چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۲۲

روز حسابدار، مصادف با چه روزیست؟ (+ تاریخچه)

روز حسابدار,روز حسابدار چه روزی است, روز جهانی حسابدار۱۵ آذر هر سال روز حسابدار در ایران است
فدراسیون بین المللی حسابداری برای اولین بار در سال ۲۰۰۷( ۱۳۸۶)، هفته حسابداری و روز حسابدار را در آمریکا به ثبت رساند. بعد از آن، به منظور گراميداشت هفته حسابداری، سالانه برنامه های ویژه ای در ایران برگزار می شود.

روز حسابدار

قلب تپنده ی هر کسب و کاری، حسابداری است. حتی اگر حسابداران دچار اشتباهات کوچکی شوند، ضررهای مالی زيادی را وارد میکنند. همچنین مهارت یک حسابدار در افزایش سود، نقش موثری دارد و به افزایش سرمایه صاحبان سهام در بلند مدت منجر می شود.

یک حسابدار معمولاً یا در رشته حسابداری، فارغ التحصیل شده و یا به صورت تجربی به کسب این دانش پرداخته است. امور حسابداری در واحد مالی سازمانها انجام می شود. روز حسابدار در ایران، ۱۵ آذر هر سال می باشد. در زمان قدیم به چنین افرادی در ایران، میرزا می گفتند ولی با گذشت زمان به دفتردار تغيير کردند و امروزه با نام حسابدار شناخته میشوند. البته نسل جدید، ماشین حساب یا ماشینهای الکترونیکی را جایگزین چرتکه کردند و از نرم افزارهای حسابداری استفاده می کنند. در سالهای اخیر، دانش حسابداری با پیشرفت چشمگیری مواجه نشده است. در این روز، نقش اساسی قشر حسابداران در زمینه ی پیشرفت مالی و سلامت حساب ها بررسی می شود و از حسابداران نمونه و برتر در مراکز دانشگاهی قدردانی میشود.

تاریخچه نام گذاری روز جهانی حسابدار

در سی امین سال تأسیس فدراسیون بین المللی حسابداران( آیفک)، هفته جهانی حسابداری طبق اعلام این فدراسیون، مصادف با ۱۱ تا ۱۷ آذر ۱۳۸۶ میباشد که در تمامی کشورهای جهان از اعضای خود تقاضا کرد که آن هفته به همین نام اعلام شود و به همین مناسبت، گردهمایی ها یا آیین های ویژه ای را تدارک ببینند. انجمن حسابداران خبره ایران در آن سال، ضمن اعلام این خبر برای تعيين روزی با عنوان روز حسابدار، همه نهادهای حسابداری ایران را فراخواند.

روز جهانی حسابدار,عکس ویژه روز حسابدار,عکس روز حسابدارامروزه اکثر حسابدارها از نرم‌افزارهای حسابداری استفاده می‌کنند

براساس این فراخوان که در بین کسانی همچون جامعه حسابداران رسمی ایران( بعنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک) انجمن حسابداری ایران، رهبران انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن مدیران مالی و سازمان حسابرسی برگزار شد؛ به این نتیجه رسیدند که روز حسابدار در ایران، مصادف با ۱۵ آذر هر سال می باشد.

هفته حسابداری جهانی نماد همگرایی، هم افزایی و خردورزی جمعی حسابداران جهان است. اداره ثبت ملی ایالات متحده در فهرست رویدادهای ویژه خود، هفته جهانی حسابداری را به ثبت رسانده است.

فعالیت اعضای آیفک در هفته حسابداری

نهادهای حسابداری و حسابداران بهمراه اعضای آیفک در سرتاسر جهان در هفته حسابداری، اقدام به برگزاری هزاران همایش، سخنرانی، گردهمایی، نشست های اطلاع رسانی، برنامه های زنده تلویزیونی، مصاحبه های مطبوعاتی، مراسم اعطای جوائز به نویسندگان و حسابداران حرفه ای برتر، تماس های مستقیم با استفاده کنندگان و انواع دیگر برنامه ها در عرصه های ملی و بین المللی می کنند. حسابداران در این هفته به سخنرانی و برگزاری مراسم و آئین های گوناگون درخصوص راههای ارتقاء و اعتلای خدمات حسابداری و یگانگی و هم گرایی در عرصه های ملی و بین المللی می پردازند.

حساب دار کیست؟

در زبان فارسی دَری و تاجیکی به حسابدار،« محاسب» می گویند که وظیفه ی آن انجام عملیات حسابداری در موسسات و سازمانها می باشد.

تاریخچه حسابداری در جهان

حسابداری در جهان از قدمتی ۶۰۰۰ ساله برخوردار است و ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد، نخستین مدارک مربوط به حسابداری کشف شد. یکی از رسوم قرون وسطی این بود که مالیات از مردم، دریافت شود و برای توسعه املاک از این مالیات استفاده شود. حسابداران وظیفه داشتند که برای خزانه داری فرمان روا، صورت های مالی افراد را تهیه کنند.

تهیه گزارش سفر تاجرانی که به تجارت بین کشورها اشتغال داشتند، از دیگر وظایف حسابداران به شمار می رفت. میزان سود و زیان تجار در این گزارشات قابل مشاهده بود. رشد عملیات تجاری با گذشت زمان باعث شد که در سیستم نگه داری حساب ها در قرون سیزدهم و چهاردهم، تحولات گسترده ای بوجود آید. یک کشیش و ریاضیدان ایتالیایی با نام لوکا پاچیولی توانست، کتاب ریاضیات لوکا پاچیولی را منتشر کند و از این طریق، موجب گسترش فن دفترداری دوطرفه( دوبل) در سراسر اروپا شد.

امور مربوط به حسابداری در چند فصل از کتاب ریاضیات لوکا پاچیولی شرح داده شده است و این ریاضیدان در جهت توصیف سیستم های حسابداری دوطرفه، مهارت تجزیه وتحلیل گری خود را نشان داده است. این کتاب در قرون پانزدهم و شانزدهم باتوجه به سادگی و بالا بودن ارزش علمی اش محبوبیت پیدا کرد و به اغلب زبان ها نیز ترجمه شد. حسابداری، پس از وقوع انقلاب صنعتی و با تزریق بیشتر سرمایه های شخصی در شرکت ها بیشتر رونق یافت و با بهبود وضعیت اقتصادی، به توسعه و تکامل رسید.

مقاله در مورد روز حسابدار,تاریخ روز حسابدار,تاریخچه حسابداری در جهانروز حسابدار فرصتی ارزشمند و مغتنم برای قدرشناسی از خدمات حسابداران در همه مناطق کشور است

تاریخچه حسابداری در ایران

قبل از اسلام، آثار مکتوب قابل توجهی از چگونگی سیستم های مالی و نحوه نگهداری حساب ها در ایران دردسترس نیست. مسلماً در زمان امپراتوری های هخامنشی و ساسانی که حجم بزرگی از فعالیت ها به دریافت باج و خراج از سرزمین های تحت قلمرو و پرداخت آنها برای هزینه های مربوط به لشگریان و سپاهیان و سایر عوامل حکومتی اختصاص داشت.

برای نگه داری اطلاعات به سیستم دقیق و مناسبی نیاز بود که متأسفانه آثار مستند دیگری جز نوشته های تاریخی محققین اندک مثل ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن در دست نیست. حسابداران طبق مستندات، در زمان قدیم به عنوان چشم و گوش شاه محسوب میشدند که وظیفه ی آن ها نظارت بر جمع آوری خراج ها بود و تا پیش از اسلام، این نظام به همین روند، ادامه پیدا کرد. پانزدهم آذرماه به عنوان فرصتی ارزشمند و مغتنم، تلقی میشود تا با ارج نهادن به خدمات حسابداران که در فرآیند سیاست گذاری در سطوح خرد و کلان، نقش بسزایی دارند؛ در راستای قدرشناسی از خدمات آنان گامی کوچک برداشته شود.

عکس ویژه روز حسابدار,عکس روز حسابدار,15 آذر روز حسابدارحسابداران مغز یک سیستم مالی بوده و مثل زمین استهلاک ناپذیرند

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش