سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۵۸

بیوگرافی یان کوم؛ بنیانگذار برنامه واتس اپ

یان کومیان کوم
واتساپ به عنوان یکی از پرکابردترین شبکه های اجتماعی است که توسط یان کوم آمریکایی ساخته و سپس در سال ۲۰۱۴ با مبلغ ۱۹ میلیارد دلار از وی خریداری شد. در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بیوگرافی این کارآفرین اشاره کنیم.

چکیده بیوگرافی یان کوم

نام کامل: یان بوریسوویچ کوم

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۷۶

محل تولد: اوکراین، کی یوف

ملیت: آمریکایی

حرفه: تاجر، برنامه نویس، کارآفرین

دلیل شهرت: راه اندازی واتساپ

ثروت: ۱۵/۱ میلیارد دلار

بیوگرافی یان کومبیوگرافی یان کوم

بیوگرافی یان کوم

یان بوریسوویچ  کوم در ۲۴ فوریه ۱۹۷۶ در کی یف اوکراین به دنیا آمد. اصالت وی اوکراینی آمریکایی است که شهرت وی به دلیل ایجاد برنامه واتس آپ به عنوان پیام رسان اجتماعی می باشد. واتس آپ در سال ۲۰۱۴ به وسیله فیسبوک به مبلغ ۱۹.۳ میلیارد دلار خریداری شد.

یان کوم در یک خانواده کاملا یهودی در فاستیو بزرگ شد و در سال ۱۹۹۲ زمانی که شانزده ساله بود همراه با مادر و مادربزرگش به مونتین ویو در کالیفرنیا مهاجرت کردند. خانواده وی توانستند با یک حمایت مالی اجتمالی، آپارتمانی دوخوابه بخرند. پدر یان کوم تصمیم داشت بعد از مدتی به خانواده اش در مونتین ملحق شود اما او هرگز نتوانست اوکراین را ترک کند، درنهایت نیز در سال ۱۹۹۷ از دنیا رفت. 

یان کوم تا زمانی که پدرش از دنیا رفت با مادرش ارتباط داشت، مادر وی در ابتدا به عنوان پرستار و سپس به عنوان یک نظافتچی در یک فروشگاه موادغذایی کار می کرد. مادر یان کوم در سال ۲۰۰۰ بعد از تحمل یک دوره سرطان سخت از دنیا رفت. 

یان کوم و راه اندازی واتس اپدرباره یان کوم

فعالیت های اولیه یان کوم

یان کوم زمانی که ۱۸ ساله بود به برنامه نویسی کامپیوتر علاقه پیدا کرد، به همین دلیل در دانشگاه ایالتی سن خوزه ثبت نام کرد، همچنین به عنوان یک چک کننده امنیتی در ارنست اند یانگ مشغول به کار شد. کوم همزمان با این در سال ۱۹۹۶ در یک اتاق فکر امنیت کامپیوتر نیز کار می کرد و توانست با افرادی نظیر فانینگ، نپستر و جوردن رایتر آشنا شود.

ملاقات برایان اکتون و یان کوم به سال ۱۹۹۷ برمی گردد، زمانی که وی در ارنست و یانگ مشغول به کار بود. در اواخر همین سال وی توانست به عنوان مهندس زیرساخت به استخدام یاهو دربیاید، سپس بعد از گذشت مدتی کوتاه دانشگاه را ترک کرد. در مدت نه سال کوم همراه با اکتون در یاهو مشغول به کار بودند اما در سپتامبر ۲۰۰۷ تصمیم گرفتند تا آنچا را ترک کرده و به مدت یک سال مرخصی بگیرند، سپس به آمریکای جنوبی مهاجرت کرده و مشغول بازی فریزبی شدند، همچنین برای استخدام در فیس بوک درخواست دادند، اما این شرکت آنها را رد کرد. 

خودروی یان کومعکس های یان کوم

راه اندازی واتس اپ

یان کوم در سال ۲۰۰۹ یک آیفون خرید و متوجه شد که اپ استور از طرح هفت ماهه خود صحبت می کند که به صنعت جدیدی از برنامه ها اشاره دارد، وی همراه با دوستش الکس فیشمن ساعت ها درباره ایده ساخت یک اپلیکیشن صحبت کردند و تقریبا توانستند واتس اپ را درنظر بگیرند. یک هفته بعد از این جلسه چند ساعته زمانی که یان کوم تنها ۳۳ سال سن داشت، واتس اپ در کالیفرنیا راه اندازی شد. 

واتس اپ در ابتدا به عنوان یک برنامه محبوب شناخته نمی شد اما در سال ۲۰۰۹ زمانی که قابلیت push notification توسط اپل به برنامه اضافه شد، شانس به یان کوم رو کرد. واتس اپ بعد از مدتی کاربران بسیار زیادی پیدا کرد و کوم اکتون را متقاعد کرد که به این شرکت اضافه شوند. پس از اینکه اکتون موفق به جمع آوری ۲۵۰۰۰۰ دلار سرمایه اولیه شد، کوم به اکتون عنوان بنیانگذار را داد.

یان کوم در کنار نتانیاهویان کوم بنیانگذار واتس اپ

فروش واتس اپ و پیوستن به فیس بوک

زاکربرگ در ۹ فوریخ ۲۰۱۴ از یان کوم دعوت کرد تا به خانه اش بیاید، سپس از وی به صورت رسمی خواست تا به هیئت مدریه فیس بوک بپیوندد. بعد از گذشت ده روز فیس بوک اعلام کرد که واتس اپ را به ارزش ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرده است. در نیمه اول سال ۲۰۱۶، کوم بیش از ۲.۴ میلیارد دلار از سهام فیس بوک را فروخت که حدود نیمی از کل دارایی او است

یان کوم در کنار موسس فیس بوک زاکربرگیان کوم در کنار زاکربرگ

خروج یان کوم از فیس بوک

یان کوم در آوریل ۲۰۱۸ اعلام کرد که قصد دارد واتس اپ را ترک کند و به دنبال اختلافاتی که با هیئت مدیره فیس بوک داشت تصمیم گرفت تا کناره گیری کند. در ابتدا تصور می شد با خروج از شرکت فیس بوک، سرمایه ای به اندازه یک میلیارد دلار که سهام سرمایه گذاری نشده وی بود، از دست می رود. با این حال، چند ماه بعد مشخص شد که او هنوز به طور رسمی توسط فیس بوک استخدام شده است و ۴۵۰ میلیون دلار سهام از شرکت از طریق طرحی به اصطلاح "استراحت و جلیقه" دریافت کرده است.

دارایی یان کوم

در اکتبر ۲۰۲۳ اعلام شد که سرمایه خالص وی برابر با ۱۵.۲ میلیارد دلار آمریکا است و او یکی از ثروتمندترین افراد دنیا می باشد. کوم در سال ۲۰۲۳ با دارایی خالص ۱۵.۱ میلیارد دلار در فهرست فوربس از ثروتمندترین آمریکایی ها در رتبه ۴۴ قرار گرفت. 

برنامه های بشردوستی یان کوم

یان کوم در سال ۲۰۱۴ سرمایه ای یک میلیون دلاری به بنیاد فیری بی اس دی و همچنین مبلغ ۵۵۶ میلیون دلار نیز به بنیاد جامعه دره سیلیکون اهدا کرد. سپس در سال ۲۰۱۶ نیر مبلغ ۵۰۰ هزار دلار دیگر به  فیری بی اس دی داد.

یان کوم ۱۷ میلیون دلار به جامعه یهودیان اروپا و ۱۰.۶ میلیون دلار به فدراسیون جوامع یهودی CIS برای حمایت از تلاش‌های امدادی در طول جنگ ۲۰۲۲ روسیه و اوکراین اهدا کرد.

یان کوم همچنین به دو دانشگاه کمک کرده است: ۱ میلیون دلار به فوردهام و ۴۱ میلیون دلار به استنفورد، در حدود سال ۲۰۲۴، او ۲۵۰۰۰۰ دلار به کمیته حمایت از نامزدی دانیل لوری برای شهردار سانفرانسیسکو اهدا کرد.

خانه گران قیمت یان کومدارایی یان کوم

زندگی شخصی یان کوم

یان کوم یهودی است، او دوست ندارد که او را کارآفرین خطاب کنند و یک بار توییت کرد: "نفر بعدی که من را کارآفرین خطاب کند، توسط محافظ من به صورتش مشت خواهد خورد." او احساس می کند که کارآفرین نیست، زیرا کارآفرینان با کسب درآمد انگیزه دارند، در حالی که او گفته است که فقط می خواهد محصولات مفید بسازد.

در فوریه ۱۹۹۶، کوم در دادگاه ایالتی در سن خوزه، کالیفرنیا حکم منع شد. نامزد سابق او حوادثی را توصیف کرد که در آن او کوم را به صورت کلامی و فیزیکی دست به تهدید وی می زند. در اکتبر ۲۰۱۴، کوم در مورد این قرار منع تعقیب گفت: «من از رفتار خود شرمنده هستم و شرمنده هستم که رفتار من او را مجبور به اقدام قانونی کرد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش