شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۴۱

تاریخچه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان,روز مبارزه با خشونت علیه زن,روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان چه روزی است۲۵ نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان است
از پایدارترین و فراوان ترین اشکال نقض حقوق بشر در جهان میتوان به معضل خشونت علیه زنان اشاره کرد که به دلایل مختلف از جمله نا آگاهی، مصونیت از مجازات و ... بروز می دهد. در این مطلب از سرپوش با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان آشنا می شوید.

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، مصادف با ۲۵ نوامبر هر سال میباشد و ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ با ۵ آذر ۱۳۹۹ برابر است. بنا بر تعریف سازمان ملل متحد، خشونت علیه زنان به رفتار خشنی که منجر به اسیب بدنی، جنسی یا روانی زنان شود؛ اطلاق میگردد. این خشونت، معمولاً به صورت پنهان یا آشکار و همراه با تهدید،  اجبار یا سلب اختیار و آزادی است.

خشونت علیه زنان٬ درواقع به معنی تجاوز به حقوق بشر می باشد. خشونت علیه زنان، تبعاتی بهمراه دارد که از آن ها می توان به تبعیض٬ عمیق تر و گسترده تر شدن نابرابری ها میان زنان و مردان اشاره کرد. خشونت علیه زنان، از پیشرفت در همه ی زمینه ها پیشگیری می کند که از آن ها می توان به کاهش فقر و برقراری صلح و امنیت اشاره کرد. همچنین٬ کمبود منابع مالی در همه ی کشورها٬ بویژه کشورهای آسیایی و آفریقایی، از موانع بزرگ برای رفع یا کاهش خشونت علیه زنان به شمار می رود.

تاریخچه روز جهانی رفع خشونت علیه زنان

سازمان امنیت ارتش دومینیکن، سه خواهر اهل جمهوری دومینیکن را پس از ماهها شکنجه در ۲۵ نوامبر سال ۱۹۶۰ کشتند. این سه خواهر، به جرم شرکت در فعالیت های سیاسی برعلیه رژیم دیکتاتوری حاکم بر دومینیکن مجازات شده بودند. در همایشی در سال ۱۹۸۱ در بوگوتا پیشنهاد شد که روز قتل خواهران میرابل را بعنوان روز منع خشونت علیه زنان معرفی کنند و مدافعان حقوق زنان در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب در این همایش حضور داشتند. هدف از چنین کاری، متمرکز شدن افکار عمومی جهانیان به نهی از خشونت از زنان بود. سازمان ملل متحد نیز ۱۷ اکتبر سال ۱۹۹۹ را تحت عنوان این روز به رسمیت شناخت و به تاریخ مناسبت های این سازمان با هدف جلب توجه دولت ها و مردم جهان اضافه کرد.

مراسمات روز جهانی خشونت علیه زنان,تاریخ روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان,روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنانخشونت‌هایی علیه زنان وجود دارد که آثار مخرب آنها به چشم نمی‌آید

شورای امنیت سازمان ملل بمدت یک سال بعد، یعنی در سال ۲۰۰۰ در راستای همین تصمیم، قطعنامه ی ۱۳۲۵ را تحت عنوان”زنان، صلح و امنیت” تصویب کرد. محورهای اصلی این قطعنامه به عواملی مربوط میشد که از آن ها می توان به پیشگیری از مناقشات و خصومت ها در درون و در میان کشورها، ممانعت از اعمال خشونت علیه زنان و تأمین مشارکت زنان در حیات سیاسی و اجتماعی اشاره کرد. این قطعنامه باعث شده تا مجازاتی برای خشونت های گوناگون علیه زنان در نظر نگیرند و عاملانشان به پای میز محاکمه کشیده شوند.

در زمینه ی اطلاع رسانی و ایجاد حساسیت نسبت به پدیده خشونت علیه زنان، فعالیت های بسیاری از روز بیست و پنجم نوامبر تا روز دهم دسامبر( روز جهانی حقوق بشر) صورت گرفت تا شاید میزان خشونت علیه زنان در جوامع انسانی در سال های آینده کم تر باشد.

انواع خشونت علیه زنان

از انواع خشونت علیه زنان می توان به خشونت جنسی، خشونت کلامی، تجاوز، خشونت جنسی غیر تماسی، خشونت در مورد جهیزیه، بارداری اجباری، ختنه دختران، تن فروشی اجباری، خرید و فروش زنان و دختران، خشونت های ناشی از جنگ، خشونت در زندان، تجاوزهای سیستماتیک، خشونت علیه زنان کارمند و مستخدمین زن، خشونت نگاهی و رفتاری، خشونت سیاسی و …. اشاره کرد.

خشونت پنهان علیه زنان

آثار خشونت فیزیکی را معمولاً می توان دید ولی خشونت هایی که تحمل آثار مخرب آن ها بسیار دشوار است و قابل مشاهده نیست، شامل به خواسته های زن بی توجه بودن، دروغ گفتن ، نفقه ندادن، چشم چرانی ، انتقاد کردن بطور مداوم، تهمت زدن ، تعدد زوجات، جدا کردن زن از کودکانش، پرخاش کردن ، دوستان و فامیل، وادار کردن زن به ترک خانه و ... می باشد.

علل پنهان ماندن خشونت علیه زنان

پنهان نگه داشتن اعمال خشونت و پرهیز زنان از واکنش فعال نسبت به آن، با وجود گستردگی خشونت علیه زنان و تبعات زیانبارش، از مشخصات خشونت علیه زنان در تمام جوامع به شمار می رود. اشکالی از خشونت مردان در خانواده در نظام فکری مردسالار، طبیعی محسوب می شود و برطبق این روش، زنان زا نسبت به پذیرش این مسئله مجبور مبکنند که زن با لباس سفید به خانه بخت میرود و با کفن سفید از آن بیرون می آید.

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان چه روزی است,انواع خشونت علیه زناندر واقع خشونت علیه زنان به دو دسته خشونت روحی و خشونت فیزیکی تقسیم می‌شود

علاوه بر تائید خشونت خانگی در بسیاری از فرهنگ ها، پنهان کاری زن از طرف جامعه محبوبیت دارد. علت دیگر پنهان نگه داشتن خشونت خانگی ایست که قانونی برای تعیین مجازات و  نحوه رسیدگی به جرم وجود ندارد.

مراسمات روز جهانی خشونت علیه زنان  

با هدف تداوم اقدامات در جهت پایان دادن به خشونت علیه زنان در سراسر جهان، فعالیت های متنوعی به منظور جلب توجه عمومی انجام می شود. همچنین برای توانمندسازی زنان و کودکان برای فرار از خشونت، پروژه هایی انجام شدهاست و درباره ی پیامدهای خشونت علیه زنان، کمپین های اموزش عمومی برگزار می شود. گروه‌های زنان در شکل محلی، ممکن است رویدادهایی را در مجامع خود ترتیب دهند که شامل راهپیمایی، مراسم های عمومی، فعالیت های تأمین مالی و ارائه ی نتایج خشونت علیه زنان است.

علل پنهان ماندن خشونت علیه زنان,روز مبارزه با خشونت علیه زن,روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنانخشونت علیه زنان تجاوز به حقوق بشر است

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش