۱۷:۰۰ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۲۶۶۴
میراث فرهنگی و صنایع دستی

«برج طغرل»؛ برج طغرل مهم‌ترین برج سلجوقی کج شد/ عکس

برج طغرل,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
طبق جدید ترین عکس های منتشر شده از برج طغرل ، مهم ترین برج سلجوقی کج شده است. معاون میراث فرهنگی تهران می گوید، در صورتیکه تغییرات این اثر تاریخی تائید شود، عملیاتی ضروری روی ‏آن انجام خواهد شد.

« برج هزار ساله ری، گویی که دردی بر شانه اش سنگینی کند، کج شده است. برج طغرل (Tughrul Tower)    ، ‏بازمانده زمان سلجوقیان که روزگاری دور از حمله مغول ها در امان ماند، در چند سال پیش بارها حریمش ‏شکسته یا تهدید شد. یک بار با مجتمع فرهنگی در نزدیکی اش، یک بار با کارگاه مترو و انفجار و حفاری و بار ‏دیگر با نشست زمین در دشت جنوبی تهران. این دفعه هم عکس های تازه ای که بدست « شهروند» رسیده، این ‏بنای آجری را کج نشان می دهد، گویی که خمیده شده و فرونشسته است. مسئولان میراث فرهنگی می گویند ‏به زودی کارشناسان را راهی این برج خواهند کرد و در صورت اطمینان از مخاطره، عملیات ضروری شان شروع ‏خواهد شد.‏

احمد ابوحمزه، ری شناسی است که از ٢٥ سال پیش روی برج طغرل (در شرق آرامگاه ابن بابویه شهر ری) مطالعه نموده و فعلا در حال نوشتن ‏کتابی در مورد این بناست. او در مورد احتمالات مختلفی که می تواند استواری برج را تحت تأثیر قرار دهد و آنرا ‏مثل عکسی که تازه منتشر شده، کج کند، می گوید:« از هر طرف فشارهایی به برج وارد می شود. یکی از این ‏عوامل متروی در حال ساخت، حفاری های پیرامون آن و انفجارها بیخ گوش برج طغرل است و دیگری ساخت و‏ساز فرهنگسرای رازی در کنار برج. از سوی دیگر خالی شدن آب های زیرزمینی این منطقه هم میتواند ‏نشست زمین را به دنبال داشته باشد.»

به گفته او در ١٠٠ متری و ٢٠٠ متری برج در بعضی نقاط، ‏گودال هایی ایجاد شده و خاک نشست کرده است.« این نشست ها و تهی شدن منابع آب زیرزمینی به این ‏برج ضربه می زند.» ‏

تهدید برج هزار ساله ری با ساخت وساز مترو در حالیست که یک سال پیش چشمه علی( چشمه سورن) ری ‏هم به علت حفاری های مترو از جوش وخروش افتاد. با اینکه چند هفته پیش خبر آمد که آب به چشمه ‏بازگشته ولی هنوز جوشش آن شبیه قبل نیست. ابوحمزه که دکترای تاریخ دارد، می گوید اجباری است ‏میراث فرهنگی این موضوع را پیگیری کند تا آب مثل قبل در چشمه علی به جریان بیفتد.

به گفته وی ‏حفاری های مترو به برج فشار می آورد و تهدیدش می کند و اگر این برج فروبریزد« مانند این است که ماهیت ‏این سرزمین فروبریزد؛ تمام پیشینه و تاریخ و فرهنگ آن.»

این ری شناس در طول سال های گذشته، نظرهای ‏متفاوتی درباره برج طغرل داده است. اولین بار او بود که در رابطه کاربری این برج بعنوان ساعت آفتابی ‏صحبت کرد. با شعف از برج طغرل (Tughrul Tower)    می گوید؛ از ٢٤ پرک( ضلع) آن، از ضلع ششم آن که رو به قبله است، از ‏این که ٢٠ مترونیم از زمین ارتفاع دارد و هفت متر در درون زمین.« پس از گنبد قابوس، که بزرگترین گنبد ‏آجری دنیاست، برج طغرل در پله بعدی است؛ چه از نظر قدمت و چه از لحاظ آجری بودن و چه ارتفاع.» ‏او می گوید میراث فرهنگی امکانات اندازه گیری و بررسی وضعیت برج طغرل را در اختیار دارد و این کاری ‏است که چند وقت یک بار انجام می دهد:« آن ها می توانند زوایا را اندازه گیری کنند و بطور تخصصی ببینند ‏که آیا در حال کج شدن است یا نه. میتوانند اندازه گیری های قبل را قیاس کنند و به نتیجه برسند و اگر ‏حتی به میزان یک سانت تغییری در برج به وجود آمده، بفهمند و به همگی اطلاع بدهند.» ‏

کارشناسان را به برج می فرستیم

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی استان تهران، می گوید این پیشامد تازه ای نیست:« دو سال پیش هم ‏موضوع معوج شدن برج طغرل مطرح شده بود. آن هنگام بررسی فنی نشان داد که چنین چیزی اتفاق نیفتاده ‏است.» و اکنون هم که تصویر های جدید، برج را کج نشان می دهد، می شود درستی ماجرا را سنجید. وی به ‏‏« شهروند» خبر می دهد:« حالا که مجدداً این موضوع مطرح شده، بار دیگر وضع برج را بررسی خواهیم ‏کرد.» ‏

به گفته ادیب زاده با وجود پروژه های گوناگون اطراف برج، کارشناسان بطور مستمر به این اثر سرکشی ‏می کنند.« روز چهارشنبه کارشناسان ما در کنار بازدید روتین، بررسی هم از برج طغرل خواهند داشت و ‏اگر این موضوع تائید شود، عملیاتی ضروری روی آن انجام خواهیم داد.»

معاون میراث فرهنگی استان تهران ‏درباره پروژه های اطراف برج هم می گوید:« اکنون در نزدیکی برج حفاری مترو در دست انجام ‏نیست. زمانی قرار بود ایستگاهی در نزدیکی آن باشد که مخالفت کردیم و در جلسات مختلفی که با شهرداری ‏ومسئولان مترو داشتیم، ایستگاه جابجا شد و رفت به طرف محله غیوری، یعنی ٥٠٠ متر جابه جا شد. آن ‏زمان مقدار لرزش هایی که امکان داشت به برج آسیب بزند، محاسبه شد و در پایان تصمیم بر این شد که ‏ایستگاه جا به جا شود. ولی همچنین در مقاربت برج یک حفاری برای جاگذاری مخازن در مجتمع تجاری ‏فرهنگی انجام می شد که ٦٠متر با برج طغرل فاصله داشت ولی اجازه ندادیم ماشین آلات سنگین کار کنند.» ‏

از نظر این مسئول میراثی، از بین عواملی که امکان دارد در وضع برج تأثیرگذار باشد، مسئله رطوبت ‏خاک یکی از مهم ترین آنهاست:« کارشناسان فنی باید بیایند و روی هیدرولوژی آنجا کار کنند، رطوبت خاک ‏را بسنجند تا اگر در نقطه ای از خاک نشتی آب یا سفره زیرزمینی قرار دارد ، چاره ای بیندیشیم. در صورت لزوم ‏متخصصان این مطالعات را روی خاک برج انجام خواهند داد و ميزان مقاومت پایه برج را کنترل خواهند ‏کرد. ولی تمام این کارها زمان بر و هزینه بر است.»

این طور که ادیب زاده می گوید، اگر طبق داده های مستند و ‏اعداد منتج از یک مطالعه مهندسی دقیق مشخص شود که تغییراتی در برج ایجاد و دچار خطر شده است، قطعاً ‏در اولویت فعالیت های اداره میراث قرار خواهد گرفت.« برج طغرل ، شاخص ترین اثر در محدوده ری است، ‏مطمئن باشید که وضع آنرا بررسی خواهیم کرد.»

‏معاون میراث فرهنگی همچنین در مورد نشست دشت تهران و ارتباط آن با وضع برج طغرل هم توضیح ‏می دهد:« همان مطالعه هیدرولوژیکی که زمانی برای احداث مترو انجام دادیم، باید بار دیگر دراطراف برج ‏طغرل انجام بگیرد و خاک شناسی شود. به دلیل آن که می دانیم نشست زمین در دشت جنوبی تهران، با آهنگ ‏سریع تری نسبت به نقاط دیگر درحال وقوع است و قطعاً روی بناها هم اثر مخرب خود را خواهد گذاشت. باید ‏اطمینان حاصل شود که خطری برج طغرل را تهدید نمی کند و کارشناسان این مسئله را بررسی خواهند کرد ‏و اگر احتیاج شد از متخصصان دیگری هم در دستگاه های دیگر هستند، استفاده خواهیم کرد.» ‏

برج طغرل که در دی ١٣١٠ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، از نگاه جمعی از متخصصان محل دفن ‏طغرل اول و سوم و از نظر گروهی دیگر محل دفن بزرگان و اندیشمندان است. اکنون با وجود تصاویر جدید و ‏مشاهده ساکنان ری، باید منتظر نتیجه بررسی کارشناسان بود.»

shahrvand-newspaper.ir
  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه

مرد پياده شد. به ياد چمدان افتاد. بر خود لرزيد. چمدان در صندوق عقب ماشين بود. ماشين وسط جاده خراب شده بود. جاده‌اي كوهستاني و باريك، يك طرفه. مي‌ترسيد. تا هتلي كه رزرو كرده بود ۱۰ كيلومتر مانده بود. رد خون را گرفت. به جايي نرسيد. ترسيده بود. هتل چطور جايي بود؟ جاده را درست مي‌آمد؟ فضا مه‌آلود بود.

...[ادامه]
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید