چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۶۰۴۰۰۰۰۲

زندگینامه کوروش کبیر از تولد تا مرگ + تصاویر

کوروش کبیر یکی از بزرگترین پادشاهان هخامنشی است که حدود ۵۵۰ سال قبل از میلاد زندگی میکرده. سخنان کوروش بزرگ سال‌هاست که در بین مردم رواج دارد.

خلاصه ای از زندگینامه کوروش کبیر

پیش ازکمبوجیه دوم

پس ازکمبوجیه یکم

همسر: کاساندان

کاخ: پاسارگاد

دودمان: هخامنشیان

پدر: کمبوجیه یکم

مادر: ماندانا

فرزندان: کمبوجیه

بردیا

آتوسا

آرتیستون

رکسانا

زندگی نامه کوروش کبیر

بنا به گفتهٔ هرودوت، آستیاگ (پدربزرگ کوروش) شبی در خواب دید که از دخترش آنقدر آب خارج شد که کشور ماد و تمام آسیا را غرق کرد. مغها خواب وی را چنین تعبیر کردند که فرزند دخترش روزی بر تمام آسیا چیره خواهد شد. از این روی، وی دخترش ماندانا را به یکی از بزرگان پارس به زناشویی داد. پس از تولد نوه‌اش، وی خواب دیگری دید که تاکی از بدن ماندانا روییده و تمام آسیا را فراگرفته‌است پس او فرزند دخترش را به یکی از بستگانش به نام هارپاگ سپرد و دستور داد که کودک را نابود کند.

هارپاگ، کوروش را به یکی از چوپان‌های شاه به نام میترادات (مهرداد) داد و از او خواست که وی را به دستور شاه به کوهی در میان جنگل رها کند تا طعمهٔ درندگان گردد. چوپان کودک را به خانه برد. وقتی همسر چوپان به نام سِپاکو از موضوع باخبر شد، با ناله و زاری به شوهرش اصرار ورزید که از کشتن کودک خودداری کند و بجای او، فرزند خود را که تازه زاییده و مرده بدنیا آمده بود، در جنگل رها سازد. چوپان نظر همسرش را پذیرفت و جسد مردهٔ فرزندش را به مأموران هارپاگ سپرد و خود سرپرستی کوروش را به گردن گرفت. هارپاگ هم جسد پسر چوپان را با اسمی دیگر در مقبرهٔ شاهی دفن کرد.

سال‌ها بعد هنگامی که کوروش ده ساله شده بود و با کودکان بازی می‌کرد، آن کودکان کوروش کبیر را به عنوان پادشاه برگزیدند. کوروش در میان بازی، دستور داد یکی از کودکان را تنبیه کنند. پدر آن پسر به نام آرتمبارس نزد آستیاگ شکایت کرد و اظهار داشت که یکی از بردگان وی فرزند درباریان را چوب زده‌است. کوروش را نزد آستیاگ فرستادند تا تنبیه شود. شاه با مشاهدهٔ کوروش و شباهت وی با افراد خانواده، چنین سوءظن برد که مبادا او کوروش نوهٔ خودش باشد.

شاه چوپان را تهدید کرد که اگر حقیقت را نگوید شکنجه خواهد شد و وی حقیقت را بیان داشت. پس از آن، شاه هارپاگ را احضار کرد و از وی پرسید: «طفل دخترم را که به تو سپرده بودم، چگونه کشتی؟» هارپاگ با دیدن چوپان پاسخ داد که: «پس از آنکه طفل را به خانه بردم، خواستم طوری رفتار کنم که امر تو اجرا شده باشد و قاتل پسر دخترت هم نباشم.» او گفت حالا که طفل زنده مانده، باید خدا را شکر کرد و ضیافتی داد و از هارپاگ خواست به این میهمانی بیاید و فرزندش را هم همراه بیاورد.

پس از آن هارپاگ را به بی رحمانه‌ترین شکل تنبیه کرد، بدین ترتیب که او را برای صرف شام دعوت نمود و بدون آنکه وی خبردار شود گوشت بدن فرزند هارپاگ را به عنوان غذا، به خورد پدر داد. مدتی بعد آستیاگ بار دیگر به جادوگران و کاهنان روی آورد و از آنها سؤال کرد که آیا هنوز باید از آن خطر از جانب نواده‌اش بترسد یا خیر؟ آنها پاسخ دادند که رؤیای شاه هم‌اکنون تعبیر شده‌است برای آنکه کوروش هنگامی که با کودکان دیگر بازی می‌کرد به عنوان شاه انتخاب شد؛ بنابراین دیگر نیاز نیست از وی بترسد. پس از آن آستیاگ آرام گرفت و نواده‌اش را به پارس نزد پدر و مادرش فرستاد.

شجره نامه کوروش کبیر

بیوگرافی کوروش کبیر,زندگی نامه کوروش کبیر,شجره نامه کوروش شجره نامه کوروش کبیر

کوروش کبیر (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. کوروش کبیر، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.

ایرانیان کوروش کبیر را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، کوروش کبیر را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان کوروش کبیر را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان کوروش بزرگ را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.

نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که در بین سال های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت می کرد. کوروش در منشور خود که در بابل کشف شده، خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ چیش پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده ای که همیشه پادشاه بوده است» معرفی می کند.

همسر کوروش کبیر

کوروش کبیر همسری به نام کاساندان از خاندان هخامنشی برگزید که از او دارای ۴ فرزند بود. دو تن از فرزندان کوروش کبیر پسر و دو تن دیگر دختر بودند. پسران کوروش کمبوجیه دوم و بردیا نام داشتند و یکی از دخترانش آتوسا نام داشت اما در منابع تاریخی نام  دیگر دختر کوروش کبیر ذکر نگردیده است. کامبیز دوم پس از مرگ پدر به جای او به تخت شاهی نشست و برادر دیگر خود بردیا را کشت. او پس از فتح مصر در راه بازگشت به ایران خودکشی کرد.

عکس های کوروش کبیر,زندگی نامه کوروش کبیر,همسر کوروش کبیر کوروش کبیر و همسرش کاساندان

گاهشمار دوران پادشاهی کوروش کبیر

سال‌ها پیش از میلاد است.

۵۵۸: آغاز پادشاهی کوروش در انشان (فارس) و خوزستان. انتقال پایتخت هخامنشیان به شوش.

۵۵۰: شکست ایشتوویگو شاه ماد از کوروش و پیرو آن فتح هگمتانه. اتحاد ماد و پارس.

۵۴۹ تا ۵۴۸: تسخیر سرزمین‌های پارت، جرجان و احتمالاً ارمنستان توسط کوروش.

۵۴۶: فتح سارد پایتخت لیدی توسط کوروش و شکست کرزوس پادشاه لیدی.

۵۳۹: فتح بابل ثروتمندترین شهر غرب آسیا توسط کوروش. سقوطی که با مقاومت کم سپاه بابل در کرانه ساحلی رود دجله به وقوع پیوست

۵۳۹: کوروش به یهودیان آواره اجازه داد تا به اورشلیم بازگردند و در آنجا آزادانه برای خود کنیسه بسازند.

۵۲۹: کوروش به قبایل سکاها در شمال شرق ایران حمله کرد و در جنگ با ماساگتها کشته شد. کوروش کبیر را در پاسارگاد دفن کردند. پس از او کمبوجیه دوم فرزند کوروش به تاج و تخت رسید.

بیشتر بخوانید:

دوران قدرت کوروش کبیر

کوروش کبیر ابتدا علیه ایشتوویگو، شاه ماد، به جنگ برخاست و سپس به پایتخت حکومت ماد در هگمتانه یورش برد و با کمک‌هایی که از درون سپاه ماد به کوروش شد، هگمتانه را فتح کرد. سپس کرزوس، شاه لیدیه را شکست داد و به‌سوی سارد لشکر کشید و پس از دو هفته، شهر سارد به اشغال نیروهای ایرانی درآمد. کوروش مسئولیت فتح دیگر شهرهای آسیای صغیر را به فرماندهانش واگذار کرد و خود به اکباتان بازگشت و به‌سوی «پارت»، «زرنگ»، «هرات»، «خوارزم»، «باختر»، «سغد»، «گندار»، «ثه‌تَگوش» و «اَرَخواتیش» لشکر کشید. جزئیات این جنگ‌ها در تاریخ ثبت نشده‌است و اطلاع کمی دربارهٔ جزئیات این نبردها وجود دارد.

با شکست کشور ماد به‌ وسیله پارس که کشور دست نشانده و تابع آن بود، پادشاهی ۳۵ ساله ایشتوویگو پادشاه ماد به انتها رسید، اما به گفته هرودوت کوروش کبیر به ایشتوویگو آسیبی وارد نیاورد و او را نزد خود نگه داشت. کوروش کبیر به این شیوه در ۵۴۶ پادشاهی ماد و ایران را به دست گرفت و خود را پادشاه ایران اعلام نمود.

کوروش کبیر پس از آنکه ماد و پارس را متحد کرد و خود را شاه ماد و پارس نامید، در حالیکه بابل به او خیانت کرده بود، خردمندانه از قارون، شاه لیدی خواست تا حکومت او را به رسمیت بشناسد و در عوض کوروش بزرگ نیز سلطنت او را بر لیدی قبول نماید.

اما قارون (کرزوس) در کمال کم خردی به جای قبول این پیشنهاد کوروش کبیر به فکر گسترش مرزهای کشور خود افتاد و به این خاطر با شتاب سپاهیانش را از رود هالسی (قزل‌ایرماق امروزی در کشور ترکیه) که مرز کشوری وی و ماد بود گذراند و کوروش کبیر هم با دیدن این حرکت خصمانه، از همدان به سوی لیدی حرکت کرد و دژسارد که آن را تسخیر ناپذیر می‌پنداشتند، با صعود تعدادی از سربازان ایرانی از دیواره‌های آن سقوط کرد و قارون (کروزوس)، شاه لیدی به اسارت ایرانیان درآمد و کوروش کبیر مرز کشور خود را به دریای روم و همسایگی یونانیان رسانید.

نکته قابل توجه رفتار کوروش کبیر پس ازشکست قارون است. کوروش، شاه شکست خورده لیدی را نکشت و تحقیر ننمود، بلکه تا پایان عمر تحت حمایت کوروش زندگی کرد و مردمسارد علی رغم آن که حدود سه ماه لشکریان کوروش کبیر را در شرایط جنگی و در حالت محاصره شهر خود معطل کرده بودند، مشمول عفو شدند.

پس از لیدی کوروش کبیر نواحی شرقی را یکی پس از دیگری زیر فرمان خود در آورد.

هدف اصلی کوروش کبیر از لشکرکشی به شرق، تأمین امنیت و تحکیم موقعیت بود وگرنه در سمت شرق ایران آن روزگار، حکومتی که بتواند با کوروش کبیر به معارضه بپردازد وجود نداشت. کوروش کبیر با زیر فرمان آوردن نواحی شرق ایران، وسعت سرزمین‌های تحت تابعیت خود را دو برابر کرد. حال دیگر پادشاه بابِل از خیانت خود به کوروش کبیر و عهدی در حق وی که در اوائل پیروزی او بر ماد انجام داده بود واقعاً پشیمان شده بود.

زندگینامه کوروش کبیر,زندگی نامه کوروش کبیر,پادشاهی کوروش کبیر کوروش کبیر، نخستین پادشاه هخامنشیان

ذوالقرنین

درباره شخصیت ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چندگانگی وجود دارد و این که به واقع ذوالقرنین چه کسی است به طور قطعی مشخص نشده‌است.

کوروش کبیر سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی درباره آنها بررسی‌هایی انجام شده، اما با توجه به اسناد و مدارک تاریخی و تطبیق آن با آیه‌های قرآن، تورات، و انجیل تنها کوروش کبیر است که موجه‌ترین دلایل را برای احراز این لقب دارا می‌باشد. شماری از فقهای معاصر شیعه نیز کوروش کبیر را ذوالقرنین می‌دانند. آیت الله طباطبایی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صانعی از معتقدان این نظر هستند.

مرگ کوروش کبیر

روایت هرودوت

هرودوت مورخ یونانی نوشته که کورش پس از آن‌که بابل را فتح کرد برای مطیع کردن ماساژت‌ها که در شرق رود آراکس (سیحون) سکونت داشتند لشکرکشی کرد. وی ابتدا به فرمان‌روای ماساژت‌ها تهم‌رییش («تُمیریس) که بیوهٔ پادشاه سابقشان بود پیشنهاد ازدواج داد اما او که دانست مقصود کوروش تسلط بر سرزمین اوست نپذیرفت و کورش به قصد جنگ با او به سوی سیحون حرکت کرد. او در ابتدا با حیلهٔ جنگی توانست یک‌سوم سپاه ماساژت‌ها را نابود کند اما ملکه تمیریس با جمع‌آوری تمام قوای خود به او حمله‌ور شد و در جنگی سنگین به پیروزی رسید. بیشتر سپاه کورش نابود شده و کوروش کبیر نیز کشته شد. 

عکس های کوروش کبیر,آرامگاه کوروش کبیر,مرگ کوروش کبیر عکس کوروش کبیر

روایت کتزیاس

کتزیاس مورخ دیگر یونانی جنگ کورش را با قومی به نام دِربیک به پادشاهی آمُرّایوس گزارش کرده‌است. دربیک‌ها توانستند با فیل‌های جنگی خود سواره‌نظام ایرانیان را محاصره کرده و کوروش بزرگ از اسب به زیر افتاده و یک جنگجوی هندی - که از متحدین دربیک‌ها بودند- او را با زوبینی که به رانش می‌خورد، مجروح می‌کند. روز بعد «آمورگِس» پادشاه سکائی به کمک ایرانیان آمده و آن‌ها فاتح شده و دربیک‌ها مطیع می‌شوند اما کورش چند روز بعد پس از وصیت به اطرافیان خود و تعیین کمبوجیه به عنوان جانشین خود می‌میرد.

روایت برس کلدانی

از بروسوس مورخ کلدانی نقل قول شده که کوروش در نبرد با قوم داها کشته شد. دها از اقوام ساکن اطراف گرگان بوده‌اند.

روایت تروگ پمپه‌ای

تروگ پمپه‌ای مورخ رومی هم روایتی مشابه هرودوت را اتخاذ کرده با این تفاوت که می‌نویسد سپاه ۲۰۰ هزار نفرهٔ کوروش در گردنه‌های کوهستان به محاصرهٔ سپاه ملکه ماساژت‌ها درآمده و تمامی آن‌ها نابود شده، حتی یک نفر هم زنده نمی‌ماند تا خبر این واقعه را ایرانیان برساند.

روایت گزنفون

کسنوفون مورخ یونانی مرگ کورش را در کتاب کوروش‌نامه به شکل طبیعی و در پارس گزارش داده. به گفتهٔ او کورش در خواب از مرگ خود مطلع می‌شود و پس از نیایش و وصیت‌هایی به نزدیکان و دوستان و بزرگان کشور از دنیا می‌رود. روایت کسنوفون در مورد مرگ کورش به داستان‌های اساطیری مربوط به مرگ کیخسرو پادشاه کیانی شباهت دارد.

جانشین کوروش کبیر

کوروش از تنها همسر خود کاساندان، دو پسر به نام‌های کمبوجیه و بردیا داشت که کمبوجیه را پیش از لشکرکشی به شرق، به‌عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد. کمبوجیه به‌واسطهٔ انتصابش به‌عنوان «شاه بابل»، عملاً به‌عنوان جانشین تعیین شده بود و کوروش، امور این مملکت را به او واگذار کرد. احتمالاً کمبوجیه پس از مرگ پدرش، به مرزهای شمال شرقی سامان داد و در پاییز سال ۵۲۸ پیش از میلاد، حمله به مصر را آغاز کرد و توانست آنجا را فتح کند.

بیوگرافی کوروش کبیر,وصیت نامه کوروش کبیر,کمبوجیه شاه بابل کمبوجیه، جانشین کوروش کبیر

میراث کوروش کبیر

پس از مرگ کوروش کبیر پسرش کمبوجیه دوم (کامبیز دوم) به پادشاهی برگزیده شد. کمبوجیه دوم قبل از عزیمت به مصر برای تصرف آن کشور، برادرش بردیا را کشت و سپس به مصر لشگر کشید. او پس از تصرف مصر بر تخت شاهی نشست و خود را فرزند خدایان معرفی کرد اما مدتی بعد گاو مقدس مصریان را کشت.

عده ای اعتقاد دارند این کار او به دلیل ابتلا به بیماری جنون و عده ای اعتقاد دارند به دلیل جلوگیری از جهالت مردم و پرستش گاو بوده است زیرا بر اساس اعتقادات کامبیز که یکتا پرست و یزدان پرست بود، گاو موجود مقدسی محسوب نمی شد.

زمانی که او در مصر بود یک مغ که برادرش بسیار به بردیا، برادر مقتول کامبیز شباهت داشت به توسط آن مغ به کاخ شاهی راه یافت. این فرد که گئوماته نام داشت خود را بردیا فرزند کوروش کبیر معرفی نمود و به تخت سلطنت نشست. زمانی که این خبر به کامبیز رسید از مصر به سوی ایران حرکت کرد اما در سوریه کنونی خودکشی نمود.

پس از مرگ کامبیز پسر کوروش کبیر و فاش شدن راز گئوماته یک گروه  ۷ نفره از شاهزادگان هخامنشی در کاخ شاهی اقدام به قتل گئوماته و برادرش کردند و یکی از این ۷ نفر با نام داریوش کبیر بر تخت سلطنت نشست. داریوش که یکی از عمو زادگان کوروش کبیر محسوب می شد پس از رسیدن به قدرت به بسط کشور پارس اقدام نمود و در نبردی به نام ماراتن  با ارتش یونان به جنگ پرداخت اما شکست خورد. اگرچه امروزه این مسئله که ارتش ایران در این جنگ شکست خورده باشد توسط تعدادی محل تردید قرار گرفته است.

ارتش پارس در زمان داریوش تا شبه جزیره بالکان پیش روی کرد و پس از مرگ داریوش پسرش خشایار شاه به قدرت رسید. خشایار شاه با لشگری انبوه که تاریخ تا به آن روز نظیرش را ندیده بود به یونان حمله کرد و اگرچه در جنگ سالامین شکست خورد اما موفق شد آتن پایتخت یونان را به تصرف خود درآورد.در جریان این لشگر کشی آتن آتش گرفت و تا به امروزه این کشمکش که ایرانیان به عمد آن را آتش زده اند و یا خیر ادامه دارد.

امپراطوری هخامنشی در سال ۳۳۱ قبل از میلاد با حمله اسکندر مقدونی سرنگون شد و داریوش سوم آخرین شاه آن بود. اگرچه باز هم عده ای اعتقاد دارند یورش اسکندر به ایران فاقد هرگونه حقیقت تاریخی است.

امپراطوری هخامنشی با تصرف مصر در افریقا و تصرف مناطقی از بالکان عملا تبدیل به تنها امپراطوری دنیا شد که در سه قاره جهان آن روز دارای قلمرو بوده است و اگرچه بعدها رومیان نیز این امکان را به دست آوردند که در هر سه قاره جهان آن روز گسترش قلمرو دهند اما هخامنشیان اولین امپراطوری بودند که در هر سه قاره نفوذ کردند.

داریوش کبیر در زمان حیات خود دستور ساخت تخت جمشید یا پرسپولیس را صادر کرد و با بنای کاخ های با شکوه آن را به عنوان پایتخت هخامنشیان برگزید و خود را شاهنشاه (شاه شاهان) نامید. شکوه این شهر آنچنان بود که سفرای خارجی و بازرگانان دیگر کشورها پس از ورود به آن دچار شگفت زدگی فراوان می شدند.

همچنین داریوش در کتیبه ای برای ایران دعای بسیار جالبی دارد که حتی امروزه نیز توسط ایرانیان بسیار به آن ارجاع داده می شود. او در این کتیبه برای ایران این چنین دعا می کند: خداوند این کشور را از دروغ، دشمن و خشکسالی نگاه دارد. در زمان داریوش ساخت بنای پرسپولیس بنیان گذاشته شد که در آن قصرهای متعدد ساخته شد و سربازان گارد جاویدان به محافظت از آن قصرها گمارده شدند.

داریوش همچنین برای گسترش تجارت  در زمان خود دستور ساخت راه های متعددی را صادر نمود که یکی از مشهورترین این را هها، راه شاهی است که از شوش به سارد کشیده شد. او برای محافظت از این راه ها قلعه هائی در طول این جاده ها بنا نمود و امنیت بازرگانی را افزایش داد.

با بنا نمودن راه ها تجارت بین شرق و غرب از طریق امپراطوری هخامنشی تسهیل گردید زیرا راه ابریشم که راهی بود که به واسطه آن کالاهائی مانند ابریشم از خاور دور و چین به اروپا (یونان و بعدها روم) صادر می شد، به دلیل ایجاد امنیت و ساخت راه بسیار افزایش یافت و ایران تبدیل به پل ارتباطی بین غرب و شرق گردید و موجب گسترش فرهنگ و تمدن بشری شد. همچنین داریوش اولین سیستم پستی دنیا را ایجاد کرد.

او دستورداد تا در طول مسیر راه ها چاپارخانه هائی احداث شود و پیک هائی که حامل نامه بودند پس از طی مسافتی در این چاپارخانه ها نامه را پیک دیگری که آماده خدمت بود می دادند. این پیک نیز پس از طی مسافتی مجددا در چاپارخانه بعدی نامه را پیک بعدی می داد و به این ترتیب همیشه پیک و اسب خسته با یک پیک و اسب تازه نفس جابجا می شدند. این امر موجب می شد تا داریوش بسیار زودتر از دیگر حاکمان جهان از اخبار مطلع شود.

منشور کوروش کبیر

از کوروش کبیر تنها سند نسبتاً مفصلی که برجای مانده، استوانه‌ای به‌ طول ۲۲٫۵ سانتی‌متر و عرض ۱۱ سانتی‌متر از جنس خاک رس با نوشته‌ای ۴۵ سطری به‌زبان بابلی است که امروزه با شمارهٔ ۹۰۹۲۰ در اتاق ۵۲ بخش ایران باستان موزهٔ بریتانیا نگهداری می‌شود.

تکهٔ اصلی استوانه کوروش کبیر در سال ۱۸۷۹ میلادی توسط هرمزد رسام در حفاری معبد مردوک در بابل پیدا شد، این تکه منشور کوروش حاوی ۳۵ خط بود. تکهٔ دوم منشور کوروش کبیر که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در سال ۱۹۷۵ میلادی در کلکسیون بابل دانشگاه ییل یافت شد و به منشور اصلی پیوست گردید.

در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل متحد منشور کوروش کبیر را به همهٔ زبان‌های رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل در فضای بین تالار اصلی شورای امنیت و تالار قیومت در شهرنیویورک قرار داده شد. در این مکان، نمونه‌ای از آثار فرهنگی کشورهای گوناگون وجود دارد.  

زندگینامه کوروش کبیر,منشور کوروش کبیر,وصیت نامه کوروش کبیر منشور کوروش کبیر

متن منشور :

۱) « کوروش» شاه جهان ، شاه بزرگ ، شاه توانا ، شاه بابل ، شاه سومر و اکد.

٢) شاه نواحی جهان.

۳) چهار[ ...... ] من هستم [ ...... ] به جای بزرگی ، ناتوانی برای پادشاهی کشورش معین شده بود.

۴) نبونید تندیس های کهن خدایان را از میان برد [ ...... ] و شبیه آنان را به جای آنان گذاشت.

۵) شبیه تندیسی از ( پرستشگاه ) ازاگیلا ساخت [ ...... ] برای « اور» و دیگر شهرها.

۶) آیین پرستشی که بر آنان ناروا بود [ ...... ] هر روز ستیزه گری می جست. همچنین با خصمانه ترین روش.

۷) قربانی روزانه را حذف کرد [ ...... ] او قوانین ناروایی در شهرها وضع کرد و ستایش مردوک ، شاه خدایان را به کلی به فراموشی سپرد.

۸) او همواره به شهر وی بدی می کرد. هر روز به مردم خود آزار می رسانید. با اسارت ، بدون ملایمت همه را به نیستی کشاند.

۹) بر اثر دادخواهی آنان « الیل » خدا ( مردوک ) خشمگین گشت و او مرزهایشان. خدایانی که در میانشان زندگی می کردند ماوایشان را راه کردند.

۱۰) او ( مردوک ) در خشم خویش ، آنها را به بابل آورد ، مردم به مردوک چنین گفتند : بشود که توجه وی به همه ی مردم که خانه هایشان ویران شده معطوف گردد.

۱۱) مردم سومر و اکد که شبیه مردگان شده بودند ، او توجه خود را به آنان معطوف کرد. این موجب همدردی او شد ، او به همه ی سرزمین ها نگریست.

۱٢) آنگاه وی جستجوکنان فرمانروای دادگری یافت ، کسی که آرزو شده ، کسی که وی دستش را گرفت. کوروش پادشاه شهر انشان. پس نام او را بر زبان آورد ، نامش را به عنوان فرمانروای سراسر جهان ذکر کرد.

۱۳) سرزمین « گوتیان » سراسر اقوام « مانداء» را مردوک در پیش پای او به تعظیم واداشت. مردمان و سپاه سران را که وی به دست او ( کوروش ) داده بود.

۱۴) با عدل و داد پذیرفت. مردوک ، سرور بزرگ ، پشتیبان مردم خویش ، کارهای پارسایانه و قلب شریف او را با شادی نگریست.

۱۵) به سوی بابل ، شهر خویش ، فرمان پیش روی داد و او را واداشت تا راه بابل در پیش گیرد. همچون یک دوست و یار در کنارش او را همراهی کرد.

۱۶) سپاه بی کرانش که شمار آن چون آب رود برشمردنی نبود با سلاح های آماده در کنار هم پیش می رفتند.

۱۷) او ( پروردگار) گذاشت تا بی جنگ و کشمکش وارد شهر بابل شود و شهر بابل را از هر نیازی برهاند. او نبونید شاه را که وی را ستایش نمی کرد به دست او ( کوروش ) تسلیم کرد.

۱۸) مردم بابل ، همگی سراسر سرزمین سومر و اکد ، فرمانروایان و حاکمان پیش وی سر تعظیم فرود آوردند و شادمان از پادشاهی وی با چهره های درخشان به پایش بوسه زدند.

۱۹) خداوندگاری ( مردوک ) را که با یاریش مردگان به زندگی بازگشتند ، که همگی را از نیاز و رنج به دور داشت به خوبی ستایش کردند و یادش را گرامی داشتند.

٢۰) من کوروش هستم ، شاه جهان ، شاه بزرگ ، شاه نیرومند ، شاه بابل ، شاه سرزمین سومر و اکد ، شاه چهار گوشه ی جهان.

٢۱) پسر شاه بزرگ کمبوجیه ، شاه شهر انشان ، نوه ی شاه بزرگ کوروش ، شاه شهر انشان ، نبیره ی شاه بزرگ چیش پیش ، شاه انشان.

٢٢) از دودمانی که همیشه از شاهی برخوردار بوده است که فرمانروائیش را « بعل » و « نبو » گرامی می دارند و پادشاهیش را برای خرسندی قلبی شان خواستارند. آنگاه که من با صلح به بابل درآمدم

٢۳) با خرسندی و شادمانی به کاخ فرمانروایان و تخت پادشاهی قدم گذاشتم. آنگاه مردوک سرور بزرگ ، قلب بزرگوار مردم بابل را به من منعطف داشت و من هر روز به ستایش او کوشیدم.

٢۴) سپاهیان بی شمار من با صلح به بابل درآمدند. من نگذاشتم در سراسر سرزمین سومر و اکد تهدید کننده ی دیگری پیدا شود.

٢۵) من در بابل و همه ی شهرهایش برای سعادت ساکنان بابل که خانه هایشان مطابق خواست خدایان نبود کوشیدم [ ...... ] مانند یک یوغ که بر آنها روا نبود.

٢۶) من ویرانه هایشان را ترمیم کردم و دشواری های آنان را آسان کردم. مردوک خدای بزرگ از کردار پارسایانه ی من خوشنود گشت.

٢۷) بر من ، کوروش شاه که او را ستایش کردم و بر کمبوجیه پسر تنی من و همچنین بر همه ی سپاهیان من

٢۸) او عنایت و برکتش را ارزانی داشت ، ما با شادمانی ستایش کردیم ، مقام والای ( الهی ) او را . همه ی پادشاهان بر تخت نشسته

٢۹) از سراسر گوشه و کنار جهان ، از دریای زیرین تا دریای زبرین شهرهای مسکون و همه ی پادشاهان « امورو » که در چادرها زندگی می کنند.

۳۰) باج های گران برای من آوردند و به پاهایم در بابل بوسه زدند. از [ ...... ] نینوا ، آشور و نیز شوش

۳۱) اکد ، اشنونه ، زمیان ، مه تورنو ، در ، تا سرزمین گوتیوم شهرهای آن سوی دجله که پرستشگاه هایشان از زمان های قدیم ساخته شده بود.

۳٢) خدایانی که در آنها زندگی می کردند ، من آنها را به جایگاه هایشان بازگردانیدم و پرستشگاه های بزرگ برای ابدیت ساختم. من همه ی مردمان را گرد آوردم و آنها را به موطنشان باز گردانیدم.

۳۳) همچنین خدایان سومر و اکد که نبونید آنها را به رغم خشم خدای خدایان ( مردوک ) به بابل آورده بود ، فرمان دادم که برای خشنودی مردوک خدای بزرگ

۳۴) در جایشان در منزلگاهی که شادی در آن هست بر پای دارند. بشود که همه ی خدایانی که من به شهرهایشان بازگردانده ام

۳۵) روزانه در پیشگاه « بعل » و « نبو » درازای زندگی مرا خواستار باشند ، بشود که سخنان برکت آمیز برایم بیایند ، بشود که آنان به مردوک سرور من بگویند : کوروش شاه ستایشگر توست و کمبوجیه پسرش

۳۶) بشود که روزهای [ ...... ] من همه ی آنها را در جای با آرامش سکونت دادم.

۳۷) [ ...... ] برای قربانی ، اردکان و فربه کبوتران.

۳۸) [ ...... ] محل سکونتشان را مستحکم گردانیدم.

۳۹) [ ...... ] و محل کارش را.

۴۰) [ ...... ] بابل.

۴۱) [ ...... ] ۴٢) [ ...... ] ۴۳) [ ...... ] ۴۴) [ ...... ] ۴۵) [ ...... ] تا ابدیت .

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش کبیر در فاصلهٔ حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد قرار داد. این اثر در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعهٔ پاسارگاد تحت شمارهٔ ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

آرامگاه کوروش کبیر بر روی سکوی مرتفعی قرار گرفته که این سکو خود نیز از قطعات تراشیده شدهٔ سنگ تشکیل شده‌است. بر بالای سکو اتاق مخصوص دفن جسد قرار دارد. این اتاق ۲٫۱۰ متر پهنا، ۳٫۱۷ متر طول و ۲٫۱۰ متر ارتفاع دارد. مدخل آن ورودی کوچک و باریکی است. آرامگاه به وسیلهٔ سنگ‌های شیروانی مانند سه‌گوش پوشیده می‌شود، ارتفاع کامل ساختمان حدود ۱۱ متر است.

ارتفاع کلی بنا اندکی بیش از ۱۱ متر است. سکوی اول که پلهٔ اول را تشکیل می‌دهد، ۱۶۵ سانتیمتر ارتفاع دارد، اما حدود ۶۰ سانتیمتر آن در اصل نتراشیده و پنهان بوده‌است، یعنی این هم مانند پلکان دوم و سوم دقیقاً ۱۰۵ سانتیمتر ارتفاع داشته‌است. پلکان چهارم و پنجم و ششم هر یک ۵۷٫۵ سانتیمتر ارتفاع دارند. پهنای سکوها نیم متر است و سطح سکوی ششمین که قاعدهٔ اتاق آرامگاه را تشکیل می‌دهد، حدود ۶٫۴۰ متر در ۵٫۳۵ متر است.

آرامگاه کوروش کبیر که به‌احتمال زیاد پیش از مرگش و به فرمان خودش ساخته شده‌بود، در همهٔ دوران هخامنشی مقدس به‌شمار می‌رفت و به خوبی از آن نگهداری می‌کردند. در دورهٔ اسلامی، این بنا به «مشهد مادر سلیمان» معروف بود و نخستین شخصی که دریافت مشهد مادر سلیمان همان آرامگاه کوروش بزرگ است، رابرت کرپورتر جهانگرد و دیپلمات انگلیسی بود که در سال ۱۸۱۸ میلادی از پاسارگاد دیدن کرده بود.

زندگینامه کوروش کبیر,آرامگاه کوروش کبیر,مزار کوروش کبیر آرامگاه کوروش کبیر

بناها و کاخ‌های کوروش کبیر

عمدهٔ بناهایی که توسط کوروش کبیر ساخته‌شده، در محوطهٔ پاسارگاد قرار دارد. آرامگاه کورش کبیر که ساختهٔ خود کوروش بود، چنان ارتباطی از نظر طراحی نقشه و کاربرد نماپردازی در میان باغ بزرگ پاسارگاد با کاخ‌های دروازه، اختصاصی و بار نشان می‌دهد که مشخص می‌شود طراح همهٔ آن‌ها، یک نفر بوده و آن کاخ‌ها هم نتیجهٔ سلیقهٔ کورش کبیر بوده‌اند. کتیبه‌های سه زبانهٔ عیلامی، پارسی و اکدی بر روی جرزها و درگاه‌های آن سه کاخ، تأیید دیگری‌است که این کاخ‌ها توسط کوروش کبیر ساخته شده‌اند.

بدنهٔ اصلی کاخ‌های پادشاهی کوروش کبیر در پاسارگاد، از سالن‌های ستون‌دار تشکیل شده‌است. تالار عمومی (کاخ S) حدوداً در سال ۵۳۹ پیش از میلاد ساخته شده بود. تالار ستون‌دار آن دو ردیف چهار ستونی دارد و کاخ مسکونی کوروش (کاخ P) بین سال‌های ۵۳۰ تا ۵۳۵ پیش از میلاد بنا شده‌است. سالن ستون‌دار این کاخ پنج ردیف ستون و در هر ردیف شش ستون دارد، و سرسرای آن در جنوب شرقی به ابعاد ۷۵٫۵×۹٫۳ متر است.

کاخ دروازه در حدود شرقی محوطهٔ اصلی قرار دارد و شامل یک تالار ستون‌دار با نقشهٔ چهار ضلعی و ابعاد ۲۵٫۵×۲۸٫۵ متر است و ۸ ردیف ستون دارد.

کوشک‌های A و B که در شرق و جنوب باغ شاهی قرار دارند، احتمالاً دو ورودی به باغ سلطنتی بوده‌اند. از این دو، کوشک B بهتر حفظ شده‌است که این کوشک با ابعاد ۱۱٫۷×۱۰٫۱ متر از یک سکوی چهارضلعی از سنگ‌های آراسته تشکیل شده‌است.

عکس های کوروش کبیر,زندگی نامه کوروش کبیر,محوطه پاسارگاد پاسارگاد از جمله آثار مهمی که توسط کورش کبیر ساخته شد

دیوار نوشته‌ها

سه کتیبه کوچک از کوروش کبیر به زبان‌های فارسی باستان، ایلامی و اکدی به دست آمده است که بخش‌هایی از آن آسیب دیده بود.

دو گونه کتیبه‌های ۳ زبانه کوروش کبیر (CMa,CMc) روی ۳ بنای جایگاه اصلی پاسارگاد (یا در نسخه‌های متعدد نوشته شده) به دست آمده است.

نخستین بنا (CMa) رواقی است مشرف به جایگاه که «درِ R» نام دارد. این رواق نقش برجسته‌ای دارد که فرشته‌ای بالدار را نشان می‌دهد. این اثر تا اواخر قرن گذشته به عنوان نمونه‌ای از کتیبه‌های CMa برپا بوده است. اگر در نظر بگیریم که سازندگان پاسارگاد بر ایجاد تقارن در کارهای تزئینی و بویژه کتیبه‌ها، ارجحیت قائل بوده‌اند، احتمال دارد که سابق بر این حداقل هشت نسخه از این کتیبه روی بنا وجود داشته باشد.

در قصر «S» که اغلب آن را «تالار بار» می‌نامند و «قصر P» که احتمالاً به عنوان محل سکونت کوروش کبیر استفاده می‌شد نیز نزدیک به بیست نسخه از CMa موجود بوده که تنها دو تای آنها تا روزگار ما، در هر قصری یک نسخه، حفظ شده است، دو تا نیز در «قصر S» تا قرن نوزدهم موجود بوده است.

وصیت نامه کوروش کبیر,میراث کوروش کبیر,دیوار نوشته دیوار نوشته ای از کوروش کبیر

  • 1746
  • 239
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴۴۰
در انتظار بررسی: ۶۴۲
غیر قابل انتشار: ۶۴۳
جدیدترین
قدیمی ترین
بیشترین ضربه که به تمدن و آثار باستانی ایران زده شد نه از طرف اسکندر بود نه از طرف افغان ها. نه مغولان نه اعراب. نه قاجار. بلکه از طرف همنی حکومت بوده.
من به عنوان یه ایرانی به کوروش کبیر (کوروش دوم) شاهنشاه ایران افتخار میکنم از مهمترین صفاتش زیرکی عدالت و بخشندگیه اون قبل از میهن پرستی کاملا مردم پرست بوده شاید ایران شاهانی مردم پرست به خودش دیده ولی هیچکدوم مثل ((ذوالقرنین)) نبودن
درود بر بزرگ مرد تاریخ
اینهمه ادمی که کوروش را افتخار خود میدانن کاش مثل او صادق بودند و جهانی دور از کشتار وحیله داشتیم زنده باد ایران
من کورد هستم زنده باد زندباد متهدین ماد و پارس در مجموع جاویدان اریاییان
کوروش زنده باد افتخار یک ایرانی کرورش شاه ایران
اصل ونصب هر ایرانی افتخار به کورش کبیر .
زنده باد فارس زنده باد ماد زنده باد آریایی زنده باد نوادگان کوروش بزرگ
کوروش عزیز دوست دارم
خداوند تمامی شاهان باعظمت کشورمان را مورد عنایت خود قرار دهد وکمک کند شاهان نامداری برکرسی ایران بنشینن که جهان هیرت زده و شگفت زده باشد وعدالت دوباره برسرزمین پارس وجهان برقرار شود
خداوند تمامی شاهان ب...
انشالله که همین می‌شود وپادشاهی ظهورخواهدکرد،ازنسل کوروش، نادر،و،،، وایران دوباره عظمت خودرابه دست میاورد
کوروش بزرگ مایه فخرایران وایرانی همیشه برای مردمت زنده وجاویدانی
کوروش مردی بزرگ ومایه افتخارایرانیان
زنده باد ایرانو ایرانی زنده باد کوروش یزرگ
افرین
دورود
درودبرشاهنشاه شاه شاهان
کورش بزرگ تو زنده هستی و جاویدان
کورش بزرگ درست هست کورش کبیر نادرست هست.
کورش بزرگ درست هست ک...
فرق اونقدری ندارن کبیر به معنا بزرگ است
دمت گرم کوروش
همیشه در قلب ما ایرانی ها هستی❤️
سلام بر کوروش بزرگ خیل یشجاع بودی خدا رحمتت کنه کاش هنوز هم بودی اما هنوزم هم در قلب تمام مردمت زنده و جاویدان هستی خیلی خوش حالم که در این کشور بدنیا آمدم و بزرگ شدم جایی که تو زندگی میکردی برای محافظ از اون جانت را فدا میکردی خیلی مرد بزرگی هستی درود بر کوروش بزرگ ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
به خاطر ایرانی بودنم و از نژاد کوروش بودن به خودم افتخار میکنم
روحت شاد این پیامبر و پدر ایران
روحش شاد یادت جاودان
کورش نتنها شاه بزرگ جهان بوده بلکه بزرگترین ناجی انسانها از ظلم وجور وبرقرارکننده عدل وداد وحقوق انسانهابوده افتخارم براین است که در سرزمین پارس که کورش نفس کسید وزندگی کرد زندگی میکنک ونفس میکشم
کاش اینقدر پول داشتم ک میتونستم ی تخت جمشید( پرسپولیس) مثل همون معماری ای ک کورش بزرگ ساختن رو باهمون ابعاد بسازم ... کاش کسی بود کمکم میکرد ک بسازمش:)... درود خدا ب کورش بزرگ خدارحمتت کنه شاه شاهان کاش ابدی بودی جوانمرد ایرانی.. ب خودم میبالم ک یک ایرانی از نوادگان کورش بزرگم❤️❤️❤️ زنده باد نام و یاد کورش
ای مردبزرگ من بزرگی منش انسانیت راازشمادرس گرفتم درودبی کران برپیغمبرم کوروش خواهش میکنم به فرزندانتان بیاموزیدکه روزی چنین فردخردمندی بنیان گذارایران حقوق بشربوده بزرگترین دانشمندجهان جانم فدایت
کوروش بزرگ کجایی که ببینی مدرمانت به چه روزی افتادن ! ...
زنده باد کوروش بزرگ پادشاه ایران.این همه بزرگی و معرفت و و شجاع بودن. خدا رحمتت کنه کوروش بزرگ
ناموسا کوروش کارهای بزرگی کرد
سلام بر کوروش بزرگ خدای خدایان کجایی شیر مرد ایران زمین
افسوس
درود بر کورش کبیر وجانم فدایش
درود بر کورش کبیر جوانم غذایش
خداونگارمن کوروش رابرای راستی حقیقت پایگذاری دانش انسان های نخستین تابه امروزگماشت بنیان گذارحقوق بشرمردبزرگ بخودمیبالم که یک ایرانی هستم درودبرپیغمبرم کوروش جانم فدایت انان که توراافسانه میدانندلایق تونیستن
ازشماخواهش میکنم یادنام این مردبزرگ رازنده نگه دارید به فرزندان خودیاددهیدکه پیغمبرشان که بوده وازنسل کی بودن نزاریدمغزشون شستشوبدن خودشون گم کنن دنبال بیگانگان باشن تابدونن باتارخ کشورشان اشنابشن
سلام کورش بزرک سلام خدا کورش بزرک الان مارا بببن کورش سری از خاک دروارد ببند ابران دست کبا افتاد
درود بر بزرگ مرد ایران کوروش کبیر
چراغریب است نه سالروزی نه احترامی حیف
جانم فدای کوروش کبیر
درودبرکوروش بزرگ
درودبرکوروش بزرگ...
درودبرکوروش بزرگ شاه شاهان تورامیستایم
درود‌بر‌بزرگ‌مرد‌تاریخ‌جهان‌کوروش‌شاهنشاه‌ایران
درود بر کوروش بزرگ شاه ایران
۵۵۰ سال قبل از حضرت مسیح کوروش کبیر بر بیشتر آسیا حکومت میکرده بنیان گذار حقوق بشر ایرانیان بوده اند یهودیان ایرانی را پرستش میکرده حالا سران کشور ایران وایرانی را ارزشی قائل نیستند از عرش به فرش رسیدن یعنی این
باسلام درود بی پایان خداوند بر کوروش کبیر
درود بر کوروش بزرگ
دورود بر کوروش کبیر پادشاه بزرگ جهان
مگر او نبود ک این خاک را ایران کرد؟ پس چرا در خانه خود غریب است؟!! امروز ۷آبان۱۴۰۰ با دوتا از رفیقام خواستیم بریم پاسارگاد ک متاسفانه ...
مگر او نبود ک این خا...
سلام خیر کشور ما تمدن های بسیار کهن تر را هم شامل میشود کوروش هم یکی از دلاورانی بود که به آبادانی بیشتر کمک کرد
درود بر کورش بزرگ،شاه هخامنش،زنده باد ایران و ایرانی،
درود بر کوروش پادشاه ایران
بادرود و سپاس از مطالبی که در خصوص کوروش بزرگ قرار داده اید'
درود بر کوروش،شاه شاهان،شاه بزرک
درود بر کوروش،شاه شا...
سلام درود بر پیامبر جهان کورش بزرگ
درود بر کورش
درود بر کوروش بزرگ
سلام هیچ راهی به جز راه راستی نیست درود بر کوروش
درود بر کوروش
درود بر اجداد ماکوروش
سلام کوروش یکی از خدایان بزرگ ماست ما قبر پدر بزرگان را هم مانند قبر کورش زدیم گفتار نیک پندار نیک کردار نیک کورو ش را من میپرستم درود برکوروش تمدن هزار سیصد ساله سوله دوله بر کورش حکومت کرد درود برخدایگان کوروش
درود بر شاه شاهان
ب نظر من کوروش به خاطر کهولت سن درگذشت
ب نظر من کوروش به خا...
مگه تاریخ هم نظر دادنیه
ب نظر من کوروش به خا...
کوروش بنابه گفته دومورخ بزرگ یعنی هردوت یونانی وتروگ پمپه ای رومی بدست ترکهای قزاق امروزی یاهمان ترکمنها کشته شد- ضمناکوروش مردوک پرست بودگوساله پرستی راترویج میکردوبیگناهان رامیکشت وخودرامنادی حقوق بشرمعرفی میکرد-ذولقرنین بودن کورش هم معلوم نیست ماآدما انقدرحیجانیش میکنیم وبادروغ بزرگش میکنیم-چنگیزمغول روهم میگن ازطرف خداآمده بودآیاباورمیکنی...
کوروش بنابه گفته دو...
شما ها چطور میتونید تاریخ رو تحریف کنید!کوروش هیچ کدوم از دشمن هایش رو نکشت!چه برسه به مردم بی گناه!واقعا خجالت بکشید که لیاقت ایرانی بودن رو ندارید...
کوروش بنابه گفته دو...
بسوز بعد ۲۰۰۰ سال ایرانیان با چراغ راه قرار دادن هویت خود، به روزهای روشن و درخشان خود باز خواهند گشت
کوروش بنابه گفته دو...
چیمیگی واقعا نیدونستم من بهت ایمان اوردم
به نظر من کوروش با گفتن این جمله که (هرکسی از هرکجایی واز هر دینی هر جوری که میخواد میتونه زندگی کنه)نشون داده که جز خدایان
امیدوارم یه روزی یه اتفاقی تو کل دنیا بیفته که هیچی نتونه جزحقیقت باش.
کوروش شاه بزرگ شاه شاهان،ای کسی که پاهایت تمام این کره ی خاکی رابه نیکی لمس کرد وای کسی که واژه ی انسانیت از ذات پاک توسرچشمه میگیرد خاک باید برخود ببالد که چون تویی را درسینه ی خود جای داده مافرزندان ایران زمین همانگونه نام تورابرقلب خودهک کرده ایم که تونام خودرابرجهان جاودان ساختی خاک چکمه هایت سرمه ی چشمانمان بادای نامی نامداران ای پدر ایران زمین
درس گرفتن ازکوروش وزندگی کوروش مهم است مخصوصأبرای مسؤلان
درود بر اجداد ما کوروش کبیر وامید به روزی که خرافات از جامعه بشری پاک شود و دجالان بساط خود را جمع کنند
درود بر اجداد ما کور...
بله
سلام کوروش انسانی که دیگرجایگزینی مثل خودش برایش درکره خاکی نیامده ونمیادپس بیخودی دلمون خوش نکنیم
حتی اگه این آدم اینو از خودش در اورده باشه هم این یه واقعیته
منم از خدا میخوام دعای کوروش کبیر در حق مردم ایران مستجاب بشه توی این دوران هم دروغ زیاد شده و هم دشمن های ایران عزیزمون که هم خودی هستم هم کشور هآی خارجی کشورمون تو وضع خوبی نیست
منم از خدا میخوام دع...
اون دعای داریوش کبیره که از اهورامزدا میخاد که کشورش را از دروغ و دشمن و خشکسالی حفظ کنه داریوش بزرگ جانشین لایق واقعی حکومت هخامنشی بعد از کوروش کبیر بوده و تمام کارهای نیمه تمام کوروش رو به پایان رساند بجز تخت جمشید که کوروش شروع به ساختن آن و داریوش در تکمیلش نقش بسزایی داشت و در آخر به دست خشایار شاه به اتمام رسید
اون دعای داریوش کبیر...
فرهنگ شهرسازی از پارسیان قبل از کورش رواج داشت ک نمونه ای ازان شهرپارسه در حوالی تخت جمشید بود البته تخت جمشید هنوز وجود نداشت وکورش کبیر نیزبه فرهنگ شهرسازی نگاه ویزه داشت و ازاین رو شهر سنگی وتمام مهندسی پاسارگاد را ایجاد کرد وباغهای بسیارزیبا ومجلل ک دردوران کهن از انها بنام بهشت روی زمین یاد میشد و شهر تمام مهندسی و سنگی تخت جمشی برروی تخته سنگی ب مساحت ۱۳ هکتار واقع در کوی رحمت و در حوالی شهر پارسه ک اکنون در زیرخاک هست را داریوش شاه شروع ب ساخت کرد کساخت این شهر ب مدت ۳۰۰سال توسط چندین شاه هخامنشی طول کشید ونهایتا در زمان خشایار شاه توسط حمله مغدونیان ...ک احتمال درستی این موضوع کم است و مغدونیان در حدی نبودند ک ایران کهن با اون بزرگی و عزمت را شیکست دهند....ویران و ب اتش کشیده شد. را ایجادکرد اما تنها پاسارگاد درزمان ایشان تنها
دقت کردین کورش کبیر و به کلی از کتابای درسی تاریخ ما حذف کردن تا حالا با خودتون فکر کردید چرا ؟ بهتون پیشنهاد می کنم تو این باره فکر کنید
دقت کردین کورش کبیر ...
تاریخ نیکان مان در قلبمان نقش بسته و سینه به سینه نقل میشه نیازیم به تدریس در مدارس ندارم تازه اون موقع هم که حذف نشده بود چیز مهمی در موردش نگفتن اما هر بچه ای یه گوشی دستشه و خواه ناخواه با این موضوع برخورد می‌کنه و در موردش جستجو
خدا کنه مردمان سرزمین ایران اصالتشونو بیابند و بدنبال دین‌های دیگری نیابندالبته اصالت ایرانی‌ها ن مردمان بی اصالت و بی شرف
ما ایرانی ها اصالت خود را فراموش کرده ایم وه به دنبال تاریخ کشورهای همسایه میگردیم برای الگوی مردمان این سرزمین
ما ایرانی ها اصالت خ...
بله،درسته کشور هایی مثل کره جنوبی،سریال هایی تاریخی ساختن که بچه ها این روزا فقط به فکر یانگوم وجومونگ واین چیز ها هستند...
خدا کند همچی کسی ظهور کند و ما را از دست این غارتگران نجات دهد
کوروش انسان کامل بود انسانیت در وجودش بود خدا کنه کشورمان کوروش پرورش بده کوروشی بشن ۰۰۰۰۰۰
به نظر من کوروش بهترین انسان روی زمین بوده، منظورم انسان، نه ادم، نامش گرامی و یادش جاودان باد،
به نظر من کوروش بهتر...
دقیقا
کوروش گفته بود برلی لشکر کشی به مصر از راه دریا بروند و وزیرش گفت چرا ولی صحرای عربستان که نذدیکتر است پادشاه من کوروش گفت نمی خواهم سم اسبانم به. روی خاک جهالت برود
کوروش گفته بود برلی ...
انقدرداناوروشن فکربوده تمام حرف هایش پندنصیحتی برای ایندگان
کوروش گفته بود برلی ...
کوروش تکرار نشدنیست نابغه جنگی فاتح ناجی اولین شاهی که بعد پیروزی با ملت مغلوب همچون مردم خودش رفتار کرد
کوروش گفته بود برلی ...
ببخشید ولی این رو از کجا آوردی من اکثر مطالبی که در مورد کوروش هست خوندم ولی چنین چیزی تا حالا تو هیچ کتابی یا مقاله ای ندیدم و نخوندم
کوروش گفته بود برلی ...
خیلی خوبه که آدم نژاد پرست نباشه که نژادپرستی از بزرگترین جهالت هاست.
خیلی خوبه که آدم نژا...
سکوت
خیلی خوبه که آدم نژا...
خوبه همچیو به نژاد پرستی ربط میدین
خوبه همچیو به نژاد پ...
فراموش نکردن تاریخ و تمدن کشورمون و افتخار به مردی که عدالت رو در جهان حاکم کرد نژاد پرستی نیست شازده ادم هایی مثل شما باعث میشن که ما تاریخ کشورخودمونو فراموش کنیم خیلی از بچه های ما کوروش و داریوش رو که این همه به ایران خدمت کردن نمیشناسن اونها برای ما این همه تلاش کردن به نظرم بهتره اینو به نژاد پرستی ربط ندید تاریخ ایران یکی از باشکوه ترین تواریخ جهانه ایران فرماندهان و شاهان و مرمانی داشته که برای ایران از جان خودشون هم دریغ نمیکردن هر چند الان کمرنگ تر شده
فراموش نکردن تاریخ و...
احسنت
عالی
به امید دیدار کوروش بعدی.........
به امید دیدار کوروش ...
خدا کند
درود بر ایرانی و ایرانیان و پدر ایرانیان کوروش که ایران را به پرافتخار ترین از کشور های جهان تبدیل کرد
درود بر ایرانی و ایر...
خدا کنه کوروش دیگری به ایران و جهان بیاد تا ایران وجهان به آرامش برسند ۰کوروش بیدار شو که دنیا آشوبه۰۰۰۰
درود بر کورش بزرگ و داریوش
افتخار ایران عزیزانی که اینا عدالت کورش کبیرراا قبول ندارن
كورش رفتي ولي ياد و نامت تو ذهن همه ي ما هست هنوز...
كورش رفتي ولي ياد و ...
کی میگوید وقتی جایش در تقویم نیست یک عذاب بزرگ است روز کوروش ۷ ابان است
درودبرشاه شاهان کوروش کبیر بهترین ایین یکتاپرستی
یک کورش دیگردرسال ۱۳۲۰خداوندبه ماایرانی هادادوقدرش راندنستیم.
یک کورش دیگردرسال ۱۳...
اره واقعا
یک کورش دیگردرسال ۱۳...
درود خدا.بربهترین بنده اش کوروش بزرگ,
یک کورش دیگردرسال ۱۳...
درود برکورش بزرگ پدر ایران زمین درود بر رضاشاه پدر ایران نوین
یک کورش دیگردرسال ۱۳...
کاملا موافقم
کورش تنها پادشاه آزادی خواه جهان بود که استقلال و آزادی را برای همه ملت های دنیا خواستار بود ودر جهت اینکار تلاش های بسیار کرد
درود بر اولین پادشاه روی زمین شاه شاهان پادشاهی عادل و ذوالقرنین ....
به نظر من کورش بهترین شاه بود بلکه بهترین آدم و یا شاید بهترین آدم ایرانی بوده است
کورش کبیر روحت شاد مردبودی مرد بعداز اون همه سال آوازت به همه دنیا هست وخواهدبود
کوروش بهترین نام جهان است به ویژه هخامنشی
اونم به آدم بود مثل من و تو انقدر با بزرگان مقایسش نکنید کوروش کجا امامان کجا
اونم به آدم بود مثل ...
ببینم منشورکورش درسازمان ملل هست یااونایی که توادعامیکنی
اونم به آدم بود مثل ...
درجاهلیت مانده ای
بله کوروش کبیر ذوالقرنین هست در سوره کهف اگه اشتباه نکنم ده ایه در مورد کوروش امده و خداوند او را تایید کرده افرین بر این مرد بزرگ ما همه پادشاه وجود خودمان هستیم به امید امدن حضرت صاحب و دنیای زیبای مهدوی
درود بر کورش کبیر
سلام سوره ذاریات پادشاه کوروش کبیر کمبوجه پس باران نعمت خدا است قدرش را بدانیت کوروش ذوالقرنین
درود بر ایران‌ و ایرانی،عزیزان‌ به‌اعتقاد همدیگه‌احترام‌ بگزارید، کوروش‌ برزگ‌مردتاریخ‌جهان‌ دران‌شکی‌نیس، کاش‌بزرگان‌ دولت‌کنونی‌ حکومت‌را ازکوروش‌ بیاموزند،
کوروش هرچه و هرکه بوده بزرگ مردی بوده که هنوزهیچ شاه و بزرگی مثل اون دنیابه خودش ندیده.وماایرانیا باید باغرور اسمشو بگیم.کاش یک هزارم کوروش این مسئولین ماهم درایت داشتن.کاش ...
اطلاعات بیش از این مگه داریم
آفرین
کورش کبیر بزرگ مرد تاریخ را باید پرستید.وبه پاهایش بوسه زد.
کورش کبیر بزرگ مرد ت...
واقعا
درودبرشاه شاهان کوروش هخامنش .....
سلام درود بر حضرت مهدی و حضرت علی اکبر .. درود بر کوروش بزرک.. افرین به تو ..ای مرد ایران زمین
با سلام کوروش و اجدادش کجایی هستن مگه اون موقع ایلام و هگمتانه جز ایران نبودند که جداگانه نوشته هر کدام را به تصرف خود بر آورده
درود بر شرف میهن پرستان و درود بر بزرگ مرد تاریخ کورش بزرگ ایرانی
درود بر شرف میهن پرس...
برید جمش کنین بابا... چجور کورش همون ذولقرنینه ولی بت پرست بوده؟مگه پیامبر بت پرستم داریم؟
برید جمش کنین بابا.....
چقدر کم فکری ..برو درباره کوروش یکم مطالعه کن بعدبیا حرف بزن.مطمینی خون ایرانی توی رگهات هست.شک دارم
برید جمش کنین بابا.....
واقعا که بدون اطلاع از چیزی حرف نزنید لطفا.کوروش یکتا پرست بوده باید افتخار کنیم بهش
برید جمش کنین بابا.....
یکتا پرست بوده
یکتا پرست بوده...
اگر تا الان یک مرد وجود داشته اون مرد کوروشه بزرگه
برید جمش کنین بابا.....
کی گفته کوروش بت پرست بوده??
برید جمش کنین بابا.....
درست صحبت کن کوروش یکتا پرست بود بهترین پادشاه زمان خودشم بود هیچ زمانی مثل زمان کورش نبود ونخواهد بود
برید جمش کنین بابا.....
کوروش هم یکتاپرست بود
برید جمش کنین بابا.....
تو قرآن ذی القرنین خدا پرست معرفی شده.
ﻛﻮﺭﺵ ﻛﺒﻴﺮ اﻓﺘﺨﺎﺭﻣﺎ اﻳﺮاﻧﻴﺎﻥ اﺳﺖ ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮﺷﺮﻑ ﻭﻏﻴﺮﺗﺖ ﺑﺰﺭﮒﻣﺮﺩ
چی بودیم چی شدیم
چی بودیم چی شدیم ...
راست مگي
درود بر بزرگمرد ایران
مگه همسر کوروش امی تیس نبود؟؟؟
درودبر بزرگ مرد ایران و جهان
سلام ضمن احترام به تاریخ و مردم ایران زمین نکاتی را جهت آگاهی بیشترعزیزان فرهیخته و نظریه های آنها به عرض می رسانم البته اینکه مفسرین قرآن کریم ذوالقرنین را ایرانی می دانند جای تامل است زیرا کلمه ذو ال کلمه ای عربی است و تاریخ شناسان به طور مبسوط ذوالقرنین را فردی از یمن دانسته اند. منصوری در کتاب کوروش شخصی را نویسنده و مالف کتاب کوروش معرفی می کند به نام پل آمیر اما مستمع عزیز پل آمیر وجود خارجی ندارد . منتقدان ادبی از جمله رضا براهنی به خاطر دخل و تصرف های زیادی که منصوری در کتاب کوروش داشته به او می تازد و او را فردی غیر قابل اعتماد می نامد و ناسزاهای زیادی نثار او می کند. منتقد ارجمند ادامه می دهد که پس از تالیف کتاب کوروش بواسطه ذبیح الله منصوری صدها کتاب بصورت کپی از کتاب کوروش نگاشته شد که جملگی محتوای یکسانی دارند.
سلام ضمن احترام به ت...
ذی القرنین تو قران آمده یعنی صاحب دو شاخ با صاحب دو قرن یعنی کسی که عمر طولانی یا حکومت طولانی داشته، اینکه عربی است خوب قران به زبان عربی است.
ذی القرنین تو قران آ...
راست میگی
درودبرشرف کوروش بزرگ
درودبرشرف کوروش بزرگ...
من با تو موافقم
درود بر شرف کوروش
درود بر کوروش بزرگ مرگ بر وظن فروشان همون هایی که خودشونو عرب و عرب زاده میدونن.
درود بر کوروش بزرگ م...
چون کوروش خوبه که بقیه بد نیستن نژادپرست محترم
چون کوروش خوبه که بق...
الان تکلیف ماچیع والا من کل کتاب ایران باستانم خوندم ولی هنوز جوابمونگرفتم،
درود بر کوروش بزرگ م...
خیلی خوب بود
ن کوروش ن زرتشت دین وایمانم آل محمد است و بس بابا خجالت بکشید این چرت و پرتا چیه میزنید برید از خدا بترسید
ن کوروش ن زرتشت دین ...
من بافتخاردینم زرتشت نژادپاک اریای وباغرورپیغمبرم کوروش کبیراست
ن کوروش ن زرتشت دین ...
ناراحتی برو تو کشور عربی
ناراحتی برو تو کشور ...
راست می گی ناراحته بره عربستان
ن کوروش ن زرتشت دین ...
ما پارسیم پارسی هستیم با افتخار تمام دینم زرتشت هست و با سر بلندی پیغمبرم کوروش نه چنتا ...
خدا یکی کورش هم یکی بوده
سلام ..بر بزرگ مردان ایران .کوروش کبیر..
سلام ..بهر حال کوروش کبیر .. حیف میل شدیم در کشور شیخ ها... خیلی از کشور ما را تسرف کردند...درسته دست باز داشتی...
درود بر مرد بزرگ کوروش یکه تاز... من از کوروش ،کوروش ترم...
ای کاش فیلمهای از ایران باستان خودمان بسازم
ای کاش فیلمشو بسازن
کوروش بزرگ مردتاریخ
واقعا باعث تاسفه که ۷ابان برا ایران چیز مهمی نیست جای تاسف داره واقعا....
دوباره میسازمت وطن اگرچه باخشت جان خویش..ستون به سقف میزنم اگرچه بااستخوان خویش..ای کوروش بزرگ بدون شک بزرگترین پیامبرخدا وتنها پادشاه یکتا پرست بوده ای.افتخارمیکنم که یک ایرانیم نه عرب ونه عرب پرست
دوباره میسازمت وطن ا...
سندی برای اثبات ادعات داری که کورش پیامبر خداست!؟
سندی برای اثبات ادعا...
حتما نباید از یکی از ادیان تایید بشه که پیامبر شخصی که در دوره خودش بهترین باشه پیامبر نیست
سندی برای اثبات ادعا...
بله. نام کوروش به عنوان یک فرستاده از سوی خدا در تورات آمده. در قرآن هم بعضی ها معتقد هستند کوروش ذوالقرنین است
سندی برای اثبات ادعا...
فاطمه میرحسینی
سندی برای اثبات ادعا...
کوروش پیامبر خداست
کوروش پیامبر خداست...
سلام ، کی گفته پیغمبر بوده ؟؟از کجا مطمنی اگ پیغمبر بود خدا تو قران میگفت .
من از نسل کورش هستم من بختیاری ام آنقدرغیرت دربدن بختیاری هست که اگراراده کنددوباره فاتح جهانی باعدالت شود واقعا باعث افتخاری بزرگ است برای من وسرزمین ایرانی که خودکورش بنیادنهاده
من از نسل کورش هستم ...
علیرضا دزفول
باید فیلمش بسازن وبدونن تاریخ ایران چطور بوده و چه کسای بودن بیشتر مردم هیچی نمیدونن تشکر
باید فیلمش بسازن وبد...
بله کورش از بزرگان تاریخ است
کوروش کبیر شاهنشاه ایران بوده چرا نباید بزارن فیلمشو بسازن تا همه بفهمن کوروش کی بوده کوروش مرد بزرگی بود تو قلب ما جا داره
کوروش کبیر شاهنشاه ا...
موافق ساخت فیلم
موافق ساخت فیلم...
کاس فیلمش ساخته بشه
کشوری که دوست نداره تاریخش آشکار بشه چه اهمیتی داره که ما از نوادگان کی باشیم
کوروش جد منه کسی که میگی مازرتشتی هستیم یعنی کوروش نواده نداره من شجره نامه هم دارم کوروش ۱۰۲ تا قبل از منه
من از نوادگان کوروشم و افتخار میکنم چنین جدی دارم شمایی که میگی ما زرتشتی هستیم تو هستس اما من از نوادگان کوروشم
من از نوادگان کوروشم...
باشه بابا تو نوه ی کوروشی:/
ماآریایی هستیم تاریخ وتمدن ماقابل احترام وباعث افتخار.سلسله هخامنشیان یکی ازبزرگترین افتخارات ماست.
خوب بود کوروش کبیر خیلی کار ها برای ایران انجام داد مثلا یک غاضی از یک ادم رشوه گرفت کوروش کبیر فهمید پوست غاضی را کند و از ان صندلی ساخت کارش عالی بود
درود من پیش از این دو پست برای این سایت گذاشته بودم که فکر میکنم به دلیل این که خیلی از خوندن بعضی از پست ها اصبانی بودم متنی داخل پست هام بود که رفت جزو پست های غیر قابل انتشار دوستانی که میگید کوروش بزرگ لایق ستایش نیست دوستانه ازتون در خواست میکنم که راجع بهش تحقیق کنید و البته هر چیزی که دیدید رو بدون دلیل و مدرک نپذیرید من یک دختر ۱۶ ساله هستم و به اصالت خودم افتخار میکنم از تاریخ کشورم اطلاع کامل دارم افرادی که سعی میکنن تاریخ کشور ما رو و اصالتمونو تخریب کنن چیزی بجر بی هویتی با نمیخوان خواسته ی اونا اینه که ما بین اصالت و باور های اطرافیانمون شخصیت خودمونو گم کنیم ایران کشوری با تمدن چندید هزار ساله و کوروش بزرگ کسیه که حقوق بشر فعلی الهام گرفته از مشور حقوق بشر او نگارش شده لطفا چشماتونو باز کنید فارغ از تمام تفکراتی که دارید دنبال حقیقت باشید زنده باد ایران زنده باد شاه شاهان کوروش بزرگ
سلام،ایرانی بودن و در خاک ایران پاگرفتن شاید از معدود افتخاراتی باشد که سهم ما از این جهان شده ،تا با فخر و مباهات تاریخ فرهنگیمان سرآمد تمدنهای بشری از ازل تا به ابد باشیم ،شاید مردان این وطن هم آغوش خاک شدند اما میراثی برای ما گذاشتند تا همچون تاج افتخار برسر ما سایه انداز باشد و به ما تهیب بزند که درست رفتار کنیم!!!!! چون ما خالق تمدن و کشور ما مهد تمدن می باشد #ایران مهد تمدن نه!!!! اران خود تمدنمی باشد.
عالیییییی بود
من وطنم ایران رادوست دارم من عاشق کوروش کبیرم کوروش عاشق ایران بودن من ازنسل کوروش کبیرم وافتخار میکنمبه شاه شاهانم کوروش کبیر
من وطنم ایران رادوست...
می بخشید ولی ما ایرانیا از نسل زرتشتیان هستیم
می بخشید ولی ما ایرا...
ولی شیعه علی هستیم
می بخشید ولی ما ایرا...
یعنی کوروش نواده نداره من شخره نامه هم دارم کوروش جد ۲۲۹ منه
می بخشید ولی ما ایرا...
ادمها تو لحظات اخر نشون میدن که واقعا کی هستن...
سلام ایران اولین تمدن دنیاباتمام وجودم عاشقتم ایران زنده باد ایران
من عاشق تاریخم . کورش هم خیلی خیلی دوست دارم از نظر من متن عالی بود
به نظره من این مطالب عالى هستند. من عاشق تاریخ هستم
به نظره من این مطالب...
عالی بود
بسیار متن خوبی بود
من به ایرانی بودنم افتخار می کنم و افتخار می کنم به کوروش و تاریخ کشور خودم من عاشق ایرانم و برای دفاع از میهنم جونم رو هم میدم #-من ایرانیم و افتخار میکنم به ایرانی بودنم
من به ایرانی بودنم ا...
عالی
چقدر باعث تاسفه که بیشتر مردم ما درمورد تاریخ سرزمین خودشون چیزی نمیدونن.واین باید فرهنگ سازی بشه،امام هادرسته که اخلاق خوب داشتند.ولی این هم باید در نظر گرفت که قبل از پیامبر ایرانی ها بودند که اخلاق و قوانین عالی داشتند.
چقدر باعث تاسفه که ب...
من۳۵سال دارم خیلی خوشحالم که یک مرد پارسی هستم بخاطر خیلی جوانبش(راستگویی ،خوش قولی،هنردوستي،پاک دوستی،میهن پرستی،ناموس پرستي و... .اگر چه اسم من دستخوش تغیراتی شده واژه عربی گرفته ولی خیلی خوشحالم که از اصل نيوفتادم.به من ربطی نداره که دیگران چه دینی و از چه مذهبی هستن،چون فضولی در اینکه چه کسی چی ميپرسته ?و چگونه ميپرسته? باعث تعصب ميشه. امیدوارم هرکسی خداش رو به گونه ای که ميپرسته واقعا بپرسته.
بزرگ
سلام من ی ایرانیم و از تمدن خودم هیچی نمیدانم تمام
سلام ..کوروش یک انسان بزرگ بودوانسانهای بزرگ وبا فضیلت هستن که یادشون در تاریخ ودر دلها زنده میماند همین
کوروش بهترین انسان بعد از امامان.کوروش بهترین پادشاه.کوروش کسی که اگر حتی اسمش هم نباشه ایران هیچه.خداوند درود و رحمت فرستد بر آن دلاور،بزرگوار،بهترین پادشاه و با درایت ترین پادشاه...
کوروش بهترین انسان ب...
چرا بعد از امامان
کوروش بهترین انسان ب...
قبل از امامان انسان بزرگی بود
فقط کوروش
فقط کوروش ...
فقط فقط
از حرفای تعصبی خوشم نمیاد بهتره یکم نظرات مخالف رو بدون تعصب بخونید بعد به این ها جواب بدید چرا تاقبل پهلوی در شعر شاعران ایرانی اسمی از کوروش نبوده چطور شده بعد از پهلوی سبز شده مقبره کوروش قبل رضا خان بهش میگفتن مزار مادر حضرت سلیمان یهو جنسیت عوض شد از طرف دیگه تمدن ماد و بابل لیدی و عیلامی به دست اون نابود شده در سنگ نوشته ای که منسوب به اون هست از بت به نام مردوک صحبت میکنه نام کوروش در اجداد بزرگان ایرانی تا قبل پهلوی دیده نشده
از حرفای تعصبی خوشم ...
دوست عزیز یه کم دیگه بگذره برا این آقا کورش کتاب آسمانی هم کشف میشه که حتی کاملتر ومقدستر از قران مجید بوده حالا بشین و تماشا کن با این حرفا میخوان بگن دین کورش خیلی کاملتروجامعتر هست
دوست عزیز یه کم دیگه...
بریدیکم مطالعه کنیدسطحی نه عمیق استدلال کنیدبعدقضاوت کنیدببینیدکی حرف ازپاکی راستی عدالت خواهی میزنه کوروش مردبودنامردنبودکسی که این همه علم دانش داره درزمان خودش خیلی حرفه پس ازنظرهایک پیغمبربیش نبوده درودخدابرکورورش
از حرفای تعصبی خوشم ...
دلیلش این بوده ک تا قبل از اون از روی افسانه ها و اساطیر اطلاعات وجود داشته و در دست بوده ....یکم مطالعه بیشتر خیلیارو ب پاسخ سوالاشون میرسونه...
از حرفای تعصبی خوشم ...
بد بختیه ما اینه که افرادی مثل تو دارن همچین نظری میدن برو یکم بخون ببین برا چی میگفتم مقبره مادر سلیمان توکه سواد اینو نداری نظر نده بی سواد من ۱۴سالمه اما انقدر سواد دارم که برم گذشته کشورم رو بخونم تا مثل تو نظر بیخود ندم
بد بختیه ما اینه که ...
وقتی همچین کسایی رومیبینم اومیدوارمیشم که نسل جدید روشن فکرهستن به گذشته خودشون افتخارمیکنن افرین
بد بختیه ما اینه که ...
ای بنازمت
از حرفای تعصبی خوشم ...
برو گمشووووووو
برو گمشووووووو...
دمت گرم
از حرفای تعصبی خوشم ...
باسلام درجواب بینام باید بگم که همین آقایونی که ایران قبل از اسلام رو قبول ندارن برن یکم تاریخ بخونن زمان شاعرها بخاطر تفکر غلط و فشار بیحد حکومت های عربی محور هیچ شاعری جرات نداشت درموردآنها حرف بزنه چون عرب ها آنها رو مجوس میدونستند واکثر شاعرها غیر از فردوسی همه درباری بودند واگر کسی هم بوده که حرف درست میزده میکشتند جهت اطلاع تمام شعرا در مدح درباریان مدح میگفتند
کوروش بزرگ شاه شاهان شاه جهان
// اظهارات عجیب سردار نقدی: کوروش یک شاه آدمکش بود /افسانه ها درباره او را صهیونیست ها ساخته اند // واقعا باید خون گریست به حال خودمون که اقای نقدی میاد این جمله رو میگه واقعا موندم ایشون با این سوادشون چطوری پست به این مهمی داشتند؟
// اظهارات عجیب سردا...
ایران دست ادم هایی چون توهست که به همچین روزی افتاده بی سوادا
بله ایران بدون حتی نام کورش هیچ هست شناسنامه ی ایران بی غیرتها
هیچ پادشاهی به بزرگی کوروش روی زمین نیومده و تهی مغز هم کسیه که حقیقت به این واضحی رو درک نمیکنه.
سلام.کورش افرادتهی مغز بزرگش کردند وگرنه ما خیلی افراد بزرگ تر بهتر در مملکت خودمون داریم انهایی که دنباله رو کورش اند تو خواب غفلتند.
سلام.کورش افرادتهی م...
اره جون خودت تو راست میگی یکی از این افراد بزرگی که ما تو مملکت داریم رو بگو ما هم بشناسیم
سلام.کورش افرادتهی م...
تو که دم مملکت خودمون میزنی، قطعا ایران مملکت تونیست وگرنه ونمی دونی درباره چه کسی صحبت می کنی، همین مملکتی که تو ازش صحبت می کنی رو کوروش بزرگ بنا نهاد و با پاکی و لطفش باعث گسترش و بزرگی و شکوه ش شد، خیلی خوبه که ادم قبل اینکه دهنش رو بازکنه و شخصیت خودش رو نشون بده، مطالعه و تحقیق کنه از منابع درست، همه جهان دارند به کوروش احترام میزارند تو اومدی درباره چی صحبت می کنی!!!
تو که دم مملکت خودمو...
براستی کوروش کبیر روح خدا بر زمین بوده وزبان ناتوان از وصفش از راد مردیهای این ابرمرد یکتا که گیتی دگر به خود نخواهد دید همچون۰۰۰۰۰۰۰۰۰کوروش پدر ماست
تو که دم مملکت خودمو...
گوروش كبير پدر ايران
سلام.کورش افرادتهی م...
تومملکت خودمون فقط ی مشت دزد داریم... مطابق کوروش نه بوده نه هست
سلام.کورش افرادتهی م...
نمی زاید دگرمادرسلیمانی چوکورش که نام نیک کورش مانده برجا. .
دورود و سپاس سپاس به کوروش کبیر و نوادگانش
کوروش مرد مردانپ
مابعدازکوروش شهری فتح نکردیم وباخت دادیم وقتی انجیل تورات قران ازاویادکرد ماکی باشیم ببینیدسرسردربین الملل چی زده یادت نره ماایرانی هستیم
مابعدازکوروش شهری فت...
نه داداش ما دیگه عرب شدیم تاریخ عربها یه تاریخ چند ملیارد ساله است قبل از اینکه زمین به وجود بیاد عربها حکومت میکردند
درود بر پادشاه ایران......
درود برکوروش بزرگ پدر ایران زمین ...
نظربنده دراینکه کوروش زخمی شده وبعدازچندروزمرده است صحیح میدانم کوروش ذوالقرنین است پادشاه عادل است وبه ایران عزت بخشده است.
هووووف چقدر حرف بی سند ومدرک.تا جایی که ما خوندیم هیچ چیز از کوروش بجا نمونده جز همون منشور که دراصالتش تردیدهست.ذوالقرنین پیامبر بود ولی کوروش طبق منشورش بت پرست.دیگه اینکه هیچ زندگینامه ای هم جایی ازش نیست وهمه این حرفا فقط تخیلات وافسانه های ایرانیاهاست.داستان ساختن راحته ولی تاریخ باید برحقیقت باشه نه تخیل
هووووف چقدر حرف بی س...
دقیقن چیزی ک زیاده چرت و پرت
هووووف چقدر حرف بی س...
تاریخ عربها درسته تاریخ که با خط میخی حک شده بروی سنگها تخت جمشید به چند زبان میگی افسانه ی ننگ برشما که اجنبی وبی غیرت درود بر ایران که بی نام کورش هیچ هست
هووووف چقدر حرف بی س...
اشتباه نکن برادر در زمان حمله عرب ها همه آثار با ارزش ایران را هم خراب کردن مثل داعش
هووووف چقدر حرف بی س...
آفرین این و درست گفتید.کورش انسان های تهی مغز بزرگش کردند
هووووف چقدر حرف بی س...
درابطه بانظراون آقایی که میگن کوروش بت پرست بوده براش متاسفم. درود بر کوروش کبیر لعنت به هر چی عربها
درابطه بانظراون آقای...
درود بر تو بزرگوار
هووووف چقدر حرف بی س...
چیزی که نمیدونی الکی حرف نزن.تمام مردم دنیا میدونن که اون منشورمتعلق به کوروش بزرگه.وهیچ تردیدی هم درش وجودنداره.واینکه بیشترمورخای دنیادرباره کوروش تحقیق کردن اگه افسانه وتخیل ایرانیا بودحداقل یکی ازاون مورخاراجع بهش مینوشتن
خیلی عالی بود درود بر کوروش وداریوش
درود بر شاه ایران کوروش بی شک باید بزرگترین پادشاه جهان و قوی ترین امپراطوری را از او یاد کرد او خیلی تلاش کرد تا ایران را به کشوری پهناور تبدیل کند واقعا درود برو باشد
درود بر اولین مرد جهان
درود خدا برکوروش و همه ایرانی ها
به نظر من نظریه هردوت غلطه چرا چون من تو چندتا کتاب که خوندم نوشته بود کوروش به جنگ رفت و پیروز شد ولی چون یه زخم عمیق خورده بود بعد از چند روز فوت کرد نظریه هردوت به این خاطر غلطه چون نوشته شده کوروش رو کشتن و سرش رو برداشتن اگه اونطوری بود چطوری جسدش اومد ایران دوم اینکه هخامنشیان چطور با لشکری که شکست خورده جسد کوروش رو اوردن به ایران
واقعا برای بعضی ها متسفام که چنین مرد بزرگ رو دروغ و رمان میدونن قطعا اونا ایرانی نیستن که کوروش را ذوالقرنین بزرگ نمیدونن
دورود برپدربزرگ ایران زمین
سلام.. واقعا جالب بود...چه سختی ها که کشیده شده تا ایران بزرگ و پابرجا بماند ..ای کاش همه قدر بدانیم و بزرگی و عظمتش را روز افزون و پایدار کنیم
کوروش مردی بزرگ بود که اگردر زمان پیامبر بزرگ ما بود قطعا از یاران ایشان می شد همانطور که دانیال نبی را از اسارت نجات داد
سلام این همه نگارش شد و تقریبا کامل اما اسنادش کجاست
سلام این همه نگارش ش...
درود خدا بر کوروش وخاندانش
درود خدا بر کوروش بزرگ و دوست داران کورش باستان
بایدبه ایرانی بودن خودافتخارکنیم که چنین تمدنی داریم وچنین پیامبری. عشق فقط کوروش
بایدبه ایرانی بودن خ...
عالی دمت گرم لایکی
درود خدا بر حاکم بزرگ هخامنشی زنده باد کوروش هخامنشی
خسته نباشید خیلی کامل و جامع بود
خسته نباشید خیلی کام...
ی چیز بگو بگنجه
اونایی که منفی دادین به تاریخ و بزرگ مرد تاریخ سرزمینمون... شما از نژاد آریایی نیستید و نسبت به این آب و خاک هیچ غیرت و تعصبی ندارید...
دوردبراوکه همه خوبی ها از اوست دوردبراوکه پدرتمام ایرانیان است یاد ومیراث اوهمیشه پایدار میماند
دوردبراوکه همه خوبی ...
آی لاوی داری داداچ
دوردبراوکه همه خوبی ...
درود خداوند برشما
دورودخداوند براوباد پدر خوبی ها کتاب همیشه باز حقیقت وراستی وانسان بودن
کوروش پادشاه جهان مرد آریایی از جنس ایران عاشقتم
من همیشه به کورش بزرگ افتخار می کنم در ضمن منزل ما ۱۵کیلومتری این فرد بزرگ می باشد
چرا تاریخ و این همه دستکاری کردین...کامل نیست...کتابهای قدیمی که خوندم ..در منطقه ایی که بدنیا آمده و بزرگ شده ..کامل توضیح داده شده که در منطقه آذربایجان شرقی بدنیا و بزرگ شده... واقعا چرا تاریخ و کامل نگفتید
چرا تاریخ و این همه ...
باشه بابا اصلا کوروش ترک بوده
چرا تاریخ و این همه ...
اون کتابی که تو خوندی قلط بوذه چون داذی از تعصبت استفاده میکنی ما هم کتاب خوندیدم و کتاب ها هم همش درست بوده
چرا تاریخ و این همه ...
موافقم
دورود بر شاه شاهان بنیانگذار حقوق بشر کوروش بزرگ مردی،از نژاد آریایی
درود بیکران بر کوروش کبیر روحش شاد ویادش گرامی
کاش فرهنگ کوروش رویادبگیریم
کاش درباره اینکه دعوت نامه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) رو با بی احترامی پاره نمود معلومات ارایه میکردین تشکز
کاش درباره اینکه دع...
هیچ کسی نامه پیغمبرراپاره نکرده بی سوادی دیگه برواصل نامه پیغمبررابخون هستش بعدخودت قضاوت کن نامه هم پاره نکردن
کاش درباره اینکه دع...
خنگ خدا اون خسروپرویز بود!چند صد سال بعد.یکم تاریخ بخون
خنگ خدا اون خسروپروی...
تازه پاره هم نکرده بودمن خوندم اگه خودتون نامه روبخونیدمیفهمید چراازتوکتاب هابرداشته شدچون سندی براش نداشتن
کاش درباره اینکه دع...
بروبابا کجای شما₩
کاش درباره اینکه دع...
كوروش كبير ۶۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح بدنيا آمده اند
کاش درباره اینکه دع...
آخه مگه کوروش نامه پیامبر رو پاره کرد اون خسروپرویز شاه ساسانیان بود #اندکی-تفکر
کاش درباره اینکه دع...
اونی که نامه پیامبر و پاره کرد خسرو پرویز بود نه کوروش اطلاعات نداری حرف نزن
درود بر کوروش کبیر
درود بر کوروش کبیر...
کاش مسیولین بیشتر درمورد کوروش کبیر صحبت کنند تاهمه بشناسند این بزرگ مرد رو
کاش اطلاعاتتون رو بالا میبردید امام علی فرمودند که نه پيغمبر بود و نه پادشاه . دو قرنش نيز، نه از طلا بود و نه از نقره . او مردى بود كه خدا را دوست مى داشت و خدا هم او را دوست داشت . او خيرخواه خدا بود، خدا هم برايش خير مى خواست . از اين رو او را ذوالقرنين ، ناميدند كه قومش را به سوى خدا دعوت مى كرد و آنان او را زدند و يك طرف سرش را شكستند. پس از مدتى از مردم غايب شد و بار ديگر به سوى آنان برگشت ؛ اين بار هم او را زدند و طرف ديگر سرش را شكستند. اينك در ميان شما نيز كسى مانند او هست . (اكمال الدين ، انتشارات اسلامى ، ص ۳۹۳.)
کاش اطلاعاتتون رو با...
لایک داشت حرفتون واقن
کاش اطلاعاتتون رو با...
این روایات صد بار عوض شدن تو دقیقا کنار امام علی بودی که اینارو گفت
شااااااه شاااااااهااااااااان فخر عوالم كوروش شااااه كبير بي تكراااار
درود بر کوروش بزرگ شاه شاهان
کوروش بزرگ روح خدا بودهست
کوروش بزرگ روح خدا ب...
حقا ک روح خدا کوروش کبیرست
حقا ک روح خدا کوروش ...
باسلام ودرودفراوان به روح پاک پادشاه پادشاهان وفرمانروای کل ایران وجهان کورش بزرگ که تنهابااسمش وافتخاراتش وعادل بودنش که کلابنیانگذارحق وحقوق همه اقشاربودودرحال حاضرکه بعدازچندهزارسال ازمرگش کل دنیاباقانون ایشان اجرامیشودبرای ماافتخاربوده واصالت ایران ومردمانش راگواهی میکند باشدکه همیشه یادش گرامی باد
درود بر کوروش کبیر
کوروش کبیر بزرگترین ومهمترین فرد تاریخ بشریت میباشد حتی مهمتر از تمامی پیامبران البته کوروش یک پیامبر بوده بنام ذولقرنین.بلایکید لطفا
کوروش کبیر بزرگترین ...
ولی مرد بزرگواری هستن
کوروش کبیر بزرگترین ...
لطفا با پیامبرا مقایسش نکن
لطفا با پیامبرا مقای...
آره راست میگی بزرگتر از پیامبر هاست
لطفا با پیامبرا مقای...
درسته چون کوروش بزرگ ازهمه بزرگتربوده وهست
کوروش کبیر بزرگترین ...
لااااااايک
درود بر کوروش بزرگ شاه جهان مرد عدالت
درود بر کورش شاه شاهان شاه جهان شاهی ک دنیا ب خود ندیده تا ب امروز
درود بر کورش شاه شاه...
از کوروش به نام پیامبر یاد شده
از کوروش به نام پیام...
با سلام .حضرت علی علیه السلام میفرمایند ذوالقرنین نه پادشاه است نه امام!!! پس شایعه پراکنی نکنین مطالعه تون و بیشتر کنین اتفاقا کوروش یکتاپرست نبوده بت میپرستیده
با سلام .حضرت علی عل...
تو کدوم کتاب نوشته کورش بت پرست بوده لطفا یه کم مطالعه کنید بعد در مورد کورش صحبت کنید کورش تکرار شدنی نیست دارید با این حرفا اصالت خودتو به محکمه میکشی کورش شاه شاهان جهان بود ولی دین ومذهبشو به هیچ کس تحمیل نکرد
با سلام .حضرت علی عل...
عاااالی لاایک
با سلام .حضرت علی عل...
دوست عزیز علامت دوشاخ قوچ نماد حکومت هخامنشی بود و دوشاخ به معنی همان ذوالقرنین است و در آیه شریفه ۸۶ سوره کهف خداوندبا ذوالقرنین سخن می گوید ، باید بدانیم خدا با هیچ بشر عادی سخن نگفته و تنها با پیامبران سخن گفته است ، ضمنا دانشمند بزرگی چون علامه طباطبایی گفته اند که کورش پیامبر خدا و همان ذوالقرنین است ، لطفا شما تحقیق کنید و مغرضانه نظر ندهید
درودبرکوروش کبیر.بزرگ مرده ایرانی
جانم به فدای کوروش بزرگ مرتبه
جانم به فدای کوروش ب...
درود بر کروش کبیر پادشاه بزرگ ایران
درود برکورش بزرگ دوباره تاریخ تکرار خواهد شدونظم جهان برپایه گفتار نیک پندار نیک کردارنیک بنا خواهدشد
درود بر کورش کبیر.چو ایران نباشد تن من نباشد
درود بر کورش کبیر.چ...
عشق یعنی کوروش..
درود برکوروش کبیر وبه ایرانی بودنم افتخارمیکنم
بسیار علی مممنون
کاشکی برای گسترش بنا کاری اساسی بکنیم
مثل او نخواهم شد اگر خدا بخواد فیلمش را بازی میکنم یادش را گرامی میدارم
مثل او نخواهم شد اگر...
احسنت درود
مثل او نخواهم شد اگر...
احسنت درود برتو
چنین مردوپادشاهی عادل گستردنیادیگرنخواهددید ودنیابه چنین شخصی افتخارمیکندومن به خودم میبالم که ایرانی هستم
درود بر کورش کبیر.مایه افتخار هر ایرانی
درودبرکوروش بزرگ
درود بر کوروش کبیر که ایرانی بود،افتخار میکنم به ایرانی بودنم.
دیگه کسی مثل اون به دنیانمی آیدونخواهدآمد
دیگه کسی مثل اون به ...
پس تو چی هستی جان برادر
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرکز مرده آنست که نامش به نکویی نبرند
درود بر کورش بزرگ من افتخار میکنم ک ایرانیم
این جهان بزرگ مردی چنین دانا وسپهسالاری چنین شجاع تابه الان بخود ندیده مردی به نام کوروش کبیر مردی پارسی از دودمان هخامنش یادت زنده ونامت جاودان ای بزرگ مرد تاریخ.به خود می بالم که ایرانیم وجدم شاهنشاه بزرگی به نام کوروش پارسی
این جهان بزرگ مردی چ...
حالن شاهمون کیـــــه
سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز درود بر کوروش
درودبر مرد بزرگ کورش کبیر
مرسی از این زندگینامه ولیکن کامل نبود
عقاب ایران ما از بالا میبینیم کوروش کبیر دریای مدیترانه فارس عمان پس بگیرید
به امید امدن مردی از جنس کورش بزرگ
دورود
درود بر کوروش کبیر پدر ایران زمین
وظیفه ما ایرانیهاست که راه کوروش بزرگ را ادامه دهیم،درود براین بزرگ مرد آزاده
وظیفه ما ایرانیهاست ...
ما باید راه کوروش را ادامه بدیم و مثل کوروش باشیم نه مثل کسایی دیگه درود بر کوروش
درود براین بزرگمرد ای کاش فرزندانشون راه ایشو ن رو درست در پیش گرفته بودن و در نهایت بزرگ فکری سهم همه ایرانیان بود
بله کوروش به تاریخ پیوسته است
بله کوروش به تاریخ پ...
درود بر شرف این بزرگ‌مرد
این بزرگترین افتخار هر ایرانی است درود بر کورش کبیر
درودبرکوروش بزرگ،شاه ایران
کوروش بزرگ برادرمن بود
یه ایرانو یه کوروش
درود بر تمامي مردان و زنان راه آزادي و انسانيت درود بر تمام سربازان فدا شده ميهن از عصر كوروش تا عصر حاضر و درود بر تمام پيروان راه آزادي
درود بر تمامي مردان ...
درود بر حامیان راه آزادی . درود بر فداییان ایران زمین
دوست دارم مثل کوروش باشم
درودبر شاه‌شاهان‌کوروش‌بزرگ‌،مرد‌نیک‌نام‌جهان
پیامبر ایران درود خداوند برتو باد خیلی عاشقتم
کوروش برگزیده خدا بود برای نجات آوارگان از اسارت و عدل الهی
در ظمن تاریخ خرافات نیست تاریخ مستند و تایید شدست
در ظمن تاریخ خرافات ...
حرف شما درسته ولی متاسفانه بعضیا دوست ندارن حقیقت ها رو قبول کنن چون بر خلاف اعتقادشونه.... :(
دورود خداوند به تنها پادشاه جهان پادشاه شیران.
کوروش برادر من است
ایران فقط کوروش کبیر و داریوش کبیر و بس
ایران فقط کوروش کبیر...
گفتارنیک.پندارنیک.کردارنیک.شاه شاهان کوروش
روحت شاد ای پادشاه من ای آورنده ی عدل الهی ای خورشید تابان تاریخ بشریت ای کوروش کبیر
روحت شاد ای پادشاه م...
دوردخدابرتوبادای ازاد کنده برده گانجهان ای اولین شاه عدالت خاه
یاد و نامت گرامی باد. روحت شاد ای عدالت گستر جهان. دردت تو سر هرچی شاهه نامرده
خخخخ آریایی ها در اوج خرافات غرق شدند
خخخخ آریایی ها در او...
مطمئنی ما در اوج خرافات غرق شده ایم یکم فکر کن متوجه میشی کی خرافاتیه
خخخخ آریایی ها در او...
اریایی ها شرافت دارن تو اوج بدبختی امید دارن تو اون موقع که کسی نمیدونست خدا کی هست اریایی ها یکتا پرست بودن حالا با چه جرعت مارا خرافاتی میدونی نکنه خدا پرست بودن استغفرالله خرافاته؟
خخخخ آریایی ها در او...
ایرانی بودنت و فراموش کردی و عرب شدی
خخخخ آریایی ها در او...
تو ایرانی نیستی ایرانی باید یه عشقی به کروش داشته باشه درود بر عدالت خواه بزرگ کروش کبیر خدا رحمتت کنه ای عشق
خخخخ آریایی ها در او...
تو خودت اصل ونسبت کیه بی اصل ونسب
خخخخ آریایی ها در او...
تو خودت از نسل همین اریاها هستی
تو خودت از نسل همین ...
نیست اون تازیه
خخخخ آریایی ها در او...
عربها هم که در اوج اختلاس و فهشا و دزدی غرق شدن
عربها هم که در اوج ا...
بدبخت .عرب نبود الان تو تو خرافات بودی
عربها هم که در اوج ا...
احسنت برتو ای آریایی دورود بر ذات پاکت
راجب کوروش بد صحبت نکنید
راجب کوروش بد صحبت ن...
احسنت
درود برشاه انشان شاه بابل وشاه جهان کوروش کبر یزدان پاک روح ان را آرامش ببخشد ونامش راجاویدان
درود برشاه انشان شاه...
خداوند روح آنرا آرام گرداند
تنهامردمردان زمین آسمان درودخداوندیکتابرپیکرپاک کوروش کبیرروحت شادیادت همیشه جاودان
درود و رحمت یزدان بر شاه جهان کورش بزرگ
درودیزدان برروح کوروش بزرگ
درود خدا بر مرد یگانه حق تاریخ کوروش بزرگ و بزرگ مرد دلیر ویکتا پرست ایرانیان مقبره اش نورانی انشاالله پادشاه ایران خواهم شد وعظمت ودانایی ایران راحفظ خواهم کرد
درود بر کوروش بزرگ. درود بر ایران و ایرانی. درود بر پرچم سه رنگ شیر و خورشید. درود بر مرز پر گهر. درود بر پسران و دختران سرزمین پارس. جانم فدای ایران
کوروش بزرگ افتخاریست برای ایران وایرانیاد
کوروش بزرگ افتخاریس...
کوروش برگزیده خدا بود برای آزاد کردن مردم از اسارت و اجرای عدل الهی همراه با دانیال نبی
کوروش بزرگ افتخارهرپارسی هستش
کوروش بزرگ افتخارهرپ...
افتخار هر پارسی هستش دیگ نه ایرانی
درود بر کورش بزرگ
درود بر شما.منظور دوستمون این نیس کوروش کلمه ای عربی هست.منظورشون اینه بگید کوروش بزرگ بجای کوروش کبیر.چون خود کلمه کبیر عربی هستش
کورش کبیرنماداقتدارایرانیان و مایه شکوه وعظمتایرانیان است
کوروش کبیر دروغی بیش نیست. او بشدت خونخوار و بت پرست بوده است
کوروش کبیر دروغی بیش...
بروتاریخ بخون درموردکشورت اطلاعات جمع کن ببین چقدفریخته بوده نسل پاک اریایی پاک ترین نسل روی کره خاکی کشوری که بنیان گذارش مردی بزرگ باسوادبودفهمیده بودحیف نیست ایطورازش یادمیکنی ازخودت خجالت بکش افتخارکشورم کوروش کبیردرودبرغیرتت
کوروش کبیر دروغی بیش...
درسته که کروش دینش باما یکی نیست اما اون عدالت طلب که بوده تازه توباید به اون افتخار کنی
کوروش کبیر دروغی بیش...
افتخار ایران ایرانی کوروش کبیر
کوروش کبیر دروغی بیش...
دیوانه کورش کبیر کاخ های خوب مثل پاسارگاذ وتخت جمشید
کوروش کبیر دروغی بیش...
حرف مفت نزن......معلومه که از هیچی خبر نداری و از بته به عمل اومدی ذوالقرنین پیامبر رو نمیشناسی..بدبخت
کوروش کبیر دروغی بیش...
یه روزچشماتو وا می کنی و میبینی جلوش ایستادی!
کوروش کبیر دروغی بیش...
اصلا کشور های دیگه مثل امریکا انگلیس و..... دوره ی باستان نداشتن واقعا می دونی چرتا انقدر ما رو تحدید می کنند چن حسودی شون میشه ما در دوره ی باستا ۳تا سلسله ی بزرگ و قدرتمند داشتیم تو که از تاریخ هیچی نمیدونی چرا اضحار نظر می کنی ؟اگه ازت یه سوال تاریخی بپرسن بلدی؟ما باشکوه ترین تاریخ رو داشتیم میشه گفت که هخامنشیان هم بهترین سلسله بوده در تمام دوره ها میدونی در زمان کوروش ایران چقدر بزرگ بوده؟ تا یونان برا ما بوده !؟؟
اصلا کشور های دیگه م...
بخاطراین آخونداهمینشم از دست میدیم
بخاطراین آخونداهمینش...
اینو باهات کاملا موافقم
اصلا کشور های دیگه م...
باهات موافقم ولی به نظرم ما همه دلمون به تاریخ باشکوهمون خوش کردیم ولی چند سال دیگ که به خودمون بیایم میبینیم همین کشورهایی که گذشتشون اینقدر پست و ناچیز بوده توانسته ایرانو تو مشتش بگیره به نظرم تلاش کنیم ایرانو به همون دوران اوج برسونیم تا چند نسل بعد ما رو لعن و نفرین نکنن
کوروش کبیر دروغی بیش...
اگر کوروش بت پرست بود چندین بار در قران بهش اشاره نمیشد اون در زمان خودش بدون هیچ راهنما و پیامبری یکتاپرست بود درباره خونخواری هم هر حاکمی برای دفاع از سرزمینش به جنگ میرفت . اگه اون خونخوار بود پس اعرابی که وحشیانه به ایران حمله کردن چی بودن؟
اگر کوروش بت پرست بو...
درسته خدا در قران کوروش را به نام ذولقرنین اورده اگه شک داری می تونی بری سوره ی کهف ایه ی ۸۳ به بعد را بخونی . تازه اگه اون وحشی بود مغول ها رو چی میگی که حتی به گربه ها هم رحم نکرده بودن؟
کوروش کبیر دروغی بیش...
اخه چرا حرف مفت میزنی ازکجای خودت دراوردی که کوروش کبیر نبوده اگرم بوده خونخواربوده واقعا خجالت اوره حرف یسری از ادما توکشورای خارجی فرهنگ ایرانو با اسم کوروش میشناسن اونوقت این اقا میگه همچین کسی اصلا نیس هه خنده داره
کوروش کبیر دروغی بیش...
کوروش کبیر افتخار ماست و تویی که این حرف رو میزنی از ما و ازقوم پارس نیستی و تو یک وطن فروش هستی و معلومه اصلا مطالعه نداری چون حتی انگلیسی ها به کوروش کبیر ماحسادت میکنند
عشق من کوروش
خوبه
خوب بود ممنون درباره ى اهورا مزدا و زر تشتى ها اطلا عاتى بديد
کروش کبیر تویی پیامبر خدا
کروش کبیر تویی پیامب...
درسته کروش خوبه ولی نه دیگه پیامبر
کروش کبیر تویی پیامب...
کوروش افتخار من ایرانی است
درودبرشما عزیزان خواهشمندمدرادامه نام کوروش کبیر نیارید چون کلمه عربی وبیګانه است
درودبرشما عزیزان خوا...
کوروش یک کلمه کاملا فارسی و بردیا وکامبیز و داریوش و دانیال نیز اسم های ایرانی هستند
سلام من یک مستند ساز هستم و می خوام یک مستند درباره ی کوروش کبیر درست کنم دعا کنید که این کار عملی بشه آزادگان
سلام من یک مستند ساز...
انشالاکه عملی بشه وبه نحوه احسنت چیزی که لایقش باشه بسازی نه سرسری باشه عاشق تاریخم وخواهم ماند
سلام من یک مستند ساز...
من فامیلم رضاییان است برای شمادعامی کنم ولی به یک شرت این هم انکه که چیزالکی درمردکوروش کبیرنسازید می شه بپرسم شبکه چندپخش میکنید
سلام من یک مستند ساز...
درود فراوان بر شما
درود و صد درود بر کوروش کبیر
درود و صد درود بر کو...
میبالیم بر ایرانی بودنمان
درودبرکورش کبیر و درود خداوند بر مردمان ایران و دوستداران تاریخ اگر ممکنه اطلاعات بیشتری در مورد کشور دارایی حکومت های مختلف بدین خداحافظ یا علی...
درود بر کوروش پادشاه اریاییان لطفا اگر امکان داره درباره اهورا مزدا و زرتشتی ها که در زمان کوروش کبیر بوده اند هم اطلاعاتی بدین ممنون میشم اگر امکان داره نام چند کتاب تاریخی درمورد کوروش بدین
سلام بر کوروش الگوی من بهترین پاداش خدا بر ایران من
سلام بر کوروش الگوی ...
درود بابت پیام زیباتون
درود برشما
باسلام.درمورد کوروش گفته شده که از معدود پادشاهانی بوده است که در طول زندگی خود فقط یک همسر داشته است اونوقت چطور ممکن است به ملکه ماساژتها در خواست ازدواج داده باشد،درمورد هرودوت هم گفته شده بسیاری از نوشته هایش با تاریخ مغایرت داشته و بخصوص در مورد ایرانیان نظری مغرضانه داشته من به دوستانی که به تاریخ هخامنشیان علاقه دارند توصیه می کنم کوروشنامه گزنفون رابخوانند که در غرب کتاب بسیار معروفی است درمورد این کتاب گفته شده در آمریکا گروه سیاسی بنیانگذارایالات متحده (پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا) مانند توماس جفرسون، جان آدامز، و بنجامین فرانکلین آن را نمونه خوبی برای پس‌زدن تفکر سیاسی عقب افتاده قرون وسطی و ساخت بنای جامعه مدرن و شیوه حکومت‌داری صالح می‌دانستند. از همین رو توماس جفرسون دو نسخه از آن را همواره با خود داشت.
از توجه شما به تاریخ کش.رم ممنونم اما اینکه نوشته اید ایت االله مکارم و علامه طباطبائی کورش را ذوالفرنین دانسته اندخلاف نظرات انان می باشد در تفسیرنمونه و المیزان کورش را ذوالفرنین نمی داند .لطفا یک بار دیگر مطالعه فرمائید. قول ابوالکلام هندی را نقل کرده اند ولی تائید نکرده اند. نظر اینجانب این است اگر انچه را مه برای کورش نوشته اید درست باشد کورش هم یک جوانمرد ایرانی است که مورداحترام و افتخار هر ایرانی خواهد بود. نقل خلاف از دانشمندان بر خلاف جوانمردی است . لطفااز مطالعه تفاسیر نمونه و المیزان در مورد ایات ۸۳ تا ۹۸ سوره کهف نقل قول خود را تصحیح فرمائید.با تشکر
درود وصد درود بر کوروش
درود بر کوروش کبیر روحت همیشه شادباد.
درود خدابرشما
سلام ودورودخداوند برشما ازتون استدعا دارم خواهشمندم که بیشتر به این آثار باستانی توجه کنید ما ایرانیها تا موقعی که چیز گرانبهای رو داریم قدرشو نمی‌دونیم موقعی که از دستش می‌دیم میفهمیم که چی از دست دادیم پس چه خوبه نزاریم دور بشه ممنون زنده باد کوروش کبیر روحت شاد
سلام ودورودخداوند بر...
درودبرکورش کبیر ک یادش میان تمام مردم جهان جاری است
درودبرکورش کبیر ک یا...
تازنده هستم خون پاک اریای دروجوم جاریست نام کوروش برزبانم هست درودخدابرپاک ترین پیغمبرش کوروش
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش