جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۰۱

بیوگرافی فرزانه فصیحی دختر تندباد ایران

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحیفرزانه فصیحی
یکی از اعضای تیم دومیدانی زنان ایران فرزانه فصیحی است. وی در مسابقات سال ۲۰۲۰  بلگراد صربستان توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند. در ادامه این مقاله سرپوش به بیوگرافی این ورزشکار اشاره می شود.

چکیده ای از بیوگرافی فرزانه فصیحی:

نام کامل: فرزانه فصیحی هرندی

تاریخ تولد: ۱۳ دی ۱۳۷۱

محل تولد: اصفهان

حرفه: دونده دومیدانی

تحصیلات: لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه اصفهان

قد: ۱۶۱ سانتی متر

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,تصاویر فرزانه فصیحیبیوگرافی فرزانه فصیحی

بیوگرافی فرزانه فصیحی:

فرزانه فصیحی در ۱۳ دی ۱۳۷۱ در اصفهان به دنیا آمد. پدر وی والیبالیست بود و تنها برادرش نیز یکی از مربیان شطرنج است. مادر فرزانه مشوق و حامی وی در این عرصه بود. از آنجایی که از همان کودکی در یک خانواده ورزشی به دنیا آمده بود ورزش به عنوان بخشی از زندگی اش قرار گرفت. 

فرزانه فصیجی دونده عضور تیم ملی دومیدانی ایران است. او در رشته تربیت بدنی از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شد و با حمایت از جانب خانواده اش به سطح اول دومیدانی رسید. او به دختر تندباد ایران شهرت دارد. 

این ورزشکار با قد ۱۶۱ سانتی متر و وزن ۵۱ کیلوگرم و در روزهای منتهی به النپیک توکیو ۲۰۲۱ بعد از ۵۷ سال به عنوان دومین بانو مجوز حضور در دوی صدمتر المپیک را از ایران دریافت کرد.

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,عکس های فرزانه فصیحیدرباره زندگی فرزانه فصیحی

آغاز ورزش از ۵ سالگی:

از همان کودکی ورزش را دنبال می کرد زمانی که ۵ سال بود یعنی در سال ۱۳۷۶ ژیمناستیک را آغاز کرد تا زمانی که در مقطع راهنمایی توانست قهرمانی ایران را از آن خود کند. چند سال بعد با تشویق از جانب معلم ورزش مدرسه در مسابقات دومیدانی شرکت کرد و توانست رکورد دومیدانی دختران مدرسه را بشکند و درنهایت به مدال طلا دست پیدا کرد. 

از همانجا بود که حرفه ای وارد رشته دومیدانی شد و به صورت جدی این کار را ادامه داد. 

اولین بار زمانی که ۲۴ ساله بود یعنی در سال ۱۳۹۵ در مسابقات داخل سالنی دوی ۴ در ۴۰۰ آسیا در سال ۲۰۱۶ مدال نقره بخش تیمی را از آن خود خود. 

دو سال بعد از این افتخار در دوی ۶۰ متر تهران، توانست مدال برنز انفرادی را کسب کند و درنهایت لقب دختر تندباد را کسب کرد. 

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,فعالیت های ورزشی فرزانه فصیحیفرزانه فصیحی دختر تندباد ایران

راه درآمد فرزانه فصیحی:

براساس مصاحبه ای که با این ورزشکار جوان انجام شده است اعلام می کند: ورزش کردن بین ۲ الی ۴ میلیون هزینه دارد، اما فدراسیون تنها ۳۰۰ هزار تومان حقوق به ما ورزشکاران می دهد، علاوه بر این موضوع ما اسپانسری هم نداریم.

سپس با خنده اضافه کرد: تنها اسپانسر من پدرم هست. 

علایق شخصی فرزانه فصیحی:

فیلم دیدن را خیلی دوست دارم، زمانی که از تمرین برمی گردم به قدری خسته هستم که نمی توانم کاری انجام دهم، اگر بخواهم تفریح داشته باشم خرید می کنم با سفر می روم. 

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,فرزانه فصیحی دوندهفرزانه فصیحی بانوی دونده ایرانی

ازدواج فرزانه فصیحی:

فرزانه فصیحی در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمانی که ۲۷ ساله بود با خبرنگار ورزشی به نام امیر حسینی ازدواج کرد. ایشان برای مدتی مدیر روابط عمومی فدارسیون والیبال بود. 

آشنایی با حسینی:

زمانی که فرزانه رکورد۱۰ متر را زد، مصاحبه ای از جانب امیر حسینی با ایشان برگزار شد که همین موضوع سبب آشنایی این زوج با همدیگر را فراهم کرد. براساس آنچه فرزانه فصیحی عنوان می کند: 

در کل از نظر من زندگی با یک خبرنگار ورزشی اتفاق خیلی خوبی است بخاطر اینکه همسرم می تواند مرا بعنوان یک ورزشکار درک کند.

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,همسر فرزانه فصیحیازدواج فرزانه فصیحی

ثبت رکورد جدید توسط فرزانه فصیحی:

بانوی دومیدانی ایران در سال ۲۰۲۰ توانست رکورد ۲۹/۷ ثانیه را در مسابقه دوی ۶۰ متر از آن خود کند، این مسابقات در بلگراد صربستان برگزار می شد و درنهایت رکورد قبلی این ورزشکار نیز شکسته شد. او با این رکورد ورودی مسابقات جهانی داخل سالن را بدست آورد. 

الگوی فرزانه فصیحی:

براساس مصاحبه انجام شده با این بانوی ورزشکار اعلام می کند، الگوی همه دونده های سرعت یوسین بولت است من هم از این قاعده مستثنی نیستم. ایشان ورزشکار خیلی خوبی است و قطعا مدال های طلای او بسیار ارزشمند هستند. فکر نمی کنم تا سال ها کسی مثل او تکرار شود. 

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,عکس های شخصی فرزانه فصیحیعکس های شخصی فرزانه فصیحی

تمرین در کوه و پیست:

روزانه دو مرتبه صبح و بعد از ظهر تمرین دارد، در مکان هایی که تفاوت دارند تمرین می کنم، گاهی در پیست و گاهی در کوه می روم تا تمرین داشته باشم. 

شنا و تنیس:

غالبا در طول سال به ورزش درگیر است اما اگر خیلی زمان آماده سازی نداشته باشد سراغ ورزش های دیگری مانند شنا تنیس هم می رود. 

به فوتبال خیلی علاقه ندارد چون فکر می کند این رشته حق سایر رشته های ورزشی را خورده است. البته باید اشاره کرد که وی پرسپولیسی است و با پیراهن پیراهن سپاهان در لیگ دوومیدانی شرکت می کنم و این تیم را هم دوست دارم و کلا طرفدار تیمی هستم که برنده شود. 

فرزانه فصیحی,فرزانه فصیحی و همسرشفرزانه فصیحی در کنار همسرش

توضیح بخاطر لباس ها:

از آنجایی که من از تیم ملی ایران در مسابقات شرکت می کنم درباره پوششم از من سوال می پرسند و من هم در پاسخ می گویم که پوشش زنان ایرانی اینگونه است. با این وجود خوشحال هستم که توانستم با همین پوشش رکورد دار شوم. 

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,مسابقات فرزانه فصیحی مسابقات فرزانه فصیحی

حضور فرزانه فصیحی در المپیک بعد از ۵۷ سال:

در روزهای منتهی به المپیک ۲۰۲۱ توکیو کمیته ملی المپیک و IOC با بررسی نتایج خیره کننده فرزانه فصیحی در دو سال گذشته تصمیم گرفتند او در المپیک حاضر شود، به این ترتیبت بانوی تندبار ایران با سهمیه یونیورسالیتی صادر شد. 

آخرین حضور یک دونده بانوی ایران در دوی صد متر به المپیک ۱۹۶۴ ژاپن توسط سیمین صفامهر بر می گردد که حالا بعد از ۵۷ سال اینبار فرزانه فصیحی در ژاپن حضور دارد. 

فرزانه فصیحی با رکوردشکنی، قهرمان آسیا شد

فرزانه فصیحی برای دومین سال پیاپی موفق به کسب مدال طلای رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا در ماده ۶۰ متر زنان شد. او با ثبت رکورد ۷ ثانیه و ۲۰ صدم ثانیه به رکورد آسیا که در اختیار دونده چینی بود رسید. فصیحی همچنین به اولین ورزشکار ایرانی این رشته تبدیل شد که در ۲ سال پیاپی قهرمان این رقابت‌ها شده است.
 

فرزانه فصیحی,بیوگرافی فرزانه فصیحی,عکس هاش شخصی فرزانه فصیحیعکس هاش شخصی فرزانه فصیحی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش