دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۲۶ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۲۴۶۳
دنیای خودرو

مقایسه نیسان پاترول با تویوتا لندکروزر

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

میعادگاه سنتی خودروهای بزرگ شاسی بلند چندین دهه است تبدیل به جاده دوطرفه بین تویوتا لندکروزر و نیسان پاترول شده است . حالا مدتی است که طرفداران نیسان هم وارد نبرد برابری شده اند . حتی نیسان اخیرا یک پاترول جدید Y62 را در سال ۲۰۱۲ روانه بازار محلی کرده است ، یک مدل کاملا جدید است تا نسخه جدید کهنه  Y61. این مسئله از همان اول هم مثل جنگ بود . افسوس که نیسان به صورت رسمی اعلام کرد در Y62 از موتور دیزل استفاده نخواهد شد .

 گویا تنها بازاری که خواستار پاترول بنزینی بود، خاورمیانه بود زیرا سوخت در آن بسیار ارزان است و دیزل برخلاف بقیه دنیا، جزو انتخاب های برتر خریداران نیست . پس خبری از نیسان دیزلی نخواهد بود .  هر کس که مسیر طولانی را با یک خودرو شاسی بلند طی کرده باشد، یا با این خودروها وارد جاده های هموار شده باشد، می داند نداشتن یک موتور توربو دیزل، چه قدر به این وجهه آسیب می زند . مسئله به کارایی مربوط است اما احتمالا بهتر است بگوییم بابت هر بار دور زدن بابد هزینه سوخت بپردازید .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

پس با ما مخالف نیستید اگر بگوییم نیسان پاترول ۲۰۱۶ با تویوتا لندکروزر سری ۲۰۰ سال ۲۰۱۶ وارد رقابت شده است . ممکن است بپرسید چرا لندکروزری که تست شده است موتور بنزینی دارد اما پاترول چنین موتوری ندارد . واقعیت، یا دست کم از منظر ما واقعیت در خصوص خودروهای جاده های ناهموار، این است که اگر واقعا طالب موتوری برای گردش در مناطق ناهموار یا کشیدن یدک به دنبال خودرو خود هستید،  گزینه ایده آل شما، رانندگی با موتور چهار محور متحرک دیزلی خواهد بود .  در این صورت، اگر مشکل بودجه دارید ولی می توانید با پولتان سری ۲۰۰ بخرید، بهتر است به دنبال لندکروزر دیزل بگردید .  خریداران نیسان این گزینه را پیش رو ندارند و مجبورند به پاترول قناعت کنند .

قیمت و مشخصات

اما هنوز هم می شود سیب را با سیب مقایسه کرد . نیسان پاترول با نام رسمی هشت سرعته در دو مدل جداگانه عرضه می شود : مدل اصلی Ti که در این جا تست خواهیم کرد و یک  Ti-L. بهای Ti از ۶۹۹۰۰ دلار (پایین تر از خودروهای جاده ای) آغاز می شود اما قیمت پایه Ti-L از ۸۶۹۰۰ دلار شروع می شود . اگر به قیمت گذاری لندکروزر سری ۲۰۰ با پاترول هشت سرعته نگاهی بیندازیم ، به نکته ای پی می بریم . قیمت پایه GXL از حدود ۸۲۰۰۰ دلار شروع می شود  اما قیمت مدل ساهارای آن از حوالی ۱۱۳۵۰۰ دلار شروع می شود. حتی بهای مدل VX هم از ۹۲۰۰۰ دلار (پایین تر از خودروهای جاده ای) با سوخت بنزینی شروع می شود .  آن هایی که از بهای زیاد سری ۲۰۰ گلایه دارند، مدت هاست معتقدند مشکل، از نیسان است . مشکل از نیسان است که تویوتا توانسته هرجا دلش می خواهد، خودروهای بدون رقابت جدی، خودروهای چهار محور خودش را به فروش برساند  . به عبارت دیگر، چیزی نیست که لندکروزر سری ۲۰۰ را نگه دارد . با این که پاترول قادر نیست موتور دیزلی تولید کند ، می تواند قیمت مطلوب تری ارائه کند .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

برجسته ترین تجهیزات پاترول شامل : کنترل حرکت در سرازیری ، لبه های چرمی ، راهنمای ماهواره ای لمسی ، دوربین دورتا دور خودرو ، دوربین عقب ، حسگرهای پارک جلو و عقب، چرخ های آلیاژی ، کنترل اقلیمی دوگانه ، دریچه کولر صندلی های ردیف سوم ، ضبط شش باندی استریو با دیسک سخت تعبیه شده، چراغ جلو و برف پاک کن اتوماتیک ، سان روف، شیشه ایمنی ، ورود و استارت بدون کلید هستند .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

برجسته ترین تجهیزات لندکروزر شامل: کنترل حرکت در سرازیری ، دستگاه پخش سی دی ، اتصال بلوتوث تلفن باپخش صوتی ، کروز کنترل  ، چرخ های استیل  و هواکش برای حرکت در آب است .  باید بابت کمبود حسگر پارک و دوربین عقب، به خصوص با توجه به اندازه وسیله نقلیه و این حقیقت که برخی خریداران ، بودجه های محدودی دارند ، لندکروزر را تنبیه کرد . نیسان پاترول برخلاف قابلیت های جدید و ردیف صندلی سوم، فقط ۶۰ کیلوگرم از تویوتا لندکروزر سنگین تر است (۲۸۰۰ کیلو در برابر ۲۷۴۰ کیلوگرم). هر دو وسیله نقلیه ، می توانند ۳۵۰۰ کیلوگرم را بکشند که از حد نیازهای بیشتر مشتریان هم فراتر است .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

موتور ۴.۵ لیتری توربوشارژدوقلوی ۸ سرعته دیزلی تویوتا لندکروزر، از نظر عددی، برای خودش کارخانه ای محسوب می شود . قدرت آن ۲۰۰ کیلووات با ۳۶۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۶۵۰ نیوتن متری بین ۱۶۰۰ تا ۲۶۰۰ دور در دقیقه است . جالب اینجاست که راننده احساس می کند این خودرو بیش از گشتاوری که کارخانه رسما اعلام کرده است ، قدرت دارد .  مصرف سوخت اعلامی آن نیز ۹.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است .  سری ۲۰۰ دارای جعبه دنده اتوماتیک شش تایی، دامنه کم انتقال دنده و قفل دیفرانسیل مرکزی دارد .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

قدرت نیسان پاترول، ۵.۶ لیتر است که موتور جاه طلبانه هشت سرعته دارد و ۲۹۸ کیلووات ساعت قدرت در ۵۸۰۰ دور در دقیقه گشتاور را با ۴۰۰۰ دور در دقیقه ایجاد می کند .  مصرف سوخت اعلامی آن ۱۴.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و دارای جعبه دنده ۷ دنده اتوماتیک با دامنه کم انتقال دنده و قفل دیفرانسیل عقب است . پاترول همچنین دیفرانسیل عقب کم لغزش و حالت های رانندگی قابل انتخاب در جاده های ناهموار دارد .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

نمای بیرونی

اول از همه، بیایید یک مسئله را روشن کنیم : این دو وسیله نقلیه، هیولا هستند . تنها وسیله نقلیه چهار محوری دیگری که می تواند اندکی شبیه یک تویوتا لندکروزر سری ۲۰۰ باشد ، نیسان پاترول است . این که لند کروزر کمی کوچک تر از پاترول است، بیشتر به اندازه نیسان مربوط است .  در سری ۲۰۰ اصلی، چیز به درد نخوری نیست؛  البته به شرطی که بخواهید در جاده های ناهموار رانندگی کنید .  

چرخ های  استیل آن به تایرهای چند منظوره مجهز است که لبه های پهنی دارد و لازم نیست نگران رینگ های جذاب (و البته گران) خودروتان باشید . به علاوه، کلی گزینه برای سفر در بیرون جاده ها دارید .  لوله حرکت در آب آن خوب کار می کند اما در سرعت بالا، صدای باد زیادی تولید می کند . اما برای کار خارج از جاده، بسیار کارآمد است .

حاشیه های پلاستیکی مشکی رنگ نیز خوب به نظر می رسد و در مقایسه با سطح کرومی یا رنگی، بعید است به راحتی خش بیفتد . اگر می خواهید در مناطق گرمسیری و خشک حرکت کنید، رنگ سفید، انتخاب هوشمندانه ای است .  لندکروزر به هیچ عنوان زیبا نیست؛ به ویژه از منظر کلاسیک اما کارکرد آن از همه جهت خوب است و لبه های عمودی و سبک  آن یعنی سواری سری ۲۰۰ برخلاف ظاهر، داخل شهر و در مسیرهای ناهموار، بسیار بهتر است .

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

پاترول بدون شک دارای تزئینات زیباتری است سخت می شود باور کرد پاترول یک مدل پایه است . لبه های گرد و حاشیه های کرومی آن با سبک هوشمندانه، بخشی از حجم آن را گرفته است و لاستیک های  آن، جذاب تر از آیتم های استیل لندکروزر هستند . اندازه تایرها معقول است یعنی می توانید به انواع جذابیت های جاده های ناهموار، درست مثل سری ۲۰۰ دسترسی داشته باشید . برخی از عناصر پاترول، کمی اعصاب خردکن هستند .  

مثلا چراغ عقب های سبک آن کمی بی ریخت است و حاشیه کرومی آن لازم نبود این قدر زمخت باشد . واقعیت این است که خیلی از دارندگان خوردوهای جاده های ناهموار، زیاد به دنبال ماجراجویی در دشت و بیابان نیستند و از این بابت، پاترول قطعا گزینه درون شهری جذاب تری است . اما ظاهر لندکروزر زیاد راضی کننده نیست . 

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,مقایسه خودرو,نیسان پاترول 2016 و تویوتا لندکروزر سری 200 سال 2016

راحت می شود فهمید که تویوتا یک مدل پایه است . پلاستیک آن از محصولات کارخانه Lego هم بیشتر است . سطح GX بیشتر به درد صنعت معدن می خورد.نمای پلاستیک کاری شده، لوله حرکت در آب و دستگیره ها در جهت عکس هم قرار دارند که برخلاف شکوه و ظاهر زیبای پاترول است .  چراغ عقب های پرزرق و برق آن، چرخ های آلیاژی و شیشه های آن و قدرتش، همه این ها را جبران می کنند . با این همه، هرگز نمی توان پاترول را کنار معدن تصور کرد چراکه به آن جا نمی خورد .

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش