شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۶

روز جهانی شادی در تقویم ایران چه روزی است؟

روز جهانی شادی,تاریخ روز جهانی شادی,روز جهانی شادی در تقویم ایرانروز جهانی شادی، روزی برای خوشحال بودن و خوشحالی کردن است
 از مهم ترین ارکان زندگی و بزرگترین دلایل حیات می توان به شادی اشاره کرد و همین امر باعث شده تا در تقویم، یک روز جهانی برای آن ثبت شود. سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۳، روز جهانی شادی را برگزار کرد. در این مطلب از سرپوش با روز جهانی شادی بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی شادی

معنای شادی در لغت، وضع و حالت شاد، شاد بودن، خوشحالی و سرور می باشد. کاهش شادی و نشاط در میان مردم از مهم ترین دلایل افزایش بیماری های روحی – روانی در آنان به شمار می رود. در صورت عدم رسیدگی به این مسأله، پیکره سلامت جامعه متحمل خسارات جبران ناپذیری میشود. لذا اندیشمندان جهانی از روش های مختلفی برای ایجاد این روحیه شاد در مردم استفاده کرده اند و در خصوص افزایش روحیه شادی در مردم به دنبال ابتکاراتی هستند.

در تقویم ایران از ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ماه) بعنوان روز جهانی شادی یاد شده است. این روز نیز بعنوان روز بین المللی شادی معرفی شده و هر ساله جشنی به این مناسبت در تاریخ ۲۰ مارس ، گرفته می شود تا در سراسر جهان، اهمیت شادی در زندگی مردم به رسمیت شناخته شود.

تاریخچه روز جهانی شادی

چندین سال پیش ، سازمان ملل، روزی را تحت عنوان روز جهانی شادی برای تشخیص اهمیت شادی در زندگی مردم در کل جهان نامید و ۱۷ هدف ارتقایی را در سال ۲۰۱۵ در نظر داشت که همراه با شادی بود. درواقع سه مورد اصلی شادی و سلامت ذهن، شامل از بین بردن فقر و کاهش ناعدالتی و حفظ کره زمین است. افرادی با سنین مختلف در این روز، مشوق همه ی شغل ها و دولت ها می شوند تا روز جهانی شادی را جشن بگیرند.

روز جهانی شادی,هدف از نامگذاری روز جهانی شادی,تاریخچه روز جهانی شادیروز جهانی شادی، به عنوان روز بین المللی شادی نیز نامیده میشود

در تاریخ ۱۲ جولای سال ۲۰۱۲، روز ۲۰ مارس توسط سازمان ملل به عنوان روز جهانی شادی معرفی شد و هدف از برگزاری چنین روزی این بود که ارتباط بین شادی و سلامت بعنوان یک هدف بزرگ جهانی در زندگی بشر در کل جهان نشان داده شود. همچنین بیانگر نیاز به شرکت بیشتر مردم، برای مساوات و تعادل برای رشد اقتصادی بود که تأثير به سزایی در شادی اصلی دارد. بهوتان برای نخستین بار، چنین موضوعی را مطرح کرد؛ کشوری که از اوایل سال ۱۹۷۰ ارزش شادی ملی را به پاس می دارد. مجمع عمومی سازمان ملل، روز جهانی شادی را با تصویب لایحه ای به تقویم روزهای جهانی سازمان ملل اضافه کرد.

شادی در قطعنامه ی مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بعنوان یکی از اهداف بنیادین انسانها محسوب میشود. به این صورت که از کشورهای عضو، برطبق این قطنامه درخواست شده که جشنی را به مناسبت این روز با برنامه های اموزشی و فرهنگی برپا کنند. انتخاب چنین روزی توسط یوتان، به سازمان ملل متحد پیشنهاد شده است.

هدف از نامگذاری روز جهانی شادی

روز جهانی شادی از سال ۲۰۱۳ وارد تقویم جهانی شده است. لازمه ی کسب شادی، خوشحال بودن است و صرفا خوشحال بودن خودمان در چنین روزی مطرح نیست، این دومینوی شادی در اثر شاد کردن دیگران به خودتان بر میگردد، پس سعی کنید که دیگران را در روز جهانی شادی در خوشحالی خود سهیم کنید. ماندگاری شادی های دست جمعی نیز بیشتر است، پس به امید روزی که یک جهان در این شادی سهیم شود.

اهمیت شادی و خوشحالی

شادی، نقش بسزایی در سلامت بدن و روح دارد. احساس شادی برطبق مطالعات، کمک می کند که بدن به عوامل بیماری زا در اثر یک آنتی بادی، پاسخ بهتری دهد و احتمالا همین امر موجب ابتلای کمتر افراد شاد به بیماری های مختلف شده است.

افراد شاد دارای پائین ترین سطح هورمون استرس می باشد. بنابراین شادی نقش موثری در کاهش استرس دارد. از مزایای شادی می توان به کاهش سرگیجه و سوزش معده، کاهش درد بیماری های التهابی و کاهش فشار عضلانی و افزایش بهره وری ، افزایش قابلیت تجزیه و تحلیل مغز، بهبود تمرکز و حافظه اشاره کرد. افراد شاد به بیماری های روحی مبتلا نمی شوند و سلامتی آن ها برایشان مهم است.

تاریخ روز جهانی شادی,روز جهانی شادی در تقویم ایران,تاریخ شمسی روز جهانی شادیروز شادی در ملل مختلف با توجه به فرهنگ های آن ها متفاوت است

هرکسی از چیزهایی که باعث شادی اش می شود، تعریف خاصی دارد؛ به همین دلیل، برای چنین روزی هیچ سنتی تراشیده نشده است. درواقع به احساس رضایت درونی، شادی میگویند. خودتان مسبب خوشحال شدنتان هستید. بنابراین کاری که موجب شادی شما میشود را انجام دهید. پس علاوه بر گرامیداشتن چیزهای کوچک، در هر لحظه از بابت همه چیز، سپاس گذار باشید.

فعالیت هایی برای افزایش شادی

>> اجتماعی باشید:

انسان بعنوان یک موجود اجتماعی تلقی میشود. اگر به منظور جمع شدن با دوستانتان، برنامه ای را به تعویق انداخته اید یا اخیراً برای بیرون رفتن به تعداد دفعات زیادی" نه" گفته اید، سعی کنید این روند را برگردانید؛ به این معنی که بیرون بروید، از آن لذت ببرید، بخندید، روز خود را خیلی جدی نگیرید، ممکن است که در چنین شرایطی متوجه کاهش استرس خود شوید. از بهترین روش های رفع تنش می توان به لبخند زدن و خندیدن اشاره کرد !

>> مطلع شوید:

عواملی که مانع از شادی شما میشود نظیر استرس و ناراحتی ناشی از کار، وضعیت اقتصادی، ترس از سلامتی و ایمنی و عوامل بیشمار دیگر می باشد ولی اگر برای برقراری ارتباط در مورد رفاه، هوشیاری و روش های دیگر، اطلاعاتی کسب کنید؛ نگاه بهتری به زندگی خواهید داشت.

تاریخ روز جهانی شادی,تاریخ شمسی روز جهانی شادی,روز جهانی شادی چه روزی استروز شادی با هدف ایجاد شادی و خنده و انرژی مثبت برای مردم دنیا شکل گرفت

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش