جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۰۹

روز کارمند چه روزیست؟ علت نامگذاری روز کارمند

ویژه روز کارمند,جایگاه کارمند در اسلام,روز کارمند در چه تاریخی استروز کارمند برای تعیین جایگاه و رفع مشکلات کارمندان بعنوان یک فرصت مناسب شناخته میشود
روز کارمند، به روزی گفته میشود که ازانسان های شایسته به منظور خدمت رساني به مردم و کسب رضای پروردگار، تقدیر و تشکر میشود. درواقع تلاش و کوشش آن ها در جهت رفع مشکلات و ایجاد ارامش در جامعه و گشایش گره های زندگی انسانها می باشد.

روز کارمند

کارمند شخصیست که در دستگاه اداری در قبال انجام کار فکری، حقوق میگیرد و برای مدت طولانی مشغول بکار شوند. کارمندان به دو بخش تقسیم میشوند که شامل کارمندان دولتی و خصوصی می باشند. ویژگی های خاص کارمندان سبب شده تا کارمندان بخش خصوصی از کارمندان بخش دولتی و همچنین این قشرها از طبقهٔ کارگر جدا شوند. منزلت اجتماعی کارمندان و وضعیت مادی آنان( هم دولتی و هم خصوصی) باتوجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی تغییر میکند.

فعالیت کارمندان، به عنوان یکی از اعضای فعال جامعه و خدمت گزار ملت، شایسته تقدیر می باشد. به همین خاطر، قدر امروز را بدانید و مقام ارزشمند کارمندان کشور را گرامی بدارید. بیش از آنکه روز کارمند از جهت فرمایشی و شعاری اهمیت داشته باشد برای مشخص کردن جایگاه و رفع مشکلات کارمندان به عنوان یک فرصت مناسب شناخته میشود. با این که کارمندان، وقتشان را با دلسوزی و حسن نیت برای خدمت به مردم و نظام، صرف می کنند دولت باید نسبت به آنان توجه ویژه ای داشته باشد و بیشترین استفاده را با طراحی برنامه های صحیح به منظور پیشبرد اهداف خود از این نیروی زحمتکش ببرد.

علت نامگذاری روز کارمند,روز کارمند مبارک,تاریخ روز کارمندروز کارمند از جهت فرمایشی و شعاری اهمیت دارد

علت نامگذاری روز کارمند

روز ۴ شهریور ماه هر سال در هفته دولت بعنوان روز کارمند شناخته میشود و در این روز برای تقدیر از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و احترام به خدمت، با مشخص کردن ملاک های انتخاب، کارمندان نمونه در سایر نقاط کشور، انتخاب می شوند و از آن ها تقدیر و تشکر میشود.

تاریخچه پیداش شغل کارمندی

کارمندان دولتی در ابتدا در دربارها شروع بکار کردند و پادشاهان درطولانی مدت، شروع به استخدام افراد خاصی کردند که مهارت های لازم را داشتند و آن ها را به نظام ارزشی خود وفادار می ساختند. پس از این که حکومت های جمهوری به جای پادشاهی جایگزین شد، این کارمندان وظیفه داشتند که وفاداری خود را غیراز داشتن مهارت های لازم، به نظام حکومتی اشکار کنند.

در خصوص کارمندان خصوصی، بنگاه های تولیدی بعد از انقلاب صنعتی به افرادی نیاز داشتند که پیوسته در خدمتشان باشد، به همین خاطر نیازمند استخدام چنین افرادی بودند. با گذشت زمان، ملاک ها و معیارهای پذیرش با تقویت این نیاز، سخت تر می شد. تا این که موسسات اموزشی را به منظور ورود به مشاغل بعنوان مرکز اموزش دانش های لازم تبدیل کردند بحدی که بیش تر افراد متقاضی مشاغل کارمندی به چنین موسساتی می رفتند و پس از اینکه مدارک لازم را کسب می کردند، برای استخدام مراجعه می کردند.

تعداد کارمندان با گسترش جامعه صنعتی در مقایسه با کارگران سریعا افزایش پیدا کرد، تا آن جا که کارمندان به اهمیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی چشمگیری دست یافتند و علاوه بر این که حقوق مناسبی را دریافت می کردند، پست های اجرایی مناسبی را کسب کردند.

روز کارمند مبارک,تاریخ روز کارمند,مطلب برای روز کارمندروز ۴ شهریور ماه هر سال در هفته دولت بعنوان روز کارمند شناخته میشود

جایگاه کارمند در اسلام

منزلت اجتماعی در اسلام، بعنوان موهبت و امانت الهی به کارگزاران و کارمندان اختصاص داده میشود تا گرفتاری ها و محرومیت ها از امور جامعه برطرف شود. به این منظور، فرموده ی امیرالمومنین علیه السلام به یکی از کارگزارانش این چنین بود:« کاری که موظفی انجام دهی، طعمه نیست بلکه امانتیست که بر گردنت نهاده اند.»

 بنابراین، اگر کارمندان و کارگزاران نظام اسلامی در جایگاه خود با امانت داری، انگیزه های الهی و خدمت رساني به مردم قرار گرفته اند، باید خدا را شکر کنند؛ بدین دلیل که در جایگاهشان میتوانند خاطری را شاد کنند، غمی را دور کنند، بی پناهی را پناه دهند و مظلومی را یاور باشند و از این طریق، به فراهم کردن زمینه رشد و تعالی خود کمک کنند. حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمود:« وقتی خداوند برای بنده ای نیکی خواهد، حاجت مردم را در دست وی قرار می دهد».

روز کارمند مبارک,تاریخ روز کارمند,مطلب برای روز کارمندروز کارمند برای تقدیر از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و احترام به خدمت و ... انتخاب شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش