پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۱۸

بحر طویل‌ چیست؟

بحر طویل,تعریف بحر طویل,ساختار بحر طویلبحر طویل نوعی شعر یا نثر موزون در ادبیات فارسی است
به شعری كه هر کدام از مصراع های آن دارای چند سطر می باشد؛ بحر طویل می گویند. این مصراع ها از قافیه ی پایانی و قافیه ی میانی برخوردارند. در اثر تكرار تعداد نامحدوی ركن، بحر طویل های مطلوب فارسی زبانان بوجود می آید. این شیوه ی ضمن محاورات و تقریرات در تعزیه ها و نوحه سرایی های قدیم، کاربرد داشته است.

بحر طویل

به یک نوع شعر یا نثر موزون در ادبیات فارسی، بحر طویل اطلاق میشود. کاربرد قالب بحر طویل برای بیان سخنان طنز یا هزل میباشد اما بعضی اشعار جدی تری با قالب بحر طویل نوشته اند که از آن ها می توان به مرثیه و مُناظره اشاره کرد. محتوای بحر طویل های اولیه، مذهبی یا عرفانی میباشد و از جنبه ای کاملاً رسمی و جدی برخوردار است ولی محتوای آن ها از زمان مشروطیّت به بعد، درباره ی مسائل اجتماعی، سیاسی و گاهی عاشقانه با بیانی طنزآمیز، همراه بوده است.

ساختار بحر طویل

مصراع های قالب شعر بحر طویل، برخلاف سایر قالب های شعر سنتی فارسی، مساوی نیست و فاقد بیت است. بحر طویل، متشکل از یک یا چند قسمت با نام بند است که یکی از افاعیل معین عروضی به تعداد دلخواه در هر بند، تکرار می شود. هر بند به بخشهای هماهنگی تقسیم میشود که مسجّع و هم قافیه است. معمولاً پایان بندها را قافیه و ردیفی مشخص می کند که تکرار آن در پایان همه بندها بکار رفته است.

پیشینه بحر طویل

از دوره صفویه به بعد، سرودن بحر طویل رواج پیدا کرد. سید ظهیرالدین بن سید نصیرالدین مرعشی، نامه ای به ظاهر منثور در کتاب« تاریخ طبرستان و رویان و مازندران»( ۸۸۱ قمری) گردآوری کرد که قدیمی ترین نمونه بحر طویل از نظر شکل و وزن به شمار می رود.

موضوعات بحر طویل

در بحر طویل برخلاف قالبهای کهن که دارای موضوعى خاص یا موضوعات محدودی هستند؛ شاعر مى تواند با گنجایى گسترده و میدان عروضى وسیع آن، به بیان موضوعات متنوع و مضامین گوناگون بپردازد.

مشخصات بحرطویل

- به مصراع« بند» می گویند، به این خاطر که مصراعها در بحر طویل، بطور دلخواه سروده میشود و بر اساس کشش مطلب، کوتاه و بلند می شود؛ علاوه‌براین بحر طویل به نثر، از نظر شکل نگارشی، شباهت دارد.

- انواع صنایع ادبی و شگردهای شاعرانه در بحرطویل بکار گرفته میشود که از آن ها می توان به صنایع بدیعی( لفظی و معنوی) و بیانی و فنون بلاغت، به خصوص آرایه های گوش نواز نظیر سجع، مزدوج، ترصیع، جناس، موازنه، تتابع اضافات و تسنیق الصفات اشاره کرد و موجب تقویت امر کلام از نظر موسیقی میشود. از این رو بحرطویل، تأثير به سزایی در تعزیه خوانی، منقبت گوی، رجزخوانی و نقالی و مانند آن ها دارد.

- بندهایی که در اکثر بحرطویلها وجود دارد؛ خاتمه ی آن به ردیف« را» است. معمولاً در چنین شرایطی کلمۀ قافیه به حرف رَوی« الف»، خاتمه پیدا میکند. به عنوان نمونه « آل عبارا»،« قضا را»،« خدا را»،« ما را» و...

- در اثر تکرار متوالی کلماتی نظیر« فَعِلاتُن» و« فاعِلاتُن» یا« مفاعیلُن»( بحرهای رَمَل و هَزَج)، وزن بحرطویل بوجود می آید و این وزن به ندرت از ارکان دیگر استفاده میکند.

- محتوای زبان بحرطویل، ساده است و بسته به احساسات مخاطب عام میباشد و علاوه بر این که از انواع صناعات ادبی، در بحر طویل استفاده میشود؛ قابل فهم نیز می باشد. این خصلت، تأثير به سزایی در« عامیانه» دانستن بحرطویل دارد.

شعر بحر طویل,بحر طویل چیست,مشخصات بحرطویلقالب بحر طویل بیشتر برای بیان سخنان طنز یا هزل کاربرد دارد

تفاوت بحر طویل با قالبهای دیگر شعری

شمار ارکان هر بیت در قالبهای کهن مانند قصیده، غزل، مثنوی و ... ۴ یا ۶ میباشد و این قالبها حداکثر دارای ۸ رکن می باشند درحالیکه این محدودیت در بحر طویل وجود ندارد؛ همچنین، گاهی اوقات هر بحر در قالبهای سنتى، حاصل ارکان مختلف و یا مزاحف می باشد؛ صرفا یک رکن سالم در بحر طویل، تکرار مى شود. قالب مسمط به شرطی به بحر طویل، شباهت دارد که مانند بحر طویل، به صورت افقى و تمام سطر نوشته شود؛ تفاوت بحر طویل با مسمط در ادامه آورده شده است:

> به مجموعه ای از چند بند، مسمط می گویند که مصراعهای هر بند با یکدیگر هم قافیه و از نظر طولی، مساوی اند به غیر از مصراع آخر بند که هم قافیه نیستند درحالیکه کلمات آخر بندها در بحر طویل، متفق القافیه اند و سجع و ترصیع و موازنه و... در بین اجزاء دیگر، برقرار می باشد.

> شمار ارکان مصراعهای مسمط، همانند قالبهای دیگر شعر عروضى، مساوی است درحالیکه در بحر طویل، مساوی نیست.

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه

حکایت درباره استفاده از فرصت تنها سرمایه ی هر انسانی، عمر وی می باشد. عمر انسان، همچون آب روان با تندی در سراشیبی می گذرد و هر روزی که تمام میشود، به اندازه یک روز از سرمایه انسان مستهلک می شود. بنابراین باید در قبال این رفتن سرمایه، نهایت توجه و وسواس را داشت تا توشه و کمالی کسب کنیم.

...[ادامه]
ویژه سرپوش
X