سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۷۰۰۲۷

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی الاصل

یاسمین مقبلییاسمین مقبلی
یاسمین مقبلی یکی از فضانوردان پرواز ۲۰۲۳ ناسا بود که اصالت ایرانی دارد. ایشان خلبان آزمایشی ارتش تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد ناسا است. مقبلی یک الگوی کامل زن موفق برای تمام جهانیان است. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی ایشان می پردازیم.

چکیده بیوگرافی یاسمین مقبلی

نام کامل: یاسمین مقبلی

تاریخ تولد: ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳

محل تولد: باد نواهایم، آلمان غربی

ملیت: آمریکایی

حرفه: خلبان سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا، فضانورد ناسا

درجه: سرهنگ دوم، سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا

تحصیلات: مؤسسه فناوری ماساچوست (لیسانس)، مدرسه عالی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (فوق لیسانس)

کودکی یاسمین مقبلیبیوگرافی یاسمین مقبلی

بیوگرافی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی در ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ معادل ۳ تیر ۱۳۶۲، در باد نواهایم، آلمان غربی به دنیا آمد. خانواده مقبلی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران را ترک کرده و به مقصد شهر آلمان حرکت کردند، اما بعد از مدتی آنجا را ترک کردند و به شهر بالدوین ایالت نیویورک رفتند. 

یاسمین دبیرستان خود را در شهر بالدوین گذراند و زمانی که دانش آموز بود، دوره آکادمی پیشرفته فضایی را در کمپ فضایی هانتسویل آلاباما شرکت کرد. یاسمین مقبلی دوره کارشناسی خود را از موسسه فناوری ماساچوست گذراند و مدتی را در تیم بسکتبال، والیبال و لاکراس دانشگاه خود شرکت کرد.

یاسمین مقبلی از مؤسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی)، مدرسه عالی نیروی دریایی ایالات متحده و مدرسه خلبانی آزمایش نیروی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شده است. مقبلی سابقه بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف و ۱۵۰ مأموریت از جمله چند سورتی پروازی در افغانستان را دارد.

یاسمین مقبلی در فضایاسمین مقبلی فضانورد ایرانی الاصل

فعالیت نظامی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی به عنوان افسر سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و خلبان بالگرد بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا مسلح به توپ‌های چندموشکی و موشک‌های ای‌جی‌ام-۱۱۴ هل‌فایر آموزش دید، به همین دلیل به منطقه جنگی اعزام شد. در این دوره مقبلی ۱۵۰ ماموریت رزمی منجمله چند سورتی در افغانستان صورت داد. 

یاسمین مقبلی کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا خود را از مدرسه عالی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا دریافت کرد. وی دوره آموزشی خلبانی را در پایگاه هوایی سپاه تفنگداران دریایی یوما طی کرد. از سال ۲۰۰۸ یاسمین مقبلی خلبانی هواگردهای جنگنده را آغاز کرد. 

یاسمین مقبلی در ارتش آمریکافعالیت های نظامی یاسمین مقبلی

ایشان بیشتر از ۲ هزار پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را انجام داد، او در دوران خدمت خود بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰،  برای نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا، در افغانستان شرکت کرد. یاسمین مقبلی در افغانستان با نام مستعاد جاز، شناخته می شد. ایشان در افغانستان در عملیات‌های پشتیبانی هوایی نزدیک از کمپ شورابک در ولایت هلمند با اسکادران ۳۶۷ حمله سبُک بالگردی سپاه تفنگداران دریایی پرواز می‌کرد.

یاسمین مقبلی عنوان می کند جنگ افغانستان تنها مرتبه ای بوده است که عزم خود را برای فضانورد شدن متزلزل دید، او می گوید مطمئن نیست که مطمئن نیست اگر در آن زمان فرصتی برای ترک آنجا و فضانورد شدن پیدا می‌کرده، آن را می‌پذیرفته چرا که عاشق کارش در آن برهه زمانی بوده‌است.

تمرینات فضایی یاسمین مقبلیتمرینات فضایی یاسمین مقبلی

فعالیت یاسمین مقبلی در ناسا

یاسمین مقبلی در ژوئن ۲۰۱۷ به عنوان یکی از اعضای گروه ۱۲ نفری فضانوردان ناسا بود و دوره آموزشی دو ساله خود را شروع کرد. مقبلی همراه با ۴ زن و ۷ مرد دیگر برای شرکت در دوره ها انتخاب شد. 

ناسا در دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که مقبلی یکی از فضانوردان می باشد که نامزد حضور در برنامه های فضایی آرتمیس ناسا است، همچنین درصورت قبولی در آینده به ماه و احتمالا به مریخ فرستاده خواهد شد. اگر او از بین ۹ زن نامزد سفر به ماه انتخاب شود، اولین زنی خواهد بود که به ماه می‌رود.

عکس های یاسمین مقبلی در لباس فضانوردیفعالیت یاسمین مقبلی در ناسا

ناسا بیانیه ای بیرون داد و اعلام کرد که مقبلی به صورت رسمی فرمانده هفتمین ماموریت اعزام سرنشین دار فضاپیمای اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شده است. فضانورد دانمارکی به نام آندریاس مورگنسن فرمانده این عملیات بود. ماموریت در سال ۲۰۲۳ از مرکز فضایی کندی در فلوراید صورت گرفت. این اولین پرواز فضایی مقبلی است.

یاسمین مقبلی در ۲۶ اوت ۲۰۲۳ همراه با سه فضانورد دیگر از کشورهای مختلف به ماموریت ناسا فرستاده شد.

ایشان نخستین فضانورد ایرانی‌تبار است که به صورت حرفه‌ای به فضا رفته است. پیش از این انوشه انصاری، سرمایه‌دار ایرانی-آمریکایی، با هزینه شخصی و به عنوان گردشگر به فضا رفت.

یاسمین مقبلی در فضایاسمین مقبلی در لباس فضانوردی

زندگی شخصی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی با سام والد که اصالتش به سن‌آنتونیو تگزاس برمی گردد، ازدواج کرد. این زوج دو دختر دوقلو دارد.

تنها اشاره ای که این فضانورد به ایران دارد زادگاه والدینش می باشد که به چند جمله خلاصه در مصاحبه تصویری برمی گردد. 

«یاسمین مقبلی» در فضا قرمه‌سبزی خورد

 یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی تبار ناسا که چند وقتی است در فضا به سر می برد و مقیم ایستگاه فضایی بین المللی است، در جدیدترین عکس های خود در حالیکه مشغول قرمه سبزی خوردن است، دیده می شود.وی که در کنار یک قاشق و ظرف معلق حاوی غذای اصیل ایرانی یعنی قرمه سبزی دیده می شود، توضیحاتی را همراه با انتشار این عکس در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده است.

عکس یاسمین مقبلی در فضا با قرمه سبزیعکس یاسمین مقبلی در فضا با قرمه سبزی

او در این پست نوشته است: نوش جان! در زبان فارسی، این عبارت مشابه بون اپتی (bon appétit) به کار میرود، اگرچه معنای واقعی آن متفاوت است. این آخر هفته یکی از غذاهای ایرانی مورد علاقه ام را با خدمه Exp۷۰ (ماموریت اکسپدیشن ۷۰) به اشتراک گذاشتم. قرمه سبزی! البته ما آنرا به روش سنتی با برنج خوردیم. با این حال متأسفانه ته دیگی وجود نداشت.

وی در ادامه نوشت: من واقعاً از به اشتراک گذاشتن بخشی از فرهنگ و غذای خود با همکارانم لذت بردم و به نظر میرسید که آن ها هم واقعاً از آن لذت بردند. عطر و طعم [آن] فوق العاده بود و من را به خانه برد. فکر کنم این اولین باری بود که قرمه سبزی در فضا خورده شد!

یاسمین مقبلی همراه خانواده اشهمسر و فرزندان یاسمین مقبلی

جوایز و افتخارات یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی جوایز  افتخارات بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد که در ادامه به آنها می پردازیم:

چهار نشان هوایی

یک نشان لوح تقدیر نیروی دریایی و تفنگداران دریایی

سه نشان دستاورد نیروی دریایی و تفنگداران دریایی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش