چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹
۲۰:۰۵ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۰۴۲
اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی

نسخه جدید لیبره آفیس (LibreOffice) منتشر شد/ هماهنگی بیشتر با فایل‌های آفیس به‌صورت رایگان

نسخه جدید LibreOffice,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها
نسخه جدید LibreOffice با هماهنگی بیشتر با فایل‌های آفیس به‌صورت رایگان منتشر شد.

مجموعه نرم‌افزار LibreOffice یکی از بهترین جایگزین های مایکروسافت آفیس برای کامپیوترهای شخصی است که قابلیت های متنوع را به رایگان دراختیار کاربران قرار می دهد.

کاربران دنیای فن آوری برای کار با فایل های اسنادی مانند متن و صفحات گسترده و ارائه ها، گزینه های متعددی در پیشرو دارند. آنها میتوانند از ابزارهای آنلاینی همچون گوگل داکس استفاده کنند یا با پرداخت هزینه، سرویس های محلی و تحت کلاد مایکروسافت آفیس را بکار بگیرند. از گزینه های دیگر میتوان به بهترین مجموعه ی آفیس متن باز یعنی لیبره آفیس (LibreOffice) اشاره نمود که اکنون نسخه ی ۷.۰ آن منتشر شده است. نکته ی مهم برای کاربران مجموعه های آفیس این که مایکروسافت هم به صورت جدی تصمیم دارد تا خدمات خود را در آینده تنها در سرویس های ابری ارائه کند. درنتیجه کاربرانی که به دنبال نسخه های محلی و قابل نصب در کامپیوترهای شخصی هستند، احتمالا راهی به جز استفاده از گزینه های متن باز نخواهند داشت.

لیبره آفیس برخلاف مایکروسافت (Microsoft) آفیس یا سرویس های ابری گوگل، نیازی به اینترنت ندارد و تمامی خدمات در کامپیوتر خود کاربر ارائه می شود. ازآنجاکه مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۹ به روشنی تصمیم خود مبنی بر مهاجرت کامل به فضای ابری را اعلام‌کرد، شاید لیبره آفیس برای کاربران علاقمند به تجربه های سنتی انتخابی بهتر باشد. فراموش نکنید که ردموندی ها احتمالا خدمات رایگان خود را هم به مرور حذف می کنند و دراین میان گزینه ای همچون لیبره آفیس که هیچ هزینه ای از کاربر دریافت نمی کند، انتخابی عالی خواهد بود.

نسخه ی جدید لیبره آفیس با قابلیت های متنوع عرضه می شود که از مهم ترین آنها میتوان به هماهنگی بهتر با فایل های مایکروسافت آفیس اشاره کرد. درنتیجه کاربرانی که از مدتها پیش به محصول ردموندی ها و فرمت های آن عادت کرده اند، اینک امکان تولید و ویرایش فایل ها را در لیبره آفیس هم دارند. از فایل های جدیدی که به فهرست پشتیبانی LibreOffice 7.0 اضافه شده است، میتوان به DOCX و XLSX و PPTX اشاره کرد. فایل های Docx که با لیبره آفیس جدید ذخیره می شوند ، فرمت بومی مایکروسافت ۲۰۱۳/۲۰۱۶/۲۰۱۹ دارند و دیگر خبری از فرمت ۲۰۰۷ با هماهنگی نسبی نیست. درنتیجه امکان تفسیر و ارتباط بین فایل ها در نسخه های گوناگون مایکروسافت آفیس هم در سطح بهتری برای کاربران نرم افزار متن باز فراهم می شود.

فرمت صفحات گسترده در لیبره آفیس جدید بهبودهای قابل توجهی پیدا کرده است. فرمت XLSX اکنون نام صفحات با طول بیشتر از ۳۱ کاراکتر را هم پشتیبانی می کند. همچنین درحالت خروجی گرفتن از فایل های XLSX، گزینه های انتخابی مشابه با مایکروسافت اکسل دراختیار کاربر قرار می گیرد. باگ قدیمی موسوم به XLSS که بازکردن فایل های XLSX شامل تصویر را در لیبره آفیس را با اختلال روبرو میکرد، بالاخره در نسخه ی جدید برطرف شد. در فرمت PPTX نیز شاهد بهبود فیلترهای import/export در LibreOffice 7.0 هستیم.

از قابلیت های جدید دیگر در لیبره آفیس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پشتیبانی از فرمت ۲۰۱۹ فایل های ODF 1.3 (مخفف Open Document Format). فرمت ODF یک فرمت بومی مخصوص لیبره آفیس است که از قابلیت های مهم آن در نسخه ی ۱/۳ میتوان به پشتیبانی از امضای دیجیتال در اسناد و همچنین رمزگذاری XML مبتنی بر OpenPGP در آنها اشاره کرد. فرمت جدید همچنین بهبودهایی ازلحاظ ردگیری تغییرات فایل دارد و در بخش صفحات، متن، اعداد و نمودارهای آن هم بهینه سازی هایی دیده می شود.

نسخه جدید LibreOffice,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها

بهینه سازی موتور گرافیکی Skia و شتاب دهنده ی پردازنده ی گرافیکی Vulkan. موتور Skia یک کتابخانه ی گرافیک دوبعدی متن باز است که برای رسم سریع متن، اشکال و تصاویر استفاده می شود. Vulkan نیز یک رابط برنامه نویسی گرافیک و پردازش AMD است که بازدهی بالایی دارد و دسترسی چند پلتفرمی به پردازنده ی گرافیکی را ممکن می کند.

اکثر ارتقاء های دیگر لیبره آفیس در نسخه ی جدید مجموعه، در نرم افزار پردازش متن آن یعنی Writer دیده می شود. در ادامه به بعضی از قابلیت های جدید نرم‌افزار ذکر شده اشاره می کنیم:

منوی ناوبری آسان تر با دکمه های هماهنگ با موضوع ویرایش

پشتیبانی از متن نیمه شفاف

نمایش نشان ها در داخل سند و درکنار متن

عددگذاری با فاصله ی دقیق در فهرست ها برای نمایش بهتر

مدیریت بهتر علامت هایی همچون نقل قول و آپاستروف

لیبره آفیس جدید اکنون برای همه ی پلتفرم های اصلی دسکتاپ در دسترس قرار دارد. کاربران ویندوز، مک، لینوکس و کروم میتوانند این نرم افزار متن باز و رایگان را دانلود کرده و بعنوان جایگزین نرم افزارهای مرسوم ویرایش اسناد، استفاده کنند. همچنین نسخه ی تحت کلاد نرم افزارها نیز به اسم LibreOffice Online دردسترس قرار دارد. Collabora که سرورهای لیبره آفیس را برای شرکت های خدمات ابری ارائه می کند، از LibreOffice در توزیع های متعدد لینوکس همچون دبیان، اوبونتو، سنت او اس، openUSES و همچنین پلتفرم داکر پشتیبانی می کند.

پروژه ی لیبره آفیس کاملاً متن باز است. البته سهم عمده ای از کدهای پروژه را توسعه دهنده های سازمانی Collabora و Red Hat وCIB ارائه می کنند، ولی توسعه دهنده های مستقل و منفرد هم توسعه ی ۲۶ درصد از کد اصلی را برعهده گرفته اند. LibreOffice 7.0 نسخه ی اولیه و آزمایشی نرم‌افزار به حساب می آید، این نسخه در حالت بتا ارائه می شود و کاربران ابتدایی برای بررسی قابلیت های جدید آن را دریافت می کنند. کاربران عادی میتوانند نسخه ی پایدار اصلی ۶.۴.۵ را استفاده کنند.

لیبره آفیس در نسخه های سازمانی هم ارائه می شود و سازمان پشتیبان نرم‌افزار Document Foundation به شرکت ها پیشنهاد می کند که نسخه های سازمانی را از شرکای توزیع نرم افزار دریافت کنند. نسخه های سازمانی با پشتیبانی طولانی مدت و مشاوره و قابلیت های اختصاصی جدید همراه هستند.

  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آلبرت انیشتین,نظریه های آلبرت انیشتین,آلبرت انیشتین تصویر زندگی نامه آلبرت انیشتین (+ تصاویر انیشتین و همسرانش)

متولد: ۱۴ مارس ۱۸۷۹

مرگ: ۱۸ آوریل ۱۹۵۵

محل زندگی: آلمان، سوئیس، آمریکا 

ملیت: آلمانی

رشته فعالیت: فیزیک، فلسفه

ادامه
محمد علی کلی,زندگی نامه محمد علی کلی,مرگ محمد علی کلی زندگی نامه محمد علی کلی بوکسور حرفه ای سنگین وزن آمریکا (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز: ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: لوییویل، کنتاکی

فوت: ۳ ژوئن ۲۰۱۶ 

محل زندگی: میشیگان

ملیت: آمریکایی

پیشه: بوکسور

ادامه
شهاب مظفری,شهاب مظفری بیوگرافی,بیوگرافی شهاب مظفری بیوگرافی شهاب مظفری و تصاویری از این خواننده معروف

زاده: ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۶۳

زادگاه: تهران، ایران

خاستگاه: ایرانی

سبک: پاپ

حرفه: خواننده، ترانه سرا، آهنگساز

قد: ۱۹۸ سانتی متر

ادامه
آلفرد مارشال,زندگی نامه آلفرد مارشال,تصاویر آلفرد مارشال زندگینامه آلفرد مارشال، اقتصاددان برجسته قرن نوزدهم (+ تصاویر)

زادروز: ۲۶ ژوئیه ۱۸۴۲

زادگاه: لندن، انگلستان

تاریخ مرگ: ۱۳ ژوئیه ۱۹۲۴

حیطه: اقتصاد

آثار: کتاب اصول علم اقتصاد

ادامه
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
میلتون فریدمن,تصاویر میلتون فریدمن,کتابهای میلتون فریدمن زندگینامه میلتون فریدمن، اقتصاددان و آماردان آمریکایی (+ تصاویر)

متولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۱۲

زادگاه: بروکلین، نیویورک

مرگ: ۱۶ نوامبر ۲۰۰۶

ملیت: آمریکایی

رشته فعالیت: اقتصاد

ادامه
شهاب حسینی,زندگی نامه شهاب حسینی,عکس هایی از شهاب حسینی زندگینامه شهاب حسینی و تصاویری از او و خانواده اش

نام خانوادگی: حسینی تنکابنی

تاریخ تولد: ۱۳۵۲/۱۱/۱۴

محل تولد: تهران

تاهل: متاهل

ملیت: ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر، مجری، صداپیشه، کارگردان

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
ویژه سرپوش