پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۷۷

آشنایی با روز جهانی مبارزه با کار کودکان (+ تاریخچه)

روز جهانی مبارزه با کار کودکان,روز جهانی مبارزه با کار کودکان چه روزی است,12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکانهدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی است
سازمان بین المللی کار ، روز جهانی مبارزه با کار کودکان را به منظور افزایش آگاهی و فعالیت در زمینهٔ جلوگیری از کار کودکان، را ایجاد کرد. هر ساله در ۱۲ ژوئن، روز جهانی مبارزه با کار کودکان با هدف تقویت جنبش جهانی بر ضد کار کودکان برگزار می شود. در این مطلب از سرپوش با روز جهانی مبارزه با کار کودکان بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

به کاری که در گروه های سنی معین برای کودکان، ممنوع شده« است، کار کودک» می گویند. این کار به دلیل ماهیت یا شرایط خاص برای کودکان، غیرقابل پذیرش و ممنوع است.

امروزه ۲۱۵ میلیون کودک کار در سراسر جهان شناسایی شده اند که کار بسیاری از آن ها به صورت تمام وقت است. کودکان کار، درس نمی خوانند و برای بازی کردن، وقت ندارند و یا وقتشان خیلی محدود است. اغلب این کودکان از تغدیه و مراقبت مقتضی برخوردار نیستند و در کل برای کودک بودن، هیچ فرصتی ندارد. بدترین اشکال کار کودک را بیش از نیمی از این کودکان، انجام میدهند که نظیر کار در محیط های خطرناک، فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و فحشاء و نیز مشارکت در مخاصمات مسلحانه، بردگی یا دیگر اشکال کار اجباری است.

هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان

روز جهانی مبارزه با کار کودکان با هدف جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی بوجود آمده است. در حقیقت تعيين این روز جهانی به منظور مبارزه با کار کودکان است تا در این زمینه، توجه و تلاش همگان را برانگیزد.

تاریخچه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

وظیفه ی سازمان بین المللی کار ( ILO) و بدنهٔ سازمان ملل متحد، تنظیم و مدیریت دنیای کار است. از این رو این سازمان در سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفت تا برای مبارزه با کار کودکان، روزی جهانی را تعيين کند. دولت ها و نهادهای محلی، جامعه مدنی و جهانی، کارگرها و کارفرمایان در این روز به منظور مطرح کردن مشکل کودکان کار، جمع میشوند تا برای کمک به آنها راه حل هایی پیشنهاد کنند.

عوامل اثر گذار بر کار کودکان

با توجه به پیچیده بودن مبحث کودکان کار، عوامل گوناگونی در آن اثر گذار هستند که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- ساختار خانواده

- فقر

- تغییرات اقتصادی ناگهانی ناشی از جنگ و … که برای کار با دستمزد بیشتر، منجر به مهاجرت به کشورهای همسایه می شود.

- هزینه تحصیل و نظام آموزشی نادرست

حقوق کودکان کار بر اساس قانون کار,عوامل اثر گذار بر کار کودکان,روز جهانی مبارزه با کار کودکروز جهانی مبارزه با کار کودکان روزیست برای افزایش آگاهی

روانشناسی کار کودک

کار کردن ممکن است بر کودکان از نظر جسمی و روانی در طولانی مدت، أثراتی برجای بگذارد و ضایعات جبران ناپذیری را در کودک به وجود آورد و منجر به ناتوانی دائمی شود. باتوجه به مضر بودن کار کودک برای رشد کامل شناختی و اجتماعی اش، گاهی اوقات موجب میشود که با او بد رفتاری های جسمی و روانی داشته باشند.

از عوامل موثر در کاهش منزلت و عزت نفس کودکان کار می توان به درامد کم، مسؤولیت زیاد و محروم شدن از تحصیل اشاره کرد. ۹۰ درصد از ۵۰۰ کودک کار، بر اساس مطالعه ای به آشفتگی های شدید روانی و کاهش عزت نفس ، مبتلا هستند و سن شان بیشتر از سن واقعی بنظر می رسد. مشکلات بیشتر این کودکان به خواب مربوط میشد، آن ها واکنش فوبیایی به کارفرماهایشان نشان می دادند و علاوه‌براین مشکل شب ادراری داشتند. یکی از بحران های جدی در بین کودکان کار و خیابان، موضوع تمایل به مرگ، نابودی و خودکشی است.

نقش سازمان های مردم نهاد در مقابله با کار کودکان

سازمان های مردم نهاد و انجمن ها در بخش های مختلفی در خصوص کار کودکان به فعالیت مشغولند. اعضای این انجمن ها در مناطق و محله های مختلف به منظور شناسایی این کودکان، گشت زنی می کنند و پرونده ای را برای آن ها تشکیل می دهند. سپس با شناسایی نیازهای کودکان و خانواده هایشان به آن ها خدمت می کنند. این سازمان ها در زمینه ی مسایل اموزشی و فرهنگی به منظور بازداشتن کودکان از ترک تحصیل، حامی آن ها هستند و رویکردهای توانمندسازی و کمک درسی را با برگزاری کلاس های فرهنگی- هنری و کمک اموزشی دنبال می کنند. علاوه‌براین کلاس ها، برای کودکان و خانواده ها کارگاه های مشاوره ای برگزار می کنند و خدمات بهداشتی و درمانی را برایشان فراهم می کنند.

فعالیت برخی از انجمن ها تخصصی تر است و صرفاً به فعالیت در یکی از این بخش ها می پردازند.

هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان,12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکان,حقوق کودکان کار بر اساس قانون کارروز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در ۱۲ ژوئن برگذار می‌شود

حقوق کودکان کار بر اساس قانون کار

به کار گرفتن افراد کم تر از ۱۵ سال برطبق ماده ۷۹ قانون کار، ممنوع است. کارفرمایانی که چنین کاری را انجام دهند، باید مجازات شوند. ضمناً باید کودکی را انتخاب کرد که کاریش ضرر ندارد. البته کارگران کارگاه های خانوادگی برطبق ماده ۱۸۸ قانون کار، مشمول مقررات قانون کار نیستند بدین دلیل که منحصراً کارشان توسط صاحب کار ، همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک انجام می شود.

برطبق ماده ۱۸۸ قانون کار، به یک کارگر ۱۵ تا ۱۸ ساله، کارگر نوجوان می گویند. البته تأکید می شود که چنین کارگری باید از سوی سازمان تأمین اجتماعی در بدو استخدام، مورد ازمایش های پزشکی قرار گیرد. همچنین این کودکان با نیم ساعت کار کم تر برطبق ماده ۸۲ قانون که به جسم و روحشان اسیب نزند؛ بنابر ماده ۸۴ قانون کاری از حمایت های تأمین اجتماعی برخوردار می شوند.

کارگر نوجوان براساس ماده ۸۳ قانون کار نباید هر نوع کار اضافی و کار در شب و کارهای سخت و زیان آور و خطرناک و حمل بار با دست بیش از حد مجاز را انجام دهد و باتوجه به ماده ۸۴ قانون کار، در ارتباط با مشاغل و کارهایی که برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان به علت ماهیت و یا شرایط کاری اش زیان آور است، حداقل سن کار به تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی ۱۸ سال تمام می باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که کار کودکان در کارهای خانگی بر اساس ماده ۱۸۸ قانون کار و کار آن ها در کارگاه های کوچک زیر ۱۰ نفر به موجب ماده ۱۹۶، ممنوعیت ندارد.

روز مبارزه با کار کودکان چه روزی است,آشنایی با روز مبارزه با کار کودکانکار کردن ممکن است تأثیرات درازمدت جسمی و روانی بر کودکان بگذارد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش