لیست حضور دارند.

فیلم‌نامه پاپیون را دالتون ترامبو و لورنزو سمپل براساس کتاب خودزندگی‌نامه آنری شاریر نوشتند؛ شاریر به اتهام قتل توسط دادگاهی در فرانسه محکوم شده بود.

فیلم که اقتباسی است از همین رمان درباره یک محکوم به قتل است که باید باقی عمرش را در زندان بگذراند؛ محکوم به قتلی که معتقد است چنین جرمی مرتکب نشده. او در ابتدا به کار اجباری گماشته می‌شود اما به دلیل اقدام به فرار شرایط دشوار‌تری را تجربه می‌کند. مدتی بعد با ملاقات لوئیس دگا (با بازی داستین هافمن) با این زندانی به توافق می‌رسد تا با همکاری هم یک نقشه فرار تنظیم کنند.

گرچه مک‌کوئین به شکل کلی به عنوان یک ستاره سینمایی شناخته می‌شد و بیشتر بر کاریزمای همیشگی‌اش تکیه داشت تا مهارت‌های بازیگری اما در این فیلم به‌خصوص شاهد تلاش فوق‌العاده او برای ارایه یک شخصیت کاملا باورپذیر هستیم؛ تلاشی که به نظر می‌رسد با موفقیت پیش رفته و در نهایت به ثمر نشسته است.

پاپیون از جمله فیلم‌های مشهور فرار از زندان در طول تاریخ است و چندی پیش دوباره در سال ۲۰۱۷ فیلم جدیدی براساس کتاب شاریر و فیلم اصلی ساخته شد گرچه نتوانست به پای فیلم قدیمی‌تر برسد.

۶- قطار سریع‌السیر نیمه‌شب (Midnight Express)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: آلن پارکر

بازیگران: برد دیویس، آیرین میرکل، بو هاپکینز

سال ساخت: ۱۹۷۸

فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» نقص‌های خود را دارد؛ شاید مهم‌ترینش نمایش شخصیت‌های ترک باشد که اتفاقا در کشور ترکیه جنجال‌برانگیز شد.

بیلی هیز نویسنده رمانی به همین نام که فیلم از آن اقتباس شده بود نسبت به اثر نگاه مثبتی نداشت و الیور استون که فیلم‌نامه را نوشته بود و بابتش جایزه اسکار گرفت پس از عذرخواهی پذیرفته بود که فیلم‌نامه را بیش از حد دراماتیزه کرده حتی اگر واقعا وضعیت زندان‌های ترکیه در آن زمان به همان وضع وخامت‌باری بوده باشد که در فیلم نشان داده شده.

اما با وجود همه این نکات مطرح شده فیلم قطار سریع‌السیر نیمه‌شب یک اثر بی‌رحم و به شکل دردناکی بزرگ است که با مهارتی کم‌نظیر کارگردانی شده و قطعا باید در میان بهترین فیلم‌های فرار از زندان قرار بگیرد.

فیلم درباره یک دانشجوی آمریکایی است که بخاطر قاچاق مواد مخدر در ترکیه بازداشت می‌شود؛ او خود را در زندانی می‌یابد که با همه افراد آن بیگانه است؛ جایی مملو از خارجی‌ها و چهره‌های ناشناس که شکنجه‌های وحشتناک روانی و فیزیکی به او وارد می‌کنند.

شخصیت اصلی فیلم در جست‌وجوی راهی برای فرار است و اساسا اسم فیلم یعنی قطار سریع‌السیر نیمه‌شب هم یکی از اصطلاحات درون زندان است که برای اشاره به فرار از زندان به کار گرفته می‌شود. در کنار همه این نکات بازی برد دیویس در نقش بیلی هیز هم عالی از کار درآمده است.

۷- رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: فرانک دارابونت

بازیگران:  تیم رابینز، مورگان فریمن، باب گانتون

سال ساخت: ۱۹۹۴

فیلم رستگاری در شاوشنک نیازی به معرفی ندارد. یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های سینمایی جهان که وقتی پای مخاطب فیلم‌های بدنه اصلی به میان می‌آید همیشه در صدر هر فهرست بهترین فیلم‌های فرار از زندان قرار گرفته.

ماجرا هم صرفا به یک کشور خاص مربوط نیست و می‌شود ادعا کرد رستگاری در شاوشنک در هر جای جهان محبوب است؛ فیلمی که هرگز برای مخاطبان کهنه نشده.

جالب است بدانید رستگاری در شاوشنک در مراسم اسکار درخششی نداشت و در گیشه هم عملکردی ناامیدکننده داشت. شهرتی که فیلم امروز به آن دست یافته محصول گذر زمان است؛ گذر زمان به تدریج فیلم را از وضعیت اولیه خارج و آن را چنین محبوب قلوب کرد.

فیلم درباره یک کارمند بانک (با بازی تیم رابینز) است که اشتباها به جرم قتل همسرش زندانی شده؛ او رابطه‌ای ویژه‌ را با مردی باهوش در زندان (با بازی مورگان فریمن) ایجاد می‌کند. همچنین در محیط خشن زندان با ذکاوت گلیمش را از آب بیرون می‌کشد و برای یک فرار بزرگ برنامه طراحی می‌کند.

می‌شود به نکات مختلفی درباره مشهورترین ساخته فرانک دارابونت اشاره کرد؛ مثلا بازی‌ها، مونولوگ‌ها و دیالوگ‌های به یادماندنی، لحظه اوج ماندگار فیلم و در کنار همه این‌ها فیلم‌برداری بی‌نظیر راجر دیکینز.

۸- قطار فرار (Runaway Train)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: آندری کونچالوفسکی

بازیگران: جان ویت، اریک رابرتس، ربکا د مورنی

سال ساخت: ۱۹۸۵

آندری کونچالوفسکی کارگردان کارکشته روس با این فیلم درجه یک به هالیوود آمد. با دیدن اریک رابرتس در بین بازیگران فیلم تعجب می‌کنیم که او روزی بازی‌های خوبی هم ارایه می‌داده؛ بازیگری که در این اثر نامزد اسکار نقش مکمل هم شد. البته در کنار جان ویت که نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی بود.

در «قطار فرار» جان ویت و اریک رابرتس به ترتیب نقش‌های منی و باک دو مجرم در زندان آلاسکا را بازی می‌کنند که قصد دارند از زندان گریخته و با رسیدن به قطار فرار کنند. برنامه‌ای که بعضی بخش‌هایش خوب پیش می‌رود اما حوادث پیش‌بینی‌نشده آن را به مسیر متفاوتی هدایت می‌کند.

فیلم قطار فرار وجوه مختلفی دارد؛ یک تریلر اکشن خوب که در هر دو بخش یعنی صحنه‌های اکشن و ایجاد تعلیق موفق عمل می‌کند. با در نظر داشتن اینکه یک فیلم اکشن که در هالیوود ساخته شود عموما قادر نیست ویژگی‌های سینمایی برجسته‌ترش را حفظ کند باید گفت قطار فرار از این نظر یک نمونه متمایز است.

در کنار این نکات، بازی‌های فیلم هم واقعا برجسته‌اند به ویژه جان ویت که اگر نگوییم بهترین بازی عمرش را نشان داده باید اعتراف کنیم یکی از بهترین بازی‌های عمرش را جلوی دوربین برده است.

در نهایت باید به این هم اشاره کنیم که فیلم آندری کونچالوفسکی اثر بسیار پرنفوذی بود. برای مثال می‌شود ادعا کرد فیلم «توقف‌ناپذیر» (Unstoppable) بخش‌هایی را از قطار فرار وام گرفته است.

۹- محکوم‌به‌مرگی گریخته‌است (A Man Escaped)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: روبر برسون

بازیگران: فرانسوا لتریر، شارل لوکلانش، موریس بیربلاک

سال ساخت: ۱۹۵۶

فیلم «محکوم‌به‌مرگی گریخته‌است» براساس خاطرات آندره دوینی یکی از اعضای نهضت مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم ساخته شده؛ دوینی در طول جنگ در مناطق تحت کنترل آلمان‌ها به زندان انداخته شد.

محکوم‌به‌مرگی گریخته‌است احتمالا یکی از هنری‌ترین فیلم‌های این فهرست است به این معنی که جنبه‌های مطلقا سینمایی آن بسیار برجسته است و توسط فیلم‌سازی ساخته شده که یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های تاریخ هنر هفتم است.

یکی از جذاب‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌های فیلم فرار از زندان روبر برسون ماهیت معنوی آن است؛ یکی از ویژگی‌هایی که اساسا در کل آثار برسون به چشم می‌آید.

در واقع اگر دنبال یک فیلم فرار از زندان هالیوودی که پر از هیجان باشد می‌گردید این مورد چندان مناسب حال‌تان نیست.

محکوم‌به‌مرگی گریخته‌است درباره انسان و جبری است که او برای معنادادن به رفتارها، اهداف و عقایدش با آن دست به گریبان است. ما اطلاعات زیادی از شخصیت اصلی در اختیار نداریم؛ او پیش از آنکه مخاطب فیلم در جریان قصه قرار گیرد در زندان بوده و اگر به عنوان فیلم دقت کنید عاقبت کار هم برای‌تان روشن می‌شود؛ چرا که فیلم برسون از آن فیلم‌هایی که با داستان برای‌تان تعلیق ایجاد می‌کنند نیست بلکه بیشتر فیلمی است درباره عمیق‌ترین افکار و حالات درونی شخصیت اصلی‌اش.

در محکوم‌به‌مرگی گریخته‌است همه چیز به زبان سینمایی ویژه برسون روایت می‌شود؛ زبانی که باید بیاموزیمش و بعد با فیلم همراه شویم.

۱۰- فرار بزرگ (The Great Escape)

بهترین فیلم‌های فرار از زندان,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

کارگردان: جان استرجس

بازیگران: استیو مک‌کوئین، جیمز گارنر، ریچارد اتنبرا

سال ساخت: ۱۹۶۳

فیلم «فرار بزرگ» در کمپی می‌گذرد که به شکل ویژه برای زندانیانی ساخته شده که بارها سابقه فرار دارند؛ البته این زندانیان اسیران جنگی‌اند نه خلافکارهای معمولی.

این زندانی‌ها که در کشور آلمان اسیر شده‌اند برای فرار یک طرح بزرگ در سر دارند؛ تونل‌هایی زیرزمینی که در صورت موفقیت امکان فرار ۲۵۰ زندانی را فراهم می‌کند. گرچه بسیاری از زندانی‌ها می‌دانند یک تلاش مجدد برای فرار احتمالا به بهای زندگی‌شان تمام خواهد شد اما برنامه فرار از زندان دوباره در دستور کار قرار می‌گیرد.

برنامه فرار بزرگ جزییات بسیاری می‌طلبد؛ یک برنامه دقیق، تیمی کاملا هماهنگ، انواع و اقسام وسایل، پاسپورت‌های جعلی و لباس برای مرحله‌ی پس از فرار. آیا این زندانی‌ها موفق می‌شوند چنین تدارکات عظیمی را فراهم کنند و برنامه خود را پیش ببرند؟

گرچه فیلم زمانی ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای دارد از همان لحظه آغازین تا دقایق پایانی‌اش موفق می‌شود تعلیق و تنش را حفظ کند و مخاطبش را تماما همراه نگه دارد.

مجموعه بازیگران فیلم هم مجموعه قدرتمندی است که در راس‌شان استیو مک‌کوئین قرار گرفته است. خلاصه کنیم: فیلم فرار بزرگ هر آنچه از یک فیلم فرار از زندان می‌خواهید در خودش دارد.

digikala.com
  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
دیالوگ های عاشقانه,انواع دیالوگ های عاشقانه,دیالوگ های عاشقانه سینمای ایران

بهترین دیالوگ های عاشقانه با دیالوگ های عاشقانه به آسانی میتوانید حرف دل تان را مخاطب تان برسانید. بعلاوه این دیالوگ های عاشقانه میتوانند به شما کمک کنند که احساسات خویش را در شبکه های اجتماعی و... بیان کنید. یکی از پایه های ماندگاری فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی را باید در دیالوگ هایی جست و جو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته اند. دیالوگ های عاشقانه  برخی از دیالوگ ها در فیلم ها و سریال ها به قدری زیبا و تاثیر گذار هستند که پس از دیدن فیلم و سریال در ذهن ما نقش می بندند. خیلی از ما برای بیان احساسات، ابراز علاقه یا رساندن حرف دل خود به مخاطب به سراغ دیالوگ های ماندگار عاشقانه می رویم. در این مطلب بعضی از این دیالوگ های عاشقانه از فیلم های ایرانی و خارجی گردآوری شده اند. دیالوگ های عاشقانه فیلم های ایرانی ۱. دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد قباد: موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه وجودم دوست دارم. عاشقتم شهرزاد: خواهش می کنم آن قدر تجاوز نکن به حریم این کلمه مظلوم بی پناه. تو عاشقی؟ تو عاشقی واقعا؟ عاشق چیزی رو با چیزی تاخت نمی زنه … عاشق انقدر ترسو نمیشه که هنوز هایی به هویی نرسیده اینجوری آدمو تنها ول کنه بره. ۲. دیالوگ های عاشقانه مجموعه تلویزیونی شهرزاد قباد: سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد: دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی و‌اگر نه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زائل می کنه آقای قباد دیوان سالار. ۳. دیالوگ های عاشقانه و زیبای سریال شهرزاد هاشم: فرهاد پسرم … همیشه یه چیزی از وجود معشوق تو قلب عاشق ته نشین میشه... برای همیشه حتی اگه همدیگه رو ترک کنن..! اما این فقط یه طرف سکه است پسرم... این که اگه دنیات اندازه یه نفر کوچیک بشه… یا اون یه نفر اندازه خدا برات بزرگ بشه ..! اگه یه روزی ترکت کنه و بره اون وقت دین و دنیاتو با هم می بازی...! ۴. دیالوگ های عاشقانه فیلم شب های روشن رویا: می دونی همه فکر می کنن اگه حس واقعیشون رو نشون بدن همه چی به هم میریزه. هیچ کس حرف دلش رو راحت نمی زنه خوب اگه نمی خواد می تونه همون شب اول، همون لحظه اول بیاد و بگه... استاد: فکر نمی کنی آدما واسه مخفی کردن احساسشون دلیل دارن؟ رویا: دلیلشون از هم دورشون می کنه، چه دلیلی از عشق مهم تره! دیالوگ های عاشقانه سینمای ایران ۵. دیالوگ های عاشقانه فیلم پل چوبی امیر( بهرام رادان): وقتی که فکر کردی یکی را از ته دل دوست داری ولش نکن... ممکنه دوباره تکرار نشه... آدم وقتی تو سن و سال توئه فکر می کنه همیشه براش پیش می یاد... باید ده پونزده سال بگذره که بفهمی همون یه بار بوده... که حالت با چیز دیگه ای خوب نمیشه... عشق یعنی حالت خوب باشه. ۶. دیالوگ عاشقانه فیلم ستاره بود خسرو شکیبایی: مردم منو می دیدن میگفتن مخش تکون خورده. ولی من به مامانم می گفتم من دلم تکون خورده نه مخم. مادرم می گفت:گور بابا مخ، تو دلت قد صدتا مخ می ارزه، به خدا گفت، به همین زمین قسم گفت. اندیشه فولادوند: مادرت نپرسید عاشق کی شدی؟ نپرسید اسمش چیه؟ خسرو شکیبایی: مادرا که از آدم چیزی نمی پرسن. همه چیو خودشون می دونن. ۷. دیالوگ های عاشقانه فیلم قندون جهیزیه عطا:دیدی این" ماشین مسابقه ای ها" رو که با سرعت میرن، یهو ترمز میکنن دور خودشون میگردن ؟! ... معصومه:آره... عطا:اونجوری دورت بگردم! ... ۸. دیالوگ های عاشقانه سریال ارمغان تاریکی سارا( لیلا زارع): من هیچ وقت هم چین عکس بزرگی نگرفته بودم، دستت درد نکنه.. تو کارت خیلی خوبه مجید( آرش مجیدی):سوژه م خوب بود - مجید ؟ - بله ؟ - تو عاشق من شدی مگه نه ؟! - آره... - باورم نمیشه تو مال منی - من مال خودمم نیستم چه برسه به تو - مال خودت شاید نباشی! اما مال منی... - چی گفتی؟! سارا عکسش را بالا و جلوی صورتش میگیرد و آرام میخندد (جلیل سامان) ۹. دیالوگ های عاشقانه فیلم هامون حمید هامون( زنده یاد خسرو شکیبایی) آقای رئیس، این خانوم، این آقا و فک و فامیلاشون دست بدست هم دادن که منو نابود کنن. پاسبان گذاشته سر محل که منو دستگیر کنه… انگار من جنایت کردم. حالا هم باید نفقشو بدم … هم خونه رو بدم، هم مهریه رو بدم … هم بچه مو بدم، هم شرفمو بدم. چرا؟ چرا؟ من نمی تونم طلاق بدم؟ من نمی تونم. این زن، این زن سهم منه، حق منه، عشق منه … من طلاق نمی دم… ۱۰. دیالوگ های عاشقانه نمایش سه جلسه تراپی و مهمانی خواهرم میگه:عشق هست! من میگم نیست! عشق بالا و پایین شدنِ هورموناست. حتی دانشمندام بهش رسیدن… ۱۱. دیالوگ های عاشقانه سریال سیب ممنوعه این چـه شهریه کـه عاشقش منه سفید مو ام… دیالوگ های عاشقانه غمگین دیالوگ های عاشقانه فیلم های خارجی ۱. دیالوگ های عاشقانه فیلم حقیقت زشت مایک: تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی: من روانی نیستم مایک: من الان بهت گفتم عاشقتم، ولی تو فقط کلمه روانیُ شنیدی. این نشونه آدمای روانیه! ۲. دیالوگ های عاشقانه سریال خانه پوشالی هیچگاه از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیش از قبل من پشیمون شدم، پیش از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم!   ۳. دیالوگ های عاشقانه the little prince 2015 اگه آدم گذاشت اهلیش کنن، خودش رو به این خطر انداخته که کارش به گریه کردن بکشه ... ۴. دیالوگ های عاشقانه فیلم کازابلانکا ریک:برای من سواله که واقعا ارزشش را داده که بخاطر اون می جنگید؟ ویکتور لیزلو( پل هنرید):مثله اینه که تو از من بپرسی که چرا نفس می کشیم. خب اگه ما نفس نکشیم می میریم، اگر ما با دشمنان خود نجنگیم جهان میمیره! ریک:خب، چه طور میشه؟ از اینهمه بدبختی نجات پیدا می کنیم. ویکتور لیزلو:میدونی صدات چه طور بنظر میرسه آقای بلین؟ مثل مردی که سعی می کنه خودش را پشت چیزی که بهش اعتقاد نداره مخفی کنه. ۵. دیالوگ های عاشقانه فیلم کازابلانکا – ایلسا لاند( اینگرید برگمن):من مطمئن نیستم که تو مثل گذشته باشی. بزار ببینم آخرین باری که ما همدیگه را ملاقات کردیم … ریک بلین( همفری بوگارت):لا بیلا آرورا بود. ایلسا:چه خوب یادته، ولی در واقع اون روزی بود که آلمانی ها پاریس را اشغال کردن. ریک:نمی تونی اون روز را فراموش کنی؟ ایلسا:نه ریک:منم همه جزئیات اون روز را خوب یادمه، آلمانی ها لباس خاکستری رنگ پوشیده بودن و تو لباس آبی. ۶. دیالوگ های عاشقانه فیلم تایتانیک جک: رز، تو پیک نیک نیومدی! می فهمی. تو مثل یه دختر بچه بداخلاق و لوسی، ولی در عین حال حیرت انگیزترین و فوق العاده ترین زنی هستی که من توی عمرم دیدم. ۷. دیالوگ های عاشقانه فیلم لافت کسائی که دوسشون داری … اونا تنها کسایی هستند که میتونن بهت آسیب بزنن زیباترین دیالوگ های عاشقانه ۸. دیالوگ های عاشقانه فیلم یک نفس تمام شب خیلی بده که بفهمی دیگه هیچوقت نمیتونی زنی که عاشقش هستی را خوشحال کنی. ۹. دیالوگ های عاشقانه (The Truman Show (1998 کریستوف:« من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.» ترومن:« تو هرگز یه دوربین توی سر من نداشتی.» گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش