شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۲۲:۴۹ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۱۰۲۶۰۵
کتاب، شعر و ادب

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جشنواره فارابی:

مهم‌ترین هدف جشنواره فارابی زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است

اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,محمد فرهادی
محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم زمینه‌ای برای بالندگی آن بدانیم مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق ذکر زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است.

 به گزارش ایبنا، اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی یکشنبه (۲۴ بهمن‌ماه) حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات فناوری، سیدضیاء هاشمی، معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رضا داوری‌اردکانی، آیت‌الله مصطفی محقق‌داماد و جمعی از اصحاب علوم انسانی در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد.

 

فرهادی در این مراسم با بیان اینکه علوم انسانی جایگاه والایی را در آموزش عالی کشور دارد، گفت: اولا موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست پس علومی هم که این موضوع را بررسی می‌کنند دارای شرافت ذاتی هستند از سوی دیگر مهمترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما یعنی فرهنگ اسلامی به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه حدود ۴۷ تا ۵۰ درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد، افزود: از بعد آموزش و پژوهشی مانند انجمن‌های علمی، نشریات علمی و پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی که به نوعی ظرفیت پژوهشی تلقی می‌شوند نشان می‌دهد که علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های بسیار خوبی را داراست.

 

این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید و استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمندسازی پژوهش‌های علوم انسانی اظهار کرد: مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های علوم انسانی و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسایل مبتلا‌به جامعه است.

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره بومی‌سازی علوم انسانی که از سال ۹۴ ذیل شورایی به نام شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر کار خود را آغاز کرده توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: این شورا تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و نیز وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را به عنوان دو هدف اصلی دنبال می‌کند.

 

فرهادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد نشریات علوم انسانی طی سال‌های اخیر گفت: از هزار و ۱۹۹ نشریه دارای مجوز ۶۶۱ نشریه در حوزه علوم انسانی فعال هستند و تعداد ۵ نشریه فارسی‌زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است. همچنین برای تقویت و حمایت از علوم انسانی شیوه‌نامه حمایت مالی از این نشریات تدوین شده است تا بر این اساس بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند.

 

این مقام مسئول در ادامه سخنانش با بیان اینکه در دولت یازدهم فناوری‌های پای خود را به حوزه علوم انسانی باز کرد توضیح داد: اکنون ۷ مرکز رشد در این حوزه و در عرصه‌هایی چون صنایع فرهنگی، محیط‌زیست، هنرهای قرآنی و... فعالیت می‌کنند. همچنین در حوزه پژوهش طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ حدود ۴۰ واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.

 

به گفته فرهادی، برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی نیز به منظور پاسداشت علما و اندیشمندان این حوزه صورت می‌گیرد و گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی و آینه و تصویری از کمیت و کیفیت تولیدات علوم انسانی و دینی در ایران و بستری برای رشد آن است.

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همین باره اضافه کرد: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم زمینه‌ای برای بالندگی آن بدانیم مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق ذکر زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است. اگر جشنواره فارابی از طریق حمایت‌ها و تشویق‌هایی که از استادان و پژوهشگران انجام می‌دهد بتواند افقی را فراهم کند که در آن امکان پرورش و رشد عالم انسانی فراهم شود می‌توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.

 

وی در بخش پایانی سخنانش گفت: در این ۸ دوره به زودی دبیرخانه جشنواره براساس الگوهای علمی و روش‌شناختی برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارایه می‌دهد. حتی این امکان فراهم آمده که به طور منظم و سالانه و البته براساس ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره پایش علوم انسانی در ایران به صورت نهادی و مستمر شکل بگیرد. همچنین اقدامات موثری برای شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی صورت گرفته که بیش از هر چیز موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاستگذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود.

 

در این مراسم از برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی تقدیر شد که گزارش تکمیلی آن به‌زودی منتشر می‌شود.

 

 

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش