یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۷۰۰۲۹

بیوگرافی سیاوش طهمورث پیشکسوت سینمای ایران

سیاوش طهمورثسیاوش طهمورث
سیاوش طهمورث یکی از بازیگران قدیمی ایرانی است که در عرصه نویسندگی نیز فعالیت دارد. فعالیت سیاوش طهمورث تنها به تلویزیون محدود نمی شود، بلکه در سینما و تئاتر نیز فعالیت می کند. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی سیاوش طهمورث می پردازیم.

بیوگرافی سیاوش طهمورث

نام کامل: سیاوش طهمورث

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۱۳۲۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون، تئاتر، نویسنده

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۲ تاکنون

وضعیت تاهل: متاهل

تعداد فرزند: ۲ فرزند

عکس سیاوش طهمورثبیوگرافی سیاوش طهمورث

بیوگرافی سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث نیا در ۳ اسفند ۱۳۲۵ در تهران به دنیا آمد. این هنرمند از زمانی که ۱۷ ساله بود بازیگری را آغاز کرد و در ۷۵ سالگی نیز وارد عرصه نویسندگی شد. ایشان در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک فارغ التحصیل شد. 

سیاوش طهمورث تاکنون در نقش های باجذبه و مقتدر مانند سریال گرگها بازی کرده است. از جمله دیگر آثار ایشان می توان به مجموعه های تلویزیونی «آینه»، «در پناه تو»، «شلیک نهایی»، «وکلای جوان»، «به سوی افتخار»، «آبی مثل دریا»، «فکر پلید» و... اشاره کرد. 

ایشان یکی از سردمداران بازی های ضدقهرمان در سینمای ایران محسوب می شود که به واسطه بازیگری در صحنه تئاتر و شناخت کامل ابزارهای بازیگری، صدای خاص، میمیک چهره و... از وی برای نقش های خاکستری استفاده می کنند. به گفته خودش تابه حال نقش هایی را بازی کرده است که با اعصاب و روان مخاطب بازی می کند. 

بدون شک نقش سیاوش طهمورث در سریال زیرتیغ را دیده اید که تمامی خصوصیات یک شخصیت ضدقهرمان را بازی می کند. 

بیوگرافی سیاوش طهمورثعکس قدیمی سیاوش طهمورث

دوران کودکی سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث در محله امیریه به عنوان فرزند آخر خانواده خود به دنیا آمد، ایشان دو برادر و دو خواهر بزرگتر از خود دارد. طهمورث زمانی که سه ساله بود یکی از خواهران خود را به دنبال بیماری دیفتری از دست داد، همچنین پدر خود را نیز در هفت سالگی از دست داد و خودش از این موضوع به عنوان یک خاطره تلخ یاد می کند. 

سیاوش طهمورث در جشنواره سینماییسیاوش طهمورث در جشنواره های سینمایی

علاقه سیاوش طهمورث به سینما

فاصله خواهر و برادرانش با همدیگر زیاد بودند و بیشار به همراه دو دوست خود با بلیط ۶ ریالی به سینما می رفتند تا فیلم هندی تماشا کنند. 

از همان زمان کودکی مجبور بود برای امرار معاش کار کند، به همین دلیل از ۱۳ سالگی اش در مغازه آب میوه فروشی کار می کرد و در زمستان ها هم ماهی و برنج می فروخت، در همین زمان مدرسه شبانه روزی خود را نیز ادامه می داد. 

سیاوش طهمورث در برنامه کتاب بازسیاوش طهمورث در برنامه کتاب باز

ورود سیاوش طهمورث به تئاتر

از سال ۱۳۴۲ زمانی که ۱۷ ساله بود به وسیله یکی از هم محله ای هایش وارد عرصه تئاتر شد و بعد از آن به عضویت گروهی تحت عنوان تئاتر امروز به سرپرسی مرحوم داوود رشیدی درآمد. 

بعد از هفت سابقه کار در تئاتر در سال ۱۳۹۴ به عضویت گروه بازیگری پیتر بروک، کارگردان اهل بریتانیا، درآمد و بعد از آن گروه بازیگران شرق را شکل دادند تا روند کار ادامه پیدا کند. 

سیاوش طهمورث در برنامه دورهمیسیاوش طهمورث در برنامه دورهمی

کارگردانی سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث از سال ۱۳۵۴ نمایشنامه نویسی را آغاز کرد و بعد از آن از طریق نمایش آتش در عمق سرما، کارگردانی را نیز به کارنامه هنری خود اضافه کرد. سیاوش طهمورث از سال ۱۳۶۱ زمانی که ۳۶ ساله بود با کارگردانی و بازیگری در سریال همشهری، وارد تلویزیون شد و بعد از گذشت یک سال با بازی در سریال شاه، تنها در غالب یک بازیگر در عرصه هنر ماند. 

شهرت سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث با بازی در سریال آئینه، به چهره ای شناخته شده تبدیل شد تا زمانی که بعد از یک سال با بازی در سریال گرگ ها به کارگردانی داوود میرباقری شهرت پیدا کرد. 

سیاوش طهمورث در فیلم های سینماییعکس های قدیمی سیاوش طهمورث

ازدواج سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث در سال ۱۳۵۲ زمانی که ۲۷ ساله بود ازدواج کرد، حاصل این ازدواج یک دختر و یک پسر می باشد. او از خود دو نوه پسری هم دارد. بنابر آنچه خود این هنرمند می گوید: هیچ انسانی در طول زندگی اش نمی تواند عاشق نشود. 

او عاشق همسرش است و می گوید که بعد از این همه سال زندگی مشترک قدر او را بسیار می داند. 

براساس مصاحبه ای که با سیاوش طهمورث صورت گرفته است عنوان می کند:

قربون صدقه الکی نمی روم، عشق حرمت دارد و باید واقعی و از ته قلب و با خلوص نیت باشد تا بدین صورت ابراز شود، عشق باید در عمل باشد.

عکس های شخصی سیاوش طهمورث عکس های سیاوش طهمورث

نویسندگی سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث چندین بار اعلام کرده بود که چاپ یک کتاب به تخصص نیاز دارد، بااینکه خودم سال ها نویسندگی انجام می دادم اما اولین بار در سال ۱۳۹۸ جرئت پیدا کردم که وارد حوزه چاپ اثر شود. کتاب سیاوش طهمورث تحت عنوان از تو می گویم شامل قصه های کوتاه و جذابی است که اغلب آنها از وقایع زندگی این هنرمند حکایت می کنند. 

کم کار شدن سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث عنوان می کند که غالب پیشنهادهای ارائه شده به ایشان قابل قبول نیستند یا مبلغ دریافتی واقعا کم است، به همین دلیل اکثر آنها را رد می کند. البته پیشنهادهایی که دارند که مورد قبول هستند اما پیش از تولید فیلم اسم ایشان حذف می شود.

ایشان در ادامه اشاره کردند: به جرات می توانم بگویم که ۱۰ کارگردان به من گفتند مسئولان صدا و سیما اسم مرا خط زده اند که خواهش می کنم این را بنویسند و سانسور نکنید. من از آنجا که آدم قانعی هستم که با نان و پنیز هم می سازم ، بنابراین احتیاجی ندارم و هرگز هنرم را نمی فروشم و حرفم را هم پنهان نمی کنم. 

بهترین بازیگران از نظر سیاوش طهمورث

سیاوش طهمورث عنوان می کند: بهترین بازیگران از نظر من آل پاچینو است و از بین بازیگران کشور خودمان هم استعدادهای زیادی وجود دارند اما متاسفانه بیشتر آنها به دنبال شهرت و پول هستند. 

سیاوش طهمورث در مطب پزشکسیاوش طهمورث در مطب پزشک

آثار سیاوش طهمورث

سینما

نیمکت۱۳۹۵
افسونگر۱۳۹۲
کیمیا و خاک۱۳۸۷
تسویه حساب۱۳۸۶
این ترانه عاشقانه نیست۱۳۸۴
راه طی شده۱۳۸۴
رستگاری در هشت و بیست دقیقه۱۳۸۳
خانه ای در شن۱۳۸۲
فراری۱۳۸۱
مسافر ری۱۳۷۹
اجاره نشین ها۱۳۶۵
تشکیلات۱۳۶۵
کنار برکه ها۱۳۶۵
آن سفر کرده۱۳۶۳

تلویزیون

بانو۱۳۸۸
تله فیلم «جویندگان صندوقچه طلا»۱۳۸۸
تله فیلم «راه نیرنگ»۱۳۸۷
آخرین دعوت۱۳۸۷
خون بها۱۳۸۵
زیر تیغ۱۳۸۵
باجناق ها۱۳۸۳
سایه سکوت۱۳۸۲
وارث۱۳۸۲
معصومیت از دست رفته۱۳۸۱
نسیم رویا۱۳۸۱
آبی مثل دریا۱۳۸۱
فرمان۱۳۸۱
حجر بن عدی۱۳۸۰-۱۳۸۱
مسافر ری۱۳۷۹
فکر پلید۱۳۷۷
به سوی افتخار۱۳۷۷
برادر خواب۱۳۷۷
بازگشت پرستوها۱۳۷۵-۱۳۷۶
وکلای جوان۱۳۷۴-۱۳۷۵
مجسمه های گچی۱۳۷۴
شبحی در تاریکی۱۳۷۴
شلیک نهایی۱۳۷۳-۱۳۷۴
در پناه تو۱۳۷۳-۱۳۷۴
تله تئاتر «گزارش محرمانه اکتاویو والدز»۱۳۷۶
گرگ ها۱۳۶۵-۱۳۶۶
حکایت مسافر گمنام۱۳۶۴
آئینه۱۳۶۴
افسانه سلطان و شبان۱۳۶۳

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش