یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۵۴

آشنایی با قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان,تاریخچه موزه بزرگ زاهدان,آدرس موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان واقع در استان سیستان و بلوچستان میباشد
یکی از اماکن زیبا و جذاب برای بازدیدِ گردشگران و مسافران سیستان و بلوچستان، موزه بزرگ زاهدان میباشد که بیانگر تاریخ پنج هزارساله منطقه جنوب شرق ایران است. در این مطلب از سرپوش با موزه بزرگ زاهدان آشنا می شوید با ما همراه باشید.

موزه بزرگ زاهدان

یکی از دیدنی های تاریخی زاهدان، موزه بزرگ آن میباشد که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است و بیانگر تاریخ سرگذشت و فراز و نشیب های منطقه جنوب شرق ایران می باشد. آثار باستانی استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان در موزه بزرگ زاهدان که از غنی ترین موزه های زاهدان است؛ نگهداری میشود. موزه بزرگ زاهدان که با نام موزه منطقه ای جنوب شرق شناخته میشود از بزرگترین موزه های ایران به شمار می رود.

تاریخچه موزه بزرگ زاهدان

از سال ۱۳۹۰ در شهرستان زاهدان و استان سیستان و بلوچستان، موزه ای به نام موزه بزرگ منطقه ای جنوب شرق ایران افتتاح گردید که نمایانگر تاریخ پنج هزارساله منطقه جنوب شرق به خصوص استان سیستان و بلوچستان می باشد. آثار باستان شناسی کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در این موزه منطقه ای نگهداری میشود. زیربنای این موزه، هزار متر مربع میباشد و پنج طبقه دارد که نمای آن از معماری قلعه سب در شهرستان سراوان، الهام گرفته است.

تاریخچه موزه بزرگ زاهدان,جاهای دیدنی زاهدان,ساعات بازدید از موزه بزرگ زاهدانموزه های زاهدان یکی از غنی‌ترین موزه های زاهدان به شمار می‌رود

قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان با ۵ طبقه شامل بخش های مردم شناسی، باستان شناسی ، بوم شناسی، کتابخانه و تالارهایی برای نمایش لباس‌های محلی زاهدان میباشد و گونه های جانوری مثل تاکسیدرمی پرندگان و غذاهای محلی و آکواریوم های آب شور استان سیستان و بلوچستان در آن نگهداری میشود.

از آثار موجود در قسمت های مختلف موزه های زاهدان می توان به تابلوهای استان شناسی، سالن محققین، باستان شناسی و مردم شناسی، اتاق نمایش با ظرفیت ۴۰ نفر برای نمایش فیلم کوتاهی از بخش های مختلف موزه، سالن بوم شناسی، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی مربوط به جاذبه های گردشگری و فرهنگ و رسوم منطقه اشاره کرد که داستان ها و حکایت های زیادی برای هر کدام وجود دارد.

همچنین، تندیس بزرگی از رستم در طبقه همکف موزه زاهدان میباشد که زال و سیمرغ در کنار آن قرار دارند و موجب جلب توجه میشوند. در طبقه همکف این موزه به غیر از مجسمه رستم، آثاری ازجمله ماکت های قلعه های استان سیستان و بلوچستان و تابلوهای زیبای این استان نگهداری میشود.

قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدان,تصاویر موزه بزرگ زاهدان,عکس موزه بزرگ زاهداننام دیگر موزه بزرگ زاهدان، موزه منطقه‌ای جنوب شرق است

بیش از ۵ هزار جلد کتاب ازرشمند در کتابخانه موزه های زاهدان وجود دارد که شامل موضوعات مختلفی ازجمله باستان شناسی ، تاریخ و معماری می باشد. شما می توانید اطلاعاتی درباره محوطه باستانی شهر سوخته، دهانه غلامان، کوه خواجه، اسپیدژ، جیرفت و دیگر آثار باستانی منطقه جنوب شرق ایران در بخش باستان شناسی موزه بزرگ زاهدان به دست آورید. آثار باستانی به جای مانده از شهر سوخته، از جالب ترین آثار باستانی این موزه برای گردشگران محسوب میشود. از دیگر آثار باستانی ارزشمند این موزه می توان به ظروف سفالی، وسایلی از جنس فلز، گِل، سنگ و شیشه، تابلوهای ارزشمند و کتب خطی اشاره کرد.

چشم مصنوعی یکی از یافته های جالب شهر سوخته میباشد که در بخش باستان شناسی موزه بزرگ زاهدان نگهداری می شود. این چشم که از جنس قیر طبیعی و با نوعی چرب جانوری مخلوط شده از جسد زنی است که در گورستان شهر سوخته مدفون شده است. ریزترین مویرگ های داخل کره چشم در روی این چشم مصنوعی، با استفاده از مفتول های طلایی به قطر کم تر از نیم میلی متر طراحی شده است که باید در دمای مخصوصی به دلیل شرایط سخت نگهداری و حساس بودن، نگهداری شود. بنابراین نمیتوان آن را دائما در ویترین به نمایش گذاشت و شما می توانید این چشم مصنوعی را صرفا در نمایشگاه های موقت موزه بزرگ زاهدان ببینید.

طبقات موزه بزرگ زاهدان

>> همکف:

بوم شناسی سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور در بخش همکف موزه های زاهدان می باشد؛ به همین منظور ویترین هایی در کنار آکواریوم( آبزیان آب شور) تعبیه شده که در آن گونه های حیوانی و گیاهی منطقه نمایش داده میشود. تصویر آثار شاخص تاریخی، فرهنگی، جاذبه های طبیعی و مردم شناسی منطقه در ورودی اصلی موزه نگهداری میشود.

جاهای دیدنی زاهدان,ساعات بازدید از موزه بزرگ زاهدان,قسمت های مختلف موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان از سال ۱۳۹۰ افتتاح گردید

>> طبقه اول:

۲۳۴ ویترین در طبقه اول موزه های زاهدان وجود دارد که متشکل از بخش های مختلفی است و هر کدام از آن ها متعلق به یکی از تمدن های منطقه ای جنوب شرق می باشد. قدمت تمدن شهر سوخته در شمال استان سیستان و بلوچستان به ۵۲۰۰ سال میرسد و اشیاء شاخص و منحصربه‌فردی در این شهر وجود دارد که از آن ها می توان به نخستین انیمیشن دنیا، چشم مصنوعی، جراحی جمجمه، سبد حصیری دوقلو، تخته بازی، خط کش با دقت میلیمتری، پارچه های بافته شده از الیاف گیاهی و حیوانی، شانه معرق، زیورآلات و... اشاره کرد. قدمت تمدن بلوچستان در جنوب استان و حوزه فرهنگی جازموریان به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد. محوطه های مهم ین تمدن شامل تپه بمپور، جلگه چاه هاشم، اسپیدز بزمان و... می باشد. بازدید کنندگان می توانند از تمدن جیرفت و شهداد که از جنس سفالی و سنگ صابونی است و قدمت آن مربوط به آغاز دوران شهرنشینی است، بازدید کنند.

>> طبقه دوم:

۱۳۸ ویترین در طبقه دوم موزه های زاهدان وجود دارد که مربوط به بخش هایی همچون نسخ خطی و تمبر، سکه های تاریخی از دوران اشکانی تا پهلوی، ظروف نقره ای از دوران معاصر، ابزار و ادوات مورد استفاده روزمره و نیز سردیس هایی از مشاهیر و بزرگان استان در ادوار مختلف بهمراه صحنه سازی هایی از مردم شناسی استان، نخستین شهریار و فرماندار ایرانی پس از ورود اسلام به ایران و محمد وصیف سیستانی، از قومیت های سیستانی و بلوچ و نمادی از یعقوب لیث صفاری، نخستین شاعر پارسی گوی که نخستین شعر را در وصف یعقوب لیث سروده، می باشد.

تصاویر موزه بزرگ زاهدان,عکس موزه بزرگ زاهدان,موزه بزرگ زاهدانموزه های زاهدان دارای هزار متر مربع زیربنا میباشد

آدرس موزه بزرگ زاهدان

برای بازدید از موزه بزرگ زاهدان( موزه منطقه ای جنوب شرق ایران) باید به استان سیستان و بلوچستان، زاهدان، تقاطع خیابان آیت‌الله مطهری و امداد بروید.

ساعت بازدید از موزه  بزرگ زاهدان

برای بازدید از موزه های زاهدان می توانید همه روزه به جز جمعه ها از ساعت ۷ صبح تا ۶ عصر و جمعه ها از ساعت ۴ تا ۶ عصر بروید.

آدرس موزه بزرگ زاهدان,موزه بزرگ زاهدانموزه بزرگ زاهدان در ۵ طبقه ساخته شده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش