پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۶

روز جهانی شادی در تقویم ایران چه روزی است؟

روز جهانی شادی,تاریخ روز جهانی شادی,روز جهانی شادی در تقویم ایرانروز جهانی شادی، روزی برای خوشحال بودن و خوشحالی کردن است
 از مهم ترین ارکان زندگی و بزرگترین دلایل حیات می توان به شادی اشاره کرد و همین امر باعث شده تا در تقویم، یک روز جهانی برای آن ثبت شود. سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۳، روز جهانی شادی را برگزار کرد. در این مطلب از سرپوش با روز جهانی شادی بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی شادی

معنای شادی در لغت، وضع و حالت شاد، شاد بودن، خوشحالی و سرور می باشد. کاهش شادی و نشاط در میان مردم از مهم ترین دلایل افزایش بیماری های روحی – روانی در آنان به شمار می رود. در صورت عدم رسیدگی به این مسأله، پیکره سلامت جامعه متحمل خسارات جبران ناپذیری میشود. لذا اندیشمندان جهانی از روش های مختلفی برای ایجاد این روحیه شاد در مردم استفاده کرده اند و در خصوص افزایش روحیه شادی در مردم به دنبال ابتکاراتی هستند.

در تقویم ایران از ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ماه) بعنوان روز جهانی شادی یاد شده است. این روز نیز بعنوان روز بین المللی شادی معرفی شده و هر ساله جشنی به این مناسبت در تاریخ ۲۰ مارس ، گرفته می شود تا در سراسر جهان، اهمیت شادی در زندگی مردم به رسمیت شناخته شود.

تاریخچه روز جهانی شادی

چندین سال پیش ، سازمان ملل، روزی را تحت عنوان روز جهانی شادی برای تشخیص اهمیت شادی در زندگی مردم در کل جهان نامید و ۱۷ هدف ارتقایی را در سال ۲۰۱۵ در نظر داشت که همراه با شادی بود. درواقع سه مورد اصلی شادی و سلامت ذهن، شامل از بین بردن فقر و کاهش ناعدالتی و حفظ کره زمین است. افرادی با سنین مختلف در این روز، مشوق همه ی شغل ها و دولت ها می شوند تا روز جهانی شادی را جشن بگیرند.

روز جهانی شادی,هدف از نامگذاری روز جهانی شادی,تاریخچه روز جهانی شادیروز جهانی شادی، به عنوان روز بین المللی شادی نیز نامیده میشود

در تاریخ ۱۲ جولای سال ۲۰۱۲، روز ۲۰ مارس توسط سازمان ملل به عنوان روز جهانی شادی معرفی شد و هدف از برگزاری چنین روزی این بود که ارتباط بین شادی و سلامت بعنوان یک هدف بزرگ جهانی در زندگی بشر در کل جهان نشان داده شود. همچنین بیانگر نیاز به شرکت بیشتر مردم، برای مساوات و تعادل برای رشد اقتصادی بود که تأثير به سزایی در شادی اصلی دارد. بهوتان برای نخستین بار، چنین موضوعی را مطرح کرد؛ کشوری که از اوایل سال ۱۹۷۰ ارزش شادی ملی را به پاس می دارد. مجمع عمومی سازمان ملل، روز جهانی شادی را با تصویب لایحه ای به تقویم روزهای جهانی سازمان ملل اضافه کرد.

شادی در قطعنامه ی مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بعنوان یکی از اهداف بنیادین انسانها محسوب میشود. به این صورت که از کشورهای عضو، برطبق این قطنامه درخواست شده که جشنی را به مناسبت این روز با برنامه های اموزشی و فرهنگی برپا کنند. انتخاب چنین روزی توسط یوتان، به سازمان ملل متحد پیشنهاد شده است.

هدف از نامگذاری روز جهانی شادی

روز جهانی شادی از سال ۲۰۱۳ وارد تقویم جهانی شده است. لازمه ی کسب شادی، خوشحال بودن است و صرفا خوشحال بودن خودمان در چنین روزی مطرح نیست، این دومینوی شادی در اثر شاد کردن دیگران به خودتان بر میگردد، پس سعی کنید که دیگران را در روز جهانی شادی در خوشحالی خود سهیم کنید. ماندگاری شادی های دست جمعی نیز بیشتر است، پس به امید روزی که یک جهان در این شادی سهیم شود.

اهمیت شادی و خوشحالی

شادی، نقش بسزایی در سلامت بدن و روح دارد. احساس شادی برطبق مطالعات، کمک می کند که بدن به عوامل بیماری زا در اثر یک آنتی بادی، پاسخ بهتری دهد و احتمالا همین امر موجب ابتلای کمتر افراد شاد به بیماری های مختلف شده است.

افراد شاد دارای پائین ترین سطح هورمون استرس می باشد. بنابراین شادی نقش موثری در کاهش استرس دارد. از مزایای شادی می توان به کاهش سرگیجه و سوزش معده، کاهش درد بیماری های التهابی و کاهش فشار عضلانی و افزایش بهره وری ، افزایش قابلیت تجزیه و تحلیل مغز، بهبود تمرکز و حافظه اشاره کرد. افراد شاد به بیماری های روحی مبتلا نمی شوند و سلامتی آن ها برایشان مهم است.

تاریخ روز جهانی شادی,روز جهانی شادی در تقویم ایران,تاریخ شمسی روز جهانی شادیروز شادی در ملل مختلف با توجه به فرهنگ های آن ها متفاوت است

هرکسی از چیزهایی که باعث شادی اش می شود، تعریف خاصی دارد؛ به همین دلیل، برای چنین روزی هیچ سنتی تراشیده نشده است. درواقع به احساس رضایت درونی، شادی میگویند. خودتان مسبب خوشحال شدنتان هستید. بنابراین کاری که موجب شادی شما میشود را انجام دهید. پس علاوه بر گرامیداشتن چیزهای کوچک، در هر لحظه از بابت همه چیز، سپاس گذار باشید.

فعالیت هایی برای افزایش شادی

>> اجتماعی باشید:

انسان بعنوان یک موجود اجتماعی تلقی میشود. اگر به منظور جمع شدن با دوستانتان، برنامه ای را به تعویق انداخته اید یا اخیراً برای بیرون رفتن به تعداد دفعات زیادی" نه" گفته اید، سعی کنید این روند را برگردانید؛ به این معنی که بیرون بروید، از آن لذت ببرید، بخندید، روز خود را خیلی جدی نگیرید، ممکن است که در چنین شرایطی متوجه کاهش استرس خود شوید. از بهترین روش های رفع تنش می توان به لبخند زدن و خندیدن اشاره کرد !

>> مطلع شوید:

عواملی که مانع از شادی شما میشود نظیر استرس و ناراحتی ناشی از کار، وضعیت اقتصادی، ترس از سلامتی و ایمنی و عوامل بیشمار دیگر می باشد ولی اگر برای برقراری ارتباط در مورد رفاه، هوشیاری و روش های دیگر، اطلاعاتی کسب کنید؛ نگاه بهتری به زندگی خواهید داشت.

تاریخ روز جهانی شادی,تاریخ شمسی روز جهانی شادی,روز جهانی شادی چه روزی استروز شادی با هدف ایجاد شادی و خنده و انرژی مثبت برای مردم دنیا شکل گرفت

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش