دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۲۰ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۳۰۵۴۴۷
دنیای خودرو

مقایسه ولوو XC۹۰ و تویوتا لندکروزر در بازار شاسی‌بلندهای فول‌سایز

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
چند دهه است که تویوتا لندکروزر به عنوان یکی از سلاطین کلاس SUV‌های فول‌سایز شناخته‌شده و فروش بسیار بالایی را در بازار جهانی تجربه می‌کند‌. در بازار کشور ما نیز تقریبا اوضاع به همین منوال بوده و لندکروزر حتی در سال‌های اخیر و با وجود قیمت بسیار بالای خود، به آمار فروش قابل توجهی دست یافته است‌.

به گزارش عصر خودرو، روزهای خوب لندکروزر ادامه داشت تا اینکه چند سال پیش سدی بزرگ به نام  قانون منع واردات خودرو‌های با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی سر راه آن قرار گرفته و خداحافظی اجباری از بازار ایران را به این سامورایی قوی‌هیکل تحمیل کرد.

 

حدود ۲‌سال پس از این ماجرا، عملا هیچ SUV‌ فول سایزی به کشور وارد نشد تا اینکه پای یک قدبلند خوش‌تیپ از سرزمین اسکاندیناوی به نام ولوو XC90 به ایران باز شد و به خوبی، این بازار تشنه را سیراب کرد به گونه‌ای که بسیاری بر این باورند که XC90 در بازار ایران، عملا به جانشین لندکروزر تبدیل شده است.

 

البته XC90 بیشتر در کلاس شاسی‌بلند‌هایی همچون لکسس LX570 قرار دارد اما به دلیل نزدیکی قیمت آن به لندکروزر، با آن مقایسه می‌شود. به همین بهانه و در نوشتار پیش رو به بررسی و مقایسه این دو خودرو با یکدیگر پرداخته تا متوجه شویم که آیا XC90 توانسته است به خوبی جای لندکروزر را پر کند یا خیر؟

 

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر
اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر

 

طراحی

تویوتا لندکروزر در همه نسل‌های خود، چهره‌ای بیابانگرد و نسبتا خشن داشته ‌که نسل مورد بررسی ما یعنی نسل هشتم نیز از این قاعده مستثنی نیست‌. در طراحی ظاهری لندکروزر تقریبا تمامی المان‌ها سعی در القای حس قدرت و ابهت به بیننده دارند که از این دست المان‌ها می‌توان به مواردی همچون خطوط برجسته روی درب موتور، ابعاد بزرگ جلو پنجره و چراغ‌ها اشاره کرد‌.

 

در واقع طراحی لندکروزر با حداقل خطوط صورت پذیرفته که همین موضوع علاوه بر القای حس خشونت، استایل ماندگارتری را برای آن ایجاد کرده است ضمن آنکه هماهنگی طراحی خودرو با نوع کاربری آن باعث شده تا تویوتا ترجیح دهد در طراحی مدل ۲۰۱۶ نیز دست به استایل کلی خودرو نزده و به ارائه یک فیس لیفت اساسی بسنده کند.

 

اما در داخل کابین لندکروزر با وجود مواردی همچون کنسول میانی پهن و بزرگ و مقادیر زیاد چرم و چوب، تا حد زیادی از حس بیابانگردی کاسته شده و حس یک SUV بزرگ و لوکس را به سرنشینان القا می‌کند. البته اگر از کرومی نبودن دستگیره داخلی در‌ها در نمونه ۶ سیلندر، چشم پوشی کنیم.

 

این اتاق از لندکروزر در سال ۲۰۱۲ یک فیس‌لیفت مختصر شد که بسیاری از مالکان نمونه‌های قبل از ۲۰۱۲ نیز این فیس‌لیفت را به روی خودرو خود اعمال کرده‌اند‌. در مقابل ولوو XC90 را داریم که نسل فعلی آن در سال ۲۰۱۵ معرفی و با فاصله اندکی وارد بازار ما شد .

 

XC90 نیز همانند لندکروزر طراحی نسبتا ساده‌ای داشته با این تفاوت که به وضوح لوکس‌تر و به‌روز‌تر از رقیب به نظر می‌رسد. اصلی‌ترین المان‌ها در طراحی نمای جلو XC90 را می‌توان جلو پنجره بزرگ و دی‌لایت‌های چکشی‌شکل دانست که در لوکس جلوه دادن این نما تأثیر زیادی دارند‌.

 

نمای کناری ساده بوده و تنها آینه‌های جانبی قرار گرفته روی درب و قوس دور گلگیر‌ها اندکی جلب توجه می‌کند‌. در نمای عقبی نیز چراغ‌های باریک امتداد یافته تا بالای خودرو و خروجی‌های دوگانه اگزوز، تأثیر زیادی روی ابهت ظاهری خودرو داشته‌اند‌.

 

همان سبک طراحی بیرونی XC90 در درون کابین آن نیز مشاهده می‌شود؛ یعنی کابین به دور از هرگونه شلوغی اما کاملا مدرن طراحی شده است که در این بین مانیتور بزرگ قرار گرفته در بخش میانی داشبورد (که بسیاری از آپشن‌های خودرو توسط آن کنترل می‌شود) و طرح مدرن صفحه نشان‌دهنده‌ها از موارد جلب توجه‌کننده در کابین XC90 هستند‌. ضمن آنکه از کیفیت فوق‌العاده اجزای کابین نیز نمی‌توان به‌سادگی گذشت.

 

مشخصات و توانمندی‌های فنی

تویوتا لندکروزر نسل هشتم با دو پیشرانه ۶ و ۸ سیلندر در بازار ایران موجود است که نمونه ۸ سیلندر به تعداد بسیار محدود وارد شده ‌و اکثر لندکروزر‌های موجود در بازار داخلی از یک پیشرانه ۶ سیلندر ۴ لیتری با حداکثر قدرت ۲۴۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۳۷۶ نیوتن‌متر بهره‌مند هستند که این پیشرانه با اتصال به یک گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک، ضمن مصرف ۱۳ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۹ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت را برای این سامورایی بیابانگرد به ارمغان می‌آورد‌.

 

البته در عمل، این پیشرانه ۶‌سیلندر برای جثه بزرگ لندکروزر کافی نبوده و شتابگیری آن چندان راضی‌کننده نیست‌. در مقابل، ولوو XC90 از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری بهره می‌گیرد که این پیشرانه به لطف بهره‌گیری همزمان از سامانه‌های توربوشارژر و سوپر‌شارژر قادر به تولید حداکثر قدرت ۳۲۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۴۰۰ نیوتن‌متر بوده و با اتصال به یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک، ضمن مصرف ۸.۱ لیتر سوخت در هر ۱۰۰کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۶.۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت را به این قد‌بلند سوئدی می‌بخشد.

 

در واقع اگرچه پیشرانه XC90 نصف پیشرانه لندکروزر حجم دارد اما سامانه‌های پرخوران کار خود را به خوبی انجام داده و XC90 برتری خود را چه در شتابگیری و چه در مصرف سوخت، به رقیب دیکته می‌کند‌. البته لندکروزر همچنان دو برگ برنده دارد؛ نخست تنفس طبیعی‌بودن پیشرانه که نگهداری و تعمیرات ساده‌تری را به دنبال دارد و دوم پیشرانه پرحجم‌تر که در بازار سنتی ایران بیشتر مورد پسند مشتریان است‌.

 

  تجهیزات رفاهی و ایمنی

تویوتا لندکروزر GXR 2013 به امکاناتی همچون کیلس استارتر، کروز کنترل، سانروف، کولر مجزا برای ردیف جلو و عقب، چراغ‌های جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، کول‌باکس، روکش چرمی صندلی‌ها، گرمکن صندلی‌های جلو، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، مانیتور سقفی برای سرنشینان عقب، سنسور نور، دی‌لایت، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور پارک جلو و عقب، رادیو پخش CD مجهز به چنجر ۶ خشابه و بلوتوث، سیستم ترمز ABS + EBD به همراه BA (ترمز اضطراری)، ایربگ‌های جلو، جانبی، پرده‌ای و ... مجهز است که اگرچه مجموعه‌ای کاربردی و قابل قبول است اما با توجه به قیمت بیش از نیم میلیارد تومانی خودرو، توقع بسیار بیشتری از آن می‌رود‌. در مقابل، ولوو XC90 کوهی از تجهیزات رفاهی و ایمنی را به همراه دارد‌.

 

XC90 با ۳ رده تجهیزاتی مومنتوم(Momentum)، آر-دیزاین (‌R-Design‌) و اینسکریپشن (Inscription) در بازار ایران موجود است که حتی نمونه پایه یعنی مومنتوم نیز لیست بلندبالایی از تجهیزات را به همراه دارد که این لیست در تیپ اینسکریپشن به اوج خود رسیده و کلمه  لوکس را به خوبی برای شما معنا می‌کند به‌گونه‌ای که پرداختن به تمام آپشن‌های XC90 و نحوه کارکرد آنها، خود نیازمند یک مطلب جداگانه است‌. با این حال اگر بخواهیم تنها به بخشی از مهم‌ترین آپشن‌های آن اشاره‌ای داشته باشیم، می‌توانیم از این موارد یاد کنیم.

 

کیلس استارتر، سقف پانوراما، کروز کنترل، روکش چرم طبیعی صندلی‌ها، مانیتور ۱۲.۳ اینچی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک ۴‌گانه مجهز به تصفیه‌کننده هوا و سنسور رطوبت‌سنج، هدآپ دیسپلی، سیستم تنظیم حالات رانندگی، اتو پارک، سیستم تشخیص گارد‌ریل‌های کنار جاده و تنظیم فرمان خودکار، سیستم هشدار‌دهنده خواب‌آلودگی راننده، سیستم هشدار و ترمز اتوماتیک (City Safety)، سیستم هشدار‌دهنده نقاط کور، سیستم هشدار موانع با قابلیت تنظیم اتوماتیک فاصله، ایربگ‌های جلو، جانبی و پرده‌ای و ...

 

سخن پایانی

در پایان اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به هریک از دو خودرو مورد بحث داشته باشیم،‌ می‌توانیم بگوییم تویوتا لندکروزر یک شاسی‌بلند با فضای بسیار جادار برای سرنشینان، صندلی‌های راحت، تجهیزات قابل قبول و قابلیت آفرود فوق‌العاده است اما در مقابل، مصرف سوخت نسبتا بالا و شتابگیری نسبتا کندی دارد ضمن آنکه عدم واردات آن در سال‌های اخیر موجب شده تا قیمت نمونه‌های دست‌دوم آن بیش از حد بالا برود‌.

 

ولوو XC90 نیز تقریبا تمامی معیار‌های یک شاسی‌بلند لوکس فول‌سایز را در خود دارد و گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود اما از لحاظ خدمات پس از فروش و هزینه‌های نگهداری، اوضاع چندان مساعدی نداشته و توانایی‌های آفرود آن نیز در حد رقیب ژاپنی نخواهد بود‌. البته با این قیمت، استفاده از لندکروزر نیز به عنوان خودرو آفرود چندان معقولانه نیست و می‌توان با صرف هزینه‌ای به‌مراتب کمتر، یک شاسی‌بلند آفرودر مناسب خریداری کرد‌.

 

لازم به ذکر است که تویوتا لندکروزر ۶ سیلندر GXR در مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در بازار موجود بوده و بسته به سال ساخت، میزان سلامت و کارکرد، با رقمی بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند . ولوو XC90 صفر‌کیلومتر نیز بسته به رده تجهیزاتی، بین ۵۲۰ تا ۶۸۰ میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

 

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,خودرو ولوو وتویوتا لندکروزر

 

  • 202
  • 42
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
ولوو
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش