شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۱۸

بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسونتصاویر جیمز واتسون
از سمت هایی که جیمز واتسون در آن ها فعالیت دارد، می توان به زیست فیزیک دان، زیست شناس مولکولی، جانورشناس و متخصص علم ژنتیک آمریکایی اشاره کرد. جیمز واتسون در سال ۱۹۶۲ برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی بوده است.

چکیده ای از بیوگرافی جیمز واتسون

نام:جیمز دیویی واتسون

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

بیوگرافی جیمز واتسون

جیمز دیویی واتسون در تاریخ ۶ آوریل ۱۹۲۸ میلادی در شیکاگو، ایلینوی دیده به جهان گشود. وی در خانواده اى بازرگان پرورش یافت. اصلیت پدر او بریتانیایى بود و مادرش از نوادگان مهاجرین اسکاتلندى بود که به ایالات متحده در اوایل سال ۱۸۴۰ مهاجرت کرده بودند. او در دوران کودکى و نوجوانى خود در شیکاگو زندگی میکرد.

زندگی شخصی جیمز واتسون

جیمز واتسون در سال ۱۹۶۸، با دختری به نام الیزابت لوی ازدواج کرد. این دختر در آزمایشگاه بعنوان دستیار، مشغول به فعالیت بود و اتفاقا جیمز هم در همان جا کار میکرد. نتیجه ی ازدواج این زوج، دو پسر هستند.

جیمز واتسون و الیزابت واتسون,همسر جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسونجیمز واتسون و همسرش الیزابت لوی

تحصیلات جیمز واتسون

جیمز واتسون وقتی که ۱۵ ساله شد برای تحصیل به دانشگاه شیکاگو رفت. او به صورت اتفاقی در سال ۱۹۴۶ با کتاب معروف اروین شرودینگر با نام زندگی چیست رو به رو شد که این کتاب، تغییراتی در مسیر زندگی او ایجاد کرد و از رشته ی پرنده شناسی به ژنتیک، تغيير رشته داد. وی موفق به دریافت مدرک جانورشناسی در مقطع کارشناسی در سال ۱۹۴۷ شد. سپس به دانشگاه ایندیانا برای پیگیری رشته ی ژنتیک رفت و دکترای خود را در سال ۱۹۵۰ از این دانشگاه گرفت.

کشف DNA توسط دکتر جیمز واتسون

جیمز واتسون با دانشمند دیگرى اشنا شد که« فرانسیس کریک» نام داشت و اتفاقا او هم به کشف ساختار DNA علاقه شدیدى داشت. به این ترتیب این دو با هم همکارى کردند و براى مطالعه ساختار زنجیره اى پلى نوکلئوتید ها طبق شواهد تجربى و آزمایش هاى متعدد، بعد از گذشت چند مدت موفق شدند ساختار اولیه DNA را بیابند ولی بعنوان گام نخستین موفقیت آمیز نبود. ولی این دو دانشمند با تلاشهای خود در مرحله ی دوم که بیش از قبل بر شواهد تجربى استوار بود توانستند با جذب دانشمندان معاصر به خود ، ساختار مارپیچى DNA را بشارت دهند.

جیمز واتسون و کریک از آزمایشگاه کاوندیش دانشکده کمبریج با خوشحالی زیاد بیرون آمدند و به بحث و گفتگو با هیجان وشادی زیاد پرداختند. زمانی که دانشجویان دیگر، علت را جویا شدند؛ کریک با گفتن از یک سری واژه و کلمه اظهار کرد :« ما سر معاش را کشف کردیم». در سال ۱۹۵۳ دو دانشمند ناشناخته در آخر آن روز توانستند، شکل دو رشته ای دواوکسی ریبونوکلوئیک یا همان DNA خودمان را کشف کنند که در داخل آن مارپیچ های بسیار، رموزی نظیر وراثت، بیماری، کهنسالی و در انسانها، حافظه و هوش و ذکاوت هم پنهان است.

در تصور هیچ یک از دانشجویان نمی گنجید که جیمز واتسون و دوستش بتوانند با موریس ویکینز به شکل مشترک به عنوان برندگان جایزه نوبل سال ۱۹۶۲ انتخاب شوند. واتسون با استفاده از تکنیک هاى ناکامی( انکسار) اشعه X، همزمان بر روى شکل و ساختار تى ام وى( TMV) آزمایشات بسیاری با انگیزه ی مارپیچى بودن ساختار شیمیایى آنها انجام داد که پس از پژوهش های بسیار در ژوئن ۱۹۵۲ مشخص شد که ویروس هم از ساختار مارپیچى برخوردارست.

از سال ۱۹۵۳ تا سال ۱۹۵۵ جیمز واتسون بعنوان مسئول پژوهش های بیولوژى کالج در انستیتو تکنولوژى دانشکده کالیفرنیا مشغول به فعالیت شد و پژوهش های وسیعی مرتبط با RNA با همکاری« الکساندر ویچ» به انجام رساندند. او بعد از آن به« کاوندیش» مراجعه کرد و در مورد اصول عمومى ساختار ویروس در طول ۱ سال حضورش، مقالات علمى بسیاری را به انتشار رساند. جیمز واتسون در ابتدای سال ۱۹۵۶ در دانشکده زیست شناسى دانشگاه هاروارد بعنوان یکی از افراد هیأت علمى برگزیده شد و مقام استادى را در طول سه سال در این دانشگاه کسب کرد. وی تمامی تمرکز خود را در طول این مدت بر روی یافتن نقش RNA در سنتز پروتئین صرف کرد.

فعالیت سیاسی جیمز واتسون

جیمز واتسون بعنوان استاد در هاروارد در دورهٔ فعالیت خود در اعتراضات سیاسی گوناگونی شرکت کرد که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

> جنگ ویتنام:

جیمز واتسون برای بازگردانی فوری نیروهای ایالات متحده از ویتنام بهمراه ۱۲ عضو هیئت علمی دانشکده زیست شناسی بیوشیمیایی و مولکولی نظیر برنده دیگر نوبل، قطعنامه ای را صادر کرد.

تحصیلات جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,جیمز واتسون کیستجیمز واتسون زیست شناس مولکولی

> گسترش سلاح هسته ای و محیط زیست گرایی:

جیمز واتسون بهمراه بیش از ۲۰۰۰ دانشمند و مهندس، در ۱۹۷۵ و در سی اُمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما، نامه ای را به رئیس جمهور فورد، علیه گسترش سلاح هسته ای به خاطر عدم وجود راه حلی نهایی برای دفع زباله های هسته ای و نیز ناکافی بودن پروسه های امنیتی علیه سرقت تروریستی پلوتونیوم تولیدشده و پیامد آن به خطر افتادن آزادی آمریکایی و امنیت بین المللی نوشتند.

جیمز واتسون در سال ۲۰۰۷ اظهار کرد :« برای جناح چپ، تبدیل به یک مخالف شدم بدین دلیل که آنها تمایلی به ژنتیک ندارند، زیرا ژنتیک تائید می کند که ما در زندگی خود، گاهی وقت ها به خاطر ژن های بدی که داریم؛ شکست می خوریم درحالیکه از نظر آنها دلیل همه شکست ها در زندگی به خاطر یک سیستم شیطانی میباشد »

دریافت جایزه نوبل توسط جیمز واتسون

جیمز واتسون به منظور ادامه مطالعات درباره ویروس ها و مولکول های دئوکسی ریبونوکلئیک اسید یا دی‌ان‌ای پس از دوران تحصیل اکادمیک به کپنهاگ رفت و در« لابراتوار کاوندیش» دانشگاه کمبریج به تیمی تحقیقاتی محقق شد.

جیمز واتسون کیست,عکس جیمز واتسون,نظریه واتسون و کریکعکس دوران جوانی جیمز واتسون

بزرگ ترين دستاورد دوران کاری جیمز واتسون، کشف ساختار مارپیچ دوگانه DNA و اهمیتش در انتقال اطلاعات در مواد زنده در همین ازمایشگاه بود که برنده ی جایزه نوبل مشترک فیزیولوژی و پزشکی شد.

فروش جایزه نوبل توسط جیمز واتسون

جیمز واتسون در تمام طول عمرش، مشغول به تحقیق بوده است. او با مشکلات مالی و پایین آمدن درامد از سال ۲۰۰۷ مواجه شد و در نتیجه در سال ۲۰۱۴ به خاطر عدم توانایی تامین پرداخت هزینه ی کار های تحقیقاتیش تصمیم گرفت تا مدال نوبلش را به قصد فروش به مناقصه بگذارد. به قیمت ۴.۱ میلیون دلار، مدال نوبل دکتر واتسون فروخته شد ولی خریدار فورا پس از تحویل گرفتن مدال، آن را به جیمز واتسون بازگرداند. گفته می شود که در سال ۲۰۰۷، این تصمیم بعد از سخنان نژاد پرستانه جیمز واتسون با کاهش درامد او رابطه دارد. جیمز واتسون، افتخارات زیادی را در زمان عمر علمى خود کسب کرد که این افتخارات در زمینه بیوشیمى نظیر جایزه« جان کالین وارن»، جایزه« الى لیلى» بود.

واکنش جامعه علمی

طبق گفته ی جیمز واتسون در یک برنامه جدید، اختلافات ژنتیکی علت تفاوت میانگین IQ بین سیاه پوستان و سفیدها بود. واکنش جوزف گریوز به اظهارات جیمز واتسون، این چنین بود که نژادپرستی موجب بی ارزش شدن تمام قضاوت های منطقی میشود. این از مضحک ترین آثار نژادپرستی به شمار میرود که سخنان افراد نابغه را تا سطحی پائین می آورد که قابل پشتیبانی نیست.

باورهای جیمز واتسون طبق بیانات متخصصان علم ژنتیک، ریشه در گفته های بعضی از محققان دارد که ادعای آن ها اینست که IQ و ژنتیک با هم رابطه دارند، با این حال بین این دو مورد یا حتی بین امتیاز IQ و سطح هوش افراد، رابطه مستقیمی مشاهده نشده و در واقع فاکتورهای زیست محیطی، علت اصلی تفاوت در تست های IQ می باشد.

کشف دی ان ای توسط جیمز واتسون,عکس جیمز واتسون,علت فروش جایزه نوبل توسط جیمز واتسونعکسهای جیمز واتسون

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش