شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۲۶

بیوگرافی حضرت یعقوب (ع) و سرانجام زندگی او

حضرت یعقوب ع,زندگینامه یعقوب,نام همسر حضرت یعقوبحضرت یعقوب با لقب خلیفه الله یا اسرائیل در نزد یهودیان شهرت یافته است
پسر اسحاق، یعقوب نام دارد. یهودیان، مسیحیان و مسلمانان معتقد هستند که وی پیامبر است و نوهٔ ابراهیم می باشد. یعقوب در لغت به معنی تعقیب کننده است. علم و دانش این پیامبر الهی، وسیع بود که به صورت " علم لدنی" از طرف خدا به او داده شده بود.

چکیده ای از بیوگرافی حضرت یعقوب علیه السلام

نام:یعقوب

لقب:اسرائیل

زادگاه:فلسطین

دین:یکتاپرست

خویشاوندان مهم:اسحاق، یوسف

آرامگاه: الخلیل

بیوگرافی حضرت یعقوب (ع)

یعقوب فرزند اسحاق، نوه ابراهیم(ع) و از پیامبران الهی بود. رفقه، نام مادر حضرت یعقوب علیه اسلام است، درواقع رفقه فرزند بتوئل بن ناحور بود. خدا به اسحاق وحى فرمود که من دو امت و دو قوم بزرگ از شکم« رفقا» بیرون می آورم و فرزند کوچک را بزرگ تر از فرزند بزرگ، می سازم. خداوند از این زن، دو پسر به اسحاق داد که آن ها دو قلو بودند. یکی از فرزندان اسحاق که از سمت خاندان اسحاق و پدرش برتری پیدا کرد، یعقوب بود و برای آنها جانشین شد. عیسو نام یکی از دیگر فرزندان حضرت اسحاق بود. او تمایزات فراوانی با حضرت یعقوب داشت. حسادت این فرزند، بی حد و مرزی بود و برای همین به ناچاری حضرت یعقوب به شهر فدان آرام رفت و با دایی خود در آن جا زندگی کرد. بیش تر عمر این پیامبر به چوپانی سپری شد.

نام همسر حضرت یعقوب,یعقوب پیامبر,همسران حضرت یعقوبحضرت یعقوب در زندگی خود، سختی ها و ناملایمات و مشقات زیادی تحمل کرد

ازدواج حضرت یعقوب

پدر یعقوب از حضرت یعقوب درخواست کرد تا با دختران بین النهرین که از بازمانده های طوفان حضرت نوح بودند ازدواج کند و این پیامبر نیز درخواست پدرش را پذیرفت. همسران وی با نام های او لیا و راحیل که خواهر بودند، شناخته میشدند. در اسلام، ازدواج دو خواهر با یک فرد، امری ناممکن است. بنابراین ایشان طبق نوشته های بعضی از کتب، پس از این که همسر اولش فوت کرد با خواهر او ازدواج کرد. از این رو بهتر است بدانید که این پیامبر دارای همسران فرعی دیگری به نام های بلهاه و زلفاه بود.

تعداد فرزندان حضرت یعقوب، ۱۲ فرزند بودند که از بین این ۱۲ فرزند، تنها یکی از آنها به مقام پیامبری رسید و نام این فرزند، حضرت یوسف بود. این فرزندان را به لقب بنی اسرائیل می شناختند و نام این فرزندان یعقوب شامل رئوبن، لاوی، شمعون، یهودا، زبولن، یساکار، دان، اشیر، نفتالی، جاد، بنیامین، یوسف بود.

حضرت یعقوب علاقه ی بسیاری به پسرش یوسف داشت و همین شدت علاقه ی یعقوب باعث برانگیختن حس حسادت پسران دیگرش به یوسف شد. برادران یوسف، او را به بیابان بردند و آن جا در چاهی انداختند و بعد از این که نزد پدرشان رفتند به دروغ گفتند که گرگ یوسف را خورد.

سالیان درازی، یعقوب (ع) به خاطر دوری از یوسف گریه کرد و سرانجام نابینا شد. این فراق طبق روایات تاریخی بمدت ۵۰ سال بود که این پدر و پسر، پس از جریانات پیش آمده برای یوسف، به وصال یکدیگر رسیدند.

القاب یعقوب

یعقوب با لقب اسرائیل شناخته میشد و در اسم او با نام اسرائیل، اختلافاتی وجود داشت. اسرائیل یا ییسائل، متشکل از ترکیب دو کلمه سر و اِل در عبری می باشد. سر به معنای رییس، سردار، حاکم و امیر میباشد درحالیکه اِل عبارتست از خدایی که در مجموع به معنای سردار الهی یا خلیفه الله می باشد. حضرت یعقوب با لقب« خلیفه الله» یا اسرائیل در نزد یهودیان شهرت یافته است.

زندگینامه حضرت یعقوب,نام زوجات حضرت یعقوب,آرامگاه حضرت یعقوبدر قرآن از حضرت یعقوب در چند جا، با نام اسرائیل یاد شده است

نام یعقوب در قرآن

در قرآن از حضرت یعقوب (ع) در چند جا، با نام اسرائیل یاد شده است. همچنین از لفظ« امام» در قرآن برای یعقوب و پدرش اسحاق استفاده شده است. نام وی در سوره هایی از قرآن کریم نظیر بقره، آل عمران، نساء، انعام، هود و یوسف، ۱۶ مرتبه آمده است ولی تنها دو مرتبه از نام اسرائیل در سوره های آل عمران و مریم آمده است.

نبوت حضرت یعقوب

یعقوب( ع) در زمانی که به کنعان می رفت، پس از رسیدن به بیت المقدس، برای استراحت در آن جا خوابید. حضرت یعقوب در خواب، نردبانی را دید که به سمت آسمان است و وی در حال عروج به سمت اسمان می رود. خدا به او وحی کرد:من خدایی هستم که خدایی جز من نیست. خدای تو و پدرانت! و این زمین مقدس را برای تو و ذریه و پیامبران پس از تو قرار دادم و به شما حکمت و نبوت را هدیه دادم. قرآن نیز تأکید بسیاری بر پیامبر بودن ایشان دارد:

« قُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَ ما أُنْزِلَ إِلَینا وَ ما أُنْزِلَ إِلى‏ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ وَ إِسْحاقَ وَ یعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ ...» ؛ بگویید ما به خدا و آنچه به سوى ما نازل شده، و به آنچه بر ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و نوادگانِ آنان فرود آمده، ایمان آوردیم.

کتاب آسمانی یعقوب( ع)

بخش های مهمی از زندگی حضرت یعقوب در قرآن آورده شده است، ولی در قرآن به نام کتاب آسمانی نازل شده بر آن حضرت، هیچ اشاره ای نشده است. مطلبی که بیانگر وجود کتابی آسمانی برای حضرت یعقوب باشد در منابع تاریخی، تفسیری و روایی پیدا نشده است؛ از این رو یعقوب( ع) دین ابراهیمی را ترویج میداد و کتاب آسمانی نداشت که از آئین و شرایع جدید تشکیل شده باشد.

قبر حضرت یعقوب ع در کدام کشور,حضرت یعقوب چند فرزند داشت,نام فرزندان حضرت یعقوبمحل اقامت حضرت یعقوب بطور دائمی در مسجد و خانه خدا بود

دعوت به اسلام

با این که در قرآن از دعوت عمومی حضرت یعقوب علیه السلام به توحید ذکری به میان نیامده، ولی میتوان گفت که حضرت یعقوب باتوجه به دعوت ویژه خانواده و رسالت کلی انبیا، دعوت عام داشته است، اما برای ذکر آن در قرآن، ضرورتی نداشته است. بعد از آن که دلیل سرپیچی از آئین ابراهیم توسط قرآن، سفاهت و نادانی شمرده شد، دین او را اسلام معرفی کرد و فرمود:

وَوَصّی بِها إِبْراهِیمُ بَنِیهِ وَیعْقُوبُ یا بَنِیَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفی لَکمُ الدِّینَ فَلا تَمُوتُنَّ إِلّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ.

سپس ابراهیم و یعقوب، آئین اسلام را به پسرانشان سفارش کردند و گفتند:ای پسران من خدا این دین را برای شما انتخاب کرد ، پس نباید نامسلمان بمیرید و در زمان فرارسیدن رحلتش، از فرزندان خود بر توحید و یگانه پرستی اعتراف گرفت:

أَمْ کنْتُمْ شُهَداءَ إِذ حَضَرَ یعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذ قالَ لِبَنِیهِ ما تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی قالُوا نَعْبُدُ إِلهَک وَإِلهَ آبائِک إِبْراهِیمَ وَإِسْمعِیلَ وَإِسْحقَ إِلهاً واحِداً وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُون.

آیا وقتی یعقوب را مرگ فرا رسید حاضر بودید؟ زمانی که به پسران خود گفت:بعد از من چه را خواهید پرستید؟ گفتند:معبود تو و معبود پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق، معبودی یگانه را می پرستیم و دربرابر او تسلیم هستیم.

خدمتگزاری مسجد

سنت ابراهیمی خدمت به بیت الله و عابدان، در سیره دیگر پیامبران نیز مشهود است. طبق روایات، محل اقامت حضرت یعقوب بطور دائمی در مسجد و خانه خدا بود.

إنّ یعقوب( ع) کان یخدم بیت المقدس و کان أوّل مَن یدخل و آخر مَن یخرج و کان یسرج القنادیل.

یعقوب، خادم بیت المقدس و مسجدالاقصی بود و همواره اولین کسی بود که وارد مسجد می شد و واپسین فردی بود که از آن جا خارج می گشت و قندیل ها و چراغ های آنرا روشن می نمود.

نام فرزندان حضرت یعقوب,قبر حضرت یعقوب کجاست,قبر حضرت یعقوب عبخش های مهمی از زندگی حضرت یعقوب در قرآن آورده شده است

اسرائیل تورات

درباره ی حضرت یعقوب، داستان های مختلفی در تورات نقل شده است. یکی از این داستان ها درخصوص نامیده شدن یعقوب به اسرائیل می باشد. تورات نقل می کند، فرشته الهی بعد از کُشتی، به یعقوب گفت، هنگام سپیده است و من باید بروم، ولی یعقوب گفت، فقط در صورتی كه برایم دعا کنید، اجازه می دهم. فرشته الهی از او پرسید نامت چیست؟ پاسخ داد:یعقوب. گفت بخاطرمشاجره ی تو با فرشته و انسانها و پیروز شدن تو، دیگر نامت یعقوب نیست و از این پس نام تو اسرائیل می شود.

درگذشت حضرت یعقوب

حضرت یعقوب در زندگی خود، سختی ها و ناملایمات و مشقات زیادی تحمل کرد و سرانجام وقتی که به سن ۱۴۰ یا ۱۴۷ سالگی رسید در کشور مصر فوت کرد ولی وی به حضرت یوسف وصیت کرده بود که بعد از مرگش در کنار پدر و پدر بزرگ ، همسر و مادر و مادربزرگشان در مقبره خانوادگی در کنعان دفن شود. از این رو یوسف نیز به وصیت پدرش عمل کرد و بعد از اجازه گرفتن از فرعون وقت مصر به کنعان رفت و پدرش را در شهر الخلیل در حرم ابراهیم به خاک سپرد.

عمر حضرت یعقوب,القاب یعقوب,درگذشت حضرت یعقوبحضرت یعقوب در سن ۱۴۰ یا ۱۴۷ سالگی در کشور مصر فوت کرد

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش