جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۳۰

زندگینامه پله فوتبالیست محبوب برزیل (+ تصاویر)

عکس های پله فوتبالیست,زندگینامه پله,مهارت های پلهتصاویر پله فوتبالیست 
پله به عنوان مهاجم فوتبال، مشغول به فعالیت است و از بزرگترین بازیکنان تمام ادوار شناخته می شود و موفق به کسب لقب« برترین» از سوی فیفا شده است. او در قرن بیستم، از محبوب ترین و موفق ترین چهره های ورزشی به شمار می رود.

چکیده ای از بیوگرافی پله 

نام:ادسون آرانتس دو ناسیمنتو

زاده:۲۳ اکتبر ۱۹۴۰

زادگاه:ترس کوراسویس، میناز ژرایس، برزیل

حرفه:فوتبالیست

ملیت:برزیلی

قد:۱.۷۳ متر

درگذشت: ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲

بیوگرافی پله

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو که به لقب پله مشهور است؛ در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در شهر ترس کوراسائویس برزیل دیده به جهان گشود. وی نخستین فرزند خانواده محسوب میشود. خواهر پله که ماریا نام دارد در سال ۱۳۲۱ به دنیا آمده و برادر او با نام ژکا در سال ۱۳۲۸ متولد شده است.« داندینهو» نام پدر پله میباشد که به عنوان بازیکن فوتبال آماتور شناخته میشود و مادر این فوتبالیست، خانه دار بوده است.

همسر و فرزندان پله

پله وقتی که ۲۶ ساله شد؛ یعنی در سال ۱۹۶۶ با خانم رزمای، زندگی مشترکی تشکیل داد و حاصل این ازدواج، دو دختر و یک پسر بودند. پله و رزمای بمدت ۱۶ سال با هم زندگی کردند ولی در سال ۱۹۸۲ طلاق گرفتند. پس از آن پله در سال ۱۹۹۴ برای بار دوم با اسیریا ازدواج کرد و در سال ۱۹۹۶ صاحب دوقلوهای جاشوا و سلست شد. این زوج پس از گذشت ۱۲ سال زندگی مشترک در سال ۲۰۰۸ از هم جدا شدند. درنهایت رابطه ی عاشقانه ی پله با خانم« مارسیا آوکی» در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت. همسر پله در زمینه ی وارد کننده تجهیزات پزشکی ورزشی ژاپن، مشغول به فعالیت بود. این زوج در سال ۲۰۱۶ وقتی که پله به سن ۷۶ سالگی رسید و مارسیا ۴۴ ساله شد؛ با هم به صورت رسمی ازدواج کردند.

عکس های پله فوتبالیست,زندگینامه پله,مهارت های پلهپله در کنار همسر اولش رزمای و فرزندش

القاب پله

پله در دوران درخشش خود، موفق به دریافت لقب های زیادی شد که از معروفترین آن ها می توان به لقب های شاه سطان و مروارید سیاه اشاره کرد.

مهارت های پله

ویژگی های منحصر به فرد پله عبارتست از:

- بازی با هر دوپا

- دریبل زنی بی نظیر

- پاسوری به یاد مادندنی

- سرعت، دقت و قدرت شوت بی نظیر

فعالیت های پله

پله با باشگاه سانتوس در سن ۱۵ سالگی قرارداد بست و اولین بازی خود را در سپتامبر ۱۹۵۶ در مقابل کورینتیانس انجام داد و در دروازه این تیم، نخستین گل خود را زد. پله، موفق به کسب سه جام جهانی در دوران بازی گری اش شد و رکوردهای بسیاری را شکست؛ او به عنوان نخستین بازیکنی بود که توانست ۱۰۰۰ گل را به نتیجه برساند.« او ری»( شاه) و« پرولا نگرا»( مروارید سیاه) از القاب دیگر این بازیکن به شمار می رود. درواقع بزرگترین فوتبالیست تاریخ جهان از نظر طرفداران، پله می باشد.

پله فوتبالیست,پله فوتبالیست برزیلی,عکس های پله بازیکن برزیلیعکسهای پله بهمراه همسر دومش اسیریا

حضور افرادی همچون پله، کارلوس آلبرتو، توستائو، جرزینهو، ریوه لینو و ... در برزیل در جام جهانی ۱۹۷۰ باعث شد تا انگلیس از این تیم شکست بخورد و برزیل عنوان قهرمانی را از آن خود کند. ایتالیا هم با درخشش ریوا، سینا، ماتزولا و فاکتی موفق شد تا مرحله نیمه نهایی پیش رود. پله با ضربه ی سر در دیدار پایانی توانست نخستین گل برزیل را بزند و کنترل میانه میدان را با هنرمندی تمام در دست بگیرد. او در نهایت باعث پیروزی ۴- ۱ تیمش بر ایتالیا شد و جام ژوله ریمه را دریافت کرد.

پله می تواند با هر دو پایش بازی کند؛ او دارای خصلت هایی همچون تمام کننده ی قهار، دریبل زن بی نظیر و پاسور بیادماندنی می باشد. او حتی بعنوان یک فوروارد، تکل زن قهاری بود. از مهمترین ویژگی های این بازیکن می توان به سرعت و قدرت شوت او اشاره کرد. او با به ثمر رساندن ۱۲۸۱ گل، سه جام جهانی را در دوران حرفه ای خود دریافت کرد.

بیوگرافی پله,پله و همسرش,پله فوتبالیستتصاویر پله و همسر سومش مارسیا آوکی 

پله در باشگاه برزیلی سانتوس، تمام دوران فوتبال خود را بازی کرد و تنها با سفر به ایالات متحده آمریکا در سال های آخر برای کاسموس بازی کرد. پله بعد از این که در سانتوس بمدت ۱۷ سال زندگی کرد؛ سرانجام در سال ۱۹۷۵ به نیویورک سفر کرد و در تیم کاسموس بمدت ۳ فصل بازی کرد و برای این تیم در طی ۶۴ دیدار، موفق به زدن ۳۷ گل شد. پله در سال ۱۹۷۷بعد از این که بازنشسته شد؛ فعالیت خود را بعنوان یک شخصیت ورزشی شروع کرد و چند وقتی هم در سمت وزیر ورزش برزیل فعالیت داشت.

پله در تیم ملی برزیل

پله تابحال نتوانسته توپ طلا را دریافت کند؛ به این خاطر که در آن زمان توپ طلا فقط به بازیکنان اروپایی تعلق می گرفت. این مهاجم در زمانیکه تیم ملی فوتبال برزیل فعالیت داشت؛ در سال های ۱۹۶۲، ۱۹۵۸ و ۱۹۷۰ سه جام جهانی را از آن خود کرد. آخرین بازی پله در تیم برزیل در سال ۱۸ جولای ۱۹۷۱ دربرابر تیم یوگسلاوی بود.

پله فوتبالیست,پله فوتبالیست برزیلی,عکس های پله بازیکن برزیلیعکس از پله 

پله در جام جهانی

در جام جهانی ۱۹۷۰ تیم ملی برزیل توانست انگلیس را شکست دهد و در نیمه نهایی به مصاف ایتالیا رفت. او در دیدار پایانی، با نتیجه ۴- ۱ توانست ایتالیا را شکست دهد. پله تیم ملی کشورش را در دیدار پایانی جام جهانی ۱۹۵۸ به مقام قهرمانی رساند تا لقب جوان ترین بازیکن برزیل را با ۱۷ سال سن دریافت کند. او در دومین دیدار خود مقابل چکسلواکی در جام جهانی ۱۹۶۲ مصدوم شد و نتوانست در این مسابقات، همراه با تیمش همراه شود. در جام جهانی ۱۹۶۶، پله به خاطر مصدومیتش در مرحله گروهی حذف شد.

بازیگری پله

پله علاوه بر مهارت در زمینه ی فوتبال، به هنرنمایی در فیلم سینمایی فرار بسوی پیروزی در کنار استالونه پرداخته است. نقش او در این فیلم، بازی در زندانی هایی بود که در کمپی از نازی های آلمانی زندانی شده بودند و یک مسابقه فوتبال را برگزار کردند و از این طریق از زندان، فرار کردند. او به فعالیت در فیلم ها و مجموعه تلویزیونی های دیگری مشغول بوده است.

عکس های پله فوتبالیست,زندگینامه پله,مهارت های پلهپله بازیکن سابق فوتبال

کتاب زندگینامه پله

پله با همکاری رابرت ال فیش در سال ۱۹۷۷ زندگینامه ی خود را نوشت و نام این کتاب را پله:زندگانی من و این بازی زیبا» انتخاب کرد و به وسیلهٔ انتشارات رازی در سال ۱۳۶۴ با برگردان فریدون مجلسی، این کتاب را در ایران به انتشار رساند.

پله و حضور در ایران

پله بعد از سفر به تهران در سال ۱۳۵۱ خورشیدی در فرودگاه مهرآباد تهران، توسط مردم ایران به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

خداحافظی پله از فوتبال

در سال ۱۹۷۷ پله بازنشسته شد و در حال حاضر در جهان به عنوان یکی از سفیران فوتبال شناخته میشود.

زندگینامه پله,مهارت های پله,همسر و فرزندان پلهافتخارات پله 

بیماری پله

پله چندین سال پیش در خانه اش بیهوش شد و او را به بیمارستان بردند. عقیده ی متخصصان این بود که خستگی شدید پله، دلیل این بدحالی اش بوده است. او بعد از مدتی تحت عمل جراحی مفصل ران قرار گرفت و مدتی را برای حضور در محافل مختلف به علت کم توانی اش با ویلچر می رفت و با گذشت زمان افسرده شد. او حتی برای حضور در مراسم قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با ویلچر رفت.

درگذشت پله فوتبالیست محبوب برزیل:

اسطوره فوتبال برزیل بعد از چند ماه مبارزه با بیماری در تاریخ  ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ در سن ۸۲ درگذشت.

زندگینامه پله,مهارت های پله,مراسم تشییع پیکر پله در برزیلمراسم تشییع پیکر پله در برزیل

مهمترین افتخارات پله

نخستین بازیکنی که در سال ۲۰۱۴ میلادی موفق به دریافت جایزه افتخاری بهترین بازیکن جهان از فیفا شد؛ پله بود. کریستیانو رونالدو در آن شب توانست جایزه بهترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۳ را به دست آورد و در همین مراسم به پله یک توپ طلا به صورت افتخاری داده شد.

- برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین المللی المپیک

- قهرمان جام جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰

- قهرمان جام بین قاره ای با سانتوس ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳

- بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۷۰

- مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی ۱۹۷۳

- رکورددار گلزنی در بازی های رسمی با ۱۲۸۱ گل

- ۹۲بازی ملی، ۷۷ گل

- حضور در جام جهانی:۴ دوره( ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰)- ۱۴ بازی، ۱۲ گل

مهمترین افتخارات پله

اسطوره فوتبال دنیا پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان روده در سن ۸۲ سالگی چشم از جهان فروبست.

پله فوتبالیست,پله فوتبالیست برزیلی,عکس های پله بازیکن برزیلیپله فوتبالیست برزیلی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش