جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۸۰۰۳۴

بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

احسان قائم مقامیاحسان قائم مقامی
احسان قائم مقامی یکی از بزرگترین افتخارات ایران در زمینه شطرنج است که در سال ۲۰۰۱ توانست به مقام استادبزرگی در شطرنج دست پیدا کند. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این ورزشکار می پردازیم.

چکیده بیوگرافی احسان قائم مقامی

نام کامل: احسان قائم مقامی

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

عکس های احسان قائم مقامیبیوگرافی احسان قائم مقامی

بیوگرافی احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی متولد ۲۱ دی ماه ۱۳۶۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش عبدالله قائم مقامی و مادرش سهیلا کاشانی نژاد هر دو وکیل هستند. احسان قائم مقامی از نوادگان سید ابوالقاسم قائم مقام فراهانی، نخست وزیر دوره محمدشاه قاجار است. وی از هفت سالگی شرطرنج را آغاز کرد و توانست به عنوان اولین استاد شطرنج ایران شناخته شود. 

احسان قائم مقامی در رشته تربیت بدنی از دانشگاه علامه طباطبایی دکترای خود را دریافت کرده است. 

شروع ورزش همراه با پدر

احسان قائم مقامی از زمان کودکی اش با ورزش آشنا شد، او با پدر خود رابطه بسیار خوبی داشت به همین دلیل بسیاری از ورزش ها مانند فوتبال و شطرنج را بدین وسیله آموزش دید. او از همان ۴ تا ۵ سالگی با بسیاری از سرگرمی های ورزشی آشنایی پیدا کرد و آنها را به صورت تجربی یاد گرفت. 

عکس قدیمی احسان قائم مقامی و مادرشعکس قدیمی احسان قائم مقامی در کنار مادرش

شروع فوتبال

احسان قائم مقامی ورزش را با فوتبال آغاز کرد و مدتی را نیز زیرنظر بهترین مربیان کشور در رده های مختلف به آموزش گذراند تا زمانی که به سطح قهرمانی تهران رسید و عضو تیم تهران شد، او در این تیم نیز چند بازی انجام داد اما درنهایت به دنبال علاقه اصلی خود شطرنج رفت. 

او بعد از گذشت چندین سال هنوز هم به فوتبال علاقه دارد و اخبار آن را مرتبا دنبال می کند. احسان قائم مقامی همراه با دوستان خود به صورت گروهی فوتبال را تماشا و سپس تحلیل می کنند. 

احسان قائم مقامی در کنار پدرشاحسان قائم مقامی و پدرش

استاد بزرگی شطرنج

احسان قائم مقامی اویلن استاد بزرگ شطرنج ایران است که در سال ۲۰۰۱ به این مقام رسید، او دارای بالاترین درجه بین المللی کسب شده در فدراسیون جهانی شطرنج در میان شطرنج بازان ایرانی نیز می باشد.

احسان قائم مقامی در حال حاضر چهارمین استادبزرگ شطرنج ایران است.

رکورد دار ۱۳ ساله

احسان قائم مقامی ۱۳ عنوان قهرمانی در مسابقات قهرمانی شطرنج ایران به دست آورد و در این زمینه رکورددار است. او برای مدت ۱۳ سال بالاترین ریتینگ بین المللی را به دست آورد و در فدراسیون جهانی شطرنج ریتینگ ۲۶۳۳ را در بین شطرنج بازان ایرانی دارد. پس از این مدت، رکورد ریتینگ ایران توسط پرهام مقصودلو به ۲۶۸۹ و سپس توسط علیرضا فیروزجا به ۲۷۲۸ ارتقا یافت. 

احسان قائم مقامی در اکتبر ۲۰۰۵ ریتینگ ۲۶۸۹ را به دست آورد همچنین عنوان بهترین فیده نیز در ژوئن ۲۰۲۰ به اندازه ۲۵۶۱ برای او ثبت شد. در این تاریخ به طور همزمان بهترین نمره رنکینگ خود را با رنکینگ ۳۸۷ کسب کرد. 

عکس های احسان قائم مقامیعکس های احسان قائم مقامی

مدال های آسیایی احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی در سال ۱۳۸۵ در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه قطر به نمایندگی از ایران شرکت کرد و توانست مدال برنز این مسابقات را از آن خود کند. 

احسان قائم مقامی دو مدال برنز را نیز در مسابقات داخل سالن آسیایی در سال های ۲۰۰۷ در ماکائو و سال ۲۰۰۹ در کوانگ نین به دست آورد. 

برد احسان قادم مقامی در برابر کارپوف

احسان قائم مقامی در یک دوره مسابقه در برابر آناتولی کارپوف؛ یکی از قهرمانان اسطوره‌ ای شطرنج جهان شرکت کرد و توانست در مجموع با امتیاز ۱۰٫۵–۹٫۵ رقیب خود را شکست دهد. در این مسابقات برتری او به خصوص در رده بازی‌ های سریع و برق آسا بود. 

عکس اینستاگرامی احسان قائم مقامیاستاد بزرگ شطرنج ایران احسان قائم مقامی

قائم مقامی رکورددار بهترین پیروزی تاریخ شطرنج

رکورد بهترین پیروزی تاریخ شطرنج ایران در سال ۲۰۱۹ از آن احسان قائم مقامی شد زمانی که در برابر یویانگ بی چینی با ریتینگ ۲۷۶۳ بازی کرد. بعد از این بازی علیرضا فیروزجا در ژانویه ۲۰۲۰ با پیروزی بر آنیش گیری توانست ریتنیگ ۲۷۶۸ را بگیرد و رکورد قائم مقامی شکسته شد. 

تحصیلات احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی در رشته حقوق قضایی در دانشگاه آزاد تهران تحصیل کرد و دکتری تربیت بدنی با گرایش مدیریت ورزشی را نیز از دانشگاه علامه طباطبایی گرفت. 

احسان قائم مقامی از رساله مقطع دکترای خود با عنوان “طراحی الگوی توسعه ملی و بین المللی شطرنج ایران” در سال ۱۳۹۹ به صورت آنلاین دفاع کرد و توانست نمره ۲۰ بگیرد. 

تدریس شطرنج با احسان قائم مقامیدرباره زندگی احسان قائم مقامی

ثبت رکورد احسان قائم مقامی در گینس

در رقابت سیمولتانه، احسان قائم مقامی توانست حدود ۹۷٫۵ درصد امتیازات را از آن خود کند درنتیجه رکوردار مسابقات شد و نام او در زمره رکورداران جهانی گینس به ثبت رسید. در این دوره از مسابقات ۶۱۴ بازیکن حضور داشتند و مکان حضور دانشگاه شهید بهشتی بود. شروع مسابقه از ساعت ۱۰:۱۰ سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۸۹ بود و بیشتر از ۲۵ ساعت نیز ادامه داشت. 

قائم‌ مقامی در این رقابت با انجام بیش از ۵۶ کیلومتر پیاده‌ روی صاحب ۵۹۰ پیروزی شد، وی همچنین در ۱۶ دیدار به نتیجه تساوی رضایت داد و نتیجه ۸ دیدار را هم واگذار کرد.

والدین احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی والدینش را به عنوان بزرگترین حامیان خود معرفی می کند که سالیان طولانی به صورت پی در پی از وی حمایت می کردند. او عنوان کرده است در بازه زمانی ۹ الی ۱۴ سالگی اش که اوج جرقه فعالیت های ابتدایی اش بوده است مادرش بیشترین حمایت را از خود نشان داده است و هزینه های بسیاری داشته تا در رسیدن او به هدفش به وی کمک کند. 

او همچنین خود را مدیون استادانش احمد عرب بافرانی، رضا عباسی و مجید کاتبی می ‌داند.

احسان قائم مقامی در کنار مادرشاحسان قائم مقامی و مادرش

افتخارات احسان قائم مقامی

-  ۹ بار قهرمان نوجوانان و جوانان کشور و ۱ بار نایب قهرمان

- ۵  بار قهرمان بزرگسالان کشور و ۱ بار نایب قهرمان

- ۱ بار مقام سوم

-  ۵ بار قهرمان مسابقات بلیتس کشور با ۵ بار حضور

- ۲  بار قهرمان نیمه سریع کشور با دو بار حضور

- اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران

- ۴  بار راهیابی به مرحله ی نهایی قهرمانی جهان

- فاتح تعداد زیادی تورنمت های بین المللی در سراسر جهان

- ۲  بار کسب مقام سوم دانشجویان جهان؛ یک بار انفرادی و یک بار تیمی

کسب ۶ مدال آسیایی در مقطع سنی بزرگسالان که مهمترین آن در سال ۲۰۰۳ در دوحه ی قطر بود.

در سال ۲۰۰۴ بیشترین پیشرفت در بین ۱۰۰ شطرنج باز برتر دنیا را داشت

ازدواج احسان قائم مقامی

احسان قائم مقامی در سال ۱۳۸۲ با شایسته قادرپور، شطرنج باز و استاد بین المللی زنان ازدواج کرد البته به نتیجه مطلوبی منتهی نشد و درنهایت این زوج از همدیگر جدا شدند. 

بعد از آن احسان قادم مقامی با محبوبه سلیمان پور ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک دختر به نام سوفیا است که در ۱۱ دی ۱۳۹۸ به دنیا آمد. 

احسان قائم مقامی و همسرشاحسان قائم مقامی در کنار همسر و دخترش

ناگفته هایی درباره زندگی احسان قائم مقامی

احسان قادم مقامی در سال ۲۰۰۴ به عنوان فعال ترین و موفق ترین شطرنج باز جهان از سوی فدراسیون جهانی شطرنج انتخاب شد. 

بهترین رنکینگ به دست آورده احسان قائم مقامی ۶۷ بوده است. 

احسان قائم مقامی طرفدار تیم پرسپولیس است. 

احسان قادم مقامی خود را مدیون استادانی مانند احمد عرب بافرانی، رضا عباسی و مجید کاتبی می‌ داند. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش