سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۲

آشنایی با تاریخ دقیق روز درختکاری در برخی از کشورها

روز درختکاری,روز درختکاری چه روزی است,تاریخچه روز درختکاریروز درختکاری از جمله روزهای مهم سال در تقویم تمام کشورهای جهان است
یکی از مهم ترین روزها در تقویم اکثر کشورها، روز درختکاری نام دارد. اولین شخص بنیانگذار روز درختکاری به نام آقای جولیوس استرلینگ مورتون بود که با تلاش او حدود یک میلیون اصله درخت در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ کاشته شد.

روز درختکاری

روز درخت کاری در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار میباشد که به عنوان یکی از روزهای سال محسوب میشود و مردم در این روز برای کاشت نهال، تشویق می شوند. ۱۵ اسفندماه هر سال در ایران، روز درختکاری است.

تاریخچه روز درختکاری

شخصی به نام جولیوس استرلینگ مورتون که در ایالت نبراسکا در ایالات متحده آمریکا سکونت داشت برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ میلادی، تصمیم گرفت که روزی را برای درختکاری و منابع طبیعی در تقویم، اختصاص دهد و سپس تاریخ ۱۰ آوریل را برای این منظور در نظر گرفت و مردم، اقدام به کاشت بیش از ۱ میلیون درخت کردند. این تاریخ، پس از مدتی به آخرین جمعه ماه آوریل منتقل شد و به تدریج ، بقیه کشورها به این عرصه وارد شدند و روز درختکاری را در تقویم خود ثبت کردند.

امروزه روز درختکاری در بیشتر کشورهای دنیا محترم شمرده شده است و درخت ها و نهال های متفاوتی را میکارند. البته باتوجه به آب و هوای هر کشور، تاریخ این روز، متفاوت است و کشورها بیشتر در تلاشند تا این کار را در موقعی از سال انجام دهند که درخت می تواند رشد کند. به عنوان مثال روز درختکاری در کشورهایی مانند آلمان، مصر، پاکستان، مکزیک به ترتیب در روزهای ۵ اردیبهشت ماه، ۲۶ بهمن، ۲۷ مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای برگزار میشود.

روز درختکاری در ایران

درختکاری در ایران، بیانگر پشتوانه ای از علایق ملی و سنت تاریخی می باشد. جشن های ایرانیان باستان برطبق تاریخ، خاص و منحصر به فرد بود؛ به این صورت که آن ها مشغول به درختکاری در این جشن ها میشدند و به خاک و زراعت، احترام می گذاشتند.

روز درختکاری در کشور ایران در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می شود و مردم، نهال های جوان را در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر میکارند. ایرانی ها با کاشت درخت در هر سال به استقبال سال نو میروند و در آستانه ی بهار، زندگی را با این کار نمادین به زمین باز می گردانند. در این روز، نهال هایی به صورت رایگان در مقابل پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر به مردم می دهند.

هرساله در هفته منابع طبیعی( ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه)، شعاری برای این هفته توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تعيين میشود و به تعداد روزهای هفته، روزشماری را اعلام می کند.

اهمیت درختکاری در اسلام,روز درختکاری چه روزی است,تاریخچه روز درختکاریروز درختکاری فرصتی برای آشتی انسان با زمین و حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی ایجاد می‌کند

اهمیت درختکاری در اسلام

درخت و درختکاری در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، از جایگاه خاصی برخوردار است. بشر، توسط دین مقدس اسلام به کاشت درخت، تشویق شده است و برخی از بزرگان دین، مشغول چنین کاری هستند. حضرت علی علیه السلام ، باغ های خرمای فراوانی را در مدینه به وجود آورد و بیشترشان را در راه خدا وقف کرد.

فرموده ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در این باره به این شرح میباشد :« اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسانها ، حیوانات یا پرندگان از آن تناول کنند، این کار از طرف آن شخص، یک صدقه محسوب می شود ». یکی معصومین( ع) نقل کرده اند :“حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، هم چنان به این عمل نیکتان ادامه دهید”. به این معنی که اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری، تأکید کرده اند.

کدام نهال ها برای روز درختکاری مناسب ترند؟

طی سالیان اخیر، اهمیت روز درختکاری، مشخص شده است ولی باید بتوان بر روی درخت های کاشته شده در این روز، سرمایه گذاری بلند مدت انجام داد؛ یعنی نباید هر درختی را بکارید بلکه برای رشد درخت و عمر طولانی آن باید به شرایط آب و هوایی و منطقه زندگیتان توجه کنید تا بتوانید برای این روز، بهترین نوع نهال را انتخاب کنید.

روز درختکاری در کشورهای مختلف,روز درختکاری در ایران,تاریخ دقیق روز درختکاریروز درختکاری ابتدا در سال ۱۸۷۲ و در ایالت نبراسکای آمریکا برگزار شد

درختی که نیازمند آبیاری دائمی نیست برای کاشت، مناسب می باشد؛ به دلیل این که برای رشد و نمو آن به رسیدگی بیشتری نیاز دارد. همچنین درصورت تمایل به استفاده از نهال میوه باید بتوانید از میوه آن نیز بهره مند شوید و درختانی که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار است را برای کاشت، انتخاب کنید. نهال هایی که حساس به افت نیستند و در اثر حمله حشرات و آفت ها از بین نمی روند؛ به عنوان بهترین نهال ها برای روز درختکاری محسوب می شوند.

فواید درختان در زندگی انسانها

امروزه نقش درختان در زندگی بشر به دلیل صنعتی شدن جوامع بشری، مهم شده است و همچنین باعث پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری گردیده است. درواقع درختان، منابع موردنیاز برای محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر ( كاغذ، انواع مدادهای مختلف) الوار و هزاران محصول دیگر را تامین می کند و علاوه‌براین در تامین سلامت اعضای جامعه، نقش مهمی را ایفا می كنند. میزان اكسیژن در هوا به دلیل افزایش زیاد مواد آلاینده، كاهش می یابد و موجب تهدید گروههای اسیب پذیر ، نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و كودكان میشود که راهکار مناسب برای مبارزه با چنین آلودگیهایی، مسئله درخت و درختكاری می باشد.

درواقع روز درختکاری با هدف احترام گذاشتن ما به محیط زیست و احیاء و نگه داری آن بوجود آمد که باید با تلاش در این جهت، کشوری زیبا و آباد را با کاشتن یک نهال کوچک، برای خود مهیا کنیم.

روز درختکاری در ایران,تاریخ دقیق روز درختکاری,روز درختکاریدر اغلب کشورهای دنیا، روز درختکاری در اواخر زمستان یا اوایل بهار جشن می‌گیرند

روز درختکاری در برخی کشورهای جهان

در بسیاری از کشور های جهان، روز درختکاری را گرامی میدارند. لذا تاریخ دقیق برگزاری این روز در برخی از کشورها عبارتست از:

- در کشور استرالیا ، ۲۸ جولای هر سال را بعنوان روز درختکاری در نظر گرفته اند.

- روز درختکاری در الجزایر، مصادف با ۲۷ اکتبر هر سال می باشد.

- سالانه در کشور بلژیک، ۲۱ مارس بعنوان روز درختکاری محسوب میشود.

- در کشور برزیل، ۲۱ سپتامبر هر سال را روز درختکاری نامیدند.

- روز دوازدهم مارس هر سال در کشور چین، مختص روز درختکاری است.

- روز درخت کاری در کاستاریکا، ۱۵ ژوئن هر سال می باشد.

- ۱۵ ژانویه هر سال به عنوان روز درختکاری در مصر شناخته میشود.

- روز ۲۵ آوریل هر سال در آلمان به عنوان روز درختکاری معرفی شده است.

- روز درختکاری در ژاپن، مصادف با ۲۹ آوریل هر سال است.

عوامل تخریب منابع طبیعی

از عوامل مؤثر در تخریب منابع طبیعی می توان به طبیعت و انسان اشاره کرد. برخی از عوامل طبیعی نظیر آتش سوزی های طبیعی، سیل و زلزله، از کنترل بشر، خارج است. انسان، باعث تخریب منابع طبیعی به شیوه های گوناگون میشود که نمونه ی آن آتش سوزی های جنگل ها و مراتع و بی احتیاطی جنگل نشینان و دامداران می باشد.

اهمیت درختکاری در اسلام,تاریخچه روز درختکاری,روز درختکاریدر ایران نیز روز درختکاری مصادف با روز ۱۵ اسفند (پنجم ماه مارس) است

گردآوری: بخش تاریخ و تمدن سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش