شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۳۵

آشنایی با تاریخچه نوگرایی در شعر

نوگرایی در شعر,نوگرایی در شعر معاصر,نوگرایی در شعر چیستنوگرایی در شعر به شعرهای نگاشته شده، در اروپا و آمریکای شمالی اشاره دارد
نخستین شاعرانی که شعر را از آفاتی که در عصر انحطاط، گریبان گیرشان بود؛ از رهگذر عوامل نهضت، رهایی بخشیدند و در مسیر اصلی حرکتشان قرار دادند؛ شاعران نئوکلاسیک مصر بودند.

نوگرایی در شعر

در میان سال های ۱۸۹۰ تا ۱۹۵۰ میلادی شعر نوگرا یا شعر مدرن برای نخستین بار در سنت ادبی مدرن در اروپا و آمریکای شمالی، بوجود آمد. البته باتوجه به عواملی همچون ملیت منشأ آن، مکتب موردنظر و تمایلات منتقدی می توان زمان این دوره را تعيين کرد. یکی از شاعران و منتقدان به نام سی. اچ. سیسن، با عنوان شعر و صداقت در مقاله خود چنین گفت:« از نوگرایی، مدت زمان زیادی استفاده شده است. چنین نیست که نویسندگان جوان و جویای شکستن سنت ها و بت ها در حافظه زنده، روزی سربرنیاورده باشند.»

با اینکه زمان شروع نوگرایی در شعر، هم زمان با جنبش نمادگرایی فرانسوی بوده و زمان اتمام آن به آغاز جنگ جهانی دوم برمی گردد ولی باید بدانید که این دوره دارای زمان آغاز و پایان قراردادی می باشد. برخی از شاعران در زمینه های پسارمانتیک و نمادگرایانه فعالیت کردند که از آن ها می توان به ویلیام باتلر ییتس ( ۱۹۳۹- ۱۸۶۵) و راینر ماریا ریلکه ( ۱۹۲۶- ۱۸۷۵) اشاره کرد. آن ها بر اساس تحولات سیاسی و ادبی، لهجه شعری خود را مدرن کردند. تصویرگرایی به اثبات مهم بودن رادیکال پرداخت و برای شعر، نقطه عزیمت تازه ای را بوجود آورد.

در آثار برخی از شاعران نظیر عزرا پاوند، تی. اس. الیوت، ویلیام کارلوس ویلیامز، ویلیام باتلر ییتس، توماس هاردی و والاس استیونز از نوگرایی در شعر، استفاده شده است. پس از جنگ، شاعران انگلیسی زبان مانند الیوت، پاوند، بازیل بانتینگ ( که از ابتدا مدرنیست بود)، استیونز و ای. ای. کامینگز، با ادامه دادن مسیر شعری پیشین خود، موفق به خلق آثاری نوگرایانه شدند.

تاریخچه نوگرایی در شعر

در دوره بالندگی مشروطه، بحث دگرگونی یا نوگرایی بنیادین در شعر فارسی رونق یافت و شکل جدی تری پس از پایان جنگ جهانی اول، پیدا کرد. شاعران دوران مشروطیت تا پیش از آن به شکل سیاسی، اجتماعی و فکاهی از قالب های آماده پیشین مثل ترانه و تصنیف یا مستزاد و ترجیع بند استفاده می کردند.

اکثر این اشعارتوسط اطرافیان، مورد پسند قرار می گرفت ولی قالب های کهن شعر فارسی، دیگر مثل گذشته تکرار نمیشد و دیگر از اشعار بزرگانی همچون حافظ، سعدی، مولانا، خیام و دیگران در این قالب شعری استفاده نمیشد. به هر یک از اندیشه های نو، قالب های بیانی خاصر تخصیص داده شده بود و البته دسترسی ساده و سریع به این قالب ها امکانپذیر نبود. کهن گرایان به محافظت از قواعد دست وپاگیر شعر کلاسیک پرداختند و مقاومت خود ر دربرابر هر تحولی بکار گرفتند. البته محمدتقی بهار به نوگرایان، نسبت به دیگران، روی خوش تری نشان می داد.

میرزاده عشقی و ابوالقاسم لاهوتی با ساده گویی در بیان اندیشه ها ، به سمت شیوه های نو در چارچوب اوزان عروضی حرکت کردند و ایرج میرزا توانست زبان محاوره را وارد شعر کند. لاهوتی به غیر از شعر سرودن در زمینه های دیگری فعالیت داشت که از آن ها می توان به روزنامه نگاری و فعالیت های سیاسی اشاره کرد. او در زمینه ی شعر، موفق به کسب تجارب تازه تری شد که از آن ها می توان به استعاره ها و تشبیه های بی سابقه، استفاده از کلمات و اصطلاحات روز مثل سوسیالیزم و فاشیسم در شعر فارسی و کوتاه کردن مصراع ها و شناورکردن قوافی اشاره کرد.

نوگرایی در شعر معاصر,تاریخچه نوگرایی در شعر,نوگرایی در شعر چیستنوگرایی در شعر فارسی در دوره بالندگی مشروطه پا گرفت

جوانان مسلط به زبان های خارجی نظیر فرانسوی و انگلیسی در آن دوره توانستند مانند عثمانی، ادبیات نوین کشورهای همسایه را دنبال کنند که جعفر خامنه ای، یکی از آن ها می باشد. بسیاری از افراد از جعفر خامنه ای بعنوان نخستین شاعر نوپرداز تاریخ ادبیات ایران یاد می کنند که اشعاری به سبک نو را تا چندین سال، پیش از نیما سروده است.

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه

داستان های کوتاه از نویسندگان بزرگ در اوایل قرن نوزدهم، نخستین داستان های کوتاه نوشته شدند. داستان کوتاه به مانند دریچه ای بر روی زندگی شخصیت یا شخصیت هایی باز می شود و خواننده میتواند از این دریچه به اتفاق های رخ داده برای مدت کوتاهی نگاه کند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش