جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱
۲۲:۳۴ - ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۳۸۶
موسیقی

همایون شجریان: قصد ندارم با صداوسیما همکاری کنم، این اتفاق رخ نخواهد داد

همایون شجریان,مراسم رونمایی و نشست خبری آلبوم گاه فراموشی شجریان
نشست خبری رونمایی از آلبوم گاه فراموشی با خوانندگی همایون شجریان و آهنگسازی فردین خلعتبری امروز پنجشنبه ۲۲اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مراسم رونمایی و نشست خبری آلبوم گاه فراموشی با صدای همایون شجریان و آهنگسازی فردین خلعتبری، رضا موسوی مدیر هنری پروژه با همراهی مسئولان ایکس ویژن اسپانسر آلبوم ظهر امروز روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

هومن خلعتبری و همایون شجریان در ابتدای برنامه به حاضران خوش آمد گفتند.

در ادامه خلعتبری گفت این چهارمین همکاری من با همایون است. در واقع موسیقی سریال جیران و آلبوم گاه فراموشی سومین و چهارمین همکاری ماست.و کیست که از همکاری با همایون شجریان رضایت نداشته باشد.

هومن خلعتبری در ادامه، درباره این موضوع که چرا در آلبوم گاه فراموشی از نوازندگان غیر ایرانی بهره برده، گفت: این اثر مبتنی به موسیقی است که به نوازندگان خاصی نیاز داشت. او افزود: این اثر کوارتتتی چهارنفره است و در آن رویکردی داریم که بداهه‌نوازی با یک گونه خاص بخشی از آن است. من با شیوه و آثار دوتا از نوازندگان آشنا بودم. دونوازنده دیگر هم در کارشان تبحر دارند.

او ادامه داد: اگر نوازندگان دیگری قطعات آلبوم را می‌نواختند، اثر تمبر دیگری پیدا می کرد و آنی نبود که الان هست.

در ادامه مراسم همایون شجریان گفت: آلبوم گاه فراموشی در کل آمیزه ای از موسیقی ایرانی و جز است و نقطه مشترک ایهامی است که در آن وجود دارد.

همایون توضیح داد: فردین اشعار آلبوم را سروده و آهنگ آنها را ساخته است. در چنین مواردی باید به شعر و موسیقی نگاه مشترک داشته باشیم چون از هم جدا نیستند.

همایون گفت: نوازندگان در کارشان چیزه دست هستند و فردین بر اساس ویژگی‌هایشان به ساخت قطعات پرداخته و بخش‌هایی هم بداهه بوده‌اند. کلیت آلبوم پیچیده نیست و متشکل از چهار نوازنده و یک خواننده است.

همایون شجریان در ادامه درباره برگزاری کنسرتهای گذشته و آینده اش گفت: اجرای زنده را زیاد درباه اش صحبت کرده ایم. بخاطر کرونا اجراهایی متوقف شد و کنسرت‌هایی در داخل و خارج کشور برگزار می‌شود. کنسرتها حتما برگزار می شوند و من به این اتفاقات تعهد اخلاقی دارم.

رضا موسوی هم در ادامه برنامه گفت: بیست و پنج سال است با فردین خلعتبری همکاری دارم و دریاره همایون شناختم کمتر بود و طی همکاری اخیر هربار با او صحبت می کردم شگفت زده می شدم. نمی خواهم تعریف کنم و حرفهایی که میزنم عین واقعیت دارد و همایون هنرمندی واقعی و ایده پرداز خوبی است.

موسوی افزود: اینکه من اینجایم با هدف کمک کردن است. فردین خلعتبری هم اگر اهنگساز نبود حتما در زمینه های دیگری موفق می‌شد.

در ادامه برنامه همایون درباره همکاری‌های قبلی و فعلی‌اش با خلعتبری گفت: من آلبوم گاه فراوشی را خیلی دوست دارم و به نظرم نسبت به آلبوم امشب کنار غزلهایم بخواب کار پخته‌تری است. کار گاه نسبت به کار قبلی پخته تر است. نقطه قوت کار قبلی یعنی آلبوم امشب کنار غزلهایم بخواب اشعار افشین یداالهی بود که پس از فوتش منتشر شد و خودش اثر را نشنید. شاید اگر او در قید حیات بود در آلبوم گاه فراموشی همکاری می‌کردیم.

او افزود: ایده آلبوم گاه فراموشی جالب است و فردین شعر و موسیقی را باهم پیش برده. برای من هم گاه برخی اشعار ثقیل بود و وقتی کنار موسیقی قرار گرفت روان و جذاب شد. 

او اذعان داشت: در کل من دو آلبوم امشب کنار غزلهایم بخواب و گاه فراموشی را دوست دارم و به نظرم هردو اثر در کارنامه خلتبری آثار موفقی در کارنامه او هستند.

همایون شجریان درباره فعالیتهای آینده اش هم گفت: کنسرتی برای تیرماه داریم که در تهران برگزار می شود و سالنش قطعی شده است و برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: قصد ندارم با صداو سسیما همکاری کنم و این اتفاق رخ نخواهد داد.

 همایون درباره کنسرت اخیرش در دوبی و خواندن اثری درباره ایران همچنین حاشیه های صحیتهای ابراهیم عامدی (ابی) درباره نام نبردن از خلیج فارس هم گفت: من در جریان اتفاقات رخ داده قبلی بودم اما کار خودم را انجام میدهم و به حواشی و اخبار کاری ندازم خواندن برایی ایران در دوبی خواست خودم بود و کشور دوبی برای نخواندن از ایران محدودیتی نذاشت و ما هم در این رابطه با مورد یا فردی برخورد نداشتیم.

رضا موسوی هم گفت: ایکس ویژن تلاش میکند برنامه ها را درست برگزارکند و این پروژه سنگین بود و اگر بی نظمی هم هست ناخواسته است. ما فیلم مستندی هم تهیه کردهایم و در اینباره باید از همراهی مادیران تشکر کنم.

ثقفی مدیرعامل مادیران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در رابطه ناهماهنگی‌ها و ازدحام پیش آمده در برگزاری مراسم رونمایی از آلبوم گاه فراموشی ، همچنین همکاری با همایون شجریان در تولید و ارائه آلبوم گفت: برای ما مغتنم است که ناممان در کنار هنرمندان و بزرگان باشد و مشکلاتی هم اگر هست از بی تجربگی و نادانی ماست.

او افزود: ما مجموعه ای اقتصادی هستیم و لطف هنرمندان برای ما کافیست و از تجربه قبلی با آقای شجریان هم لذت بردیم و همین باعث شد تجربه قبلی در آلبوم گاه فراموشی تکرار شود.

خلعتبری هم گفت: تجربه همکاری ما با مادیران بخصوص است و این مجموعه فرا از قضیه اقتصادی، منش و رفتارشان و نگاه‌شان به هنر است.

او ادامه داد: من در دانشگاهی فنی درس می خواندم و آقای ثقفی هم انجا درس می خواند و هرچه پیش رفتیم دیدیم به نگاه هنری ایشان بیشتر پی بردم.

همایون شجریان درباره توجهش به مقوله آواز در موسیقی ایرانی اینگونه گفت: من هم در زمینه آواز در کنار خواننده های دیگر هستم و فقط من نیستم که در زمینه آواز فعالم. 

او توضیح داد: زمانه و زندگی مدام در حال تغییر است و قاعدتا سلیقه ها هم در حال تغییر است . من در دوسال کرونا فکر کردم تک ترکهایی ارائهه دهم که بعضی با هزینه شخصی بوده و برخی از آنها حامی داشته‌اند.

همایون شجریان در ادامه گفت: تغییر روزگار را نمی توان نادیده گرفت و باید بپذیریم امروز دیگر کسی آلبوم شصت دقیقه‌ای گوش نمی‌دهد. بنابراین من هم سعی می کنم با سلیقه امروز خودم را نطبیق دهم.

او در ادامه گفت: در دنیای امروز مانند سی چهل گذاشته نمی‌توان آلبومی براساس آواز ارایه دهم. همه چیز تغییر کرده از خوراکی‌ها تا وسایل نقلیه و در ادامه باقی مسائل هم تغییر کرده است.

همایون شجریان درباره گرانی بلیت کنسرت‌ها و مبالغ در نظر گرفته برای بلیت‌های کنسرت خودش گفت: درباره گرانی بلیت کنسرت‌ها چیزی نگویم بهتر است و ماهم تلاش می کنیم مشکلی به مشکل مردم اضافه نکنیم و حداقلها را در نظر بگیریم. همیشه سعی کرده ام راه متعادل را انتخاب کنم.

او افزود: کنسرت‌هایی که طی ماه‌های گذشته در اروپا برگزار کردم به یاد پدر و پرویز مشکاتیان بوده است و تلاش کردم طی اجرای قطعاتی یاد پدر را زنده نگه دارم.

همایون در ادامه درباره پیشنهادی که طی سال‌های گذشته در رابطه با برگزاری کنسرت‌های رایگان مطرح کرده بود گفت: برای برگزاری کنسرت‌های رایگان سر حرف چند سال پیشم هستم. قبلا گفتم کنسرت رایگان خیابانی و بدون محدودیت، اما این کار باید مدیریت شود و پیشنهاد می دهم در مکانی هزارنفری این اتفاق بیفتد. خیلی ها گفتند چند شب کنسرت رایگان برگزار کن اما به نظرم این کار دردی دوا نمیکند و منظورم طییف خیلی وسیع از مخاطبانی بود که امکانات ندارند.به کنسرت بروند.

خلعتبری گفت: تصور نشود که موقعیت مالی ما و پروژه نامحدود بوده. دوستانی بودند که به ما کمک کردندکه رامین صدیقی مدیرنشرهرمس یکی از انهاست و ناشر آلبوم گاه ففراموشی است که در بخش استودیو و همکاری با نوازندگان هم به ما کمک کرد و این حمایت در میکس و تنظیم اثر هم وجود داشت.

خلعتبری گفت: در کار قبلی رویکرد من موسیقی کلاسیک با موسیقی ردیف دستگاهی بود اما ژلبوم گاه فراموشی در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی مقامی منطقه صحنه واقع در استان کرمانشاه است. 

در پایان مراسم ثقفی مذیر عامل مادیران گفت: مخاطبان از هفته اینده برای کنسرت رایگان در سایت مادیران ثثبت نام کنند.

رونمایی از آلبوم گاه فراموشی و امضای پوستر بخش پایانی آیین رونمایی اثر مشترک همایون شجریان و فردین خلعتبری بود.

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
دیالوگ های فیلم تایتانیک,دیالوگ های ماندگار فیلم تایتانیک,دیالوگ های عاشقانه فیلم تایتانیک

دیالوگ های فیلم تایتانیک یکی از بهترین و برترین فیلم های تاریخ سینمای جهان، فیلم سینمایی تایتانیک نام دارد که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده است. در این مطب از سرپوش تعدادی از دیالوگ های فیلم تایتانیک آورده شده است. دیالوگ های فیلم تایتانیک  در سال ۱۹۹۵ یکی از برترین آثار حماسی عاشقانه تاریخ سینما، فیلم تایتانیک بود که کارگردان آن جیمز کامرون نام داشت. این فیلم، بیانگر داستان عشق دختری ثروتمند به نام رز و پسری فقیر به نام جک بود که با هم در کشتی تایتانیک آشنا شدند. این داستان نیز ماجرای غرق شدن کشتی عظیم الجثه تایتانیک را روایت میکند. رز که از نجات یافتگان فاجعه دریایی بود؛ تراژدی تایتانیک را حدود هشتاد سال بعد، نقل کرد. خلاصه داستان فیلم تایتانیک به این شرح است که یک جوینده گنج به دنبال الماس مشهوری در بقایای کشتی غرق شده تایتانیک است که با کشف صندوقچه ای در کشتی می بیند که یک نقاشی از چهره ی زنی جوان با الماسی بر گردن وجود دارد. وقتی که آن نقاشی در برنامه تلویزیون به نمایش گذاشته شد، زنی سال خورده به اسم رز، مدعی شد که نقاشی نمایش داده شده، چهره ی اوست. لذا او در محل غرق شدن کشتی حاضر میشود تا در یافتن الماس به آنها کمک کند ولی به روایت داستان غرق شدن کشتی تایتانیک و آن زمان می پردازد. > تو سر تموم پول هامون شرط بستی؟ جک:وقتی آدم چیزی نداره چیزی هم از دست نمیده! > جک به رز:رز، تو پیک نیک نیومدی! می فهمی. تو مثل یه دختر بچه بداخلاق و لوسی ولی در عین حال حیرت انگیزترین و فوق العاده ترین زنی هستی که من توی عمرم دیدم. > رز:قلب زن اقیانوسی عمیق از رازهاست …حالا می دونی که یه مرد به اسم جک داوسون بود که منو نجات داد … منو از هر نظر نجات داد. حتی عکس هم ازش ندارم اما اون وجود داره … فقط توی حافظه من! > رز( دوران پیری):می شه یه زندگی رو با زندگی دیگه عوض کنی؟ یه کرم ابریشم تبدیل به پروانه می شه، اگه یه حشره بی مغز می تونه این کارو بکنه چرا من نتونستم؟ دیالوگ های کوتاه فیلم تایتانیک > رز:به من یاد بده که مثل یه مرد سوار اسب بشم جک[ در حال صحبت به لهجه آمریکای جنوبی]:و مثل یه مرد تنباکو بجوی رز[ در تلاش برای تقلید لهجه آمریکای جنوبی]:و مثل یه مرد تف کنم جک:چی؟ مگه اینا رو توی مدرسه بهتون یاد ندادن؟ > جک:من پادشاه جهانم > رز:می دونم داری به چی فکر می کنی، اینکه دختر پولدار کوچولو نمی دونه بدبختی چیه جک:نه! نه! این چیزی نبود که بهش فکر می کردم. داشتم فکر می کردم چه اتفاقی می تونه برای این دختر افتاده باشه که فکر می کنه هیچ چاره ای براش نمونده > جک:قول بده زنده بمونی و تسلیم نشی، هر اتفاقی که بیفته و هر چقدر هم که نا امید باشی. همین حالا قول بده رز و هرگز قولتو فراموش نکن رز:قول می دم جک:منو رها نکن رز:هرگز رهات نمی کنم جک، هرگز رهات نمی کنم، قول می دم > رز به جک:تو داری میلرزی! جک:نگران نباش من حالم خوبه > تو خودتو نمیندازی توی آب یعنی چی خودمو نمی تونم بندازم؟ تو که منو نمی شناسی خب اگه می تونی پس می تونی بندازی برو عقب حواس منو پرت می کنی نه دیگه منم هستم، منم می خوام خودمو بندازم تو آب چرند نگو…کشته میشی! > دی کاپریو:پس دروغ گفتی که قایقی هم هست. آره؟؟ بیلی زین:نه. دروغ نبود.هست ولی برای نصفه ی بهتر…!! > دی کاپریو:زندگی، هدیه ایه که نباید حروم بشه؛ نمیدونی برگه بعدی زندگیت چیه، باید یاد بگیری روی تک تکِ روزاش حساب کنی. دیالوگ های جذاب فیلم تایتانیک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش