مهمترین عناوین خبری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۱۹:۵۱ - ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۱۶۸
دنیای خودرو

سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳؛ از کونیگزگ جِسکو اَبسِلوت تا بوگاتی بولاید

خودروهای سریع جهان,سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳
زمانی رسیدن به چنین سرعتی غیرقابل تصور بود اما حالا ما به محدوده ۳۰۰ مایل در ساعت رسیده ایم و برخی خودروها از آن سرعت جنون آمیز هم فراتر رفته اند.

به گزارش فرادید، زمانی رسیدن به سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت غیرقابل تصور بود. اما به محض رسیدن به این سرعت و گذر از آن، دنیای خودرو بلافاصله معیار سه رقمی بعدی را تجسم کرد. مدتی طول کشید، اما از مرز ۳۰۰ مایل در ساعت گذشته ایم و برخی خودروها از آن سرعت به ظاهر جنون آمیز هم فراتر رفته اند.

جالب اینجاست که وقتی صحبت از سرعت ۳۰۰ مایل در ساعت می کنیم، منظور ما فقط یک خودرو یا خودروساز نیست، چون تعداد زیادی از مدل ها در جدول امتیازات برای خودشان صاحب جایگاه شده اند.

سریع ترین خودروی جهان: کونیگزگ جِسکو اَبسِلوت (۳۳۰ مایل در ساعت)

خودروهای سریع جهان,سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳

عنوان سریع ترین خودروی جهان به کونیگزگ جسکو ابسلوت (Koenigsegg Jesko Absolut) تعلق می گیرد که اوایل امسال (۲۰۲۳) حداکثر سرعت سرسام آور ۳۳۰ مایل در ساعت را به ثبت رساند. موتور ۵ لیتری V۸ توربوشارژ دوقلوی این خودرو ۱۶۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۱۰۶ پوند فوت گشتاور دارد که نقش مهمی در سرعت آن دارد، اما مهندسان کونیگزگ علاوه بر قدرت کوبنده، چیزهای بسیار بیشتری به این خودرو داده اند.

جسکو ابسلوت دارای ضریب رانش فوق العاده لغزنده ۰.۲۷۸ و گیربکس ۹ سرعته است، به قدری سریع که تقریباً نامحسوس است. کونیگزگ آنرا انتقال سرعت نور (LST) می نامد و می گوید تغییرات آن تقریباً با سرعت نور انجام می شود. شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما این گیربکس تحسین برانگیز است و چندین کلاچ چند دیسکی مرطوب و یک ساختار فوق العاده سبک هم دارد.

قیمت کونیگزگ جِسکو اَبسِلوت چقدر است؟

اگر شما هم به این فکر می کنید که قیمت سریع ترین خودروی جهان چقدر است، باید بگوییم رقم آن مانند سرعت و مشخصات دیگرش سرسام آور است. تمام ۱۲۵ خودروی Absolut ارائه شده با قیمت تقریبی ۳ میلیون دلار فروخته شدند. البته، توانایی خرید کونیگزگ نخستین قدم در دستیابی کامل به پتانسیل های آن است. مکان های بسیار کمی در نقشه وجود دارند که بتوانند از سرعت بیش از ۳۰۰ مایل در ساعت پشتیبانی کنند و مکان های موجود موقعیت مناسبی ندارند. با این اوصاف، این احتمال وجود دارد که بسیاری از افرادی که برای جسکو ابسلوت هزینه کرده اند ، به جای استفاده از سرعت، به پز دادن با آن اکتفا کنند!

پس، جسکو ابسلوت تاج سریع ترین خودروی جهان را از آن خود کرده است و این مقام را با بیش از چند مایل در ساعت به دست آورده است، اما سایر خودروهای رده ی ۳۰۰ مایل در ساعت هم تقریباً به همین اندازه چشمگیر هستند.

سایر خودروهای سریعتر از ۳۰۰ مایل در ساعت

خودروهای سریع جهان,سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳

بوگاتی بولاید ۱۸۴۷ اسب بخار قدرت و ۱۳۶۵ پوند فوت گشتاور را از یک موتور ۸ لیتری W۱۶ کواد توربو دارد. حداکثر سرعت آن به ۳۱۱ مایل در ساعت می رسد و استایل آن به همان اندازه وحشی و اغراق آمیز است.

با این حال، بر خلاف کونیگزگ، بوگاتی فقط مخصوص پیست است. اگرچه موتور و برخی ساختارهای زیربنایی آن با مدل جاده ای« کایرون» مشترک است، بوگاتی ترجیح داد بولاید را به پیست محدود کند. این انتخاب ناخوشایند است به ویژه با قیمت تقریباً ۴.۴ میلیون دلاری آن، اما عدم نیاز به ساخت خودرویی مطابق با مقررات خودروهای جاده ای به بوگاتی این آزادی را داد تا خودرویی بی رحمانه بسازد که سرعت آن منطق را به چالش می کشد. بولاید بسیار انحصاری تر از کونیگزگ است، چون بوگاتی فقط ۴۰ خودرو از این نوع را تولید کرده است.

سیستم تعلیق خودرو نسبت به کایرون بسیار سفت تر است و تایرهای خودرو میشلین (Michelin) است. این سیستم از یک تک بدنه کربن اصلاح شده استفاده می کند و با استفاده از مجموعه ای از قطعات پرینت سه بعدی ساخته شده است. بدون نیاز به نگرانی در مورد جدول ها، سرعت گیرها و عابران پیاده، بوگاتی می تواند با آیرودینامیک و بدنه ای که دارد وحشیانه براند، طوری که انگار می تواند شما را از وسط نصف کند.

چه چیزی باعث ایجاد خودرویی می شود که می تواند سریعتر از ۳۰۰ مایل در ساعت حرکت کند؟

رسیدن جسکو ابسلوت و بولاید به سرعت بیش از ۳۰۰ مایل در ساعت آسان به نظر می رسد ، چیزی که با توجه به قیمت هفت رقمی آن ها انتظار دارید، ولی راه زيادي تا رسیدن به حداکثر سرعت شگفت انگیز آن ها پیموده شده است. فراتر از این واقعیت که آنها به کیلومترها آسفالت صاف و شیشه ای نیاز دارند، باید به طور استثنایی آیرودینامیک باشند و قادر به مصرف انبوه هوا باشند و مصرف سوخت نیز در این سرعت ها بسیار زیاد است. مهندسان باید خودرویی طراحی می کردند که به راحتی هوا را بشکافد و در عین حال نیروی گرانش فوق العاده ای برای ماندن روی زمین ایجاد کند.

افزودن هزاران پوند نیروی گرانش (g-force) تقریباً به هر قسمت خودرو، به ویژه سیستم تعلیق و لاستیک ها، فشار وارد می کند. دمپرها باید بتوانند خودروی موقتاً سنگین تر را پشتیبانی کنند و در عین حال لاستیک ها را در تماس با آسفالت نگه دارند. در سرعت ۳۰۰ مایل در ساعت، حتی عیوب جزئی در سطح جاده سریعتر و سخت تر ظاهر میشوند، بنابراین خودرو باید توان مقابله با آنها را داشته باشد.

لاستیک ها در حداکثر سرعت، ضربات شدیدی را تجربه می کنند، چون دیواره های کناری آن ها با تمام نیروی گرانش فشرده می شوند. علاوه بر این ، لاستیک ها در معرض دمای شدید ناشی از اصطکاک لاستیک با کف خیابان در سرعت ۳۰۰ مایل در ساعت، قرار می گیرند. در چنین سرعتی، لاستیک ها هزاران بار در دقیقه می چرخند، بنابراین باید به اندازه کافی محکم باشند تا شکل شان را جریان نیروهای چرخشی خشن حفظ کنند. در نهایت ، سرعت بالا کارهای خنده داری با وزن اجزای خودرو انجام می دهند ، مثلاً سنسورهای نظارت بر فشار باد لاستیک که هنگام چرخش با سرعت ۳۰۰ مایل در ساعت ممکن است چندین برابر مقدار طبیعی خود وزن پیدا کنند و باعث عدم تعادل چرخ ها و مسائل دیگر شوند.

در مورد سریع ترین خودروهای قبلی فراری و پورشه چطور؟

خودروهای سریع جهان,سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳

در حالی که ما در سال ۲۰۲۳ در مورد خودروهایی صحبت می کنیم که به سرعت بیش از ۳۰۰ مایل در ساعت رسیده اند، بیش از ۵۰ سال پیش خودرویی از سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت گذشت. دوج چارجر دیتونا ۱۹۶۹ در مارس ۱۹۷۰ در تالادگا در آلاباما به سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت رسید. درست است، اولین خودروی ۲۰۰ مایل در ساعتی، روی دماغه اش نام ایتالیایی نداشت، اما بسیاری از شناخته شده ترین خودروهای این رده سرعت، ایتالیایی بودند. چارجر دیتونا، مانند بوگاتی بولاید امروزی، ماشین خیابانی نبود و نخستین خودروی جاده ای که به این معیار سرعت رسید، فراری بود.

چندین سال پس از رکورد زدن دوج، فراری F۴۰ (پایین ماشین قرمز رنگ ) بعنوان اولین خودروی تولیدی با این رکورد به سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت رسید. موتور ۸ سیلندری ۲.۹ لیتری توئین توربوشارژر آن وقتی نو بود ۴۷۱ اسب بخار تولید می کرد که شتاب صفر تا ۶۰ مایل در ساعت ۳.۸ ثانیه ای و حداکثر سرعت ۲۰۱ مایل در ساعت را به ارمغان می آورد. جالب اینجاست که چشمگیرترین پورشه آن زمان ، ۹۵۹ (پایین ماشین سفید رنگ)، از سرعت F۴۰ کمتر بود و به سرعت ۱۹۷ مایل در ساعت رسید.

خودروهای سریع جهان,سریع‌ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۲۳

برق می تواند همه چیز را تغییر دهد

همان طور که دنیای خودرو به سمت برق رسانی کامل پیش میرود، سوالاتی در مورد حداکثر سرعت و قدرت باتری خودروهای الکتریکی مطرح است، ولی امروز حداقل پنج مدل با حداکثر سرعت بیش از ۲۰۰ مایل در ساعت به فروش می رسند.

Lucid Air Sapphire حداکثر سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت و شتاب ۰ تا ۶۰ مایل در کمتر از ۲ ثانیه دارد که با حداکثر سرعت تسلا مدل S Plaid برابر است.

لوتوس اویجا هم نوید حداکثر سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت را می دهد، تا به اعداد فوق العاده ای که در سریع ترین خودروهای بنزینی امروزی مشاهده می شود، نزدیک شود.

Pininfarina Battista نیز حداکثر سرعت ۲۱۷ مایل در ساعت و شتاب دیوانه وار ۱.۸ ثانیه برای ۰- ۶۰ مایل را ارائه می دهد.

  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش