جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۰۱:۰۳ - ۲۱ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۱۹۶۱
رادیو و تلویزیون

صداوسیما با دومینو، علیه دوستداران حیوانات خانگی

مستند دومینو,مستند صداوسیما علیه دوستداران حیوانات خانگی

به تازگی مستندی به نام دومینو درباره حیوانات خانگی پخش شده که نوک پیکان انتقاد آن کاملا به سمت مردم بوده است. در این مستند به این موضوع اشاره شده که چرا مردم از حیوانات خانگی نگهداری و یا چرا به حیوانات بی‌سرپرست مانند سگ‌های ولگرد کمک می‌کنند.

روزنامه آفتاب یزد در این باره نوشت: مهدی نبی یان کارشناس محیط زیست و فعال حوزه حقوق حیوانات درباره این مستند گفت: «من این مستند را به صورت کامل دیده‌ام و به نظر من مستند موفقی بود. من حدود ۱۵ سال مستند‌سازی کرده‌ام و درواقع در مستند یک سری اطلاعات و دیدگاه‌های مختلف برای موشکافی مشکلات موجود بیان و در نهایت قضاوت به عهده مخاطب قرار داده می‌شود. در نهایت با این کار تلاش می‌شود که مسئولین هم به چالش کشیده شوند تا پای کار قرار بگیرند؛ لذا یکی از اهداف مستند تحریک مسئولین است تا آن‌ها مشکلات و مطالبات را بشناسند و به آن ورود کنند. از این منظر من قدردان کسانی هستم که به این ماجرا ورود کرده اند. از سوی دیگر این مستند آن طور که عنوان شده تک قسمتی نیست و چند قسمت است و الان تنها یک قسمت آن پخش شده است؛ لذا برای قضاوت کردن درباره این ماجرا هنوز زود است.»

شهرداری‌ها در قبال حیوانات داخل شهر مسئولیت دارند

نبی‌یان ادامه داد: «در رابطه با نقش مسئولین در این حوزه باید بگویم قانون‌گذار به ماجرا ورود کرده است. از دهه ۴۰ شمسی بحث حیوانات ولگرد در قانون شهرداری‌ها دیده شده است. بند ۵۰ تا ۵۵ قانون شهرداری‌ها به این اشاره می‌کند که شهرداری‌ها در قبال حیوانات داخل شهر مسئولیت دارند. درواقع بحث مدیریت جمعیت سگ‌های ولگرد، موش‌های شهری، بیماری‌های قابل سرایت از حیوانات به انسان‌ها و. به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واگذار شده است. وقتی قانون‌گذاری شده است یعنی مسئولین وظیفه دارند. در گذشته در منطقه‌ای از شهر تهران یکسری افراد گوسفند نگهداری می‌کردند و مزاحمت و آلودگی‌هایی برای شهر ایجاد می‌شد. قانون‌گذار می‌گوید که چنین اتفاقی نباید در شهر رخ دهد. آیا شما قبول می‌کنید که افراد دوست داشته باشند یک گوسفند را به عنوان حیوان خانگی نگه دارند با این استدلال که این حیوان اهلی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

مستند دومینو,مستند صداوسیما علیه دوستداران حیوانات خانگی

در این باره قانون باید حیطه فعالیت‌ها را مشخص کند. کما اینکه در تمام دنیا این گونه است که اگر کسی می‌خواهد حیوان خانگی داشته باشد در درجه اول باید صلاحیت او احراز شود. در بحث صلاحیت یک موضوع سلامت روانی و اخلاقی فرد نگهدارنده حیوان خانگی است که باعث آزار حیوان نشود و از سوی دیگر آیا این فرد تمکن مالی و امکانات نگهداری از حیوان را دارد یا خیر. الان مثلا در کشور‌های دیگر اجازه داده نمی‌شود فرد از سگی با نژاد هاسکی در آپارتمان ۶۰ متری نگهداری کند، زیرا این کار عین حیوان آزاری است. همانطور که ما برای سایر حیوانات اهلی حداقلی‌هایی برای حفظ حقوق آن‌ها قائل هستیم این درمورد سگ‌ها و گربه‌های اهلی هم صادق است. این که هر کسی بخواهد با هر امکاناتی از آن‌ها نگهداری کند اصلا درست نیست. ما نیاز به قوانینی داریم که جلوی حیوان آزاری را توسط افرادی که خودشان را حیوان دوست می‌دانند بگیریم؛ لذا همه افراد حق دارند که حیوان خانگی داشته باشند، اما در این باره شروطی را باید رعایت کنند. اولین شرط آن داشتن امکانات اولیه حداقلی برای نگهداری حیوان است. در کشور‌های دیگر قوانین مشخصی در این باره تدوین شده است.»

متولی سگ‌های ولگرد شهرداری است

در خصوص سگ‌های ولگرد وی خاطرنشان کرد: «در این حوزه نیز قانونگذار مواردی را مشخص کرده است. دستورالعمل کنترل و مدیریت جمعیت سگ‌های ولگرد مصوب سال ۱۳۸۷ ابلاغ شده از طرف وزارت کشور به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در صفحات ۱۲ تا ۱۵ دقیقا اشاره کرده است که باید شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با بحث سگ‌های ولگرد چه برخوردی داشته باشند. این دستورالعمل مشخص کرده است که سگ‌ها در داخل شهر‌ها و روستا‌ها باید توسط شهرداری‌ها و دهیاری به سه روش جمع‌آوری شوند: به کمک خفت گیری، تور زنده‌گیری و اسلحه بیهوشی. از این سه طرق باید سگ‌ها زنده‌گیری شوند و متولی سگ‌های ولگرد شهرداری است نه افراد و شهروندان، همانطور که متولی درختان شهر شهرداری است.

مستند دومینو,مستند صداوسیما علیه دوستداران حیوانات خانگی

متولی تمام حیوانات شهری مثل سگ‌ها و موش ها، شهرداری در داخل شهر‌ها است. سگ‌ها باید زنده‌گیری و به مراکز کنترل منتقل شوند و در مراکز کنترل با حضور دامپزشک غربالگری شوند، سگ‌های مفید و اصیل از سگ‌های غیر مفید و غیر اصیل توسط دامپزشک تفکیک شده و سگ‌های مفید و اصیل برای واگذاری به افرادی که درخواست سرپرستی آن‌ها را دارند واگذار شوند. یعنی افرادی که تمایل دارند از این سگ‌ها مراقبت کنند با مراجعه به این مراکز و پرداخت هزینه عقیم سازی، آن‌ها را دریافت می‌کنند. همچنین فرد با ضمانت نامه کتبی متعهد می‌شود که سگ را رهاسازی نمی‌کند و اگر مجدد این سگ در معابر عمومی دیده شود ضبط می‌شود و آن فرد دیگر صلاحیت گرفتن سرپرستی را نخواهد داشت.

سگ‌های غیر مفید و غیر اصیل بر اساس دستورالعمل باید به روش مرگ آرام از بین برده شوند و به عنوان زباله عفونی در مراکز دفن پسماند مشخص شده دفن شوند. موضوع این است که وقتی شهرداری‌ها می‌خواهند به قانون عمل کنند متاسفانه عده‌ای از حامیان جلوی اجرای قانون را می‌گیرند. از طرف دیگر تحریک شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور به این مسئله دامن میزند که در نتیجه جلوی اجرای قانون گرفته می‌شود. در حالیکه که خود کشور ایالات متحده اکیپ‌های زنده‌گیری سگ‌های ولگرد دارد و اگر سگ بی‌صاحبی راببینند آن را می‌گیرند و نهایتا ۷ روز از آن نگهداری می‌کنند. اگر طی ۷ روز سرپرستی برای این سگ پیدا نشود سگ را می‌کشند و به صورت بهداشتی دفن می‌کنند.»

واکنش کاربران

کاربری نوشت: باز گیر دادند به سگ و گربه ملت!مستند "دومینو" شبکه ۳ باز انگشت اشاره را گرفته سمت سگ خانگی!

مستند دومینو,مستند صداوسیما علیه دوستداران حیوانات خانگی

خب الان چیکار کنند ملت؟سگ خانگی را رها کنند در طبیعت تا بمیرد؟همزیستی حیوان و انسان را به مردم یاد نمیدهید بعد آخرش میرسه به بازداشتسگ ها یا کشتنشان!لطفا یک سفر بروید استانبول..

کاربری در این باره نوشت: مستند دومینو از شبکه سه داشت پخش میشد کل آلودگی زیست محیطی و نابودی اکوسیستم کره زمین رو انداخته بودن گردن سگ بیچاره

دیگری نوشت: طبق اعلام شبکه ۳ در مستند دومینو، دلیل کاهش جمعیت دارکوب ها در ایران، افزایش سگ های بی سرپرست در طبیعت است

کاربر دیگر نوشت: هنوز خیلی ها نمی دونن که غذا دادن به سگ های ولگرد یا به اصطلاح بدون صاحب مساوی است با تخریب محیط زیست مستند دومینو یا سگ کشی مستند جالبی بود که توانسته بود بخشی از نظرات کارشناسی در‌ مورد زیان های سگ های ولگرد رو نمایش بده

کاربر دیگر درباره‌ی این مستند نظر داد: مستند دومینو شکبه سه، فقط سوراخ شدن لایه اوزون و انفجار فضاپیمای چلنجر رو گردن سگ‌ها ننداخت.

  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مستند خیلی خوب و زیبایی بود که حرف ما مردم بود. تو خیابون باید بترسیم که گازمون نگیرن
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش