یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۰۹:۵۱ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۰۲۲
رادیو و تلویزیون

همه بازیگران زنی که با کلاه گیس در تلویزیون دیده شدند

بازیگران زن, کلاه گیس
تکلیف استفاده از کلاه گیس برای بازیگران زن در تلویزیون، موضوعی هم چنان حل نشده است که گویا وابسته به نام کارگردان و داستان سریالی است که جلوی دوربین می رود. استفاده« روز های ابدی» از این ترفند، دوباره به بحث داغ تبعیض فرهنگی و هنری دامن زده است.

تعدادی از سریال های تلویزیون ایران، بنابر فضا و داستانی که داشتند و دارند، برای نشان دادن زنان بی حجاب، از گلاه گیس استفاده کرده و می کنند. با این حال، نحوه استفاده از کلاه گیس، از همان سال های ابتدایی انقلاب، حل نشده باقی مانده است و هنوز هم اگر کارگردانی برای روایت یک داستان بخواهد از تصویر زنان بی حجاب استفاده کند با موانع یا گلایه و اعتراض مواجه می شود.

خبر آنلاین در ادامه نوشت:سؤال همیشگی این است که سرانجام نمایش زنان با کلاه گیس در فیلم و سریال ها ممنوع است یا خیر؟ در صورتیکه ممنوع است، پس به چه علت گاهی اوقات تصویر زنان با کلاه گیس نمایش داده شده است و در صورتیکه یک بار این اتفاق رخ داده است، چرا کارگردانان برای دفعات بعدی با مشکل مواجه می شوند؟

مسئله دیگر اینکه به چه دلیل سخت گیری ها و اعتراضات نسبت به استفاده از کلاه گیس در یک سریال ساخته فلان کارگردان، بیشتر از یک سریال دیگر با کارگردانی بهمان هنرمند است؟

این روزها، شبکه یک صدا و سیما در حال پخش« روز های ابدی» است، سریالی که از ابتدا تا انتهای دهه ۵۰ را به تصویر میکشد و تعدادی از بازیگران زن آن از کلاه گیس استفاده می کنند. این اقدام، تاکنون با هیچ گونه ممنوعیتی روبرو نشده و بنظر می آید استفاده از کلاه گیس برای بازیگران زن، برای جواد شمقدری، راحت تر از بقیه کارگردان ها است که همین موضوع، تعجب عده زیادی را برانگیخته است.

پیرو این اتفاق، بحثی که در فضای مجازی شکل گرفته، این است که به چه دلیل فیلم« کاناپه» کیانوش عیاری به همین علت مدت هاست توقیف شده و دیگر سریال ها و آثار سینمایی با مانع مواجه شده اند و در عوض ،« روز های ابدی» به راحتی و سادگی، از کلاه گیس بر سر بازیگران زن استفاده می کند.

جدا از بحث و تحلیل این اتفاق، نگاهی انداخته ایم به تاریخچه پُر حاشیه و جنجالی استفاده از کلاه گیس در سریال های تلویزیونی ایران.

افسانه بایگان در «سربداران»

بازیگران زن, کلاه گیس

سابقه استفاده از کلاه گیس پس از انقلاب برای نخستین بار ، به سریال« سربداران» با کارگردانی محمدعلی نجفی بر می گردد که در سال ۶۲ روی آنتن تلویزیون رفت. این سریال، روایت قیام سربداران خراسان علیه مغول ها را به تصویر می کشید.

در« سربداران»، در صحنه هایی که مربوط به بازی افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون بود، این بازیگر با کلاه گیس ظاهر می شد. اگرچه در برخی صحنه ها، افسانه بایگان با این حجاب دیده شد، ولی تنها بخشی کوچک از نقش آفرینی این بازیگر بود؛ چرا که بسیاری از سکانس ها و پلان هایی که ترکان خاتون در آن ها حضور داشت، هنگام پخش، بیرون کشیده شد و این شخصیت به شدت در معرض سانسور و حذف قرار گرفت. حتی افسانه بایگان بعد ها گفت حساسیت روی تصویر او آن قدر زیاد بوده که مدیران تصمیم داشته اند این شخصیت را به صورت کامل از سریال حذف کنند.

این چند صحنه« سربداران» با بازی افسانه بایگان هم که از تیغ سانسور در امان ماند و پخش شد، به نقل از دست اندرکاران ساخت این سریال، به مدد توصیه امام خمینی بوده است؛ چرا که گفته بودند اگر قرار باشد زن دربار مغول، مثل زنان دیگر باشد، که نمی شود و این گونه بود که به جز سه سکانس که نتوانستند مجوز بگیرند، باقی صحنه های نقش آفرینی افسانه بایگان پخش شدند.

کتایون ریاحی در «یوسف پیامبر»

بازیگران زن, کلاه گیس

بهره گیری از کلاه گیس برای بازیگران زن، بیشتر در سریال های تاریخی رخ داده است.« یوسف پیامبر»، از این گروه سریال ها بود که داستانش در عهد باستان و در کشور های فلسطین و مصر می گذشت. در روایت دینیِ قصه یوسف پیامبر، شخصیت زلیخا هم نقشی پُر رنگ و کلیدی دارد؛ زنی هوسران که عاشق یوسف جوان می شود و دل به او می بازد و از هر افسونی برای جلب او غفلت نمی کند؛ بدیهی است تصویر کردن چنین زنی، تمهیداتی برای طراحی گریم و لباس می طلبید که از روال عادی صدا و سیما خارج بود.

به همین علت، فرج الله سلحشور برای به تصویر کشیدن زلیخا با بازی کتایون ریاحی، چاره ای جز استفاده از کلاه گیس نداشت. او البته برای این کار، به طورکامل از موی مصنوعی استفاده کرد تا جلوه ای طبیعی پیدا نکند. بسیاری دیگر از زنان دربار فرعون هم با کلاه گیس و آرایش های خاص مقابل دوبین حاضر شدند تا فضا، طبیعی تر و منطقی تر دیده شود.

کلاه گیس های این سریال، طوری طراحی شده بود که هیچ شباهتی به موی طبیعی نداشتند و همین موضوع باعث شد تا هیچ اعتراضی جدی نسبت به این موضوع رخ ندهد و مشکلی برای پخش صحنه های زلیخا پیش نیاید. البته بعد از ایمان آوردن زلیخا و توبه او، این شخصیت با حجاب کامل در سریال به تصویر کشیده شد.

سریال های مربوط به تاریخ معاصر

تاریخ معاصر ایران به ویژه دوران پهلوی، یکی از مقاطع مورد علاقه سریال سازان پس از انقلاب بوده است. نشان دادن حال و هوای آن زمان هم بدون زنانی که حجاب بر سر ندارند، تقریباً نشدنی است، با این حال، بسیاری از مجموعه های تلویزیونی نتوانستند مجوز این کار را بگیرند و تنها معدودی از سریال ها از این مانع بدون دردسر عبور کردند.

سید ضیاالدین دری در« کلاه پهلوی» که داستانش به ۸۵ سال پیش و ماجرای کشف حجاب بازمی گردد ، تلاش کرد راه میانه را اختیار کند. این کارگردان، در بیشتر صحنه های سریال، زنان بی حجاب دوره پهلوی اول را با کلاه به نمایش گذاشت، ولی بی حجاب بودن شخصیت بلانش که ایرانی- فرانسوی است و نقش آن را نگین محسنی بازی میکرد ، حاشیه ساز شد. این کلاه گیس، بر خلاف« سربداران» و« یوسف پیامبر»، به موی طبیعی انسان بسیار شباهت داشت و همین موضوع باعث شد تا انتقاد ها به آن بالا گیرد.

« معمای شاه» به کارگردانی محمد ورزی هم از این قاعده مستثنی نبود؛ سریالی که تعداد زیادی از کارکتر های آن از کلاه گیس استفاده کردند تا دربار پهلوی را بهتر به تصویر بکشند. به گفته علی لدنی، تهیه کننده« معمای شاه»، این ترفند از مرحله فیلمبرداری تا بعد از پخش، با مخالفت های زیادی مواجه شد و حواشی بسیاری پدید آورد.

گلوریا هاردی در «کیمیا»

بازیگران زن, کلاه گیس

ولی در این میان، سریال هایی وجود دارند که هدف شان به تصویر کشیدن یک بازه زمانی یا نشان دادن یک روایت تاریخی نیست، ولی بنا به فضای کار، شخصیت پردازی ها و روند قصه، کارگردان ترجیح می دهد برای بازیگران زن، از کلاه گیس استفاده کند.

نمونه بارز این ماجرا، سریال« کیمیا» با کارگردانی جواد افشار بود که گلوریا هاردی در آن، نقش آزاده را بازی می کرد که بخش عمده زندگی اش را در خارج از کشور گذرانده بود. در بسیاری از صحنه ها، مو های این شخصیت از زیر شال پیدا بود و حتی در سکانس هایی که در خارج از کشور ضبط شده بود، او به مدد کلاه گیس، بی حجاب بود.

استفاده از کلاه گیس برای این شخصیت در سریال« کیمیا»، نه به خاطر مسائل شرعی، بلکه از یک جهت دیگر حاشیه ساز شد. کیفیت این کلاه گیس به قدری پائین بود که انتقاد بسیاری را برانگیخت. اگرچه که علت اصلی استفاده جواد افشار از کلاه گیسی نامرغوب، به این خاطر بود که با موی طبیعی تفاوت داشته باشد و مورد اعتراض برخی محافل قرار نگیرد.

در سریال دیگر جواد افشار به نام« گاندو» هم، استفاده از کلاه گیس، انتقاد هایی را به بار آورد. در این سریال که یک موضوع امنیتی و جاسوسی را به تصویر می کشید، تعدادی از بازیگرانی که در خارج از کشور ایفای نقش می کردند، کلاه گیس به سر داشتند، حتی در یکی از سکانس های آخرین قسمت پخش شده « گاندو»، زنان بدون حجاب، ایفای نقش کردند. در این مورد هم صدای اعتراض هایی بلند شد که به تبعیض در مدیریت فرهنگی و باز بودن دست یک عده در مقابل بسته بودن دست دیگر هنرمندان، اشاره داشتند.

در چند روز گذشته هم، به دنبال پخش سریال« روز های ابدی» اعتراض هایی از این جنس به گوش میرسد که اگر استفاده از کلاه گیس برای نشان دادن زنان بی حجاب مشکلی ندارد، باید شامل همه هنرمندان و همه آثار تلویزیونی و سینمایی شود و در این عرصه، تبعیضی صورت نگیرد. شاید برای رفع این مشکل، یک بار برای همیشه، مدیران سینمایی و تلویزیونی، باید دست به شفاف سازی بزنند و راه استفاده از کلاه گیس را، روشن و هموار سازند.

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
دیالوگ های جوکر,انواع دیالوگ های جوکر,بهترین دیالوگ های جوکر

برترین دیالوگ های جوکر جوکر یکی از بهترین و محبوب ترین شخصیت های شروری است که تا به حال خلق شده است جملات و دیالوگ های ماندگار جوکر را میتوان با تمام وجود درک کرد. انواع دیالوگ های جوکر جوکر شخصیت ابرشرور دنیای دی سی و بتمن است که اغلب مردم دنیا با شخصیت بد آن همزاد پنداری کرده اند و محبوبیت زیادی دارد. هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی و واکین فینیکس در فیلم جوکر ۲۰۱۹ به ایفای نقش این کاراکتر پرداخته اند. دیالوگ های جوکر فوق العاده اند و آنها را میتوان با تمام وجود درک کرد. در ادامه ۱۲ مورد از برترین دیالوگ های این شخصیت را گردآوری کرده ایم. ۱. دیالوگ های جوکر: زمانی که کار ها طبق نقشه پـیش بره هیچ کس وحشت زده نمیشه، حتی اگه اون نقشه، ترسناک باشه! ۲. بهترین دیالوگ های جوکر: چرا باید بخاطر رفتار خشنم عذر خواهی کنم. مگه اونایی که منو به این جا رسوندن ازم معذرت خواستن دیالوگ های جوکر جذاب ۳. دیالوگ های جوکر درباره ی مرگ: امیدوارم که مرگ من بیش از زندگی من سبب افزایش احساسات در بین مردم شود. ۴. نمونه ای از دیالوگ های جوکر: اگه از قبل اعلام کنی که مثلآ می خوای یه بیمارستان رو منفجر کنی خب وقتی این کار رو بکنی مردم ۵. دیالوگ های جوکر جذاب: من معتقدم هر چی که تو رو نکشه قوی ترت میکنه! ۶. دیالوگ های ماندگار جوکر: همه آدم ها مثل ماه هستند، قسمت تاریکی دارند که هیچوقت به کسی نشان نمی دهند. ۷. برترین دیالوگ های جوکر: بتمن: پس چرا میخوای منو بکشی؟ جوکر:هاهاها … من نمیخوام تورو بکشم! بدون تو چیکار باید کنم ؟ برم مکرر با دلالای مواد سر و کله بزنم ؟! نه. تو منو کامل میکنی ۸. دیالوگ های جوکر: من چیزی برای از دست دادن ندارم. دیگه هیچ چیز نمی تونه مرا آزار بده. زندگی من چیزی کمدی نیست. ۹. دیالوگ های فیلم جوکر: جوکر خطاب به بتمن: تو واسه اونا صرفا یه عوضی هستی … مانند من … فقط الآنه که بهت احتیاج دارن …زمانی که نخوانت …مثل آشغال میندازنت دور … ۱۰. کوتاه ترین دیالوگ های جوکر: ببین … من هیولا نیستم … من فقط یه وضعیت بحرانی ام … کوتاه ترین دیالوگ های جوکر ۱۱. دیالوگ های به یادماندنی جوکر: جنون مانند جاذبه زمینه، فقط یه هل کوچیک نیاز داره ۱۲. دیالوگ های جوکر درمورد اعتماد این روزا نمیشه به کسی اعتماد کرد، همه امور رو آدم خودش باید انجام بده انواع دیالوگ های جوکر گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش