یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
۱۱:۴۰ - ۰۲ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۰۰۷۳
میراث فرهنگی و صنایع دستی

مجوز ایجاد قلیان‌سرا و سفره‌خانه در بناهای تاریخی صادر نمی شود

صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا ,
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به اینکه برخی نهادها مجوز ایجاد اماکن پذیرایی چون قلیان‌سرا و سفرخانه به بناهای تاریخی داده‌اند، گفت: بر اساس قانون مرجع واگذاری این اماکن صندوق است.

هادی میرزایی در گفت و گو با ایرنا، با بیان این که مهمترین رسالت صندوق حفظ و مرمت تاریخی است، گفت: تصور برخی از مزایده واگذاری به سرمایه گذاری است که بیشترین پول را بدهد در حالی که این موضوع برای ما مطرح نیست.

تاکید صندوق کاربری فرهنگی آثار است. هنگامی که موضوع فرهنگی برای کاربری آثار فرهنگی مطرح می شود، قیمت آن به شدت کاهش پیدا می کند اما برای صندوق حفظ هویت فرهنگی آثار بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه صندوق با کاربری قلیان سرا و سفره خانه برای بناهای تاریخی مخالف است، گفت: در دوره های پیش برخی مدیران استانی مجوز کاربری قلیان سرا می دادند که ما با آن مخالف هستیم. مولفه فرهنگی بودن برای کاربری بنا های تاریخی در مزایده اخیر لحاظ شده است و اگر سرمایه گذار اعتقادی و درکی از این حوزه نداشت امکان گرفتن این پروژه راه در مزایده نخواهد داشت.

میرزایی درباره اهمیت حضور مشاور صندوق در کنار معماران تاییده شده در فرایند مرمت و احیا گفت: حضور این مشاوران در فرایند مرمت اثر سبب رعایت تمام ضوابط و احیا آن همانند روز نخست ساخت بنا شود. برای مرمت اثر هیچ خلاقیت و بدعتی وجود ندارد که کار سخت می کند، اما صندوق با حضور مشاورانش در این فرایند نظارت کامل دارد.

هویت بنا را حفظ می‌کنیم

میرزایی با تاکید بر این که تلاش می شود هویت تمام بناها حفظ شود، گفت: در برخی از موارد این امکان وجود ندارد به عنوان مثال بنای که در گذشته عدلیه بوده را نمی توان تبدیل به نهادی اداری کرد اما بسیاری از این حدود ۴۰ بنای اخیر می تواند با همان کاربری اولیه مرمت و واگذار شود.

وی با تاکید بر این که بر اساس قانون امکان انتقال نفایس ملی به غیر ممکن نیست، اما بهره برداری بخش خصوصی با انتقال متفاوت است، گفت: رسالت وزارت میرث فرهنگی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، پژوهش در این حوزه است.

وی با تاکید بر این که مالکیت این بناها در مزایده ها منتقل نمی شود، گفت: برخی از این بناها به دلیل بی توجهی و عدم سکون به مخروبه تبدیل شدند و برخی دیگر از آنها اشخاص حقیقی غیر قانونی تملک کردند.

میرزایی اضافه کرد: واگذاری‌های طولانی (۵۰ سال)  و کوتاه مدت ( ۱۰ سال)  مورد نظرصندوق نیست زیرا معتقدیم در واگذاری طولانی مدت نقش نظارتی حاکمیتی کاسته می‌شود و در واگذاری‌های کوتاه‌مدت سرمایه‌گذار در صدد استفاده حداکثری و درنتیجه خسارت  به اثر می‌شود.

وی با اشاره به مزایده های اخیر در صندوق گفت: در مزایده های جدید تبصره به بند ها افزوده شده مبنی بر اینکه سرمایه گذار هنگام تحویل بنا باید نوسازی های لازم را انجام داده و بنا را مانند روز قبل به صندوق تحویل دهد.

میرزایی درباره برخی از از بناهای تاریخی مخروب گفت: بیشتر  این بناها را فرد یا ارگانی تخریب نکرده بلکه به دلیل رها شدن دچار ویرانیو  آسیب شده‌اند. بهترین راهکار برای جلوگیری از تخریب و ویرانی ها بناها و کاروان سراهای تاریخی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن با نظارت صندوق ق احیا  است.

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، در تازه ترین دور از مزایده های خود بناهای تاریخی مجموعه پردیس کردشت جلفا، محور تاریخی طبیعی ارسباران (مجموعه کردشت جلفا، کاروانسراهای گویجه بل هریس و جانانلو کلیبر)، خانه ناصح زاده تبریز استان آذربایجان شرقی، عمارت های بانک ملی، شهربانی، دارایی، کلاه فرنگی و شیرخورشید ماکو استان آذربایجان غربی،کاخ شهرستانک استان البرز، حمام پیرزرگر اردبیل، عصارخانه شهید عصاری آران و بیدگل، خانه سالک شهر اصفهان، حمام شاه اصفهان، خانه های حکیم باشی کاشان و مغنی اصفهان، عمارت والی کهره شهر چرداول و قلعه کنجانچم استان ایلام را به مزایده گذاشت .

همچنین خانه آذین، خانه نجفی و عمارت گلشن بوشهر، خانه سعادتخواه و خانه پدری جلال آل احمد تهران، اتاق آئینه شهرکرد، قلعه چالشتر استان چهار محال و بختیاری، خانه تیزنو دزفول، خانه مستوفی شوشتر، خانه سوزنگر دزفول استان خوزستان، حمام قدمگاه نیشابور خراسان رضوی، کاروانسرای مهر سبزوار استان خراسان رضوی، ساباط و خانه مستوفی بشرویه استان خراسان جنوبی، کاروانسرای شاه عباسی دامغان و کاروانسرای میاندشت استان سمنان، باغ خالصه بمپور ایرانشهر، قلعه سب سراوان، ارگ محمد حسین خان نارویی زهک وخانه رهبری ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان از دیگر بناهایی هستند که طی این آگهی به مزایده گذاشته شدند .

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، در تازه ترین دور از مزایده ها خانه بهروزی و خانه زینعلی و اسدی استان قزوین، خانه افشاریان، عمارت دیوانخانه و خانه محتشم شیراز استان فارس، خانه غفاری کرمان، حمام نظام کرمانشاه،مجموعه بلاد شاپور (کاروانسرای دهدشت وحمام کهیار) دهدشت استان کهکیلویه و بویر احمد، حمام مریان تالش، خانه صادقی لاهیجان استان گیلان، خانه فاطمی و خانه میرشهیدی گرگان، حمام عروج رامیان استان گلستان، خانه بزرگمهری بروجرد استان لرستان، کاروانسرای گدوک سوادکوه استان مازندران، کاروانسرای مشهد میقان، عمارت امیر مفخم خمین استان مرکزی، خانه کازرونی، خانه شهریاری، خانه اسماعیل مرغون و مجموعه چرخاب اردکان یزد را نیز به مزایده گذاشته است.

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه

داستان کوتاه طنز باحال داستان کوتاه طنز از داستان های زیبا و جذاب است که همه ما علاقه زیادی به مطالعه انواع آن داریم و  دوست داریم با زیباترین داستان های کوتاه طنز آشنا شویم. داستان کوتاه طنز داستان کوتاه طنز داستانی خنده دار است که علاوه بر ایجاد شادی داستان آموزنده هم هست.

...[ادامه]
ویژه سرپوش