پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۷۷

سلسله مادها چگونه منقرض شد؟

سلسله مادها,سلسله مادها در ایران,موسس سلسله مادها که بودمادها از اقوام مهاجر هندواروپایی بودند
به حکومتی که بر نواحی فلات ایران در طی سده های میانی هزارهٔ یکم پیش از میلاد، حکمرانی می کرد؛ پادشاهی ماد می گفتند. در زبان یونانی، نام ماد به صورت « مِدیا» نوشته میشود درحالیکه این کلمه در زبان فارسی باستان به صورت  « مادا»  و در آشوری و اکدی به صورت « مادایا» نوشته میشود. در این مطلب از سرپوش با سلسله مادها بیشتر آشنا خواهید شد.

سلسله مادها

چادرنشینانی که از مرزهای شمال شرقی و شمال غربی در هزاره دوم قبل از میلاد به سرزمین ایران وارد شدند؛ مادها نام داشتند. در زمان گذشته به پایتخت ماد، هگمتانه می گفتند که این نام به تدریج به اکباتان تغيير کرد. مادها در اواخر قرن ۸ قبل ازمیلاد برای مقابله با حمله آشوریان در نواحی غربی ایران متحد شدند. آنها موفق به شکست آشوریان در طول جنگ های ۱۰۰ ساله شدند و پس از ایجاد یک دولت، برای چند وقت پادشاهی کردند اما سرانجام نتوانستند در مقابل کوروش بزرگ، پیروز شوند.

گروهی از آریایی ها که به تدریج ، ساکن غرب ایران شدند؛ مادها بودند. آشوری ها بطور مداوم به آنها حمله می کردند. از این رو مادها تصمیم گرفتند که برای مقابله با دشمن با هم متحد شوند؛ به همین دلیل، پس از جمع شدن در یک نقطه، فرمانروایی در دیاکو را بر عهده گرفتند. او هم دهکده ای را پایتخت خود کرد و پس از ساخت قصرهای پادشاهی در آن جا، نام هگمتانه یعنی محل اجتماع مردم را برای این دهکده انتخاب کرد. درواقع موقعیت مکانی هگمتانه در شهر همدان امروزی می باشد.

مدت زمان فرمانروایی سلسله مادها

مادها در پایان قرن هشتم با هم متحد شدند و با آشوریان، مبارزه کردند. حدود ۱۰۰ سال، این جنگ ها به طول انجامید و نهایتا مادها حکومت مختص به خود را با غلبه بر آشوریان بنا کردند و به فرمانروایی بمدت ۱۲۰ سال پرداختند.

مادها خدمات زیادی را در طول حکومت خود در جهت بنای مدنیت و تمدن جدید عرضه کردند. مادها، پس از ابداع ماغذ پوستی و قلم، لوح های گلی را کنار گذاشتند و در ساختمان به استعمال ستونهای فراوان، توجه نشان دادند.

زبان و ادبیات مادی

از زبان مادی به عنوان یک زبان هندواروپایی و زبان مادها یاد میشد. از زبان های باستانی ایرانی می توان به زبان های مادی، اوستایی ،سکایی پارسی باستان اشاره کرد. هیچ سندی مبنی بر تائید صحت زبان مادی نیست اما زبان شناسان، کلماتی را که با دستور زبانشان در متون کتیبه های پارسی باستان، ایلامی و بابلی سازگار نیست؛ را با استفاده از ساختار کلمات و علم واژه شناسی شناسائی کردند و به دسته بندی زبان مادی افزودند؛ برای نمونه واژه های موجود در کتیبه های پارسی باستان برخلاف قواعد آوایی پارسی باستان است که بیانگر ادبیات مادی است.

پادشاهان مادها

یکی از تاریخدانان یونانی به نام هرودوت میگوید که سلسله مادها در طول مدت ۱۵۰ سال پادشاهی دارای ۴ پادشاه بود:

* دیاکو:

دیاکو، حکومت مادها را بنیانگذاری کرد و پایتخت خود را هگمتانه انتخاب کرد.

آخرین پادشاه ماد,مدت زمان فرمانروایی سلسله مادها,تمدن مادهامادها شاخه‌ای از آریاها هستند که در شمال غرب ایران ساکن شدند

* فرورتیش:

طول مدت حکومت دومین پادشاه ماد به نام فرورتیش، ۲۲ سال بود و با وجود دیدن سرنوشت اسارت پدرش، هم چنان راه او را ادامه داد و پس از جنگیدن با آشوریان، شکست خورد. او با متحد کردن قبایل مادها، کشور مستقلی از آنها ساخت.

* هووخشتره: 

به سومین و قدرتمندترین  پادشاه ماد، هووخشتره می گفتند که در دوران باستان به عنوان نخستین پادشاه، شناخته میشد. طول دوره ی حکومت او ۴۰ سال بود. او پس از ایجاد یک سلطنت سراسری در ایران توانست این کشور را به یک قدرت مهم جهانی برساند. بنابراین او به عنوان بنیانگذار واقعی دولت ماد و معمار امپراتوری ایرانیان باستان شناخته میشود.

* ایشتوویگو:

ایشتوویگو، آخرین پادشاه ماد بود که دوره ی فرمانروایی او از سال  ۵۸۵ تا ۵۵۰ پیش از میلاد بود. استقلال ماد، پس از سقوط هگمتانه از بین رفت.

تمدن ماد

از تمدن مادها آثار اندکی دردسترس است؛ به این صورت که از تاریخ بابل و آشور، اطلاعاتی بدست آمده است. یکی از آثار موجود در تپه سیلک کاشان، گودال هاییست که روی زمین کنده شده و جسدی با وسایلش در آن قرار داشت. بناها و سنگ نگاره های نواحی همدان، کرمانشاه و لرستان، از دیگر آثار باستانی منسوب به تمدن ماد میباشد که از مهم ترین آنها می توان به مجسمه شیر سنگی و دخمه هایی با نقش فَرَوهر اشاره کرد.

هگمتانه

هگمتانه به عنوان پایتخت تابستانی هخامنشیان و پایتخت پادشاهی ماد محسوب میشد. دیاکو برطبق گفته ی هردوت، هگمتانه را در اواخر قرن ۸ قبل از میلاد بعنوان پایتخت مادها انتخاب کرد. هرودوت به توصیف مجتمع شاهانه ی این شهر که بر روی تپه ای ساخته شده می پردازد که شامل قصر، خزانه داری و اقامت گاه نظامی است. این مجتمع طبق گفته ی او هفت دیوار متحدالمرکز دارد که هر دیوار داخلی آن بلندتر از دیوار بیرونی بود.

ویژگی های اجتماعی مادها

اداره ی خانواده به صورت پدرسالاری بود که متشکل از مجموع چند خانواده، تیره و از مجموع چند تیره، عشیره بود. محل زندگی آن ها دهکده و ولایت بود. یک قبیله از جمع عشیره ها ایجاد شد و یک کشور از جمع قبیله ها بوجود آمد. رییس عشیره، سالمندترین فرد بود؛ عشیره ها دارای زندگانی سیاسی و اجتماعی مستقلی بودند. پس از شکل گیری جامعهٔ طبقاتی، همین رئیسان از اشراف و طبقهٔ حکم شناخته میشدند. از خصوصیات مادها می توان به حشم و گله کردن زیاد آن ها اشاره کرد. تشکیل خانواده براساس ریاست مطلقهٔ پدر و تعدد زن ها بود، آن ها پس از شناخت طلا و نقره، در صنعت در مرحلهٔ ابتدایی بودند و بعدها با انجام کار زراعت، شهرنشین شدند.

زبان سلسله مادها,دومین پادشاه ماد,موسس سلسله مادها که بوددوره حکومت ماد، یک دوره ۱۳۰ ساله بوده است

آثار به جامانده ی تمدن مادها بیانگر تحولات جامعهٔ آنها می باشد. دژها و قلعه های سنگی موجود نشان میدهد که آن ها جنگ های مداوم داشته اند. مادها وقتی که از جانب دشمن، احساس خطر می کردند برای دفاع از خود، دژهای محکمی می ساختند و در آن جا زندگی می کردند؛ این رو تحولات جدیدی را در جامعه بوجود آوردند.

سقوط ماد به دست پارسها

دولت کلده توانست پارسها را تحریک کند که بر علیه ماد، شورش کنند؛ به این دلیل که پارسها از مدتها پیش بر قدرتشان افزوده بودند و در شرایطی موقعیتشان را مستحکم کردند که دولت و دربار ماد بخاطر عشرت طلبی و ناتوانی اژدهاک ضعیف شده بود. نارضایتی و نابسامانی در درون جامعه ماد گسترش یافته بود.  

وضعیت اکثر مردم به خاطر رشد طبقه اشرافی جامعه ماد، مناسب نبود. اشراف مادی که صاحب قدرت و ثروت در اثر توسعه و تقویت ارتش ماد شده بودند، امید داشتند که دربرابر لودیه موفق می شوند ولی لیدی ها به دربار ماد، نفوذ کردند. در نتیجه ترجیح سران دولت ماد، فرمانروایی بود که بتواند بجای اژدهاک ضعیف، آنان را صاحب زمین و ثروت بیشتری سازد.

پارسها در این حوالی بر علیه ماد شورش کردند. در نتیجه اشراف نظامی ماد بدون هیچ تردیدی به کوروش که فرمانروای آنان بود پیوستند. به دنبال آن، دولت و دربار ماد در زمان پیوستن قدرتمند ترین مرد دولت ماد( هارپاگ) به پارسها فرو ریخت. پس از اسیر شدن اژدهاک، دولت هخامنشی به جای دولت ماد  در سال ۵۵۰ ق. م در ایران به قدرت رسید.

سلسله مادها در ایران,زیان سلسله ماد ها,قوم مادزبان مادها زبانی هندواروپایی بوده است

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش