چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۳۸

زندگینامه سعدی (+تصاویر)

سعدی,زندگینامه سعدی,سعدی شیرازیسعدی شیرازی
مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسندهٔ بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او "سعدی" است که از اسم اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد پسر زنگی گرفته شده است. سعدی شاعر و نویسندهٔ پارسی گوی ایرانی است.برای بهتر شناختن سعدی با ما همراه شوید.

چکیده ای از" سعدی شیرازی":

نام اصلی:ابومحمّد مُشرف الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف

تخلص:سعدی

زمینه فعالیت:شعر و نثر فارسی

تولد:۶۰۶هجری قمری

محل تولد:شیراز، کشور ایران

مرگ:۶۹۰ هجری قمری

شغل:شاعر و نویسندهٔ پارسی گوی ایرانی

جایگاه خاکسپاری:سعدیه، شیراز

تحصیلات:دانش آموخته مدرسه نظامیه بغداد

زندگی نامه سعدی:

سعدی شیرازی از شاعران معروف ایران زمین، در سال ۶۰۶ هجری قمری در شیراز چشم به جهان گشود. وی را مشرف الدین مصلح بن عبدالله بن مشرف نام نهادند، که بعدها به سعدی تخلص یافت.

درباره نام سعدی و اسم پدرش و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف بسیار است. پژوهشگران تاریخ فوت سعدی را سال های ۶۹۰ تا ۶۹۵ نوشته اند.

سعدی در شیراز پای به هستی نهاد و هنوز خردسالی بیش نبود که پدرش در گذشت. پس از فوت پدرش، جد مادری، مسعود بن مصلح، سرپرستی سعدی را بر عهده گرفت.بر مبنای گزارش ها پدر سعدی در دستگاه دیوانی اتابک سعد بن زنگی، فرمانروای فارس، شاغل بود.

آنچه مسلم است اغلب افراد خانواده سعدی اهل علم و دین و دانش بودند.سعدی خود در این باره می گوید:همه قبیله من، عالمان دین بودند• • •مرا معلم عشق تو، شاعری آموخت.

زندگی سعدی هم زمان با حمله مغول به ایران و سقوط یکایک حکومت های وقت مانند خوارزمشاهیان، عباسیان و اتابکان فارس بود.

تحصیلات سعدی

سعدی بعد از تحصیل مقدمات علوم از شیراز به بغداد رفت و به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخت.سعدی در نظامیه بغداد که مهم ترین مرکز علم و دانش آن زمان به حساب می آید در دروس استادان معروفی چون شهاب الدین سهروردی شرکت کرد.

سال های سفر سعدی

تحصیلات سعدی,سعدی,سعدی کیستتصویر سعدی

بعد از به پایان رساندن دوره آموزش، استاد سخن عزم سفر کرد. سعدی برای کسب علم و دانش و تجربه به طرف حجاز، شام و سوریه حرکت کرد. از آن جا راه خانه خدا را در پیش گرفت. در این بین، ازدواج را تجربه کرد و حاصل این ازدواج فرزندی بود که موجب انس و الفت سعدی شد. اما پس از چندي بدون دلیل فرزند خود را از دست داد و برای تحمل این درد و رنج مجدداً عزم سفر کرد.

سفرهای سعدی تنها جستجوی تنوع، طلب دانش و اگاهی از رسوم و فرهنگ های مختلف نبود. بلکه هر سفر تجربه ای معنوی نیز به شمار می آمد. سنت تصوف اسلامی همواره مبتنی بر سیر و سلوک عارف در جهان آفاق و انفس بود و سالک، مسافری است که باید در هر دو وادی، سیری داشته باشد؛ یعنی سفری در درون و سفری در بیرون.

سعدی در شهرهای شام به سخن رانی هم می پرداخت ولی در همین حال، بر اثر این سفرها به تجربه و دانش خود نیز می افزود.

اشعار سعدی,سفرهای طولانی سعدی,سعدیسعدی شاعر قرن هفتم

سعدی به شهر های مختلفی در تمام نقاط دنیا پا گذاشت و در این شهرها به تدریس و موعظه مشغول شد. سعدی در سیر و سلوك هم مقامی بس والا داشت. به تمام قلمرو اسلامی و همسایگان كشورهای اسلامی مسافرت كرد و دیده تیزبین او در هر ذره، عالمی پند و حكمت می دید. یك بار هم در جریان جنگ های صلیبی به طوری كه خودش در گلستان می نویسد به چنگ عیسویان اسیر می شود.

بعضی از صاحب نظران نیز سفر او به هندوستان و چند نقطه ديگر از دنیا را هم تائید کرده اند و احتمال می‌دهند این سفرها تقریباً ۳۰ سال به طول انجامیده باشد. با این حال مدت زمان سفرها و نقاطی که سعدی به آن جا سفر کرده، هنوز محل بحث و شک است.

سعدی در روزگار سلطنت اتابک ابوبکر بن سعد به شیراز بازگشت و در همین ایام دو اثر جاودان بوستان و گلستان را آفرید و به اسم« اتابک» و پسرش سعد بن ابوبکر کرد. بعضی معتقد هستند که او لقب سعدی را نیز از همین نام" سعد بن ابوبکر" گرفته است.

آثار سعدی

آثار سعدی,گلستان سعدی,سعدیمجسمه سعدی

آثار سعدی علاوه بر آن که عصاره و چکیده افکار و تأملات عرفانی و اجتماعی و تربیتی وی است، آینه خصایل و خلق و خوی و منش ملتی کهنسال است و از همین رو هیچ وقت شکوه و درخشش خود را از دست نخواهد داد.

همهٔ آثار سعدی اعم از شعر و نثر در مجموعه ای با عنوان کتاب کلیات سعدی جمع آوری شده است. از بین آثاری که در این کتاب آمده، بوستان و گلستان دو کتاب مستقل هستند. گلستان به نظم و نثر مسجع و بوستان به نظم توسط سعدی تألیف شده است. علاوه‌براین ، غزلیات و هزلیات ( یا خبیثات) نیز به صورت جداگانه به چاپ رسیده اند.

سایر آثار سعدی که در کتاب کلیات آمده است، عبارت اند از: قصاید، مراثی، ملمعات و مثلثات، ترجیعات، صاحبیه، رباعیات و مفردات.

یکی از ویژگی های آثار سعدی که باعث گستردگی آن بین مردم دنیا شده، روانی و سادگی آثار اوست. بوستان در کنار زبان روانی که دارد، مفاهیم عمیق اخلاقی را به چالش می کشد.

بوستان سعدی

کتاب بوستان که نام آن “سعدی نامه” میباشد ، هنگامی که سعدی در سفر به نقاط مختلف دنیا بود سروده شده است. این اثر که در قالب مثنوی است، از نظر وزن و قالب آنرا حماسی به حساب می آورند. با این حال محتوای آن بیشتر در زمینه اخلاق و تربیت، سیاست و مسائل اجتماعی است.

کتاب بوستان سعدی نزدیک به ۴ هزار بیت دارد و نسخه های فراوان از آن منتشر شده است. بوستان را میتوان کتابی اخلاقی و اموزشی دانست که سعدی آرمان شهر خود را در آن توصیف می کند.

گلستان سعدی

شاهكار سعدی در نثر، گلستان اوست كه در واقع نوعی مقامه نویسی است.ولی در این رویه گرد تقلید نگشته و راه تازگی و ابتكار را پیموده است.گلستان که بسياري آنرا تاثیرگذارترین کتاب نثر در ادبیات فارسی می دانند، یک سال بعد از بوستان به نگارش درآمد.

"سعدی" این کتاب را به سعد بن ابوبکر زنگی، ولیعهد جوان حکومت اتابکان تقدیم کرده است. قطعه معروف بنی آدم در باب اول گلستان:“در سیرت پادشاهان” آمده است و با داشتن مضمون انسان دوستانه اش توجهی جهانی یافته است. این قطعه بر سر در ورودی تالار ملل سازمان ملل متحد در نیویورک با خط نستعلیق دیده می شود.

گلستان سعدی کتابی کوچک با نثر بسیار روان و امیخته با شعر است که شاعر در یک دیباچه و هشت باب مجموعه داستان هایی را روایت می کند که در هر یک از این حکایت ها به نوعی چشم خواننده به زشتی ها و زیبایی های زندگی اجتماعی گشوده شده و هرکدام به تنهایی میتواند سرمشق زندگی انسانها قرار گیرد.

آرامگاه سعدی

سعدی,آرامگاه سعدی,اشعار سعدیآرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در ۴ کیلومتری شمال شرقی شیراز، در دامنه کوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا است. تاریخ وفات سعدی موضوعی بسیار مبهم و بحث انگیزست برای اینکه شرح حال نویسان دو تاریخ وفات برای او ترسیم کردند یکی ۱۷ آذر ماه ۶۷۰ و دیگری مهر ماه سال ۶۷۱ را تاریخ وفات این بزرگ مرد پارسی میدانند.

سعدی در خانقاهی که اینک آرامگاه اوست و در گذشته محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد.برای نخستین بار در قرن هفتم توسط شمس الدین محمد صاحب دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد.

بنای فعلی آرامگاه سعدی از طرف انجمن آثار ملی در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی با تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشیکاری ساخته شد. روبه روی این هشتی، ایوان زیبایی است که دری به آرامگاه دارد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 31
  • 9
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
عالی
عالی...
عالیییییی
خوب بود
بد ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش