دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۵۷

بیوگرافی هاینریش هرتز؛ کاشف امواج الکترومغناطیسی +تصاویر

بیوگرافی هاینریش هرتزهاینریش هرتز، فیزیکدان آلمانی
هاینریش هرتز، فیزیکدان برجسته آلمانی است که به بررسی و کشف امواج رادیویی مشغول بود. در این مقاله از سرپوش، به زندگی و کشف‌های هاینریش  هرتز خواهیم پرداخت. او با تحقیقات خود در زمینهٔ الکترومغناطیسی، به عنوان یکی از بزرگان فیزیک شناخته می‌شود و ارثیهٔ علمی وی تأثیر بسزایی در فناوری‌های بی‌سیم و رادیویی دارد.

چکیده ای از بیوگرافی هاینریش هرتز

نام کامل: هاینریش رودلف هرتز (Heinrich Hertz)

تارخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۸۵۷

محل تولد: شهر هامبورگ- کشور آلمان

درگذشت: ۱ ژانویهٔ ۱۸۹۴ (۳۷ سال)

شناخته‌شده برای: کاشف امواج الکترومغناطیسی و اثر فوتوالکتریک

شاخه ی تحصیلی: فیزیک، مهندسی الکترونیک

زندگینامه هاینریش هرتز

هاینریش هرتز، فیزیکدان برجسته آلمانی، متولد ۲۲ فوریه ۱۸۵۷ در شهر هامبورگ بود. او در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد. پدرش دکتر ژور. گوستاو فردیناند هرتز یهودی بود که به مسیحیت گرویده بود. او وکیل مدافع در هامبورگ و از سال ۱۸۸۷ سناتور و رئیس اداره دادگستری بود. مادرش آنا الیزابت با نام خانوادگی فِفِرکُرن، دختر پزشک فرانکفورت  بود. هاینریش پس از حضور در یک مدرسه خصوصی، با مطالعه خصوصی خود را برای مدرسه یوهانیوم آماده کرد که در آن در سال ۱۸۷۵، تنها پس از یک سال تحصیل، در امتحان پایان مدرسه و ورودی دانشگاه Abitur ‪(GCE A-levels)‬، بهترین نمرات را کسب کرد. در کلاسش او علاقه اولیه به علوم طبیعی و مهارت عملی در ساخت تجهیزات فیزیک در کارگاه خانوادگی اش نشان میداد. او همچنین به یادگیری زبان مشتاق بود و زبان عربی و سانسکریت را یاد می گرفت.

خانواده هرتزخانواده هرتز با پسران (نفر دوم از سمت راست هاینریش است)

ازدواج هاینریش هرتز

هاینریش هرتز در سال ۱۸۸۶ و در سن ۲۹ سالگی با الیزابت دال در کارلسروهه ازدواج کرد. آن‌ها دو دختر به نام‌های جوآن و ماتیلدا داشتند. ماتیلدا از زیست‌شناس‌های مشهور قرن بیستم بود که نظریه‌ها و دستاوردهای قابل توجهی در ارتباط با شیوه‌ی حل مسئله توسط حیوان‌ها مطرح می‌کرد.

ازدواج هاینریش هرتزهاینریش هرتز و همسرش

دختران هاینریش هرتزیوهان و ماتیلدا ،دختران هاینریش

مبارزه با نظریات قدیمی

هاینریش هرتز در زمانی که مشغول تدریس در دانشگاه بود، شروع به تحقیق در زمینهٔ نظریهٔ الکترومغناطیس کرد. او با مطالعهٔ کارهای علمی دیگر فیزیکدانان، به ویژه جیمز کلرک ماکسول، با مسائلی مواجه شد که با نظریهٔ موجود در آن زمان در تناقض بود. هرتز متوجه شد که نظریهٔ ماکسول دربارهٔ الکترومغناطیس به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و این انتقادات تجربی همراه با اندازه‌گیری‌های او خود را نشان می‌دهند.

کشف امواج رادیویی توسط هاینریش هرتز

هرتز در سال ۱۸۸۵ به دانشگاه کارلسروهه رفت تا به تحقیقات فیزیکی پرداخته و در آزمایشگاه پیشرفته‌تری کار کند. او در این زمینه به سرعت شهرت و اعتبار علمی بالایی دست یافت. در سال ۱۸۸۶، هرتز برای اولین بار با جرقه‌های الکتریکی درگیر شد و این تجربه جدید را به تحقیقات بیشتر در این زمینه انجامید. او از دستگاه مارپیچ Riess استفاده کرد و مشاهده جرقه‌های الکتریکی در آن وی را به خود جلب کرد.

هرتز سپس به بررسی امواج الکترومغناطیسی بیشتر پرداخت و با استفاده از سیم‌پیچ‌های القایی، جرقه‌های الکتریکی را تولید کرد. با استفاده از یک گیرنده سیم مسی، او توانست امواج را تشخیص دهد. این جرقه‌ها به دلیل دریافت امواج الکترومغناطیسی ایجاد می‌شدند که در ابتدا توسط فرستنده تولید می‌شدند. این کشف مهم هرتز در شناسایی امواج الکترومغناطیسی نقطه عطفی در تاریخ بود. هرتز توانست به صورت آزمایشی امواج رادیویی را تولید و تشخیص دهد، اما در ابتدا اهمیت چندانی به این کشف نمی‌داد. در واقع، او فکر می‌کرد که این امواج برای کاربردهای عملی مفید نخواهد بود. اما بعدها مارکونی پتنتی برای ارتباطات بی‌سیم ثبت کرد و به طور ناخودآگاه از کشف هرتز استفاده کرد و به اهمیت بیشتری دست یافت.

در طول تحقیقات خود، هرتز به یک اکتشاف بزرگ دست یافت. او به تولید و تشخیص امواج الکترومغناطیسی رسید که امروزه به عنوان "امواج رادیویی" شناخته می‌شوند. با آزمایش‌هایش، هرتز توانست اثبات کند که امواج رادیویی از انتشار امواج الکترومغناطیسی به عنوان یک جداگانه از روش‌های انتقال انرژی استفاده می‌کنند. این اکتشاف عظیم به بررسی و توسعهٔ فناوری بی‌سیم و ارتباطات رادیویی منجر شد.

زندگینامه هاینریش هرتز دانشمندهاینریش هرتز امواج الکترومغناطیسی را کشف کرد

تأثیر یافته های هاینریش هرتز در دنیای مدرن

تاثیر یافته های هرتز بر هواشناسی

هرتز بسیار علاقه‌مند به علم هواشناسی بود. او در این حوزه تحقیقاتی انجام داد و با استاد آزمایشگاه خود در دانشگاه صنعتی مونیخ همکاری می‌کرد. هرتز به بررسی تبخیر مایعات و ساخت یک رطوبت‌سنج جدید کمک کرد. او اکتشافات مهمی داشت که بعدها توسط دیگران تحت توجیه قرار گرفت و امروزه از اهمیت زیادی برخوردارند. هرتز خود در گذشته معتقد بود که امواج بی‌سیم کشف شده توسط او استفادهٔ عملی ندارند، در حالی که در واقع این امواج در زندگی روزمره ما تأثیر بسزایی دارند.

تاثیر یافته های هرتز بر دستگاه‌های ارتباطی

فناوری امواج رادیویی، رادارها، تلویزیون‌ها و دستگاه‌های ارتباطی ماهواره‌ای را به وجود آورد. این تکنولوژی‌ها بر پایهٔ اکتشاف هاینریش هرتز ساخته شده‌اند. تأثیر این اکتشافات در زمینهٔ ارتباطات و ارتباطات بی‌سیم بسیار بزرگ بوده است. هرتز در واقع پیشرفت علم و فناوری را به مرحله‌ای جدید رساند. امروزه، ارتباطات بی‌سیم، شبکه‌های اجتماعی، اینترنت اشیاء و بسیاری از فناوری‌های مدرن روی اکتشافات هرتز و امواج رادیویی بنا شده‌اند.

با کشف امواج رادیویی توسط هرتز، دنیای مدرن به سمت ارتباطات بی‌سیم پیشرفت کرد. ما به راحتی می‌توانیم با همدیگر در نقاط دوردست صحبت کنیم و اطلاعات را به سرعت بالا منتقل کنیم. این توانایی غیرممکن بوده‌است قبل از اکتشاف هرتز. همچنین، از زمان کشف امواج رادیویی، تلویزیون و رادیو به دلیل پخش امواج رادیویی بسیار پرطرفدار شده‌اند و به عنوان یکی از رسانه‌های اصلی در دنیای مدرن محسوب می‌شوند.

به طور کلی، کشف هرتز در زمینهٔ امواج رادیویی و ارتباطات بی‌سیم، توسعهٔ فناوری و پیشرفت جوامع را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان یکی از بزرگان علم و فیزیک، هرتز به ارثیهٔ علمی و فنی بسیاری دست یافته است که تا به امروز در زمینهٔ تکنولوژی و ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد. امواج رادیویی و تکنولوژی‌های مشتق از آنها، امروزه جزئی مهم و ضروری از زندگی مدرن ما شده‌اند.

علاوه بر کشف امواج رادیویی، هرتز به موضوعات دیگری نیز علاقه مند بود. او در زمینهٔ نورپردازی و پدیدهٔ نوری فعالیت‌های مهمی انجام داد. به‌علاوه، هرتز نیز به بررسی اثر فوتوتایزم و پدیدهٔ جذب نور توسط فلزات پرداخت. تحقیقات و کشف‌های وی در این حوزه‌ها، به زمینهٔ پژوهش‌های بعدی در فیزیک نور و الکترومغناطیس کمک بسیاری کرد.

هاینریش هرتز که بود,زندگینامه هاینریش هرتزهاینریش هرتز در سن ۲۱ سالگی

یادبودهایی برای هاینریش هرتز

به خاطر کشف‌های بزرگ و ارثیهٔ علمی که هاینریش هرتز  بر جای گذاشته است یادگارهایی به‌نام او ثبت شدند که عبارتند از :

* در سال ۱۹۳۰، به مناسبت تلاش‌های دانشمند بزرگ هرتز، کمیسیون الکتروتکنیکی بین‌المللی تصمیم گرفت واحد اندازه‌گیری فرکانس را به نام هرتز نامگذاری کند. هرتز به معنای تعداد دفعات تکرار یک رویداد در یک ثانیه است، که به آن سیکل در ثانیه هم معروف است. این تعریف در سال ۱۹۶۰ در جریان کنفرانس عمومی اوزان و اندازه‌گیری‌ها به عنوان واحد رسمی تأیید شد.

* یک مرکز علمی به نام هاینریش هرتز در برلین در سال ۱۹۲۸ تأسیس شد.

*در سال ۱۹۶۹، دولت آلمان شرقی مدالی به نام دانشمند بزرگ قرن ۱۹ ایجاد کرد. سال بعد، در ۱۹۸۷، انجمن IEEE مدالی به نام هاینریش هرتز را برای افرادی با دستاوردهای علمی در جهان طبیعت، هر سال اهدا می‌کند.

* مکان‌ها و یادگارهای جغرافیایی دیگری نیز به نام هاینریش هرتز ثبت شده‌اند. این‌ها شامل یک دبیرستان در ایتالیا، یک دهانه در سمت پشتی کره‌ی ماه، یک برج مخابراتی در هامبورگ و بسیاری از تمبرها و اسکناس‌ها در سرتاسر جهان هستند.

درگذشت هاینریش هرتز

هاینریش هرتز در سن ۳۵ سالگی به بیماری شدیدی مبتلا شد و با میگرن نیز دست و پنجه نرم می‌کرد. هرتز چندین بار تحت عمل جراجی قرار گرفت با این حال، جراحی‌ها نتیجه‌ای مثبت نداشتند و دانشمند جوان آلمانی در تاریخ ۱ ژانویه ۱۸۹۴ در سن ۳۷ سالگی درگذشت. دلیل مرگ او التهاب رگ‌های خونی ناشی از مشکلات سیستم ایمنی  اعلام شد. هاینریش هرتز در گورستان اولسدورف در هامبورگ به خاک سپرده شد.

مراز هاینریش هرتز فیزیکدان آلمانیسنگ مراز هاینریش هرتز

سخن پایانی درباره فیزیکدان آلمانی، هاینریش هرتز

هرتز با کشف امواج رادیویی و تحقیقات خود در زمینهٔ الکترومغناطیس، به عنوان یکی از فیزیکدانان بزرگ تاریخ شناخته می‌شود. اکتشافات و کشف‌های او برای توسعهٔ فناوری ارتباطات بی‌سیم و رادیویی بسیار ارزشمند بوده‌اند. نام هرتز همواره با احترام و تقدیر به یاد می‌ماند و ارثیهٔ علمی و فنی وی تأثیر بسزایی در دنیای مدرن دارد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش