پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۶۲

زندگینامه برتراند راسل: فیلسوف، ریاضی‌دان و فعال سیاسی

برتراند راسلبرتراند راسل
در این مقاله از سرپوش، به معرفی برتراند راسل، فیلسوف، منطقی‌دان، و نویسنده برجسته بریتانیایی پرداخته خواهد شد. برتراند راسل، با دستاوردهای فلسفی، منطقی، و اخلاقی‌اش، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فکر انسانی دارد. آثار و نظریه‌های او تاثیرگذاری جهانی بر ادبیات فلسفی و علوم انسانی داشته‌اند.

چکیده بیوگرافی برتراند راسل

نام کامل: برتراند آرتور ویلیام راسل

تاریخ تولد: ۱۸ مه ۱۸۷۲

محل تولد: ترللچ، مونموت‌شر،  ولز

لقب: سومین ارل راسل

حرفه: همه چیز دان

درگذشت: ۲ فوریه ۱۹۷۰

آرامگاه: ندارد، براساس وصیت وی جسدش سوزانده شد

عکس های برتراند راسلزندگینامه برتراند راسل

زندگینامه برتراند راسل

برتراند آرتور ویلیام راسل، اِرل راسل سوم در ۱۸ مه ۱۸۷۲ در ترللچ، مونموت‌شر، ولز به دنیا آمد. او فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، نویسنده، فعال سیاسی بود که توانست برنده نوبل ادبیات و فعال صلح‌طلب بریتانیایی شود. راسل در سراسر عمر، خود را لیبرال، سوسیالیست و صلح‌طلب می‌نامید، گرچه گاهی هم می‌گفت که ذهن شک‌گرای او موجب شده که احساس کند که در معنای عمیق، در هیچ‌یک از این‌ها نمی‌گنجد.

زندگینامه برتراند راسلدرباره برتراند راسل

کودکی و تحصیلات برتراند راسل

برتراند راسل در خانواده‌ای اشرافی در انگلستان به دنیا آمد. پدرش، جان راسل، ویکونت آمبِرلی، سیاستمدار و فیلسوف بود و مادرش، کاترین راسل، زنی روشنفکر و فعال در زمینه‌های اجتماعی بود. راسل از همان کودکی علاقه زیادی به یادگیری داشت و در سنین پایین به زبان‌های فرانسه، آلمانی و ایتالیایی تسلط پیدا کرد، او همچنین به مطالعه آثار ادبی و فلسفی علاقه‌مند بود و از همان دوران جوانی، ذهنی کنجکاو و مستقل داشت.

برتراند راسل دوساله بود که مادرش بر اثر بیماری درگذشت. مدت کوتاهی پس از آن، خواهر و دو سال بعد، پدر خود را از دست داد.

برتراند و برادرش بعد از مرگ خانو

اده تحت کفالت پدربزرگشان جان راسل درآمدند. او در خاطراتش از وی به عنوان پیرمردی مهربان یاد می کند. جان راسل نیز در سال ۱۸۷۸ از دنیا رفت. 

تحصیلات عالی و فعالیت‌های علمی برتراند راسل

راسل تحصیلات خود را در دانشگاه کمبریج ادامه داد و در رشته‌های ریاضی و فلسفه به تحصیل پرداخت. او از همان دوران دانشجویی به دلیل هوش و نبوغش مورد توجه قرار گرفت و در سال ۱۹۰۰ به عنوان استاد دانشگاه کینگز لندن منصوب شد. راسل در این دوره تحقیقات مهمی در زمینه منطق و ریاضی انجام داد و یکی از بنیانگذاران منطق جدید محسوب می‌شود.

برتراند راسل پارادوکسِ راسل را کشف کرد و هفت سال بعد، عضو انجمن سلطنتی علوم بریتانیا شد. هنگام جنگ جهانی اول، به‌دنبال مبارزات ضد جنگ از دانشگاه اخراج، و زندانی شد.

برتراند راسل در منزلش تحصیلات برتراند راسل

آثار مهم برتراند راسل

راسل در طول زندگی خود آثار متعددی در زمینه‌های مختلف فلسفه، منطق، ریاضیات، تاریخ و سیاست نوشت. از جمله آثار مهم او می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

- Problems of Philosophy

- Why I Am Not a Christian

- An Inquiry into Meaning and Truth

- The Analysis of Mind

- A Critical Exposition of the Philosophy of Leibniz

- In Praise of Idleness and Other Essays

فعالیت‌های سیاسی برتراند راسل

راسل علاوه بر فعالیت‌های علمی، یک فعال سیاسی برجسته نیز بود. او در طول زندگی خود از حقوق بشر، دموکراسی و صلح دفاع کرد و مخالف خشونت و جنگ بود. راسل در سال ۱۹۵۰ به دلیل فعالیت‌های صلح‌طلبانه خود برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

سخنرانی برتراند راسلفعالیت های برتراند راسل

زندگی شخصی برتراند راسل

برتراند راسل در طول زندگی خود چهار مرتبه ازدواج کرد که اولین بار با آلیس پیرسال اسمیت در سال ۱۸۹۴ بوده، این زوج در سال ۱۹۲۱ از همدیگر جدا شدند. ازدواج بعدی برتراند با دورا راسل بود که حاصل آن دو فرزند می باشد، این ازدواج نیز بعد از ۱۴ سال بعد از اینکه دورا از یک آمریکایی چپ گرا باردار شد، به پایان رسید. آنها بعد از جدایی تا آخر عمر دشمن همدیگر بودند.

یک سال بعد از طلاق برتراند از دورا وی با پاتریشا هلن اسپنس ازدواج کرد اما به دلایلی از او هم جدا شد و این مرتبه با ادیث فینچ ازدواج کرد. این پیوند تا آخر عمر برتراند ادامه پیدا کرد. 

برتراند راسل در کنار نوه اشزندگی شخصی برتراند راسل

مرگ برتراند راسل

برتراند راسل در ۲ فوریه ۱۹۷۰ به دنبال ابتلا به آنفولانزا در پنریندیدرایث در ولز از دنیا رفت. با وصیت او جسدش سوزانده شد و خاکستر آن را روی کوه های ولز ریختند.

عکس خانوادگی برتراند راسلبرتراند راسل و نوه هایش

سخن پایانی درباره زندگینامه برتراند راسل

برتراند راسل یکی از بزرگترین فلاسفه تاریخ است که آثار او تأثیر عمیقی بر تفکر بشری داشته است. او از جمله اولین کسانی بود که به اهمیت منطق و ریاضیات در فلسفه پی برد و تلاش کرد تا فلسفه را از ابهامات و خرافاتی که در آن زمان وجود داشت، رهایی دهد. راسل همچنین یک فعال سیاسی فداکار بود که برای صلح و دموکراسی مبارزه کرد. او همواره به دنبال تفکر مستقل و جستجوگری حقیقت بود و زندگی او الهام‌بخش بسیاری از افراد در سراسر جهان بوده است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش