چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۷۷

آشنایی با روز جهانی مبارزه با کار کودکان (+ تاریخچه)

روز جهانی مبارزه با کار کودکان,روز جهانی مبارزه با کار کودکان چه روزی است,12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکانهدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی است
سازمان بین المللی کار ، روز جهانی مبارزه با کار کودکان را به منظور افزایش آگاهی و فعالیت در زمینهٔ جلوگیری از کار کودکان، را ایجاد کرد. هر ساله در ۱۲ ژوئن، روز جهانی مبارزه با کار کودکان با هدف تقویت جنبش جهانی بر ضد کار کودکان برگزار می شود. در این مطلب از سرپوش با روز جهانی مبارزه با کار کودکان بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

به کاری که در گروه های سنی معین برای کودکان، ممنوع شده« است، کار کودک» می گویند. این کار به دلیل ماهیت یا شرایط خاص برای کودکان، غیرقابل پذیرش و ممنوع است.

امروزه ۲۱۵ میلیون کودک کار در سراسر جهان شناسایی شده اند که کار بسیاری از آن ها به صورت تمام وقت است. کودکان کار، درس نمی خوانند و برای بازی کردن، وقت ندارند و یا وقتشان خیلی محدود است. اغلب این کودکان از تغدیه و مراقبت مقتضی برخوردار نیستند و در کل برای کودک بودن، هیچ فرصتی ندارد. بدترین اشکال کار کودک را بیش از نیمی از این کودکان، انجام میدهند که نظیر کار در محیط های خطرناک، فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر و فحشاء و نیز مشارکت در مخاصمات مسلحانه، بردگی یا دیگر اشکال کار اجباری است.

هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان

روز جهانی مبارزه با کار کودکان با هدف جلوگیری از کار کودکان به هر شکلی بوجود آمده است. در حقیقت تعيين این روز جهانی به منظور مبارزه با کار کودکان است تا در این زمینه، توجه و تلاش همگان را برانگیزد.

تاریخچه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

وظیفه ی سازمان بین المللی کار ( ILO) و بدنهٔ سازمان ملل متحد، تنظیم و مدیریت دنیای کار است. از این رو این سازمان در سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفت تا برای مبارزه با کار کودکان، روزی جهانی را تعيين کند. دولت ها و نهادهای محلی، جامعه مدنی و جهانی، کارگرها و کارفرمایان در این روز به منظور مطرح کردن مشکل کودکان کار، جمع میشوند تا برای کمک به آنها راه حل هایی پیشنهاد کنند.

عوامل اثر گذار بر کار کودکان

با توجه به پیچیده بودن مبحث کودکان کار، عوامل گوناگونی در آن اثر گذار هستند که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- ساختار خانواده

- فقر

- تغییرات اقتصادی ناگهانی ناشی از جنگ و … که برای کار با دستمزد بیشتر، منجر به مهاجرت به کشورهای همسایه می شود.

- هزینه تحصیل و نظام آموزشی نادرست

حقوق کودکان کار بر اساس قانون کار,عوامل اثر گذار بر کار کودکان,روز جهانی مبارزه با کار کودکروز جهانی مبارزه با کار کودکان روزیست برای افزایش آگاهی

روانشناسی کار کودک

کار کردن ممکن است بر کودکان از نظر جسمی و روانی در طولانی مدت، أثراتی برجای بگذارد و ضایعات جبران ناپذیری را در کودک به وجود آورد و منجر به ناتوانی دائمی شود. باتوجه به مضر بودن کار کودک برای رشد کامل شناختی و اجتماعی اش، گاهی اوقات موجب میشود که با او بد رفتاری های جسمی و روانی داشته باشند.

از عوامل موثر در کاهش منزلت و عزت نفس کودکان کار می توان به درامد کم، مسؤولیت زیاد و محروم شدن از تحصیل اشاره کرد. ۹۰ درصد از ۵۰۰ کودک کار، بر اساس مطالعه ای به آشفتگی های شدید روانی و کاهش عزت نفس ، مبتلا هستند و سن شان بیشتر از سن واقعی بنظر می رسد. مشکلات بیشتر این کودکان به خواب مربوط میشد، آن ها واکنش فوبیایی به کارفرماهایشان نشان می دادند و علاوه‌براین مشکل شب ادراری داشتند. یکی از بحران های جدی در بین کودکان کار و خیابان، موضوع تمایل به مرگ، نابودی و خودکشی است.

نقش سازمان های مردم نهاد در مقابله با کار کودکان

سازمان های مردم نهاد و انجمن ها در بخش های مختلفی در خصوص کار کودکان به فعالیت مشغولند. اعضای این انجمن ها در مناطق و محله های مختلف به منظور شناسایی این کودکان، گشت زنی می کنند و پرونده ای را برای آن ها تشکیل می دهند. سپس با شناسایی نیازهای کودکان و خانواده هایشان به آن ها خدمت می کنند. این سازمان ها در زمینه ی مسایل اموزشی و فرهنگی به منظور بازداشتن کودکان از ترک تحصیل، حامی آن ها هستند و رویکردهای توانمندسازی و کمک درسی را با برگزاری کلاس های فرهنگی- هنری و کمک اموزشی دنبال می کنند. علاوه‌براین کلاس ها، برای کودکان و خانواده ها کارگاه های مشاوره ای برگزار می کنند و خدمات بهداشتی و درمانی را برایشان فراهم می کنند.

فعالیت برخی از انجمن ها تخصصی تر است و صرفاً به فعالیت در یکی از این بخش ها می پردازند.

هدف روز جهانی مبارزه با کار کودکان,12 ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودکان,حقوق کودکان کار بر اساس قانون کارروز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در ۱۲ ژوئن برگذار می‌شود

حقوق کودکان کار بر اساس قانون کار

به کار گرفتن افراد کم تر از ۱۵ سال برطبق ماده ۷۹ قانون کار، ممنوع است. کارفرمایانی که چنین کاری را انجام دهند، باید مجازات شوند. ضمناً باید کودکی را انتخاب کرد که کاریش ضرر ندارد. البته کارگران کارگاه های خانوادگی برطبق ماده ۱۸۸ قانون کار، مشمول مقررات قانون کار نیستند بدین دلیل که منحصراً کارشان توسط صاحب کار ، همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک انجام می شود.

برطبق ماده ۱۸۸ قانون کار، به یک کارگر ۱۵ تا ۱۸ ساله، کارگر نوجوان می گویند. البته تأکید می شود که چنین کارگری باید از سوی سازمان تأمین اجتماعی در بدو استخدام، مورد ازمایش های پزشکی قرار گیرد. همچنین این کودکان با نیم ساعت کار کم تر برطبق ماده ۸۲ قانون که به جسم و روحشان اسیب نزند؛ بنابر ماده ۸۴ قانون کاری از حمایت های تأمین اجتماعی برخوردار می شوند.

کارگر نوجوان براساس ماده ۸۳ قانون کار نباید هر نوع کار اضافی و کار در شب و کارهای سخت و زیان آور و خطرناک و حمل بار با دست بیش از حد مجاز را انجام دهد و باتوجه به ماده ۸۴ قانون کار، در ارتباط با مشاغل و کارهایی که برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان به علت ماهیت و یا شرایط کاری اش زیان آور است، حداقل سن کار به تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی ۱۸ سال تمام می باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که کار کودکان در کارهای خانگی بر اساس ماده ۱۸۸ قانون کار و کار آن ها در کارگاه های کوچک زیر ۱۰ نفر به موجب ماده ۱۹۶، ممنوعیت ندارد.

روز مبارزه با کار کودکان چه روزی است,آشنایی با روز مبارزه با کار کودکانکار کردن ممکن است تأثیرات درازمدت جسمی و روانی بر کودکان بگذارد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش