دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۱۷

زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

هنری موزلیهنری موزلی
هنری موزلی، دانشمندی برجسته در زمینه فیزیک و شیمی بود که با کارهای پیشگامانه‌اش تحولات عمده‌ای در علم مدرن ایجاد کرد. در این مقاله از سرپوش، به بررسی زندگی، دستاوردها و تأثیرات علمی او بر جهان خواهیم پرداخت.

چکیده بیوگرافی هنری موزلی

نام کامل: هنری گوین جفریس موزلی

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

محل دفن: ترکیه

دفتر کاری هنری موزلیبیوگرافی هنری موزلی

بیوگرافی هنری موزلی

هنری جی جی موزلی که دوستانش او را به نام هری می‌شناسند، ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷ در ویموت، دورست بریتانیا به دنیا آمد. پدرش هنری ناتیج موزلی، در جوانی از دنیا رفت، او زیست‌شناس و همچنین استاد دانشگاه بود و آناتومی و فیزیولوژی در دانشگاه آکسفورد تدریس می کرد. مادر موزلی آمابل گوین جفریس، دختر جان گوین جفریس، زیست شناس و کونکولوژیست ولزی بود. او همچنین قهرمان شطرنج زنان بریتانیا در سال ۱۹۱۳ شده بود.

موزلی در مدرسه سامر فیلدز تحصیل می کرد و در آن زمان به عنوان یکی از دانش آموزان با آینده شناخته می شد. وی برای حضور در کالج ایتون بورسیه پادشاهی دریافت کرد. در سال ۱۹۰۶ او برنده جوایز شیمی و فیزیک در اتون شد. در سال ۱۹۰۶، موزلی وارد کالج ترینیتی دانشگاه آکسفورد شد و در آنجا مدرک لیسانس خود را گرفت.

بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از آکسفورد در سال ۱۹۱۰، موزلی در دانشگاه منچستر تحت نظارت سر ارنست رادرفورد به عنوان یک تظاهرکننده در رشته فیزیک مشغول به کار شد. در طول سال اول حضور موزلی در منچستر، او به عنوان دستیار آموزشی فارغ التحصیل توانست سهمیه تدریس را دریافت کند. او کمک هزینه تحصیلی رادرفورد را رد کرد و ترجیح داد در نوامبر ۱۹۱۳ به آکسفورد برگردد، جایی که امکانات آزمایشگاهی به او داده شد اما هیچ حمایتی از وی نکردند.

اندازه گیری طیف پرتو ایکس

در سال ۱۹۱۳، موزلی طیف پرتو ایکس عناصر شیمیایی مختلف (عمدتاً فلزات) را که با روش پراش از طریق کریستال‌ها یافت می‌شد، مشاهده و اندازه‌گیری کرد. این یک استفاده پیشگام از روش طیف سنجی اشعه ایکس در فیزیک بود که از قانون پراش براگ برای تعیین طول موج های پرتو ایکس استفاده می کرد. موزلی یک رابطه ریاضی سیستماتیک بین طول موج پرتوهای ایکس تولید شده و اعداد اتمی فلزاتی که به عنوان هدف در لوله های اشعه ایکس استفاده می شدند، کشف کرد. این به قانون موزلی معروف شده است.

هنری موزلی در کنار سایر دانشمندان هم دوره اشزندگینامه هنری موزلی

انقلابی به نام قانون موزلی

یکی از مهم ترین دستاوردهای موزلی، کشف قانونی به نام "قانون موزلی" بود. در آن زمان، دانشمندان می دانستند که عناصر بر اساس خواص شیمیایی خود در جدول تناوبی مرتب شده اند، اما دلیل این نظم مشخص نبود. موزلی با بررسی طیف های اشعه ایکس ساطع شده از عناصر مختلف، متوجه الگوی جالبی شد. او دریافت که فرکانس این اشعه ها با مجذور عدد اتمی عنصر (تعداد پروتون های هسته) ارتباط مستقیم دارد. این کشف، انقلابی در درک ساختار اتم ایجاد کرد و نشان داد که عدد اتمی، ویژگی بنیادی هر عنصر است و جایگاه آن در جدول تناوبی را تعیین می کند.

کمک هنری موزلی به درک اتم

قبل از موزلی و قانون او، اعداد اتمی به عنوان یک عدد مرتب کننده نیمه دلخواه در نظر گرفته می شد که به طور مبهم با وزن اتمی افزایش می یابد، اما به طور دقیق توسط آن تعریف نمی شد. کشف موزلی نشان داد که اعداد اتمی خودسرانه تخصیص نمی‌یابند، بلکه پایه فیزیکی مشخصی دارند.

موزلی فرض کرد که هر عنصر متوالی دارای بار هسته ای دقیقاً یک واحد بیشتر از نسل قبلی خود است. موزلی ایده اعداد اتمی را از وضعیت قبلی خود به عنوان یک برچسب عددی موردی بازتعریف کرد تا به مرتب‌سازی عناصر در یک دنباله دقیق از اعداد اتمی صعودی کمک کند که جدول تناوبی را دقیق می‌سازد. (این بعدها مبنای اصل Aufbau در مطالعات اتمی قرار گرفت.)

همانطور که بور اشاره کرد، قانون موزلی مجموعه تجربی کاملاً معقولی از داده ها را ارائه کرد که از مفهوم ارائه شده توسط ارنست رادرفورد و آنتونیوس ون دن بروک پشتیبانی می کرد. اتم، با یک هسته با بار مثبت احاطه شده توسط الکترون های با بار منفی که در آن عدد اتمی به عنوان عدد فیزیکی دقیق بارهای مثبت (که بعداً کشف شد و پروتون نامیده شد) در هسته اتمی مرکزی عناصر درک می شود. موزلی در مقاله تحقیقاتی خود به دو دانشمند فوق اشاره کرد، اما او در واقع از بور که در آن زمان نسبتاً تازه کار بود نامی نبرد، اما اصلاحات ساده فرمول های ریدبرگ و بور برای توجیه نظری قانون مشتق شده تجربی موزلی برای تعیین اعداد اتمی پیدا شد.

هنری موزلی و شرکت در جنگخدمت های علمی هنری موزلی

در مسیر جنگ و فداکاری

با آغاز جنگ جهانی اول، موزلی علیرغم مخالفت های فراوان، تصمیم گرفت به جبهه برود و از کشورش دفاع کند. او معتقد بود که وظیفه ملی اش ایجاب می کند در این شرایط حساس در کنار هموطنانش باشد. متاسفانه، سرنوشت تلخی در انتظار او بود. در سال ۱۹۱۵، در جریان نبرد گالیپولی، بر اثر اصابت گلوله تک تیرانداز جان خود را از دست داد. در آن زمان، او تنها ۲۷ سال داشت و می توانست دستاوردهای بیشتری برای علم به ارمغان بیاورد.

آرامگاه هنری موزلیآرامگاه هنری موزلی

سخن پایانی درباره هنری موزلی

با اینکه عمر موزلی به دست تقدیر کوتاه شد، اما دستاوردهای او تاثیری ماندگار بر علم فیزیک و شیمی گذاشت. قانون موزلی به دانشمندان کمک کرد تا جدول تناوبی را به درستی تکمیل کنند و پیشرفت های چشمگیری در درک ساختار اتم و ماهیت عناصر به وجود آورد. علاوه بر این، کارهای او زمینه را برای کشف نوترون و توسعه نظریه های جدید اتمی فراهم کرد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش