دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۸۹

زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دلمایکل دل
شاید تا به حال مارک کامپیوتری دل به گوشتان رسیده باشد، این کمپانی توسط مایکل دل بنیانگذاری شد و امروزه به عنوان یکی از بهترین ها در این عرصه فعالیت دارد. مایکل دل اکنون بزرگترین فروشنده مستقیم سیستم های رایانه ای در دنیا شناخته می شود. 

چکیده بیوگرافی مایکل دل:

نام کامل: مایکل ساول دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,عکس مایکل دلبیوگرافی مایکل دل

بیوگرافی مایکل دل:

مایکل ساول دل در ۲۳ فوریه سال ۱۹۶۵ در هیوستون ایالت تگزاس آمریکا به دنیا آمد. لورین شارلوت مادر مایکل یکی از فعالان بازار بورس بود و پدرش الکساندر دل به عنوان دندانپزشک ارتودونسی شناخته می شد. دوران ابتدایی دل در مدرسه هرا هیوستون طی شد، از همان کودکی به صورت پاره وقت به خرید و فروش سهام مشغول بود و علاقه زیادی به کامپیوتر از خود نشان می داد. زمانی که به ۷ سالگی رسید یک ماشین حساب خرید، این ابزار کوچک توانست مسیر زندگی دل را به سمت فناوری‌های دیجیتال بکشاند.

دل از ۱۲ سالگی کار کردن را آغاز کرد و بعد از مدتی کار در ظرف شویی به سرعت پیشرفت کرد و به عنوان مدیریت بخشی از کارگران مشغول به کار شد. زمانی که ۱۵ ساله شد اولین کامپیوتر خود که یک Apple II بود خرید و با استفاده از دمونتاژ کردن آن به بررسی قطعات پرداخت. 

دل برای تکمیل دوران مدرسه خود به دبیرستان مموریال در هیوستون رفت، خانواده او اصرار داشتند که به دانشکده پزشکی برای ادامه تحصیل برود.

فروش حق اشتراک مجله‌ی هیوستون پست یکی از شغل های پردرآمدی بود که در دوران نوجوانی خود داشت. او جمعیت علاقه مند به خرید اشتراک را مطالعه می کرد سپس با همیاری دوستان و همکلاسی هایش به درآمد خوبی در این زمینه دست پیدا کرد. در سال اول درآمد دل بالغ بر ۱۸ هزار دلار بود و بیشتر مشتریان او را معلمانش بودند. 

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,عکس کودکی مایکل دل عکس کودکی مایکل دل در کنار مادرش

بنابر اصراری که خانواده مایکل داشتند در سال ۱۹۸۳ وارد دانشکده پزشکی شد، اما علاقه ی او به کامپیوتر ذهنش را رها نمی کرد. به همین دلیل در حین تحصیل در دانشگاه تگزاس شغل پاره وقتی در خصوص کامپیوتر راه اندازی کرد. او در این کار کامپیوترهای شخصی را ارتقاء می داد یا آنها را تعمیر می کرد، درآمد او از این کار در ماه اول به ۱۸۰ هزار دلار رسید.

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,فعالیت کاری مایکل دلعکس کودکی مایکل دل

فعالیت کاری مایکل دل:

با گذشت مدتی از فعالیت مایکل در بازار قطعات کامپیوتر، متوجه شد که درآمد حاصل از فروش مستقیم قطعات، بسیار بیشتر از خرده‌فروشی و مونتاژ کامپیوترهای شخصی می باشد. به همین دلیل بعد از کسب درآمد کافی دانشگاه خود را رها کرد و تمام تمرکز خود را بر کسب درآمد از طریق کامپیوتر گذاشت. 

در سال ۱۹۹۹ مایکل مجددا به دانشگاه برگشت و برای ثبت تصاویر یادگاری دانشجویان در مراسمی در دانشگاه تگزاس شرکت کرد.

در سال ۱۹۸۴ مایکل دل اولین شرکت خود را به نام PC's Limited ثبت کرد، در سال ابتدایی کارش درآمد حاصل از فعالیت به ۶ میلیون دلار رسید. سه سال بعد از آن نام شرکت را به Dell Computer Corp تغییر داد.

در سال های ابتدایی فعالیت کارمندان کمی برای او فعالیت می کردند و وظایفی مانند فروش، ساخت و تعمیر قطعات و آماده کردن سفارشات را برعهده داشتند. 

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,شرکت قدیمی مایکل دل شرکت قدیمی مایکل دل

رشد شرکت دل به قدری زیاد بود که توانست از مایکل دل در سن ۲۷ سالگی یک مدیر عامل موفق بسازد به طوری که او را در لیست ۵۰۰ شرکت برتر وبسایت فورچن قرار داد. یکی از سکوهای پیشرفت دل را می توان تصمیم آنها برای فروش محصولات از طریق اینترنت دانست. آنها وبسایت دل را برای فروش رسمی محصولات خود معرفی و سرورهای اختصاصی را برای این کار طراحی و راه اندازی کردند. بر اساس گزارشات همان سال فروش روزانه حدود یک میلیون دلار را برای شرکت دل عنوان کردند. 

با گذشت چند سال از جایگذاری شرکت دل در میان ثروتمندان تصمیم گرفت شرکتی را MSD Capital تاسیس کند تا درآمد و سرمایه گذاری های خانوادگی را مدیریت کنند. او در سال ۱۹۹۸ شرکت را برای همین هدف تاسیس کرد. 

فعالیت های این شرکت مدیریت تمامی سرمایه‌گذاری‌ها و املاک و مستغلات خانواده‌ی دل می باشد. این شرکت حدود ۸۰ کارمند دارد و دارای شعبه در شهرهایی مانند نیویورک، سانتا مانیکا و لندن می باشد. سرمایه گزاری های ام اس دی به شرکت هایی مانند ، مشاوره‌ی املاک در میکزیک، هاوایی و کالیفرنیا مربوط هستند. به دنبال رشد سریع شرکت دل، در سال‌های ابتدایی وارد لیست فورچن ۵۰۰ کرد. مایکل دل یکبار سمت مدیریت عاملی شرکت خود را رها و در سال ۲۰۰۴، این پست را به کوین رولیز اهدا کرد. خود دل به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیتش را ادامه داد. در سال ۲۰۰۷ هیئت مدیره از او درخواست کرد که مجددا به شغل قبلی اش برگردد. 

در سال ۲۰۱۳ دل تصمیم گرفت تا اکثر سهام شرکت را تحت مالیکت خودش داشته باشد تا بار دیگر شرکت را به شکل خصوص اداره کند. در همین سال با کمک گرفت از شرکت های مدیریت سرمایه‌ی سیلور لیک پارتنرز، مایکروسافت و کنسرسیومی، وام گرفت و توانست ۷۵ درصد از سهام خو را مجددا خریداری کند. 

این انتقال سهام با چالش های زیادی همراه بود، اما آنچه برای مایکل اهمیت داشت؛ خصوصی سازی مجدد شرکت ها دل بود. این انتقال ۲۵ میلیارد دلار برای این سرمایه گذار موفق هزینه داشت. 

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,تصاویر مایکل دلعکس های رسمی مایکل دل

زندگی شخصی مایکل دل:

مایکل دل شخصیتی بسیار خجالتی دارد و در سال ۱۹۸۹ با سوزان لیبمن ازدواج کرد. این زوج در حال حاضر ۴ فرزند دارندو همسر دل یک یک طراح ماهر اهل دالاس می باشد، او به خانواده بسیار اهمیت می دهد و سالیانه حدود ۳ میلیارد دلار برای برقراری امنیت آنها هزینه می کند، البته اقدامات امنیتی دل هیچ گاه به معنی عدم حضور فرزندانش در فضای مجازی نبوده است.

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,همسر مایکل دلمایکل دل در کنار همسرش

مؤسسه خیریه مایکل دل و همسرش:

دل و همسرش کودکان بسیاری را تحت حمایت خود قرار داده اند، این کار از سال ۱۹۹۹ با راه اندازی یک موسسه خیریه امکان پذیر شد. این موسسه توانسته از کودکان بسیاری در نقاط مختلف جهان حمایت کند.

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,خیریه مایکل دلمایکل دل همراه با همسرش در خیریه

افتخارات مایکل دل:

مایکل دل به جهت تمامی فعالیت‌های موثرانه‌اش عناوین و افتخارات بسیاری را به دست آورده است که در ادامه بر برخی از آنها اشاره می شود:

- دل به‌عنوان برترین کارآفرین سال توسط وب‌سایت Inc  معرفی شده است

- دل به عنوان برترین مدیرعامل آمریکایی از دیدگاه مجله Worth معرفی شده است.

- مایکل دل از طریق رسانه های مختلف به عنوان برترین مدیرعامل یاد کرده اند.

- در بخش رهبری کسب‌ و کار مؤسسه فرانکلین مایکل در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب جایزه Bower شد.

- کتاب Direct From Dell که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد از مهمترین افتخارات مایکل دل است و به داستان زندگی و پیشرفت های او در زمینه شرکت های دل اشاره دارد. 

- دل سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در زمینه فعالیت‌های علمی داشت و به طور مداوم آنها را حمایت و پشتیبانی می‌کند؛ به همین دلیل دانشگاه لیمریک ایرلند در سال ۲۰۰۲ دکترای افتخاری در رشته علوم اقتصادی را به مایکل دل اهدا کردند.

    

مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,افتخارات مایکل دلافتخارات مایکل دل

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش