جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۲

آشنایی با تاریخ دقیق روز درختکاری در برخی از کشورها

روز درختکاری,روز درختکاری چه روزی است,تاریخچه روز درختکاریروز درختکاری از جمله روزهای مهم سال در تقویم تمام کشورهای جهان است
یکی از مهم ترین روزها در تقویم اکثر کشورها، روز درختکاری نام دارد. اولین شخص بنیانگذار روز درختکاری به نام آقای جولیوس استرلینگ مورتون بود که با تلاش او حدود یک میلیون اصله درخت در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ کاشته شد.

روز درختکاری

روز درخت کاری در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار میباشد که به عنوان یکی از روزهای سال محسوب میشود و مردم در این روز برای کاشت نهال، تشویق می شوند. ۱۵ اسفندماه هر سال در ایران، روز درختکاری است.

تاریخچه روز درختکاری

شخصی به نام جولیوس استرلینگ مورتون که در ایالت نبراسکا در ایالات متحده آمریکا سکونت داشت برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ میلادی، تصمیم گرفت که روزی را برای درختکاری و منابع طبیعی در تقویم، اختصاص دهد و سپس تاریخ ۱۰ آوریل را برای این منظور در نظر گرفت و مردم، اقدام به کاشت بیش از ۱ میلیون درخت کردند. این تاریخ، پس از مدتی به آخرین جمعه ماه آوریل منتقل شد و به تدریج ، بقیه کشورها به این عرصه وارد شدند و روز درختکاری را در تقویم خود ثبت کردند.

امروزه روز درختکاری در بیشتر کشورهای دنیا محترم شمرده شده است و درخت ها و نهال های متفاوتی را میکارند. البته باتوجه به آب و هوای هر کشور، تاریخ این روز، متفاوت است و کشورها بیشتر در تلاشند تا این کار را در موقعی از سال انجام دهند که درخت می تواند رشد کند. به عنوان مثال روز درختکاری در کشورهایی مانند آلمان، مصر، پاکستان، مکزیک به ترتیب در روزهای ۵ اردیبهشت ماه، ۲۶ بهمن، ۲۷ مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای برگزار میشود.

روز درختکاری در ایران

درختکاری در ایران، بیانگر پشتوانه ای از علایق ملی و سنت تاریخی می باشد. جشن های ایرانیان باستان برطبق تاریخ، خاص و منحصر به فرد بود؛ به این صورت که آن ها مشغول به درختکاری در این جشن ها میشدند و به خاک و زراعت، احترام می گذاشتند.

روز درختکاری در کشور ایران در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می شود و مردم، نهال های جوان را در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر میکارند. ایرانی ها با کاشت درخت در هر سال به استقبال سال نو میروند و در آستانه ی بهار، زندگی را با این کار نمادین به زمین باز می گردانند. در این روز، نهال هایی به صورت رایگان در مقابل پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر به مردم می دهند.

هرساله در هفته منابع طبیعی( ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه)، شعاری برای این هفته توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تعيين میشود و به تعداد روزهای هفته، روزشماری را اعلام می کند.

اهمیت درختکاری در اسلام,روز درختکاری چه روزی است,تاریخچه روز درختکاریروز درختکاری فرصتی برای آشتی انسان با زمین و حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی ایجاد می‌کند

اهمیت درختکاری در اسلام

درخت و درختکاری در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، از جایگاه خاصی برخوردار است. بشر، توسط دین مقدس اسلام به کاشت درخت، تشویق شده است و برخی از بزرگان دین، مشغول چنین کاری هستند. حضرت علی علیه السلام ، باغ های خرمای فراوانی را در مدینه به وجود آورد و بیشترشان را در راه خدا وقف کرد.

فرموده ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در این باره به این شرح میباشد :« اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسانها ، حیوانات یا پرندگان از آن تناول کنند، این کار از طرف آن شخص، یک صدقه محسوب می شود ». یکی معصومین( ع) نقل کرده اند :“حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، هم چنان به این عمل نیکتان ادامه دهید”. به این معنی که اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری، تأکید کرده اند.

کدام نهال ها برای روز درختکاری مناسب ترند؟

طی سالیان اخیر، اهمیت روز درختکاری، مشخص شده است ولی باید بتوان بر روی درخت های کاشته شده در این روز، سرمایه گذاری بلند مدت انجام داد؛ یعنی نباید هر درختی را بکارید بلکه برای رشد درخت و عمر طولانی آن باید به شرایط آب و هوایی و منطقه زندگیتان توجه کنید تا بتوانید برای این روز، بهترین نوع نهال را انتخاب کنید.

روز درختکاری در کشورهای مختلف,روز درختکاری در ایران,تاریخ دقیق روز درختکاریروز درختکاری ابتدا در سال ۱۸۷۲ و در ایالت نبراسکای آمریکا برگزار شد

درختی که نیازمند آبیاری دائمی نیست برای کاشت، مناسب می باشد؛ به دلیل این که برای رشد و نمو آن به رسیدگی بیشتری نیاز دارد. همچنین درصورت تمایل به استفاده از نهال میوه باید بتوانید از میوه آن نیز بهره مند شوید و درختانی که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار است را برای کاشت، انتخاب کنید. نهال هایی که حساس به افت نیستند و در اثر حمله حشرات و آفت ها از بین نمی روند؛ به عنوان بهترین نهال ها برای روز درختکاری محسوب می شوند.

فواید درختان در زندگی انسانها

امروزه نقش درختان در زندگی بشر به دلیل صنعتی شدن جوامع بشری، مهم شده است و همچنین باعث پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری گردیده است. درواقع درختان، منابع موردنیاز برای محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر ( كاغذ، انواع مدادهای مختلف) الوار و هزاران محصول دیگر را تامین می کند و علاوه‌براین در تامین سلامت اعضای جامعه، نقش مهمی را ایفا می كنند. میزان اكسیژن در هوا به دلیل افزایش زیاد مواد آلاینده، كاهش می یابد و موجب تهدید گروههای اسیب پذیر ، نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و كودكان میشود که راهکار مناسب برای مبارزه با چنین آلودگیهایی، مسئله درخت و درختكاری می باشد.

درواقع روز درختکاری با هدف احترام گذاشتن ما به محیط زیست و احیاء و نگه داری آن بوجود آمد که باید با تلاش در این جهت، کشوری زیبا و آباد را با کاشتن یک نهال کوچک، برای خود مهیا کنیم.

روز درختکاری در ایران,تاریخ دقیق روز درختکاری,روز درختکاریدر اغلب کشورهای دنیا، روز درختکاری در اواخر زمستان یا اوایل بهار جشن می‌گیرند

روز درختکاری در برخی کشورهای جهان

در بسیاری از کشور های جهان، روز درختکاری را گرامی میدارند. لذا تاریخ دقیق برگزاری این روز در برخی از کشورها عبارتست از:

- در کشور استرالیا ، ۲۸ جولای هر سال را بعنوان روز درختکاری در نظر گرفته اند.

- روز درختکاری در الجزایر، مصادف با ۲۷ اکتبر هر سال می باشد.

- سالانه در کشور بلژیک، ۲۱ مارس بعنوان روز درختکاری محسوب میشود.

- در کشور برزیل، ۲۱ سپتامبر هر سال را روز درختکاری نامیدند.

- روز دوازدهم مارس هر سال در کشور چین، مختص روز درختکاری است.

- روز درخت کاری در کاستاریکا، ۱۵ ژوئن هر سال می باشد.

- ۱۵ ژانویه هر سال به عنوان روز درختکاری در مصر شناخته میشود.

- روز ۲۵ آوریل هر سال در آلمان به عنوان روز درختکاری معرفی شده است.

- روز درختکاری در ژاپن، مصادف با ۲۹ آوریل هر سال است.

عوامل تخریب منابع طبیعی

از عوامل مؤثر در تخریب منابع طبیعی می توان به طبیعت و انسان اشاره کرد. برخی از عوامل طبیعی نظیر آتش سوزی های طبیعی، سیل و زلزله، از کنترل بشر، خارج است. انسان، باعث تخریب منابع طبیعی به شیوه های گوناگون میشود که نمونه ی آن آتش سوزی های جنگل ها و مراتع و بی احتیاطی جنگل نشینان و دامداران می باشد.

اهمیت درختکاری در اسلام,تاریخچه روز درختکاری,روز درختکاریدر ایران نیز روز درختکاری مصادف با روز ۱۵ اسفند (پنجم ماه مارس) است

گردآوری: بخش تاریخ و تمدن سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X