یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۱۱ - ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۶۲۶
تئاتر شهر

حکم اعدام «حسین محمدی» بازیگر تئاتر با ۱۰ سال حبس جایگزین شد | تماس‌گیرنده زندانی ا‏ست!

حسین محمدی,حکم حبس حسین محمدی

علی‌اصغر دشتی نویسنده و کارگردان تئاتر در روزنامه هم میهن نوشت: در این مدت و از زمان نقض حکم اولیه اعدام تا اضطراب‌های این ماه‌ها و درنهایت حکم ۱۰ساله توأم با تبعید تو، دو بار تلفنی با هم صحبت کردیم، آن زمان که در پس‌زمینه صدای‌مان بارها این صوت ازقبل ضبط‌شده، گفت‌وگوی‌مان را متوقف، مکثی ایجاد و به هر دوی ما چیزی را یادآوری می‌کرد: «تماس از زندان برقرار شده است، تماس‌گیرنده زندانی است» و من گاهی سرگردان می‌شدم که این صدا دارد زندانی بودن مرا (ما را) یادآوری می‌کند یا تو را؟

آن دو بار که با هم حرف زدیم، از تو خواستم با این تجربه‌ی در زندان بودن، کاری کنی کارستان و تو چنان زلال از تجربه زندان می‌گفتی که انگار داشتی به منِ زندانی چیزی را یاد می‌دادی...

حسین‌جان تو تنها تئاتری‌ای نیستی که به بند رفته‌ای، بگذار قصه‌ای از دیروز، از جوانی یکی از خودمان برایت بگویم.

محمود استاد محمد یکی از ما بوده، معلم بسیاری از ما بوده که سال‌های اول انقلاب و در حوالی ۳۰سالگی، به‌جرم اعتیاد به زندان می‌افتد. او در زندان قصر نمایشنامه‌ای می‌نویسد به‌نام «آنها مامور اعدام خود بودند»، این نمایشنامه را با تعدادی از مجرمان محکوم به اعدام مواد‌مخدر در زندان قصر تمرین می‌کند. تئاتر آماده‌ اجرا می‌شود. محل اجرا، سالن چهارسوی تئاترشهر است. برای ۴۵شب. در سوءتفاهمی بین دو نهاد، هرگز آن تئاتر مجبور به تن‌دادن به بازخوانی، بازبینی و سانسور نمی‌شود.

جالب است بدانی هر شب مینی‌بوسی از زندان با حصارهای آهنین، کارگردان و بازیگران را با مامور به تئاترشهر می‌آورد. بازیگران با دستبند وارد تئاترشهر می‌شوند، دستبندهای‌شان باز می‌شود و روی صحنه می‌روند و در پایان اجرا، باز با دست‌بسته سوار مینی‌بوس شده، به زندان قصر بازمی‌گردند.

مانا، دختر محمود استاد محمد در شب‌های اجرا، هرشب به چهارسو می‌آید و وقتی بازیگران روی صحنه هستند، او پدرش را در پشت‌صحنه ملاقات می‌کند. من با شنیدن این روایت سرگردانم که صحنه کدام و پشت‌صحنه کدام بوده است؟!

محمود استاد محمد درباره روی‌صحنه اینگونه می‌گوید: «یک‌نفر قرار است به‌جرم موادمخدر اعدام شود. اما حرف این آدم این است؛ کسی به ما نگفته بود که موادمخدر معصیت است و حالا می‌خواهید من را به‌عنوان یک معصیت‌کار اعدام کنید؛ پس بی‌دلیل مرا مجازات و اعدام می‌کنید.»

مسعود فروتن از آن اجرا یک ضبط تلویزیونی می‌کند و از تلویزیون پخش می‌شود. بعد از یک‌بار پخش تلویزیونی این تئاتر، از تکرار پخش آن جلوگیری می‌شود. استاد محمد نقل‌قول غیرمستقیمی از مدیر و مسئولی به گوشش می‌رسد که گفته بوده؛ در این نمایش یک‌نفر در زندان به ناحق کشته می‌شود، همه‌ی ایران نشسته‌اند و دارند برایش گریه می‌کنند و ما هم داریم این را از تلویزیون پخش می‌کنیم!

می‌بینی حسین‌جان تاریخ چگونه تکرار می‌کند خودش را؟ فقط تغییر کوچکی در واژگان لازم است.

حسین جان!

از اینکه گردن تو از طناب دار نجات یافت، بی‌شک خرسندیم. از اینکه عاقبت خودشان پذیرفتند نقش غلط قاتل را برای تو انتخاب کرده بودند، خوشحالیم. ولی از اینکه شنیده نشدی و جوانی تو را و نقطه طلایی زیست تو را قرار است در بند کنند و در بند بمانی، ناخرسندیم.

اگر ۱۰سال برای آنها که حکم تو را می‌نویسند و امضاء می‌کنند، یک عدد است؛ برای ما که با صحنه و زمان سروکار داریم، مفهومی از لحظات و ثانیه‌ها را در خود دارد که بی‌انتهاست. تو و ما با این لحظات و ثانیه‌ها چه نقش‌های تازه که می‌توانیم بیافرینیم و دردناک، اگر در زمانی موازی با زمانی که تو در زندان سپری می‌کنی، ما چشمان‌مان را ببندیم و جواز ورود به صحنه‌هایی را بگیریم که جای تو و بسیاری دیگر «روی» یا «روبه‌روی» آن صحنه‌ها خالی است.

حسین عزیزم!

این نامه به تو بی‌سلام بود، چون می‌خواهم لحظه‌ سلام لحظه‌ای باشد که به‌صورت اتفاقی تو را گرداگرد تئاترشهر می‌بینم و بی‌اختیار با لبخند دست به‌سوی هم دراز می‌کنیم و همدیگر را در آغوش می‌کشیم. آن‌زمان بسیار زودتر از عدد درج‌شده در حکم تو خواهد بود.

  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش