دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۹۰۰۰۷

بیوگرافی کاملی از سردار سرتیپ حسین دهقان

سردار حسین دهقانسردار حسین دهقان
سردار حسین دهقان، از سال ۱۳۵۸، فعالیت رسمی خود را با عضویت در سپاه پاسداران آغاز کرد. وی در طول دوران خدمت خود در سپاه، مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده داشته است، از جمله وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مشاور فرمانده کل قوا در حوزه دفاعی.

چکیده بیوگرافی حسین دهقان

نام کامل: حسین دهقانی پوده

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۳۶

محل تولد: روستای پوده شهرستان دهاقان، استان اصفهان

حرفه: مشاور فرمانده کل قوا

شروع فعالیت: ۱۳۵۸ تاکنون

تحصیلات: دکترای مدیریت را از دانشگاه تهران

عسک سردار حسین دهقانبیوگرافی سردار حسین دهقان

بیوگرافی حسین دهقان

حسین دهقانی پوده در ۱۷ تیر ۱۳۳۶ در  روستای پوده شهرستان دهاقان، استان اصفهان به دنیا آمد. ایشان ازدواج کرده اند و دارای سه فرزند می باشند. 

حسین دهقان تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی متالوژی از دانشگاه تهران به اتمام رساند، همچنین برای مدرک فوق لیسانس مدیریت دولتی نیز از مرکز آموزش مدیریت دولتی اقدام کرد اما آن را به صورت ناتمام کنار گذاشت. حسین دهقان همچنین دارای دکترای مدیریت از دانشگاه تهران نیز می باشد. 

حسین دهقان به عنوان یکی از نظامیان و سیاستمداران ایرانی است که از سال ۱۴۰۲ به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی فعالیت می کند. دهقان همچنین به عنوان دبیر شورای توسعه سواحل مکران و مشاوره فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی نیز شناخته می شود. 

حسین دهقان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در دولت یازدهم؛ به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز فعالیت داشت. نام ایشان همراه با چند تن از سیاستمداران ایرانی از سال ۱۳۹۸ جزء تحریم های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.

سردار حسین دهقان مشاوره فرمانده کل قوادرباره سردار حسین دهقان

از فعالیت در سپاه تا وزارت دفاع

فعالیت نظامی حسین دهقان از سال ۱۳۵۸ با عضورت در سپاه پاسداران شروع شد به طوریکه ایشان در حین جنگ بین ایران و عراق از اعضای این نهاد بودند. ایشان از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ به عنوان جانشین فرمانده نیروی هوایی سپاه فعالیت داشتند همچنین از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه بودند. 

حسین دهقان قائم مقام وزیر دفاع در دولت هفتم و معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت های هشتم و نهم بوده است. 

سردار حسین دهقان در لباس شخصیفعالیت های سیاسی سردار حسین دهقان

مسئولیت‌های حسین دهقان

زمانی که حسین دهقان زادگاه خود؛ اصفهان را به مقصد تهران ترک کرد، مدتی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ وارد سپاه پاسداران شد. ایشان از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ فرمانده سپاه تهران بود و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ نیز فرمانده سپاه در اصفهان، سوریه و لبنان بودند. سمت مدیر کل بنیاد تعاون سپاه را در سال ۱۳۵۷ نیز برعهده داشتند. ایشان در سوریه و لبنان فرمانده سپاه در بخش آموزش فعالیت کرد. 

حسین دهقان به عنوان فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نیروهای هوافضا فعالیت داشته است. در سال ۱۳۶۵ نیز به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه انتخاب شد و در فروردین ۱۳۶۹ نیز به فرماندهی نیروی هوایی رسید. 

دوران ریاست ایشان تا سال ۱۳۷۱ ادامه داشت تا زمانی که محمد حسین جلالی به عنوان جانشین ایشان انتخاب شد. حسین دهقان از سال ۱۳۷۱ به عنوان معاون ستاد مشترک سپاه نیز انتخاب شده بود و بعدها به درجه سرتیپی ارتقا پیدا کرد. 

در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بین سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲؛ حسین دهقانی به عنوان معاون وزیر دفاع وقت یعنی علی شمخانی، انتخاب شد. حسین دهقان در سال ۱۳۸۲ به عنوان سرپرست وزیر دفاع بود و در سال ۱۳۸۴ نیر به عنوان معاون رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران انتخاب شد و تا تیر سال ۱۳۸۸ نیز در همین منصب باقی ماند. علاوه بر این سمت ها، حسین دهقان به عنوان مشاور رئیس جمهور وقت؛ محمود احمدی نژاد نیز مدتی به خدمت پرداخت. 

در بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹، حسین دهقان به عنوان معاون علی شمخانی در مرکز مطالعات استراتژیک نیروهای مسلح فعالیت می کرد، در سال ۱۳۸۹ نیز به عنوان دبیر کمیته سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد. 

حسین دهقان به عنوان مشاور علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس و محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران فعالیت می کرد. با این وجود حسین دهقان در سال ۱۳۹۱ تصمیم گرفت از احمدی نژاد فاصله بگیرد و به حزب اعتدال و توسعه با رهبری حسن روحانی رفت. 

در ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ حسین دهقان به عنوان یکی از گزینه های انتخابی وزیر دفاع انتخاب شد که با ۲۶۹ رای موافق و ۱۰ رای مخالف جایگاه احمد وحیدی را از آن خود کرد. در ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ رستم قاسمی؛ وزیر پیشین نفت، به عنوان مشاور حسین دهقان انتخاب شد. 

حسین دهقان در اوایل مرداد ۱۳۹۶ عنوان کرد که بعد از پایان خدمت دولت اول روحانی وزارت دفاع را ترک می کند، ایشان سپس به عنوان مشاور رهبری شروع به خدمت کردند. دهقان از آبان سال ۱۴۰۲ با حکم رهبر جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی فعالیت می‌نماید.

مصاحبه های سردار حسین دهقانمسئولیت های دولتی سردار حسین دهقان

تدریس حسین دهقان

حسین دهقان در کارنامه خود سابقه تدریس نیز دارد، ایشان دروس اصول و مبانی مدیریت، نظریه‌های نوین مدیریتی، سازماندهی، برنامه‌ریزی راهبردی رفتار سازمانی، سیاست دفاعی را در دانشگاه امام حسین را تدریس کرده است. از جمله مراکز علمی که حسین دهقان به تدریس در آنها پرداخته است می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

- دانشگاه صنعتی مالک اشتر

- دانشگاه عالی دفاع ملی

- دانشگاه علامه طباطبایی

- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران 

- حسین دهقان به عنوان استاد راهنما و استاد مشاور پایان نامه و رساله دانشجویان در سطح لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری در دانشگاه های ذکر شده نیز بوده است. 

- زمانی که حسین دهقان در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشت؛ ناظر بر اجرای پروژه های پژوهشی نظارت دبیرخانه این مجمع نیز بوده اند. 

اهدای مدال توسط حسن روحانی به سردار حسین دهقانسردار حسین دهقان در دولت حسن روحانی

تحریم حسین دهقان توسط آمریکا

در ۱۳ آبان ۱۳۹۸ وزات خزانه داری آمریکا لیستی ۱۰ نفره از سیاستمداران ایرانی را معرفی کرد و آنها را تحریم کرد که حسین دهقان یکی از این ده نفر بود. این افراد بنا بر اعلام دولت آمریکا در حملات لبنان و آرژانتین دست داشتند.

حضور حسین دهقان در انتخابات ۱۴۰۰

در ۴ آذر ۱۳۹۹؛ حسین دهقانی اعلام کرد که قصد دارد برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شود. ایشان در تاریخ ۲۱ اردیبهشت در وزارت کشور حاضر شد تا در ۱۳ امین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند. دهقان در تاریخ ۳ خرداد ۱۴۰۰، یک روز قبل از اعلام فهرست کاندیداهای تأیید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان به نفع سید ابراهیم رئیسی از حضور در انتخابات کناره‌گیری کرد.

سردار حسین دهقان و همسرش در انتخابات ۱۴۰۰حضور سردار حسین دهقان در انتخابات ۱۴۰۰ همراه با همسرش

سوابق حسین دهقان

- مشاور فرماندهی فرماندهی کل قوا  در حوزه صنایع دفاعی

- استاد راهنما و استاد مشاور پایان نامه و رساله دانشجویان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری

- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

- معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت‌های هشتم و نهم

- قائم‌مقام وزیر دفاع در دولت‌های هفتم و هشتم

- فرماندهی رده‌های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق

- دومین فرماندهٔ نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

- جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران

- جانشین فرمانده نیروی هوایی سپاه

- دبیر کمسیون سیاسی_دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس کمسیون سیاسی_دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام

- رئیس هیئت مدیره هلدینگ ICT ستاد اجرایی فرمان امام

- جانشین رئیس و دبیر کل مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی کشور در سال های ۱۳۸۸ الی ۱۳۸۹

- مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه طی سال های ۱۳۷۵ الی ۱۳۷۶

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش