یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۳۴

بیوگرافی سید مصطفی هاشمی طبا؛ سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی

سید مصطفی هاشمی طباسید مصطفی هاشمی طبا
سید مصطفی هاشمی طبا یکی از سیاستمداران اصلاح طلب ایرانی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر می باشد. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این سیاستمدار بیشتر اشاره می شود.

چکیده بیوگرافی مصطفی هاشمی طبا

نام کامل: سید مصطفی هاشمی ‌طبا

تاریخ تولد: ۱ خرداد ۱۳۲۵ 

محل تولد: اصفهان

حرفه: سیاستمدار 

تحصیلات: کارشناسی ارشد رشته نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

حزب سیاسی: حزب کارگزاران سازندگی ایران

درباره سید مصطفی هاشمی طبابیوگرافی سید مصطفی هاشمی طبا

بیوگرافی مصطفی هاشمی طبا

سید مصطفی هاشمی ‌طبا از جمله سیاستمداران اصلاح طلب ایرانی است که در ۱ خرداد ۱۳۲۵ در اصفهان به دنیا آمد. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته نساجی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران گرفت و سپس به فعالیت حرفه ای خود در حیطه سیاست پرداخت. مصطفی هاشمی طبا متخصص سیستم آنالیز از سازمان مدیریت صنعتی نیز می باشد. 

مصاحبه با سید مصطفی هاشمی طباسید مصطفی هاشمی طبا سیاستمدار اصلاح طلب

فعالیت های سیاسی مصطفی هاشمی طبا

مصطفی هاشمی طبا در سال ۱۳۹۶ خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری اسلامی معرفی کرد اما درنهایت با وجود عدم انصراف از نامزدی اعلام کرد که قصد دارد به نفع حسن روحانی؛ رئیس جمهور وقت و سایر نامزدهای انتخابات رای دهد. 

هاشمی طبا برای مدتی به عنوان وزیر صنایع در دولت های محمدجواد باهنر و میرحسین موسوی به خدمت پرداخت و در دولت دوم هاشمی رفسنجانی و دولت اول سید محمد خاتمی که بین سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰ فعالیت داشت، به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی به خدمت خود ادامه داد. 

هاشمی طبا برای مدتی در حوزه ریاست کمیته ملی المپیک جمههوری اسلامی ایران فعایلت می کرد که به سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ و همچنین سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۳ مربوط می باشد. با حکمی که در فروردین ۱۳۹۳ از طرف وزیر ورزش و جوانان به هاشمی طبا اهدا شد ایشان به عنوان مشاور وزیر در امور زیربنایی، سرمایه‌گذاری و توسعه زیر ساخت‌های ورزش انتخاب شد. 

سید مصطفی هاشمی طبا در دفتر کاری اشفعالیت های سیاسی سید مصطفی هاشمی طبا

رقابت مصطفی هاشمی طبا با محمد خاتمی

در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران رقابتی بین محمد خاتمی رئیس جمهور وقت و مصطفی هاشمی طبا رخ داد اما درنهایت با ۲۸۰۹۰ رای از بین کل آرا و ده نامزد شرکت کرده در انتخابات، به عنوان نفر آخر معرفی شد. 

هاشمی طبا از جمله کاندیدای جریانی محسوب می شد که امروزه به عنوان کارگزاران شناخته می شوند، وی از طرفداران میرحسین موسوی در انتخابات سال ۱۳۸۸ هم بوده است که علاوه بر واکنش به مناظره احمدی نژاد با موسوی اعلام کرد، این مناظره پیروزی صداقت بر دروغ بوده است. 

سید مصطفی هاشمی طبا در کنار نوه هایشسید مصطفی هاشمی طبا در کنار نوه هایش

اظهارات  مصطفی هاشمی طبا به کرسنت

قرارداد کرسنت یک قرارداد بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران بود که براساس آن ایران متعهد می شد که گاز فراوری نشده تولیدی در میدان گازی سلمان را برای مدت ۲۵ سال از شروع سال ۲۰۰۵ به امارات متحده عربی صادر کند. این قرارداد در زمان وزارت بیژن زنگنه نوشته و امضا شد که براساس آن زنگنه اعلام می کند بهترین قراردد گازی ایران بوده که تابه حال در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. 

در طی مناظره ای که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار شد و حین دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی بود، هاشمی طبا از جریمه ۱۴٫۵ میلیارد دلاری ایران در این پرونده صحبت کرد، زنگنه در جواب این موضوع بیان کرد: 

هیچ قطعیتی در این موضوع وجود ندارد و اعداد نجومی و فوق نجومی در آن دیده نمی شود، ایران جریمه ای در این موضوع متحمل نشده است و اصلا خبری از این اعداد وجود ندارد. ما از سمت ایران در این موضوع کرسنت مدعی هستیم زیرا یک عده با بی تدبیری کشور را در معرض خطر قرار داده اند. برخلاف آنچه بیژن زنگنه اعلام کرده بود، تنها در یکی از دادگاه های برگزار شده ایران مجبور به پرداخت ۶۰۷ میلیون دلار جریمه شد. 

سید مصطفی هاشمی طبا در روز رای گیری انتخابات ریاست جمهوریسید مصطفی هاشمی طبا در انتخابات ریاست جمهوری

شرکت مصطفی هاشمی طبا در انتخابات ریاست جمهوری

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶، مصطفی هاشمی طبا خود را به عنوان یکی از نامزدها معرفی کرد و از سمت شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت. وی در سخنان انتخاباتی خودش بیشتر بر مسائل و بحران های زیستی تاکید می کرد. 

مصطفی هاشمی طبا باوجودی که از ریاست جمهوری انصراف نداده بود اما اعلام کرد که قصد دارد به نفع حسن روحانی و نامزدهای دیگر انصراف دهد. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش