یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۴

روز جهانی عکاسی چه روزی است؟ / معرفی انواع شاخه های عکاسی

روز جهانی عکاسی,روز جهانی عکاسی چه روزیست,تاریخ روز جهانی عکاسیعکاسی یکی از مهمترین اختراعات بشر در قرن نوزدهم بوده است
روز جهانی عکاسی در تقویم بسیاری از کشورهای جهان، مصادف با ۱۹ آگوست می باشد. به همین خاطر، عکاسان و هنرمندان بسیاری، این روز را با اشتراک پست هایشان در شبکه های اجتماعی تبریک میگویند. با روز جهانی عکاسی در این مطلب از سرپوش بیشتر آشنا می شویم.

روز جهانی عکاسی

عکاسی در لغت به معنای ثبت و ایجاد یک تصویرمی باشد؛ از جنبه های عکاسی می توان به جنبهٔ علمی، صنعتی و هنری اشاره کرد؛ پس از بوجود آمدن عکاسی بعنوان یک پدیدهٔ علمی، به تدریج به شکل یک صنعت گسترش پیدا کرد تا این که بعنوان هنر تثبیت شد. صرفا یک فرد، عکاسی را کشف و تکمیل نکرد، بلکه افراد بسیاری در طول تاریخ به تلاش در زمینه های مختلف و اکتشافات و نوآوری های آنان پرداخته اند.

۱۹ آگوست به عنوان روز جهانی عکاسی شناخته میشود و در تقویم ۱۴۰۱، چنین روزی مصادف با جمعه ۲۸ مرداد میباشد.

تاریخچه ی نامگذاری روز جهانی عکاسی

تصویری که در سال ۱۸۲۶ توسط اشراف زاده ی فرانسوی به نام نیسفور نیپس، از چشم انداز پنجره ی اتاقش با استفاده از فرایند هلیوگرافی گرفته شد را به عنوان قدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی می شناسند. در سال ۱۸۳۷ فناوری ای که لوئی داگر کشف کرد به این صورت بود که قادر به ثبت تصویری مثبت، مستقیم و پایدار بر صفحه ی نقره اندود بود. نام فناوری این فرانسوی، داگروتیپ بود که از آن به عنوان نخستین شیوه ی عملی ثبت تصویر در تاریخ عکاسی یاد می شود.

اصلاحات و تغییرات این فرایند باعث شد تا آکادمی علوم فرانسه در ژانویه ۱۸۳۹ داگروتیپ را به عنوان یک اختراع فنی ثبت کند ولی دولت فرانسه باتوجه به اهمیت این اختراع، پس از گذشت چند ماه برای داگر و فرزند نیپس، یک دستور ماهانه را معین کرد؛ به این صورت که از آنان خواست تا جزئیات فنی داگروتیپ و چگونگی کارکرد این فرایند را در یک گردهمایی در پاریس در ۱۹ آگوست ۱۸۳۹ برای عموم شرح دهند. در آن روز، دولت وقت فرانسه، اختراع« عکاسی» را به تمام جهان به عنوان یک هدیه رایگان اعلام کرد که برای عموم مردم به عنوان نخستین رونمایی عکاسی یعنی نقطه ی آغاز رشد این فن و هنر در جهان محسوب میشد.

ظاهرا انجمن های عکاسی در آمریکا برای نخستین بار ، پیشنهاد نام گذاری ۱۹ آگوست به عنوان روز جهانی عکاسی را دادند ولی در سال ۱۹۹۱ شورای عکاسی بین المللی هند، نخستین نهادی بود که به عنوان روز جهانی عکاسی بطور رسمی، این روز را جشن گرفت و کشورهای بیشتری از آن هنگام تا به امروز، این تاریخ را در تقویم های خود به عنوان« روز جهانی عکاسی» گنجانده اند. بطوری که این رویداد، سالانه در گستره ی بزرگتری نسبت به سال گذشته برگزار شده است.

۱۹ آگوست روز جهانی عکاسی,تاریخ روز جهانی عکاسی,تاریخ روز جهانی عکاسی۱۹ آگوست در تقویم بسیاری از کشورهای جهان بعنوان روز جهانی عکاسی نامگذاری شده است

معرفی انواع شاخه های عکاسی

> عکاسی معماری

یکی از شاخه های عکاسی به نام عکاسی معماری است که در آن، اقدام به عکسبرداری از آثار معماری و ساختمان ها می کنند. دو فاکتور زاویه دید و نوع لنز در عکاسی معماری، از اهمیت به سزایی برخوردارند؛ به این دلیل که باتوجه به بزرگ بودن آثار معماری، عکاس هم قادر به فاصله گرفتن از آن ها به اندازهٔ کافی نیست؛ به همین دلیل باید زاویهٔ دید لنز، زیاد باشد.

> عکاسی اجسام بی جان

از دیگر شاخه های هنر عکاسی می توان به عکاسی اجسام بی جان اشاره کرد که معمولاً از اشیاء بی جان و غیر متحرک و اشیاء محیط پیرامون، تصاویری را ثبت میکند. درواقع، یکی از سبک های مشکل عکاسی، عکاسی از اجسام بی جان است که عکاسان پیرو این سبک باید علاوه بر داشتن توانایی نورسنجی دقیق، ذوق ترکیب بندی بالایی را داشته باشند.

> عکاسی ورزشی:

در این شاخه از عکاسی به عکسبرداری از صحنه های ورزشی و ورزشکاران می پردازند. تجهیزات و ابزارها دراین نوع عکاسی، بسیار مهمی هستند؛ به این دلیل که عکاس، از صحنه دور و سوژه متحرک اسـت. بنابراین در این شاخه ی عکاسی باید حتماً لنزهای قدرتمندی هم چون تله و زوم داشته باشید.

> عکاسی زیر آب:

یکی از دیگر سبک های عکاسی، عکاسی زیر آب میباشد که نیازمند تجهیزات و مهارت های خاص خود است. از امکانات موردنیاز برای عکاسی زیر آب می توان به لوازم و لباس غواصی، دوربین ضد آب اشاره کرد. شما به تجهیزات نورپردازی خوبی به علت نبود نور در عمق های زیاد آب نیاز دارید.

> عکاسی نجوم:

عکاسی نجومی، برگرفته از عکس های ستارگان، سیاره ها، کهکشان راه شیری و… میباشد که با داشتن امکانات و آگاهی درست می توان عکسبرداری کرد تا از این طریق به تصاویر با کیفیتی دست یابید.

> عکاسی هوایی:

عکاسی هوایی که نوعی عکاسی از منظره و یا طبیعت، بسته به سوژه محسوب میشود؛ به اینصورتست که از زاویه ی بالا با استفاده از پهپادها و بالگردها از سوژه ی عکس می اندازد. از طبیعت یا منظره در این نوع عکس برداری، خیلی کم عکس می گیریم.

> عکاسی علمی:

عکاسی های سبک علمی، متشکل از عکاسی های نجومی و یا عکاسی های ماکرو هستند که دارای بار علمی می باشند و به منظور اطلاعات علمی به ثبت لحظات خاص می پردازند.

انواع شاخه های عکاسی,روز جهانی عکاسی,تاریخچه ی نامگذاری روز جهانی عکاسیروز جهانی عکاسی بدلیل اختراع داگرئوتایپ، لقب گرفته است

> عکاسی پرتره:

شما با داشتن کم ترین مقدار تجهیزات عکسبرداری پرتره میتوانید کار خود را شروع کنید؛ به این دلیل که این نوع عکاسی، قصد دارد چهره افراد و احساساتشان را به بیننده منتقل کند.

> عکاسی از طبیعت:

عکاسی از طبیعت بـه اینصوت است که گیاهان، جانوران، کوه ها یا صخره ها را ثبت می کند و هیچگونه اثر مستقیم یا غیر مستقیمی از حضور انسان در آن وجود ندارد. در عکس طبیعت نباید هیچگونه گیاهی که انسان پرورش داده، راه ها ، حیوانات اهلی یا حیوانات وحشی خارج از محیط زیست اصلی خود، حضور داشته باشند.

> عکاسی صنعتی:

معمولاً یک سازمان صنعتی برای ثبت فرایندهای تولید، محصولات، سازمان کار، کارکنان و یا تجهیزات سازمانی، سفارش عکاسی صنعتی را می دهد. گاهی اوقات به کارگیری عکس صنعتی با مقاصد داخلی« بـه عنوان مثال اداری و یا روابط صنعتی» و یا خارجی« بـه عنوان مثال تبلیغات یا روابط عمومی» است.

> عکاسی خبری:

بـه عکس هایی که خبر رسانی، از پیام و هدف اصلی آنها محسوب میشود؛ عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم می گویند. به نویسندگان مقاله و مخبران خبر بـه وسیله تصویر یا همان عکس، عکاسان خبری گفته میشود. کاربرد عکاسی خبری با هدف مستند کردن زندگی برای قصه گویی عکاسانه می باشد.

> عکاسی شب:

بـه عکاسی که در ساعاتی از شب در فضای آزاد گرفته میشود؛ عکاسی در شب میگویند. معمولاً از دیافراگم های بسته و زمان های نوردهی طولانی در عکاسی شب، استفاده می کنند.

روز جهانی عکاسی کی هست,روز جهانی عکاسی چه روزیستعکاسی جزو مهمترین اختراعات قرن نوزدهم به حساب می آید

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش