دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۵۴

آشنایی با قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان,تاریخچه موزه بزرگ زاهدان,آدرس موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان واقع در استان سیستان و بلوچستان میباشد
یکی از اماکن زیبا و جذاب برای بازدیدِ گردشگران و مسافران سیستان و بلوچستان، موزه بزرگ زاهدان میباشد که بیانگر تاریخ پنج هزارساله منطقه جنوب شرق ایران است. در این مطلب از سرپوش با موزه بزرگ زاهدان آشنا می شوید با ما همراه باشید.

موزه بزرگ زاهدان

یکی از دیدنی های تاریخی زاهدان، موزه بزرگ آن میباشد که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است و بیانگر تاریخ سرگذشت و فراز و نشیب های منطقه جنوب شرق ایران می باشد. آثار باستانی استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان در موزه بزرگ زاهدان که از غنی ترین موزه های زاهدان است؛ نگهداری میشود. موزه بزرگ زاهدان که با نام موزه منطقه ای جنوب شرق شناخته میشود از بزرگترین موزه های ایران به شمار می رود.

تاریخچه موزه بزرگ زاهدان

از سال ۱۳۹۰ در شهرستان زاهدان و استان سیستان و بلوچستان، موزه ای به نام موزه بزرگ منطقه ای جنوب شرق ایران افتتاح گردید که نمایانگر تاریخ پنج هزارساله منطقه جنوب شرق به خصوص استان سیستان و بلوچستان می باشد. آثار باستان شناسی کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در این موزه منطقه ای نگهداری میشود. زیربنای این موزه، هزار متر مربع میباشد و پنج طبقه دارد که نمای آن از معماری قلعه سب در شهرستان سراوان، الهام گرفته است.

تاریخچه موزه بزرگ زاهدان,جاهای دیدنی زاهدان,ساعات بازدید از موزه بزرگ زاهدانموزه های زاهدان یکی از غنی‌ترین موزه های زاهدان به شمار می‌رود

قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان با ۵ طبقه شامل بخش های مردم شناسی، باستان شناسی ، بوم شناسی، کتابخانه و تالارهایی برای نمایش لباس‌های محلی زاهدان میباشد و گونه های جانوری مثل تاکسیدرمی پرندگان و غذاهای محلی و آکواریوم های آب شور استان سیستان و بلوچستان در آن نگهداری میشود.

از آثار موجود در قسمت های مختلف موزه های زاهدان می توان به تابلوهای استان شناسی، سالن محققین، باستان شناسی و مردم شناسی، اتاق نمایش با ظرفیت ۴۰ نفر برای نمایش فیلم کوتاهی از بخش های مختلف موزه، سالن بوم شناسی، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی مربوط به جاذبه های گردشگری و فرهنگ و رسوم منطقه اشاره کرد که داستان ها و حکایت های زیادی برای هر کدام وجود دارد.

همچنین، تندیس بزرگی از رستم در طبقه همکف موزه زاهدان میباشد که زال و سیمرغ در کنار آن قرار دارند و موجب جلب توجه میشوند. در طبقه همکف این موزه به غیر از مجسمه رستم، آثاری ازجمله ماکت های قلعه های استان سیستان و بلوچستان و تابلوهای زیبای این استان نگهداری میشود.

قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان,تصاویر موزه بزرگ زاهدان,عکس موزه بزرگ زاهداننام دیگر موزه بزرگ زاهدان، موزه منطقه‌ای جنوب شرق است

بیش از ۵ هزار جلد کتاب ازرشمند در کتابخانه موزه های زاهدان وجود دارد که شامل موضوعات مختلفی ازجمله باستان شناسی ، تاریخ و معماری می باشد. شما می توانید اطلاعاتی درباره محوطه باستانی شهر سوخته، دهانه غلامان، کوه خواجه، اسپیدژ، جیرفت و دیگر آثار باستانی منطقه جنوب شرق ایران در بخش باستان شناسی موزه بزرگ زاهدان به دست آورید. آثار باستانی به جای مانده از شهر سوخته، از جالب ترین آثار باستانی این موزه برای گردشگران محسوب میشود. از دیگر آثار باستانی ارزشمند این موزه می توان به ظروف سفالی، وسایلی از جنس فلز، گِل، سنگ و شیشه، تابلوهای ارزشمند و کتب خطی اشاره کرد.

چشم مصنوعی یکی از یافته های جالب شهر سوخته میباشد که در بخش باستان شناسی موزه بزرگ زاهدان نگهداری می شود. این چشم که از جنس قیر طبیعی و با نوعی چرب جانوری مخلوط شده از جسد زنی است که در گورستان شهر سوخته مدفون شده است. ریزترین مویرگ های داخل کره چشم در روی این چشم مصنوعی، با استفاده از مفتول های طلایی به قطر کم تر از نیم میلی متر طراحی شده است که باید در دمای مخصوصی به دلیل شرایط سخت نگهداری و حساس بودن، نگهداری شود. بنابراین نمیتوان آن را دائما در ویترین به نمایش گذاشت و شما می توانید این چشم مصنوعی را صرفا در نمایشگاه های موقت موزه بزرگ زاهدان ببینید.

طبقات موزه بزرگ زاهدان

>> همکف:

بوم شناسی سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور در بخش همکف موزه های زاهدان می باشد؛ به همین منظور ویترین هایی در کنار آکواریوم( آبزیان آب شور) تعبیه شده که در آن گونه های حیوانی و گیاهی منطقه نمایش داده میشود. تصویر آثار شاخص تاریخی، فرهنگی، جاذبه های طبیعی و مردم شناسی منطقه در ورودی اصلی موزه نگهداری میشود.

جاهای دیدنی زاهدان,ساعات بازدید از موزه بزرگ زاهدان,قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان از سال ۱۳۹۰ افتتاح گردید

>> طبقه اول:

۲۳۴ ویترین در طبقه اول موزه های زاهدان وجود دارد که متشکل از بخش های مختلفی است و هر کدام از آن ها متعلق به یکی از تمدن های منطقه ای جنوب شرق می باشد. قدمت تمدن شهر سوخته در شمال استان سیستان و بلوچستان به ۵۲۰۰ سال میرسد و اشیاء شاخص و منحصربه‌فردی در این شهر وجود دارد که از آن ها می توان به نخستین انیمیشن دنیا، چشم مصنوعی، جراحی جمجمه، سبد حصیری دوقلو، تخته بازی، خط کش با دقت میلیمتری، پارچه های بافته شده از الیاف گیاهی و حیوانی، شانه معرق، زیورآلات و... اشاره کرد. قدمت تمدن بلوچستان در جنوب استان و حوزه فرهنگی جازموریان به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد. محوطه های مهم ین تمدن شامل تپه بمپور، جلگه چاه هاشم، اسپیدز بزمان و... می باشد. بازدید کنندگان می توانند از تمدن جیرفت و شهداد که از جنس سفالی و سنگ صابونی است و قدمت آن مربوط به آغاز دوران شهرنشینی است، بازدید کنند.

>> طبقه دوم:

۱۳۸ ویترین در طبقه دوم موزه های زاهدان وجود دارد که مربوط به بخش هایی همچون نسخ خطی و تمبر، سکه های تاریخی از دوران اشکانی تا پهلوی، ظروف نقره ای از دوران معاصر، ابزار و ادوات مورد استفاده روزمره و نیز سردیس هایی از مشاهیر و بزرگان استان در ادوار مختلف بهمراه صحنه سازی هایی از مردم شناسی استان، نخستین شهریار و فرماندار ایرانی پس از ورود اسلام به ایران و محمد وصیف سیستانی، از قومیت های سیستانی و بلوچ و نمادی از یعقوب لیث صفاری، نخستین شاعر پارسی گوی که نخستین شعر را در وصف یعقوب لیث سروده، می باشد.

تصاویر موزه بزرگ زاهدان,عکس موزه بزرگ زاهدان,موزه بزرگ زاهدانموزه های زاهدان دارای هزار متر مربع زیربنا میباشد

آدرس موزه بزرگ زاهدان

برای بازدید از موزه بزرگ زاهدان( موزه منطقه ای جنوب شرق ایران) باید به استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، تقاطع خیابان آیت‌الله مطهری و امداد بروید.

ساعت بازدید از موزه  بزرگ زاهدان

برای بازدید از موزه های زاهدان می توانید همه روزه به جز جمعه ها از ساعت ۷ صبح تا ۶ عصر و جمعه ها از ساعت ۴ تا ۶ عصر بروید.

آدرس موزه بزرگ زاهدان,موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان در ۵ طبقه ساخته شده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش