پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۲۳

بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاسروبرت امرسون لوکاس جونیور یک اقتصاددان کلاسیک در دانشگاه شیکاگو است
در سال ۱۹۹۵ روبرت امرسون لوکاس جایزه نوبل اقتصاد را بخاطر " توسعه و اعمال نظریه انتظارات عقلایی و در نتیجه تغییر شکل آنالیز اقتصاد کلان و تعمیق در استدراک از سیاست اقتصادی"، دریافت کرد.

چکیده ای از بیوگرافی رابرت لوکاس

نام:روبرت امرسون لوکاس

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

بیوگرافی رابرت لوکاس

روبرت امرسون لوکاس در سال ۱۹۳۷ در یاکیما، واشنگتن به دنیا آمد. وی فرزند ارشد جین تمپلتون لوکاس بود. خواهر وی جنیفر نام داشت که در سال ۱۹۳۹ متولد شد و برادرش پیتر بود که در سال ۱۹۴۰ به دنیا آمد. پدر وی صاحب یک بستنی فروشی بود که با شروع جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۸ آنرا ترک کرد و به سیاتل رفت و در یک کارخانه تولید یخچال بعد از جنگ نیز بعنوان کارگر مشغول بکار شد ولی در محیط کار پیشرفت کرد و چند سال بعد مهندس فروش و سپس مدیرفروش شد و در نهایت به او ریاست کارخانه یخچال سازی لوئیس تعلق گرفت.

روبرت امرسون لوکاس، پدرش را در محاسبات ریاضی یاری میکرد و به همین منظور رابرت لوکاس به دروسی چون ریاضیات و علوم علاقمند شد. تمامی اعضای خانواده او انتظار داشتند تا رابرت بعد از پایان دوره دبیرستان در دبیرستان روزولت به دانشگاه واشنگتن در سیاتل وارد و مهندس شود، ولی بورسیه تحصیلی به او از سوی دانشگاه سیاتل تعلق نگرفت و ناچارا رابرت به دانشگاه شیکاگو رفت. دانشگاه شیکاگو فاقد دانشکده مهندسی بود و به همین علت رابرت لوکاس مجبور به انتخاب ریاضیات شد ولی از آنجا که آنچه در دانشگاه شیکاگو بعنوان دروس ریاضی ارائه می شد برای وی سخت بود از ریاصیات رویگردان شد و علاقه مند به تاریخ تمدن غرب شد. 

تحصیلات رابرت لوکاس

روبرت امرسون لوکاس در سال ۱۹۵۹ لیسانس خود را در تاریخ از دانشگاه شیکاگو اخذ کرد. در حالیکه وی بعنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی در سال ۱۹۵۹ در دانشگاه کالیفرنیا تحصیل می کرد ، لوکاس از برکلی به دلایل مالی خارج شد و در سال ۱۹۶۰ به شیکاگو بازگشت. رابرت لوکاس در رشته اقتصاد در مقطع دکترا به تحصیل پرداخت. او به دلایل" شبه مارکسیست" معتقد بود که اقتصاد محرک واقعی تاریخ است و به همین علت بطور کامل قصد داشت خود را در اقتصاد غرق کند و سپس به بخش تاریخ بازگردد.

درباره ی رابرت لوکاس,رابرت لوکاس,بیوگرافی رابرت لوکاسروبرت امرسون لوکاس، در خانواده‌ای از طبقه متوسط در واشنگتن به دنیا آمد

روبرت امرسون لوکاس بعد از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۶۳ از اساتید دانشکده مدیریت صنعتی موسسه فناوری کارنگی به دعوت ریچارد سیرت برای پیگیری تحصیلاتش در مقطع دکترا به آن جا رفت و مدرک دکترای خویش را گرفت. رابرت لوکاس با فراگیری تئوری عمومی تعادل و تئوری احتمالات پس از دو سال مقاله ای را تحت عنوان« سرمایه گذاری در شرایط تردید» نوشت و منتشر کرد. سپس تصمیم گرفت مدل جدیدی از اقتصاد پولی را ارائه دهد. به همین منظور چند سال مطالعه و تحقیق کرد تا سرانجام نتایج مطالعات خود را در سال ۱۹۶۰ در مقاله ای با عنوان« انتظارات و بی طرفی پول» جمع بندی کرد و در سال ۱۹۶۲ آن مقاله را منتشر نمود. در سال ۱۹۹۵ همین مقاله از طرف بنیاد نوبل برگزیده رشته اقتصاد شد.

فعالیت های رابرت لوکاس

از بانفوذترین نظریه پردازان اقتصاد جدید و رهبر مکتب نئوکلاسیک که شکل جدیدی از مکتب شیکاگو میباشد روبرت امرسون لوکاس نام دارد. او به علت توسعه انتظارات عقلایی و کلاسیکی جدید در اقتصاد کلان شناخته شده است. رابرت لوکاس مطالعاتی در زمینه های مختلف نظیر مطالعات اقتصادسنجی، جانشینی سرمایه- کار و تغییر در ظرفیت مطلوبیّت، نظریه سرمایه گذاری و تغییر تکنولوژیکی در سطح صنعت و مؤسسات بازرگانی، فعّالیت اقتصادسنجی و نظری درباره عرضه نیروی کار، نظریه دور تجاری و نظریه سرمایه داشته است.

روبرت امرسون لوکاس توانست باتوجه به انتظارات عقلایی بعنوان مجموعه ای از باورهای" خودبه خود عملی ساز" افراد تعریف جامعی از تعادل را ارائه و مدل های اقتصاد کلان دقیقی بر اساس آن تهیه کند که در آن مدل ها، فعالیت های اقتصادی و اشتغال اتفاقی به دور سطحی طبیعی( بطور خودزایشی) دور می زند. ساختار این مدل ها کلاسیک هستند، کل بازارها و حتی بازارکار، فرض شده اند که رقابتی عمل می کنند و تفکیک بین بیکاری ارادی و غیرارادی از بین میرود تا در سطح اشتغال، مطالعه نوسانات آسان تر صورت می گیرد.

زندگینامه روبرت امرسون لوکاس,بیوگرافی روبرت امرسون لوکاس,رابرت لوکاسروبرت امرسون لوکاس در بهینه سازی ساختار مالیات، خدمات قابل توجهی انجام داد

افراد در مدل اولیه روبرت امرسون لوکاس، اطلاعات ناقص دارند و هر چند کاملاً منطقی عمل می کنند ولی نمی توانند شوک های حقیقی که در اقتصاد ایجاد می شود ، را از شوک های پولی تشخیص دهند و عکس‌العمل آن ها بگونه ایست که بین بیکاری و تورم رابطه ای معکوس وجود دارد. تحلیل مزبور، تأثیر مهمی بر عملکرد اقتصادسنجی و تخمین سیاست های اقتصادی مطابق با آنچه که به انتقاد لوکاس معروف است ، گذاشت. انتظارات عقلایی در اصل فرض می کند که هنگام شکلدهی انتظارات آتی خود واحدهای اقتصادی به صورت عقلایی عمل می کنند. فرضیه انتظارات عقلایی، تفکر اقتصادی را به شکل عمیقی در اقتصاد کلان تحت تأثیر قرار داده است که میتوان در این مورد از زمینه هایی مثل مصرف، سرمایه گذاری و تعدیل قیمت نام برد.

بهینه سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس

روبرت امرسون لوکاس در بهینه سازی ساختار مالیات، خدمات قابل توجهی انجام داد. خدمات وی سبب شد باورهای بنیادینش در این زمینه تغيير کند. او در اوایل دهه ۱۹۶۰ بر این باور بود که مطلوب ترین ساختار مالیاتی در ایالات متحده ، فقط  مالیات از سود سرمایه بعنوان یک درآمد عادی است. او در سال ۱۹۹۰ گفت:« نه سود سرمایه و نه هر یک از درآمدهای حاصل از سرمایه هرگز نباید مشمول مالیات شوند». او با از میان برداشتن مالیات بر سرمایه، تخمین زد که سهام سرمایه ایالات متحده در حدود ۳۵ درصد  افزایش پیدا میکند.

اعتقاد به مالیات کم یا صفر درصد از سود سرمایه اغلب به طرفداران اقتصاد طرف عرضه نسبت داده شده است. روبرت امرسون لوکاس از لحاظ سیاسی یک لیبرال است به علت اینکه در سال ۱۹۸۲ در جواب خبرنگاری که از او پرسید« آیا بی عدالتی اجتماعی وجود دارد؟»، پاسخ داد:« بله، مطمئناً. دولت با بی عدالتی اجتماعی گره خورده است.» و هنگامی که خبرنگار دیگری در سال ۱۹۹۲ از او درباره حدود دخالت اقتصادی پرسید، پاسخ داد:« حدود در سیاست اقتصادی، هیچگاه تغییر نمی کنند. مسئله همواره مرکانتیلیسم، بازار آزاد و مداخله دولت در مقابل بازار آزاد است.

روبرت امرسون لوکاس,تحصیلات رابرت لوکاس,روبرت امرسون لوکاس جايزه نوبل اقتصادرابرت لوکاس برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۹۵ است

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش